Chystáte se na pracovní pohovor a máte ambici uspět? Základem úspěchu je znát co nejvíce informací o společnosti, u níž máte zájem pracovat, a to včetně platových podmínek. Neznalost nového zaměstnavatele a poměrů ve firmě vám může uškodit. Výše mzdy a jednání o ní je důležitou součástí pracovního pohovoru. Víte o kolik si říct? Proč je nadšení tak důležité.
Obsah článku
Věnujte pracovnímu pohovoru důkladnou přípravu
Základním stavebním kamenem úspěchu je sebevědomí, znalost silných i slabých stránek vaší osobnosti a pozitivní reference z předchozí pracovní pozice. Velkou roli hraje také šablona a formátování životopisu. Šablonu volte vhodně vždy k Vašemu pracovnímu oboru. Úplně jiné šablony se používají, pokud hledáte práci v IT, kreativní pozici nebo se hlásíte třeba do korporátu.
Před vlastním absolvováním pracovního pohovoru si zaktualizujte nebo vytvořte přehledný životopis. Následně se snažte najít odpověď na otázku, čím můžete dané společnosti prospět a proč si myslíte, že jste vhodným kandidátem na danou pozici. Připravte si také svůj vlastní návrh výše požadovaného platu.
💡 Tip: Čtěte pro inspiraci příspěvek: Jak se připravit na pohovor? A uspět! a nebo se podívejte na článek o tom, jak Vás mohou správní přátelé posunout v životě.
Víte jaká je běžná výše mzdy pro danou pracovní pozici?
Sledujte online nabídku zaměstnání na pracovních portálech a udělejte si přibližnou představu o tom, jaký plat můžete na žádané pozici očekávat. Někteří zaměstnavatelé výši platu přímo uvádí u inzerované pozice, jiní o ní jednají až v průběhu pracovního pohovoru. Samozřejmě záleží na kvalifikovanosti pracovní pozice a také správném vyargumentování možného přínosu pro budoucího zaměstnavatele.
Jak se dá zjistit obvyklá výše mzdy u obdobné pozice?
Pokud z inzerátu není patrné mzdové ohodnocení nabízené pozice, snažte se najít obdobnou nabídku práce. Další možností je vyhledat webové stránky pracovních portálů, kde se nachází srovnávače, které vám sdělí přibližnou výši možného platu. Anebo prostě položte dotaz do internetové diskuse a vyčkejte na reakci.
Je znalost výše minimální mzdy důležitý údaj?
Pokud se rozhodnete zúčastnit výběrového řízení, je vhodné znát aktuální výši minimální mzdy. Ta se po jednání vlády a odborářů průběžně mění. Její znalost je nezbytná především v případě, je-li vám nabízený zkrácený pracovní úvazek. Budoucí zaměstnavatel by si měl být vědomý toho, že se vyznáte v platné legislativě.
Ideální výše mzdy a kdy si o ni říct?
Snažte se budoucímu zaměstnavateli pozorně naslouchat a nechat ho, aby sám navedl řeč na platové podmínky, popřípadě firemní benefity. Pokud tuto část jednání příliš uspěcháte, hrozí vám spíše neúspěch. Personalista nebo vedoucí pracovník snadno získá dojem, že finanční stránka věci je to jediné, co vás u nabízené pozice zajímá.
💡Tip: Najděte si chvilku také na příspěvek: 8 Pravidel: Jak zbohatnout?
Nepřeceňujte se, ale ani nepodceňujte
Nechte personalistu, aby se v průběhu pracovního pohovoru sám dostal k otázce finančního ohodnocení. Buďte však připraveni mu otevřeně sdělit svou představu. Pro její obhajobu si zvolte vhodné argumenty, které váš návrh maximálně podpoří. Mějte na paměti, že nemáte zájem pracovat pouze za minimální mzdu a také pro svůj každodenní život potřebujete určitou finanční sumu.
Co dělat když nabízejí prostě „málo?”
Pracovní pozice se vám sice zamlouvá, do firmy nemusíte komplikovaně dojíždět, ale navržený plat se vám zdá poněkud nízký. Nevzdávejte se, zkuste ještě vyjednávat. Zjistěte, zda je k nabízenému platu možné získat nějakou prémii nebo odměnu za splnění pracovního úkolu či odvedení kvalitního pracovního výkonu. Zajímejte se také o zaměstnanecké benefity.
Které argumenty jsou vhodné pro získání optimální výše mzdy?
Změna zaměstnání vám kromě nového pracovního prostředí a kolektivu snadno přinese i nové pracovní zkušenosti, popřípadě i vyšší platové ohodnocení. Nová práce vám může ukázat cestu jak si usnadnit život a při správné argumentaci zlepšit jeho dosavadní kvalitu.
Zdůrazněte především:
- Nejvyšší dosažené vzdělání.
- Upozorněte na další znalosti a dovednosti (jazyková znalost, studium nebo pracovní pobyt v zahraničí).
- Počet let praxe na obdobné pozici.
- Své pracovní úspěchy u předchozích zaměstnavatelů.
- Zájem o další profesní rozvoj i vzdělávání.
- Zájem o firemní kulturu a dosahování stanovených cílů firmy.
- Ochotu pracovat přesčas.
Vyjednanou mzdu si nechte zaznamenat do pracovní smlouvy
Pokud se vám po jednání ohledně mzdy podaří alespoň částečně dosáhnout svého, neusněte na růžích. Vyjednanou částku si nechte potvrdit i do pracovní smlouvy. Co je psáno, to je dáno. Ústním příslibům a vizím, že v budoucnu vám v závislosti na vašem výkonu a kvalitě odvedené práce přidají, raději nevěřte.
V opačném případě, pokud se vám při jednání na pracovním pohovoru nepodaří dosáhnout požadované výše platu, nezoufejte. Zkuste se na to podívat z jiného úhlu. Zamyslete se nad tím, zda vás daná práce baví a vyhovuje vám. Případně uvažte, jestli vám praxe na této pracovné pozici vytvoří základ pro další profesní rozvoj nebo kariérní postup.
Jaká práce, taková odměna.
Latinské přísloví
Máte-li pocit, že získaná pracovní pozice je pro vás ta správná, snažte se ji vykonávat s nadšením a co nejlépe. To vám po určitém čase otevře dveře k možnosti dalšího vyjednávání ohledně navýšení mzdy.
Na některých pracovních pozicích funguje automatické navyšování platu v závislosti na odpracovaných letech. Pokud by váš šéf s navýšením platu otálel, nebojte se sami ozvat. Kvalitní práce i loajalita vůči společnosti si zajisté zaslouží ocenění.
Pokud se Vám tento článek líbil, tak si určitě přečtěte také o tom, jak získat pozitivní myšlení nebo o technice zázračného úklidu.