Domů » Jak vybrat pojištění majetku a osob?

Jak vybrat pojištění majetku a osob?

autor Radka Konečná
0 komentář
Pojištění majetku i osob je pro všechny případy

Pojistit se nebo se nepojistit? Tuhle otázku si zřejmě někdy položí za život každý. Když si představíte, kolik peněz za celý život zaplatíte ať už za pojištění majetku, aut či dovolených, zjistíte, že je to pořádná pálka. Nicméně i přes to je to pálka, kterou se vyplatí obětovat. Už jen pro ten pocit klidu, který díky němu získáte.

V článku vás seznámíme s druhy pojištění a vysvětlíme vám postup, jak vybrat to nejvhodnější pro vás.

💡 Tip: Chystáte se na dovolenou? Zjistěte, kde sehnat to nejvýhodnější cestovní pojištění.

Pojištění majetku: typy

Možná jste někde slyšeli, že pojištění je pouhá sázka na vlastní neschopnost. Na druhou stranu některé situace jsou jednoduše nepředvídatelné a nemůžete je nijak ovlivnit. A to se netýká pouze pojištění osob ale také pojištění majetku.

Pojištění majetku je obecný pojem, pod který můžeme zařadit několik různých pojištění neživotných věcí. Zastřešuje jej Vyhláška č. 48/1964 Sb. O pojistných podmínkách pro pojištění majetku. Zákon stanovuje 6 možných případů:

  • Poškození, způsobená živelnou událostí: platí v případě, že pojištěnou věc zničil či poškodil požár, výbuch, blesk, vichřice, povodeň, záplava, krupobití, sesuvem půdy, skal, lavin či pádem stromů nebo stožárů. Zároveň do této situace spadá také případ, kdy vám zateče vinou srážek do střechy nebo se střecha zřítí pod tíhou sněhu
  • Poškození vodou z vodovodního kohoutku: do této kategorie spadají škody způsobené vodou, která uniká z vodovodního zařízení, párou či vodou, která uniká z topení či vodou z odvětrávacího potrubí
  • Poškození, ztráta či zničení majetku ve veřejné dopravě: toto pojištění se ale nevztahuje na peníze a klenoty. Zároveň daná věc musí být patřičně zabalená
  • Odcizení věci: v případě, že vám ukradli peníze, šperky, umělecká díla nebo další cennosti, platí pojištění jen pokud jste je měli zamčené v místnosti určené k bydlení, případně v uzamykatelné schránce. U jiných běžných věcí stačí, že věci byly nějakým způsobem zabezpečeny před ukradením. Výjimkou je potom jízdní kolo, u kterého žádná z předchozích podmínek neplatí
  • Poškození, odcizení nebo zničení motorového vozidla: pojištění však neplatí v případě, že poruchu způsobilo přirozené opotřebování vozidla, že poškození způsobilo nesprávné zacházení či údržba, k poškození došlo při výkonu údržby či opravy, nebo k ní došlo při řízení osobou bez řidičského oprávnění. Před cestou do zahraničí si můžete připojistit také váš automobil
  • Pojištění uhynutí či nutného poražení hospodářského zvířete: platí v případě, že zvíře uhyne či je nutné jej porazit kvůli nemoci, poranění, operace, porodu či potratu. Používá se především pro plemenná zvířata

Často se využívá souhrnného pojištění domácnosti, které využijete na obnovení zničených věcí v domácnosti ať už živelnými katastrofami, krádeží nebo i vandalismem.

Pojištění automobilu nepodceňujte
Pojištění automobilu nepodceňujte

💡 Tip: Znáte tato nejdražší plemena psa? U těchto psů byste pojištění neměli podceňovat!

Pojištění osob: typy

I v této kategorii najdete hned několik různých pojištění:

  • Životní pojištění
  • Cestovní pojištění
  • Důchodové pojištění
  • Sociální pojištění
  • Penzijní připojištění
  • Zdravotní pojištění
  • Úrazové pojištění
  • Pojištění odpovědnosti za škodu
  • Podpora v nezaměstnanosti
  • Pojištění ušlého výdělku

S naprostou většinou těchto zmíněných pojištění se někdy v životě určitě potkáte. Nejznámější jsou sociální a zdravotní pojištění. Díky zdravotnímu pojištění můžete přijít kdykoliv k lékaři, který vás zdarma ošetří. Hradí se z něj také ambulantní, ústavní či diagnostická péče, rehabilitace i některá léčiva. Pro občany České republiky je povinné.

Sociální i zdravotní pojištění platí za zaměstnance zaměstnavatel. Peníze ze sociálního pojištění člověk může dostat v nepříznivých sociálních událostech jako je nemoc, invalidita, stáří nebo třeba nezaměstnanost. V případě, že člověk pracuje jako OSVČ, hradí si obojí sám.

Životní pojištění

Podstatné je také zřízení životního pojištění, díky kterému dostanete sjednanou finanční částku v případě pracovní neschopnosti, invalidity nebo třeba úmrtí. Běžnou praxí je, že součástí smlouvy životního pojištění je i sjednání pojištění odpovědnosti za škody, podpory v nezaměstnanosti, úrazové pojištění nebo třeba pojištění ušlého výdělku.

Životní pojištění je pro případ zranění, invalidity i úmrtí
Životní pojištění je pro případ zranění, invalidity i úmrtí

Pojištění odpovědnosti za škodu

Pojištění odpovědnosti za škodu neboli také „pojištění na blbost“ se vztahuje ke škodám, způsobeným třetím stranám. Pojistit si takto můžete také újmu na zdraví jiného člověka. Zaplatí se z něj bolestné, duševní útrapy, újmy na zvířeti i movitých a nemovitých věcí. Nutno podotknout, že jste navíc zodpovědní nejen za své chyby ale také za chyby svých dětí a domácích mazlíčků.

Existuje také takzvané pojištění odpovědnosti zaměstnance, které následně pokryje škody zaměstnavateli až do výše 4,5 násobku vaší průměrné hrubé mzdy.

Penzijní připojištění vám poslouží v případě, že se chcete zajistit na důchod. Je založené na pravidelných měsíčních platbách, u kterých můžete rovněž získat státní příspěvek. Vzhledem k tomu, jak celá společnost stárne, není od věci si spořit něco bokem.

Jak vybrat pojištění?

Ze všech těch možných pojištění se až člověku zatočí hlava. Nyní ale vyvstává otázka, jak vybrat to nejlepší? Každá pojišťovna má své klady i zápory a každý člověk má také jiné potřeby. Navíc některé pojištění se zřizuje na dlouhou dobu a jiné zase jen na pár dní. Nyní vám tedy dáme několik tipů, jak při výběru pojištění postupovat.

1. Porovnávejte nabídky

Ať už vybíráte pojištění domácnosti, plemenného býka, automobilu nebo životní pojištění, vždy si projděte co nejvíce různých nabídek a porovnávejte je mezi sebou. Každá z pojišťoven má trochu jiné podmínky. Najděte tu, která vám bude nejvíce vyhovovat.

Kromě vlastní internetové rešerše se můžete obrátit na některý ze srovnávačů, který vám rozdíly mezi jednotlivými pojišťovnami naservíruje na stříbrném podnose.

💡 Tip: Srovnáváním jednotlivých pojišťoven můžete nejen získat zajímavé benefity, ale také dost ušetřit.

2. Zeptejte se

Není nad osobní zkušenost. Poraďte se proto s vašimi blízkými, kterým důvěřujete, jak jsou spokojení s vybranou pojišťovnou či službou.

Samozřejmě nelze stavět pouze na úsudku jednoho kamaráda, avšak kombinací vlastní internetové rešerše a rad z blízkého okolí můžete dojít k uspokojivému výsledku.

3. Víte, co od pojištění očekáváte?

Než se začnete po pojištění ohlížet, je potřeba si specifikovat, co přesně od pojištění očekáváte. Díky tomu se vyhnete placení pojištění, které vůbec nepotřebujete, případně některé neopomenete.

Pokud například plánujete cestu do zahraničí, promyslete si, jaké aktivity tam konkrétně plánujete dělat. Pro rizikové sporty je totiž speciální příplatek, který je ale zbytečný platit, pokud například budete celý týden ležet na pláži.

Zároveň při pojištění majetku či domácnosti popřemýšlejte nad tím, jaká rizika vám skutečně hrozí. V bytě vám asi nehrozí pád stromu, na kopci se zase těžko vylije řeka, která v okolí neteče. I tohle všechno nejprve promyslete.      

Vyberte si pojištění majetku podle rizik, která mu doopravdy hrozí
Vyberte si pojištění majetku podle rizik, která mu doopravdy hrozí

4. Lokace rozhoduje o ceně pojištění

I lokalita vašeho bydliště rozhoduje o ceně výsledného pojištění majetku. Ve větších městech je cena vyšší než na vesnici. Důležité jsou také rizikové faktory, nacházející se poblíž, například řeka.

5. Zjistěte si hodnotu domácnosti či nemovitosti

Cena pojištění domácnosti se odvíjí od celkové nebo také skutečné ceny domácnosti. Ta vychází z velikosti obytné části domácnosti. Cenu ovlivňuje také nadstandartní vybavení domácnosti.

Dejte si pozor abyste cenu nepodhodnotili. Za pojištění byste sice mohli platit méně, v případě pojistné události byste ale mohli přijít zkrátka.

💡 Tip: Hodně drahé vybavení si nafoťte a účtenky si schovejte či okopírujte, abyste měli v případě pojistné události důkaz.

6. Zdravotní pojišťovny mají různé benefity

Zdánlivě nevýznamný tip, jenž ale můžete velmi ocenit. Chodíte rádi na bazén? Máte rádi masáže? Kupujete si často různé doplňky stravy? Nebo byste rádi skončili s kouřením?

Různé zdravotní pojišťovny nabízejí různé benefity pro své klienty. Některé vám proplatí cvičení, jiné přispějí na specifické diety. Pokud přemýšlíte nad změnou pojišťovny, projděte si také nabídky benefitů.

Plavání je jedním z možných benefitů, které nabízejí zdravotní pojišťovny
Plavání je jedním z možných benefitů, které nabízejí zdravotní pojišťovny

💡 Tip: Přečtěte si také, jak na evidenční kontrolu a přepis auta, nebo zjistěte, jakých 7 informací o cestovním pasu musíte vědět.

Další zajímavé články

Žij úspěšně nové logo

Jak uspět v době internetu v životě i podnikání.

Copyright © 2024 | ŽijÚspěšně.cz