Pracujete ve firmě již delší dobu a začínali jste s menším množstvím povinností. Postupem času jste se na své pozici vypracovali, školíte nově příchozí kolegy, zastupujete další v době jejich nepřítomnosti a šéf si toho přesto nevšiml? Možná je čas na to, abyste si se svým šéfem sjednali schůzku a pohovořili o zvýšení platu. Poradíme Vám, jak si správně říci o zvýšení platu.
Obsah článku
Rady a tipy, jak si říci o zvýšení platu
Na následujících řádcích vám přinášíme několik tipů a rad, kdy a jak si zažádat o zvýšení platu. Pokud se budete řídit alespoň některými z nich, výsledek na sebe nenechá dlouho čekat.
Nezapomeňte, že vedení většinou s nápadem na zvýšení mzdy či odměny samo nepřijde, pokud neprojevíte nějakou aktivitu.
Načasování
Pokud jste opravdu přesvědčeni, že si zasloužíte zvýšení platu, pravděpodobně nejdůležitější je načasování. Určitě nemá smysl žádat v době, kdy je na tom firma finančně špatně, anebo je celková ekonomická situace na trhu kolísavá. Můžete si se svým šéfem promluvit o tom, že víte, že nynější situace ve firmě není dobrá, ale rádi byste dostali přidáno, až se situace zlepší. Šéf si váš požadavek poznamená, a vy si můžete být jisti, že budete mezi prvními, kteří dostanou přidáno po zlepšení celkové situace.
Podařilo se vám získat významného klienta, uzavřít velkou zakázku anebo ušetřit firmě nemalé peníze? Právě to je okamžik, kdy byste si se šéfem měli popovídat o zvýšení vašeho platu. Víte-li, že dopolední nálada šéfa je přinejlepším mrzutá, naplánujte si s ním schůzku v odpoledních hodinách.
Příprava
Několik šéfů firem řeklo, že si lidé přijdou požádat o vyšší plat, ale již si svůj požadavek nedokáží obhájit. Proto je velmi důležitá příprava na samotné setkání. Měli byste si dát dohromady, o kolik byste chtěli svůj plat navýšit. Připravit byste si měli dvě částky. Tu, kterou byste si přáli, a poté realističtější, kterou pravděpodobně i získáte. Odborníci doporučují požádat o zvýšení platu mezi 5 až 10 % (někde to může být až ke 20 %).
Před vlastním setkáním s vaším šéfem byste si měli udělat menší průzkum, jaké částky za vámi vykonanou práci berou v jiných firmách ve vašem kraji (v jiných krajích mohou být platy poněkud odlišné, protože i náklady na bydlení a další položky jsou odlišné – například Praha). Nezjišťujte výplaty od svých kolegů. Je to nejen nekolegiální, ale ve většině pracovních smluv je to i zakázáno.
Další otázka, která bude při rozhovoru se šéfem jistě zmíněna je, proč žádáte zvýšení platu. Zde přijdou na řadu vaše pracovní úspěchy. Vaše dlouholeté působení ve firmě není v dnešní době důvodem ke zvýšení platu (na to se hrálo v dřívějších dobách). Dnes jde o úspěchy jasně viditelné. Nezmiňujte ani splácení hypotéky, lepší rodinnou dovolenou a podobné důvody. Nepomohou vám.
Změna pozice, povýšení
Při své žádosti o zvýšení platu byste měli uvážit několik proměnných. Lze na vaší pozici získat větší plat nebo je nutné změnit pozici? I to je důležitý faktor. Žádat o zvýšení platu na pozici, ve které už více získat nemůžete je nesmysl. Je ale možné požádat svého šéfa o nepeněžní benefity. Může to být možnost pracovat jeden den v týdnu z domova, více dnů volna apod.
Vyskytlo-li se ve vaší firmě volné místo, které je v hierarchii nad vámi, pokuste se jej získat. Máte na ni kompetence, zkušenosti a vzdělání (které jste si například zvýšili během svého působení ve firmě – což může být sám o sobě důvod ke zvýšení platu), můžete se o něj ucházet.
Co nikdy nedělejte
- Rozhovor se svým šéfem veďte jako dialog, ne jako monolog o tom, jak jste úžasní. Určitě vyzdvihněte své přednosti, ale nikdy ze sebe nedělejte superhrdinu, který pracuje za almužnu.
- Pokud jste si před setkáním se šéfem zjistili, jaké možnosti máte u jiných firem, nebo jste byli dokonce na pohovoru a firma o vás jeví zájem, můžete tuto skutečnost uvést. Ne formou vyhrožování, že v případě, že vám nezvýší plat, odejdete (šéf vám může říct, tak si běžte). Spíše informaci předneste ve smyslu, že o vás projevila zájem i jiná firma a nabízí vám tolik a tolik. Neměli byste působit dojmem, že práci děláte jen kvůli penězům, ale z důvodu, že vás baví a naplňuje.
- Vyhněte se emocím o hypotéce, nemocné babičce či podobným věcem. Ani se nerozplačte nebo nekřičte z důvodu, že vám šéf ihned na místě nepřidá.
- Když vám šéf nepřidá hned, můžete se s ním domluvit, kdy bude v budoucnu vhodnější doba na přidání. Pokud je to šéf, který si vás váží, přidá vám později, jakmile to bude možné. V opačném případě se nemusíte zvýšení platu dočkat nikdy a pak je na vás, jak s tím naložíte. Buď ve firmě zůstanete anebo odejdete za lepším platem.
Žádali jste někdy svého šéfa o zvýšení platu? Přistoupil na vaše požadavky, nebo vás odbyl? Jaké argumenty na něj nejvíce zapůsobily? Napište nám své zkušenosti do komentářů.