Domů » Jak zbohatnout? Nejdříve je potřeba změnit mindset!

Jak zbohatnout? Nejdříve je potřeba změnit mindset!

autor Radka Čechová
0 komentářů
jak zbohatnout

Pracujete od rána do večera a na vašem kontě to stále není poznat? Pokud hledáte způsob, jak zbohatnout, je dobré zaměřit se nejen na vydělávání peněz, ale také na to, jaký máte k penězům vztah.

Mindset bohatých – vše začíná v hlavě

Určitě už jste někdy slyšeli tvrzení, že vše začíná uvnitř naší hlavy. I v případě bohatství je to náš osobní mindset, který nám ve vydělávání peněz pomáhá, nebo nás naopak blokuje. Je známým faktem, že myšlenka má ohromnou hybnou sílu a právě myšlení miliardářů se od uvažování člověka pracujícího za průměrnou mzdu rozhodně liší. Pokud budete neustále věřit tomu, že si peníze nezasloužíte nebo že se pro ně musíte nadřít, asi stěží se vám bude finančně dařit. Co takhle si myšlenkové návyky bohatých lidí osvojit a jít svému bohatství naproti?

Myšlenka je původním zdrojem veškerého bohatství, veškerého úspěchu, veškerého materiálního zisku, všech velkých objevů a všech vynálezů.

Claude M. Bristol

Nejčastější myšlenkové vzorce o penězích

Zkusili jste se někdy zamyslet nad tím, jaké je vaše přesvědčení ohledně peněz? Myšlenkové návyky o financích nám jsou vštěpovány již od dětských let a poté se s námi celý život nesou. Tady je přehled těch nejčastějších přesvědčení o penězích, které nás mentálně blokují v úspěchu a jsou součástí tzv. psychologie chudoby.

„Lepší je mít jistou práci, i když je málo placená.“

Spousta lidí má zafixováno, že je výhodnější mít stálou a málo placenou práci, než riskovat v podnikání. Takový člověk má většinou nízké sebevědomí, nevěří ve své vlastní síly a v to, že lze jeho schopnosti zpeněžit. Tento myšlenkový vzorec nás většinou zavede do pracovního místa v nějaké státní instituci, kde roky vykonáváme stejnou nezáživnou činnost bez vyhlídek na nějaké zásadní změny ve své výplatě. Jak se říká, kdo málo žádá, málo dostane.

I když je potřeba jistoty pochopitelná, a v některém životním období může být tento typ práce i velmi dobrým rozhodnutím, nedoporučuje se v těchto zaběhlých kolejích zůstávat navždycky. Ubíráte si tím totiž možnost změny, růstu a finančních vyhlídek, které sice nejsou jisté, ale zato tvárné, pružné a překvapivé. Žádný miliardář nezískal svůj majetek tím, že lpěl na nevýnosných jistotách. Všechny bohaté lidi totiž spojuje jedna věc, a to je ochota riskovat.

„Peníze se musí pracně vydělávat.“

Máte pocit, že se dá k penězům dostat pouze tvrdou každodenní prací? Potom si zavíráte možnost přijít k příjmům i další cestou, která pro vás už tak pracná být nemusí. Zásadní rozdíl v myšlení mezi bohatými a chudými je totiž ten, že bohatí pochopili velmi jednoduchý princip: peníze vydělávají peníze. Bohatý člověk se zajímá především o to, jak výhodně investovat a jak budovat pasivní příjem. To znamená, že místo toho, aby každou korunu pracně vydělával, vezme část svého příjmu a investuje ho třeba do akcií, zlata, nemovitostí, umění nebo v posledních letech do populárního bitcoinu.

Říkáte si, že investovat peníze si zatím nemůžete dovolit? V dnešní době existuje spousta možností, jak zbohatnout bez kapitálu. O těchto možnostech se ale nedozvíte, když se o ně nebudete zajímat. Je proto dobré si uvědomit, že peníze se dají získávat také pasivním příjmem a svou mysl i pozornost na tyto možnosti zaměřit. Kdo by nechtěl být rentiérem?

💡 Tip: Přečtěte si také: Jak vydělat peníze na internetu bez vkladu?

„Bohatí lidé jsou špatní.“

Připadá vám, že každý kdo je bohatý, musí být zároveň zlý, špatný nebo namyšlený? Máte zafixováno, že k velkým penězům lze přijít pouze nečestnou cestou a každý kdo zbohatl je podvodník a lhář? V tom případě se penězům sami na podvědomé úrovni vyhýbáte. Co kdybyste totiž také patřili mezi bohaté lidi, o kterých si nemyslíte vůbec nic dobrého? S největší pravděpodobností je to pro vaše podvědomí něco nepřijatelného a sami sobě nenápadně hážete klacky pod nohy, abyste nezbohatli.

Člověk s přesvědčením, že bohatý člověk=špatný člověk, si stěží najde mezi bohatými dobré přátele a spíše se jich bude stranit. Tím si do světa úspěšných většinou zabouchne dveře, protože přijde o důležité kontakty a inspiraci. Mezi vámi a bohatstvím je blok, který lze překonat pouze zvědoměním a pochopením, že i mezi boháči mohou být fér lidi, kteří zbohatli díky své píli, schopnostem a invenci.

„Peníze nejsou pro mě.“

Říkáte si, že peníze jsou pro všechny ostatní lidi, kromě vás? Toto přesvědčení o penězích patří k nejčastějším myšlenkovým vzorcům, které mají svůj původ většinou v dětství. Pokud například pocházíte z chudobných poměrů a často jste doma od rodičů slyšeli, že vám něco nemohou koupit, zatímco vaši spolužáci všechno měli, snadno se vám do podvědomí zapíše vzorec, že peníze jsou pro vás nedostupné a vy si je zkrátka nezasloužíte.

Člověk, který má tento myšlenkový vzorec, mívá většinou problémy s penězi i v dospělosti, a to i navzdory vystudovaným školám, titulům či exkluzivní práci. Tento vzorec je totiž často spjatý i s nízkým sebevědomím, které vás ochromí ve chvílích, kdy si potřebujete obhájit svoji vykonanou práci, připomenout neproplacenou fakturu, zvednout cenu svých služeb nebo říct šéfovi o zvednutí platu. Kvůli přesvědčení, že peníze nejsou pro vás, můžete snadno strčit hlavu do písku s pocitem, že stejně nic nemá cenu.

„Nemusím vydělávat velké sumy, stačí šetřit.“

Šetření peněz je sice dobrý způsob, jak zbytečně neplýtvat, avšak pokud je váš přístup k financím zaměřený pouze na jejich udržení a nikoliv na jejich růst, zajímavých výdělků asi jen tak nedosáhnete. Pokud totiž budete chtít mít více peněz, ale vaše výplatní páska bude pořád stejná, pro vás to znamená se více a více uskromňovat. Z dlouhodobého hlediska tento přístup nikam nevede. Když budete navíc vynakládat spoustu energie do udržení vydělaných peněz, okrádáte se tím o čas, který můžete věnovat jejich získávání.

Šetřiví lidé tráví spoustu svého času dožadováním se snížení nejrůznějších poplatků a porovnáváním cen v obchodech. Namísto sledování do čeho investovat peníze, svou pozornost soustředí na pročítání slevových letáků a často tráví svůj drahocenný čas v internetových diskuzích, kde se rozčilují nad inflací. Lidé s šetrným přístupem k životu většinou neinvestují peníze do rozvíjení svých schopností, neabsolvují žádné vzdělávací kurzy a nekladou si velké kariérní cíle. V důsledku toho jim jejich finanční situace připadá často bezvýchodná.

💡 Tip: Přečtěte si také: Jak se stát influencerem a začít vydělávat nebo o vydělávání na internetu.

Co si o penězích a jejich vydělávání ve skutečnosti myslíte?

Jak zbohatnout? Změna myšlení je základ

Na výše uvedených příkladech vidíte, že důvod, proč se vám finančně nedaří, nebude pouze ve vnějších okolnostech, ale také s tím má co dočinění vaše vlastní uvažování. Způsobem, jak přitáhnout peníze do života se například zabýval legendární americký spisovatel Napoleon Hill, který napsal na toto téma jeden z neprodávanějších bestsellerů všech dob s názvem Myšlením k bohatství (v originále Think and Grow Rich).

I když kniha vznikla už v roce 1960, má stále obrovský úspěch, skvělé uživatelské recenze a dokonce podle ní vznikl i film. Pokud tedy nevíte, jak zbohatnout, kniha Myšlením k bohatství vás dokáže v mnohém inspirovat, nastartovat vaši změnu uvažování o financích a přinese vám také nový pohled na to, co vlastně peníze a hojnost znamenají.

Většina skvělých lidí dosáhla svého největšího úspěchu jen jeden krok za svým největším neúspěchem.

Napoleon Hill

💡 Tip: Hledáte inspiraci, jak změnit mindset a rozjet své podnikání? Přečtěte si naše smysluplné motivační rozhovory se zajímavými lidmi, kteří se rozhodli věřit ve své schopnosti.

Další zajímavé články

Žij úspěšně nové logo

Jak uspět v době internetu v životě i podnikání.

Copyright © 2024 | ŽijÚspěšně.cz