Jak se změnit? Změny nemá každý rád, ale dřív nebo později většina z nás dojde k tomu, že změna je součástí života. Bez ní to nejde. Mění se svět i lidé kolem nás. Věci, které známe z dětství, jsou v dospělosti jiné. I naše očekávání a reakce se mění. Občas se ale stane, že zjistíme, že změnu musíme podnítit my sami. Že jsme to právě my, kdo se má změnit. Jak to ale provést? Podívejte se s námi na nejlepší kroky, jak se změnit k lepšímu.
Obsah článku
Jak změnit svůj život?
Jak se změnit a proč? Změna bývá spojována s negativními dojmy. Je to proto, že když něco měníme, jdeme do neznáma. Zkoušíme něco nového a opouštíme svou komfortní zónu. Sbíráme svou odvahu a pouštíme se do světa, o kterém nic nevíme. Změna ale rozhodně není jen pro odvážné.
„Pokud chceme zlepšit svět, musíme se nejdřív podívat sami na sebe. Začněte u toho, koho vidíte v zrcadle a změňte sami sebe!“
Michael Jackson, americký zpěvák
Tedy alespoň takový je o změně rozšířený názor. Dalším aspektem je také přístup lidí, kteří mají rádi své zaběhnuté koleje a pohodlí jim brání v kladném přijetí všeho nového. Takoví lidé berou všechny nové věci jako něco nepřátelského, co jim narušuje jejich klid. Někdy ale stačí málo, aby se začaly dít velké věci.
Je několik možností jak se změnit. Jde především o to, v jaké rovině se chcete měnit. Jedna věc je zajít ke kadeřníkovi a přijít domů s novým účesem. Něco jiného ovšem je, změnit své chování, své reakce a to, jak vidíme svět kolem sebe. Jenže to je právě ta zásadní změna, která nás dokáže opravdu posunout.
Jak se změnit: v 7 krocích
Jak se změnit vzhledově je snadné, a poměrně hodně lidí ví, jak na to. Jak ale změnit sebe? Jak žít svůj život jinak? To už je těžší. Není jednotný, a především ne jednoduchý, návod na to, jak se změnit. Nikdo neřekl, že to bude hračka. Ovšem každý vám řekne, že změna stojí za to. Že ta náročná a pracná změna přinesla odměnu.
„Největším objevem v mém životě je zjištění, že lidé mohou změnit své vnější životy změnou vnitřního myšlení.“
William James, americký filozof
Pro někoho je snadné začít hned teď a bez okolků. Někdo ale potřebuje čas a přípravu na to, aby mohl vůbec začít. Někdo se dokáže chopit velkých změn a někdo zas potřebuje malé postupné krůčky. Nejde proto jednoduše říct: “Dělejte všichni tohle a tímto způsobem”. Jde ale říct: “Tohle jsou ty nejlepší kroky, které pomohly nám”.
1. Začněte u sebe
Abychom mohli dělat nějaké změny, musíme vědět, že je potřebujeme. To je logické. Měli bychom začít u sebepoznání a zkusit sebereflexi, abychom věděli, jaká je naše situace. Pokud nejsme šťastní a něco nám nevyhovuje, je to jistě signál pro změnu. Ale není to vždycky tak, že měnit máme vnější prostředí, někdy musíme změnit sami sebe. Zkuste se tedy zamyslet sami nad sebou. Je možné změnit vnější podmínky tím, že začnu u sebe?
2. Rozhodnutí
Pokud jsme se poznali a víme dobře, především i kriticky jací jsme, pak se musíme rozhodnout o konkrétní změně. Potřebuji změnit sebe? Dobře, ale co přesně? Měli bychom si umět říct, co je potřeba změnit, abychom věděli, jak to provést. Pokud chceme dělat nové věci, musíme být také pevně rozhodnuti. Nelze váhat a pochybovat. Naše mysl musí vědět, že děláme to, pro co jsme se na 100 % rozhodli.
3. Odpovědnost za sebe
Lehce se to řekne, ale provést to už je těžší. Pokud se člověk má změnit, měl by si být vědom toho, že je to především on, kdo je za sebe odpovědný. Chcete změnu, pak převezměte odpovědnost za svůj život. Vy jste strůjci svého štěstí a vy jste ten, kdo vás k vysněnému cíli dovede.
4. Přijměte nepohodlí
Bez práce nejsou koláče. Už se vám toto rčení zajídá? Ano, je to tak je otravné, ale zároveň otravně pravdivé. Čím větší chceme změnu, tím větší úsilí tomu musíme dát. Na druhou stranu, bavilo by vás, kdyby všechno bylo zadarmo? Vážili byste si takové změny, kdybyste nemohli říct, co všechno jste pro to museli udělat a co vás to stálo? Myslete na to, že stačí začít s malými krůčky a ty větší budou následovat.
5. Přijměte, že budete dělat chyby
Co je dokonalé? Kdo stanovil hranici tomu, co má být bezchybné? Řekněme si na rovinu, že chyby patří k životu a jsou to právě chyby, které nás tolik učí. Myslete na to při své snaze, protože budete chybovat. Budete pochybovat, budete se snažit najít lehčí cestu a přijdou pády. Ale když to přijmete, budete to brát jako lekce, ze kterých se poučíte a vždycky se zvednete a budete pokračovat ve své cestě.
Není to zadarmo a budete kolísat, ale na konci přijde odměna. Na konci každé cesty je odměna. Proto na to myslete, až se budete chtít vzdát nebo vás to přestane bavit a přijdou na vás myšlenky typu: Proč to vůbec dělám. Když vydržíte, dosáhnete svého a výsledky se rychle dostaví. Myslete na ten pocit vítězství a to, jak skvělé to bude, až to dáte. Tyto myšlenky vás budou motivovat.
7. Mějte plán
Především a hlavně mějte plán. Jen bezhlavě něco měnit je celkem nebezpečné, protože vás to snadno svede z cesty. Je dobré si proto říct, kde jsem, co chci a jak toho chci docílit. Následně si sepište jednotlivé kroky, malé nebo velké, podle toho co vám vyhovuje, a při každém milníku si je odškrtněte. Jen tak budete vidět, jak plníte svá očekávání a zda je třeba něco upravit. Plán a organizace jsou skvělou pomůckou pro různé cíle, při změně vás to dokáže udržet na vaší cestě. Zkuste zahrnout trochu managementu do svého života.
Změna k lepšímu
Jak se změnit k lepšímu? Obecně, když mluvíme o změně, je to v souvislosti s tím, že chceme změnit sami sebe. A změnit se chceme samozřejmě k lepšímu. Opatrně ale s tímto pojmem. Dnešní doba přináší jistá úskalí sebekritiky. Jedna věc je umět si říct, kde jsou moje silné a slabé stránky. Druhá věc je propadat shazování se.
Je bohužel čím dál tím častější, že lidé propadají pocitu, že jsou k ničemu. Svět je mnohem otevřenější a dostupnější než kdykoli předtím. Tlak na náš vzhled, chování a výkony je silnější a silnější. Buďte proto obezřetní při sebehodnocení. Jde vám o to zlepšit svůj život, nikoli zhoršit svou psychiku.
Jak změnit životní styl x Jak změnit myšlení
Je velký rozdíl mezi rychlou krátkodobou změnou a náročnější trvalou změnou. Změnit stravu je jednoduché. Zkrátka si koupíte jiné potraviny a budete vařit něco jiného. Pokud máte pevnou vůli vydrží vám to déle nebo napořád. Pokud ji ovšem nemáte, vaše snaha přijde po týdnu vniveč.
Tady přichází na řadu nutnost pozměnit své myšlení. Abyste si udrželi nový způsob stravování, budete muset zapracovat na své vůli. Proto abyste posílili svou vůli, budete muset začít ke svému zdraví a tělu přistupovat jinak. Budete muset možná přenastavit své priority apod. Tady vidíte, že jedna změna vyvolá řadu dalších.
Pokud má být vaše změna zásadní a trvalá, počítejte s tím, že změnou jednoho se změní jiné, a že nestačí říct si: “Dobře, tak já tedy budu dělat jinak tohle”. Pro úžasný výsledek a změnu života, budete měnit víc, než byste na začátku čekali. Není ale nutné panikařit. Jakákoli malá změna přirozeně vyvolá další a větší, aniž by vás to stálo nové větší úsilí.