Domů » Nejmenší stát na světě nezná 90% lidí: Jaký to je?

Nejmenší stát na světě nezná 90% lidí: Jaký to je?

autor Michaela Bobková
0 komentářů
nejmenší stát na světě

Monako? San Marino? I vy jste se někdy zamýšleli nad tím, který stát má titul nejmenší stát na světě? V našem dnešním článku vám přinášíme nejen odpověď na tuto otázku, ale také několik velkých zajímavostí o tomto malém státu.

Jaký je nejmenší stát na světě?

Kde se nachází nejmenší stát na světě? Abychom jej mohli navštívit, musíme zamířit do Itálie a to dokonce přímo do jejího hlavního města Říma. Uvnitř Říma se totiž nachází vůbec ne neznámá enkláva zvaná Vatikán, nebo přesněji Městský stát Vatikán. Vatikán má rozlohu pouhých 49 hektarů a obývá ho 825 obyvatel. Toto obyvatelstvo tvoří především duchovní představenstvo římskokatolické církve, kromě nich však mají vatikánské občanství i laičtí zaměstnanci a jejich rodinní příslušníci.

V čele tohoto státu je, na rozdíl od ostatních zemí světa, samotný papež, přičemž je Vatikán také jedinou absolutní monarchií v Evropě. Vzhledem k malé rozloze Vatikánu se však všechna jeho velvyslanectví nacházejí v Římě. Další zvláštností Vatikánu je, že nedisponuje úředním jazykem. Zatímco představitelé Svatého stolce zůstávají věrni latině, pro běžnou komunikaci a úřední dokumenty se nejčastěji využívá italština. Jelikož obyvatelé Vatikánu pocházejí téměř z celého světa, velmi významné postavení mají i němčina, francouzština a angličtina.

Historie vzniku Vatikánu

Původně byl papež v čele všech papežských států, ze kterých se skládala většina Itálie. Katoličtí papeži se velmi dlouho bránili sjednocení Itálie jako samostatného státu, protože se báli, že přijdou o svůj podíl moci nad územím. V roce 1861 Savojský král sjednotil Itálii pod svou vládou, avšak Řím a Latium zůstaly nedobyty. Ty se italským vojskům podařilo dobýt až v roce 1870, přičemž se hlavním městem stal Řím.

Vatikán jako samostatný stát následně vznikl díky Lateránským smlouvám mezi Italským státem, na ktorého čele stál Benito Mussolini, a Římskokatolickou církví v roce 1929. Za prvního papeže se pokládá Svatý Petr, který byl ukřižován na místě, kde se dnes Vatikán nachází.

nejmenší stát na světě

Zajímavosti o Vatikánu

Žádná věznice

Vatikán je zřejmě jediným státem na světě, ve kterém se nenachází věznice. Tento fakt však pramení především z kapacitních důvodů – tím, že se jedná o stát tak malé rozlohy, na věznici v něm prostě nezůstalo místo. Jediné, co se ve Vatikánu nachází jsou cely předběžného zadržení. To ale neznamená, že po spáchání zločinu v tomto státě ve vězení skončit nemůžete. Po vynesení rozsudku bývají totiž všichni odsouzení vězněni přemístěni do římských věznic. Všechny náklady za tyto vězně následně hradí samotný Vatikán.

Kolébka kriminality?

I když by to vzhledem k posvátné povaze tohoto místa čekal asi málokdo, Vatikán má největší míru kriminality ze všech zemí světa. Jak je to možné? Ve skutečnosti se nejedná o to, že by bylo ve Vatikánu spácháno více zločinů než v jiných státech, jedná se však o největší poměr zločinů uskutečněných v hlavním městě. Nejběžnějšími zločiny ve Vatikánu jsou kapesní krádeže a krádeže v obchodech.

Stát milovníků vína

Nejmenší stát na světě si drží své prvenství i v jiných kategoriích. Věděli jste, že je Vatikán státem s největší konzumací vína na světě? Ta se odhaduje na 74 litrů vína ročně, což představuje až dvojnásobek ve srovnání s Itálií a Francií, tedy státy, které jsou svou láskou k vínu proslulé. K této statistice však přispívá fakt, že obyvatelstvo Vatikánu má ve zvyku organizovat velké společné večeře, čímž se kvantita konzumovaného vína automaticky zvyšuje. Zároveň jediný obchod, kde ve Vatikánu víno koupíte je bezcelní, což také prospívá jeho zvýšenému prodeji.

nejmenší stát na světě

Bankomat v latině?

Přesně tak, ve Vatikánu si každý nadšenec pro románské jazyky může vyzkoušet výběr peněz z bankomatu v latině. Vatikán se hrdě pasuje za konzervátora a strážce latinského jazyka, který je zároveň hlavním jazykem představitelů Svatého stolce. I když na bankomat v latině zřejmě nenarazíte nikde jinde na světě, tato možnost ve Vatikánu vlastně není až tak překvapivá, jak se na první pohled může zdát.

Nejkratší železnice na světě

V nejmenším státě na světě najdeme také nejkratší železnici na světě. Jedná se o železnici určenou výhradně k převozu zboží, jejíž kolejnice mají 300 metrů a jen jednu stanici. Železnice byla postavena během jmenování papeže Pia XI.

Světové dědictví UNESCO

Méně překvapivým faktem je, že se stát Vatikán nachází mezi památkami světového dědictví UNESCO. Jeho dalším prvenstvím je, že je to jediný stát, který se může pyšnit tímto titulem jako celek. Součástí světového dědictví UNESCO jsou také Kapitulský chrám svatých Petra a Pavla a Bazilika Santa Marie Maggiore, které se sice nacházejí v Římě, ale spadají pod vlastnictví a správu Vatikánu.

💡Tip: Užíváte si cestování, ale vždy při tom utratíte víc než byste rádi? Přečtěte si naše tipy jak ušetřit na dovolené.

Další zajímavé články

Žij úspěšně nové logo

Jak uspět v době internetu v životě i podnikání.

Copyright © 2024 | ŽijÚspěšně.cz