Domů » Krabičková dieta: Jak funguje a jaké máme druhy?

Krabičková dieta: Jak funguje a jaké máme druhy?

autor Tereza Gödrichová
0 komentářů
Rýže a luštěniny

Pokud se zabýváte zdravou stravou nebo se snažíte zhubnout pár přebytečných kil, určitě jste už zaslechli pojem „krabičková dieta“. V posledních letech je stále oblíbenější. A co tedy takový stravovací styl obnáší?

Stravování založené na krabičkách vám skvěle pomůže s organizací a vymýšlením jídel, ale také hubnutím, jestli se o něj pokoušíte. V článku se dozvíte vše důležité o krabičkové dietě, jaké jsou výhody, nevýhody, druhy a další užitečné informace.

krabičková dieta jídlo
Krabičková dieta znamená jídlo v krabičkách

Krabičková dieta: Co to je?

Jedná se o krabičky, do kterých si předem nachystáte několik jídel na celý den. Taková příprava představuje parádní způsob k dodržení zdravějšího jídelníčku, hubnutí i ušetření nějaké té koruny navíc.

Krabičková dieta se hodí snad úplně pro každého, neboť ji zvládne kdokoliv. Navíc si ji každý může přizpůsobit podle svých chuťových preferencí, takže se vyhnete konzumaci něčeho, co vám až tak příliš nechutná.

Druhy krabičkových diet

Krabičková dieta má i své určité druhy. Existují vlastně dvě základní rozdělení, a to domácí či na objednávku a sestavená na mírů od prodejců a odborníků.

Krabičková dieta na objednávku

Krabičkování představuje ideální styl stravování pro různé prodejce. U nich si totiž předplatíte určitý jídelníček a ten je vám potom po zvolenou dobu dovážen v krabičkách s již hotovými jídly. No není to skvělé?

Většina firem nabízí zdravé pokrmy. Spousta prodejců má na výběr mnoho jídelníčků a typů stravy. Najdete přizpůsobení pro vegetariány, vegany, low carb či keto dieta a i specifické jídelníčky jako třeba paleo dieta. Paráda, vyberete si přesně ten pravý pro vás. 

Často si také můžete určit, jak velké porce chcete dostávat. Tím poté lehčeji dosáhnete hubnutí, udržování či jiného vámi zvoleného cíle. Případně se najdou speciálně navržené programy pro určité skupiny lidí (například maminky po porodu, sportovci atd.).

Krabičková dieta podomácku

Domácí krabičková dieta je jednoduchá. Stačí si pořídit pár krabiček, do kterých si vždy předem nachystáte jídlo na celý den. Tím zabráníte nechtěnému mlsání a zbytečnému ujídání a zajistíte si správný přísun živin během dne.

Sice si vše musíte připravit vlastní silou, ale aspoň vždy víte přesné složení pokrmů a také si můžete nachystat přesně to, na co máte zrovna chuť. Kromě toho se zdokonalíte v kulinářské sféře a uvaříte rovnou pro celou rodinu.

Pro koho se hodí dovážka krabiček?

Tuto službu ocení každý, kdo nemá čas si připravovat zdravá jídla vlastními silami a chce využít možnosti ulehčit si starosti spojené s nakupováním potravin a vymýšlením receptů.

  • Pracovně vytížení lidé – Jestliže trávíte většinu dne budováním své kariéry a vyděláváním peněz, asi nemáte mnoho času nato, abyste lítali po nákupech, stáli ve frontách a pak ještě trávili hodiny v kuchyni. Hotové jídlo přivezené rovnou až pod nos vám tedy velmi usnadní život.
  • Maminky na mateřské – Starost o děti a domácnosti je náročná, a to časově i psychicky. Taková dovážka jídel v krabičkách ušetří mnoho času, které byste jinak musely strávit u plotny. Navíc u mnoha prodejců lze jídelníčky přizpůsobit i pro kojící ženy.
  • Staří a nemocní lidé – Pro mnoho starších osob už je náročnější chodit s těžkými taškami plnými nákupem. To samé platí pro nemocné, kteří si rádi poleží v posteli a  co nejrychleji se tak vyléčí. Pokud vám fyzické zdraví nedovoluje nakupovat a připravovat si denně zdravá jídla, krabičková dieta vám poskytne potřebné živiny bez námahy.
  • Osoby s nadváhou – V případě, že potřebujete zhubnout a stále tápete v tom, jak se správně stravovat, může pro vás krabičková dieta představovat vhodný nástroj a vodítko k tomu, jak si sestavit jídelníček.
  • Lidé tápající ve složení jídelníčku – V případě, že chcete dosáhnout nějakého cíle spojeného se stravou, nemusí jít vždy pouze o hubnutí. Třeba toužíte po nabrání svalů nebo jen udržovat nynější postavu. I v takových případech se můžete zamotat v tom, co a kolik toho vlastně jíst. Tyto situace vám může pomoci vyřešit určitý program krabičkování.

Krabičková dieta na objednávku představuje skvělou variantu pro různé skupiny lidi. Samozřejmě této služby mohou využít i jiní lidé, než výše uvedení. Záleží čistě na každém, co mu vyhovuje a kolik je ochotný do jídla investovat. Vždy byste měli zvážit výhody a nevýhody a podle toho se rozhodnout. Níže si můžete přečíst určité klady a zápory.

Jak vybrat prodejce krabičkové diety?

V některých místech se může nabízet mnoho možností dovážkových krabiček. To vás může zmást a pak zkrátka nevíte, čí služby využít. Zkuste se řídit těmito tipy:

1. Projděte si důkladně celý jejich web

První ukazatel kvality se projevuje hned u prezentace svých služeb na webových stránkách prodejce krabičkové diety. Jestli je web přehledný, má propracovanou grafiku a vidíte na něm, že si s ním dala firma vyhrála, nejspíše provozovateli na své nabídce záleží. 

Musíte také vždy najít adresu, telefonní číslo, e-mail nebo nějaký kontaktní formulář pro případ jakýchkoliv dotazů ze strany klientů. Vhodné jsou i uvedené reference a určité představení samotné firmy, abyste věděli, s kým vlastně máte tu čest.

2. Recenze prodejce

Pokud nemá prodejce uvedené reference přímo na webu, zkuste je najít jinde na internetu. K tomu skvěle poslouží třeba Google či různé sociální sítě jako Facebook nebo Instagram. Lidé často přidávají i své vlastní fotky, které taky hodně řeknou.

Nezaměřujte se pouze na ceník služeb. To, že je někdo drahý či naopak levný ještě nemusí nic vypovídat o kvalitě jeho služeb. Najděte si maximum informací, pečlivě prostudujte zkušenosti jiných a pak se rozhodněte. 

3. Suroviny využívané k přípravě jídel

Zajímejte se také o to, z čeho se vlastně skládá vámi vybraný jídelníček. Jednotlivá jídla by měla obsahovat zdravé a převážně nezpracované potraviny. Patří sem zejména ovoce, zelenina, libové maso, celozrnné pečivo, luštěniny, zdravé tuky a méně tučné mléčné výrobky. 

Pokud nabízí ještě dostatek zeleniny v objemu 200–400 g denně a alespoň částečné používání lokálních surovin, získávají plusové body. Určitě se koukněte na ukázkové jídelníčky, které by měla firma na svém webu uvést.

4. Testovací várka

Občas se vám může něco zalíbit, znít velmi slibně, ale realita často nesplní očekávání. V takových případech se hodí nejprve otestovat, zda vám daná jídla budou vůbec skutečně chutnat a vyhovovat.

Pokud máte obavy, zeptejte se provozovatele krabičkové diety, zda by vám mohl nabídnout jeden či dva ochutnávkové dny, a to bez závazku další objednávky. Tak se nejlépe dozvíte vše potřebné.

5. Individuální programy a jídelníček

Kvalitní prodejce krabičkování se pozná i podle toho, jestli má v nabídce více různých programů a jídelníčků pro redukci, udržování i nabírání. Pokud si firma dává tu práci a v případě potřeby s vámi zkonzultuje váš celkový stav a na základě něj sestaví vhodný jídelníček na míru, můžete si být jisti, že se jedná o solidního zprostředkovatele. 

Kromě toho by se prodejce měl zaměřovat také na všelijaké stravovací styly a vyjít vstříc různým skupinám lidí. Zkrátka by si u něj měl vybrat vegan, vegetarián, bezlepkář i kojící matka.

vegetarián protein
Krabičková dieta se hodí pro jakéhokoliv člověka

Krabičková dieta a její výhody

Následující plusy patří pouze domácímu krabičkování. Podle nich už lehce odvodíte i plusy a mínusy krabičkové diety na objednávku a pak můžete zvážit, která varianta by vám víc vyhovovala. U domácích krabiček se tedy jedná o tyto výhody:

  • Jídlo vždy po ruce – Hlad vás nikdy nepřekvapí, neboť jste na něj za jakýchkoliv okolností připraveni. Tudíž si v krizové situaci nekoupíte rychle obloženou bagetu z automatu nebo sladkou tyčinku v obchodě. Kručící žaludek dokáže porazit mozek a racionální uvažování, takže s ním snadněji podlehnete pokušení. 
  • Lepší kontrola – Už žádné zbytečné kalorie navíc kvůli různého uždibování nebo energeticky náročnějším svačinkám, které rychle připravíte nebo seženete. Když si jídlo naplánujete a nachystáte dopředu, lépe si rozmyslíte, co do svých krabiček umístíte. Víc kalorií a neřestí si tam dobrovolně určitě nedáte.
  • Adekvátní porce – Pokrm připravený vlastními silami  lépe přizpůsobíte velikosti, kterou potřebujete k hubnutí, udržování nebo nabírání. Jídla z restaurací či obchodů bývají v univerzální porci, které pak snadněji sníte víc, nebo naopak se z ní nenajíte.
  • Jídla podle vlastní preference – Na svůj talíř (respektive do krabičky) si jistě naservírujete to, co vám chutná. Navíc, jestli musíte nebo se rozhodnete dodržovat určitý způsob stravování (keto dieta, low carb stravování, bezlepková dieta atd.), připravíte si pokrmy podle toho.
  • Víte, co jíte  – Kde jinde, než u svého tvoření máte dokonalý přehled nad obsahem surovin. Skvěle tak kontroluje kvalitu a čerstvost potravin, což se u hotovek z obchodu či podniků nedá říct.
  • Šetří vaši peněženku – Vlastní příprava vám kromě zdraví ušetří i nějaké peníze navíc. Protože když už se rozhodnete pro zdravé jídlo z restaurace většinou si připlatíte. A takové ty levné hotovky zase obvykle bývají od zdraví prospěšného pokrmu na míle daleko.

Velkým plusem krabičkové diety je pravidelný přísun jídla. Když do svého těla dostáváte jídlo v častějších intervalech, udržujete stabilnější hladinu cukru v krvi. V případě velkého okna bez jídla během dne vám tato hladina klesne, což vede k vybílení ledničky, tedy přejídání. 

Krabičková dieta a její nevýhody

Opět se tady bavíme o domácí přípravě krabiček. A tak jako je to u všeho, i u ní se vyskytují určité mínusy. A ty představují:

  • Zabírá více času – Jestli se chcete zaměřit na vlastní přípravu jídel, musíte počítat s tím, že vám to zabere nějakou tu dobu. Trochu vám pomůže, když si například obědy uvaříte ve větším a budete je mít na více dní. Případně to, co máte v jeden den na večeři, můžete v ten následující sníst také k obědu. A aby to nebyl jen nudný stereotyp, zaměňujte přílohy, druhy zeleniny, sýru, koření apod..
  • Pořád to samé dokola – Může se stát, že zabloudíte v kruhu a kuchtíte pořád jedna a ta samá jídla, která už vám lezou až ušima. Čerpejte inspiraci z různých receptů z kuchařek či na internetu a sociálních sítích. 
  • Jídlo vždy po ruce – Ačkoliv více jídla s sebou představuje značnou výhodu, pro některé to může být i nevýhoda. Pokud například hubnete a snížili jste svůj příjem, můžete lehčeji sníst více jídel najednou, tím pádem vás pak potrápí hlad a dojíte se něčím dalším. Pamatujte, že každé jídlo vás musí uspokojit a hlavně nasytit.

Samozřejmě i s těmito nevýhodami se dá pracovat. Po čase už vám příprava krabiček půjde rychleji, také když budete nasávat inspiraci odjinud, vyhnete se kuchtění stále toho samého. I případ, že vám činí problém nesníst vše najednou, se s ním dá něco dělat, většinou to bývá otázka psychiky.

Vhodné potraviny

Co se týče povolených potravin, nehledejte v tom vědu. Krabičková dieta se zakládá na kvalitním plnohodnotném jídle. Zaměřte se na celistvé potraviny. Když si vytvoříte výživný jídelníček, nebudete mít tendence se dojídat ničím jiným. Krabičky si můžete sestavit z:

  • ovoce a zeleniny (libovolné),
  • komplexních sacharidů (celozrnné výrobky, ovesné vločky, luštěniny atd.),
  • masa a živočišných produktů (drůbeží, vepřové, hovězí, ryby, vejce, šunka aj.),
  • mléčných výrobků (mléko, kefír, bílý či řecký jogurt, tvaroh, cottage, sýry a další),
  • ořechů a semínek (lískové, makadamové, vlašské ořechy, mandle atd.).

Zvolené potraviny si můžete upravit i podle toho, jestli dodržujete určitý stravovací styl. Pokud jste například vegani či vegetariáni, vyhnete se živočišným produktům, low carb či keto dietáři dají pryč sacharidy.

Nevhodné potraviny

Ruce pryč dejte od příliš zpracovaných potravin, velmi tučných jídel a také pokrmů s přemírou cukrů. Vyhýbejte se zejména:

  • masu a mléčným výrobkům s vysokým obsahem tuku,
  • uzeninám,
  • sladkostem a slaným pochutinám,
  • sušenému ovoci,
  • rychlým hotovkám v obchodech.

Snažte se dodržovat racionální, vyvážený jídelníček bohatý na živiny. Čerstvé a celistvé produkty by měly tvořit většinu vašeho jídelníčku. Samozřejmě v přiměřeném množství si klidně dopřejte i nějakou tu neřest, aby se i vaše psychické zdraví dostalo do klidu.

A co nápoje?

Tak jako je to u pitného režimu všude dobře známé a doporučované, nejideálnější volbu představuje čistá voda. Vylepšit si ji můžete o chuť citronu, pomeranče, máty nebo v letním období kousky sezónního ovoce. Dle libosti si dopřejte také neslazenou kávu či čaj. Vyzkoušet můžete i kombuchu.

Naopak se vyhněte slazeným nápojům, ovocným šťávám i alkoholu, které většinou obsahují mnoho cukru. Pozor také na různé kupované smoothie, milkshaky nebo slazené kávy, čaje a limonády v kavárnách.

Voda
Čistá voda je nejvhodnější při jakémkoliv životním stylu

Krabičková dieta poskytuje skvělou volbu pro zdravé stravování a celkový životní styl, Ať už si vytváříte krabičky sami doma, nebo si je necháváte dovážet, svému tělu jenom přispějete, neboť se nebudete odbývat a zanedbávat. Strava je stejně jako pohyb velmi důležitá pro celkové zdraví.

Při volbě krabiček na objednávku si vždy důkladně projděte, jaké jsou ve vaší lokalitě možnosti a snažte se vybrat takového prodejce, který se vám nejvíce zamlouvá. Samozřejmě kdyby vám společná spolupráce nevyhovovala, můžete zkusit jiného, případně přejít na domácí verzi.

Další zajímavé články

Žij úspěšně nové logo

Jak uspět v době internetu v životě i podnikání.

Copyright © 2024 | ŽijÚspěšně.cz