Osobní rozvoj je v poslední době velmi vyhledávané téma. Mnozí z nás už pochopili, že většina věcí není otázka náhody nebo štěstí. Už jsme pochopili, že jsme strůjci svého osudu a že případný úspěch nebo klid v hlavě závisí na nás a naší snaze. Že neúspěch a stres nelze přisuzovat jen okolnostem.
Pokud se i vy právě teď nacházíte v situaci, kdy hledáte nějaké východisko a nevíte si rady, zkuste si přečíst některé knihy, které doporučujeme. Jsou to díla od zkušených autorů, kteří mluví ze své vlastní zkušenosti, a kteří pomohli mnoha lidem po celém světě.
Hledáte, jak vystoupit ze své komfortní zóny? Jak začlenit do života více managementu? Snažíte se přijít na to, jak se zbavit strachu a stresu nebo jak nahlížíte na chyby, které děláte? Pak vám tyto knihy jistě přinesou nový pohled na věc. Rozhodně si vyzkoušejte praktická cvičení ve vybraných knihách.
Obsah článku
Marc Reklau
Způsob uvažovaní, naše volby, přístup k disciplíně, vyřčená přání apod. Tato kniha obsahuje 94 krátkých, stručných, ale za to velmi výstižných kapitol o zásadních tématech, na která při otázce osobního rozvoje můžete narazit. Většina kapitol obsahuje také praktická cvičení, která vám pomohou nalézt odpovědi na otázky, které hledáte.
Nejdůležitější je začít.
Platón
Když začínáte hledat štěstí a zajímat se o osobní rozvoj, natrefíte při tom na různá praktická cvičení jako je vizualizace, trénování pozitivních afirmací, psaní deníku, soupis priorit, přání atd. Tato kniha vám na svých 224 stranách přinese téměř vše z těchto témat a vše, co potřebujete ke startu za vaší změnou.
Osobně patří mezi mé nejoblíbenější, protože je stručná a výstižná a především oceňuji praktická cvičení u kapitol, která vás ihned donutí něco udělat. Není to tak, že si přečtete sáhodlouhý seznam toho, co byste mohli udělat, ale hned si praxi zkoušíte a tříbíte si myšlenky. Knihu doporučuji používat opakovaně.
TIP: Nevíte, kdy si všechno přečíst? Pak se podívejte, co radíme my, jak si najít čas na čtení.
2. 13 věcí, které psychicky silné ženy nedělají
Amy Morinová
Dalo by se říct, že tato kniha je genderově zaměřená, ale jsem si jistá, že se v ní najde skoro každý. Ne pouze ženy. Autorka zde píše o 13 zásadních věcech, které nedělají psychicky silné ženy. Když si knihu přečtete, zjistíte, že jsou to typické slabé stránky, které nás vedou k tomu, zajímat se o osobní rozvoj.
Na našich stránkách píšeme o tom, jak bychom neměli trvat na dokonalosti, že bychom o sobě neměli pochybovat nebo, že bychom se neměli bát změny. Toto jsou také témata Amy Morinové. I ona, jako mezinárodně uznávaná psychoterapeutka, vidí, co dokážou takové věci udělat s naší psychikou.
TIP: Když už si pořídíte nějakou báječnou knihu o osobním rozvoji, pak si k tomu dokupte také pěkný poznámkový blok. Všechny ty knihy totiž obsahují cenné informace, které se vám budou často hodit. Dělejte si proto poznámky těch nejlepších z nich, ať se k nim můžete kdykoli pohodlně vrátit.
3. Kurvítka v hlavě: Proč i chytří lidé jednají hloupě.
Ivo Toman
Ivo Toman je velmi zajímavý člověk, jeho knihy jsou čtivé, protože dokáže psát lidským způsobem a píše z vlastní zkušenosti. O jeho úspěchu jsme se dozvěděli v rozhovoru s ním: Zaměstnání pro mě byla ztráta času. Kniha Kurvítka v hlavě vám v 10 kapitolách přináší povídání o tom, jak si dokážeme zavařit nejvíce my sami.
Dozvíte se zde, jak podléháme nástrahám moderních komunikačních prostředků, jak si sami vytváříme problémy a starosti vlastním emočním přístupem. Přečtete si o známých nástrahách jako je prokrastinace, pocit viny apod. V knize se dozvíte, co vše nás dokáže ovlivnit a tím i náš výkon.
4. Debordelizace hlavy: Zprimitivněte k úspěchu
Ivo Toman
U Ivo Tomana ještě zůstaneme, protože tato kniha je jedna z nejznámějších od tohoto autora. Byla by tedy chyba ji nezmínit. V knize se dozvíme, že si často házíme klacky pod nohy tím, že vše komplikujeme. Ve všem hledáme složitosti, a přitom je mnohdy lepší, vzít to jednoduše.
Dozvíte se také, že většina úspěšných lidí používá selský rozum. Nehledají ve všem problémy. Tím vším nám v hlavě vzniká právě zmíněný bordel, který nám brání v rozvoji a úspěchu. Autor nám radí, jak se zbavit zbytečných myšlenek a přístupů, a tím si udělat pořádek v hlavě, tedy debordelizaci.
Tip: Na našich stránkách se osobnímu rozvoji věnujeme hojně. Již jsme psali také o 12 nejlepších knihách o osobních rozvoji a motivaci, podívejte se na ně.
5. Do pr****, dělejte, co máte rádi
John C. Parkin
Autor John Parkin se vám představí jako někdo, kdo zkusil několik prací, které ho nenaplňovaly a tím došel ke svému štěstí. Zjistil, jak je v životě důležité dělat to, co máme rádi. V knize se dozvíte, kolik času nám ubírají věci, které děláme z povinnosti a jaký vliv to má na naši psychiku.
Sám autor o své knize píše, že to není kniha, ale výzva k akci a svým způsobem tomu tak je. Snaží se vás přesvědčit o tom, že byste se neměli bát vyzkoušet různé věci, prostě hledejte, co vás baví, a co vás bude naplňovat. Resp. snažte se, aby to, co vás baví, byla vaše práce.
6. Aha! faktor: Co se děje ve vašem mozku, když dostanete brilantní nápad
John Kounios, Mark Beeman
Autoři Kounios a Beeman ve své knize píší o vhledu. Což je jev, mocný zážitek, stav mysli, moment náhlého pochopení. Říká se mu vhled, aha efekt nebo také aha zážitek. V knize vám jej autoři více přiblíží, spolu s povídáním o tom, co přesně je, odkud se bere nebo jak ho můžeme lépe využít.
Kniha je pojata možná trochu náročněji, ale přináší pohled na momenty, které nás vyvádějí z bludného kruhu přemýšlení nad něčím, co se nám nedaří vyřešit. Díky tomu je možné takové přemítání lépe uchopit a zaměřit se na to, jak jej můžeme lépe využít.
7. Kdy: Věda a umění dokonalého načasování
Daniel H. Pink
Daniel Pink se nás ve své knize snaží seznámit s velmi praktickou, ale často opomíjenou záležitostí, jakou je správné načasování. Někteří z nás se urputně snaží pracovat na něčem, nějakým způsobem a pořád se nám nedaří. Říkáme si, co asi děláme špatně. Jenže řešení je často v načasování.
Čas není to hlavní. Čas je to jediné.
Miles Davis
Každý z nás má jiný biorytmus. Někdo je ranní ptáče, někdo si rád přispí. Kniha nám ukazuje, jak hodně nám dokáže pomoci, když zjistíme svůj denní rytmus a podřídíme mu naše aktivity. Ukáže nám, jak si vytvořit správný denní režim, abychom mohli být efektivnější, ale také přiblíží období v naší práci a životech.
Osobní rozvoj a knihy
Možná právě stojíte na prahu pochybností o vaší situaci, možná se právě rozhodujete, zda potřebujete něčí pomoc. V dnešní době máme naštěstí spoustu možností. Můžeme jít za terapeutem, vyzkoušet kouče, koupit si kurz, audionahrávku nebo knihu. Pokud váš stav nevyžaduje dohled, zkuste se pro začátek začíst do některé z knih o osobním rozvoji.
Je to nenásilná cesta, jak se něco dozvědět a získat trochu povědomí o osobním rozvoji. Nemusí to být zrovna milník nebo špatný pocit, který vás povede k těmto knihám. Znát své vědomí a jak můžeme pracovat se svou psychikou, je dobré v jakékoli situaci. Osobní rozvoj není jen pro ty, kteří pociťují, že mají s něčím problém. Je to oblast pro všechny, kteří chtějí něco dokázat a kteří chtějí mít kontrolu nad svým životem.