Nejúspěšnější čeští sportovci dosáhli světového věhlasu a uznání v mnoha disciplínách, a to díky svým mimořádným výkonům na olympiádách, mistrovstvích světa nebo v profesionálních ligách. Jejich úspěchy přinesly českému sportu prestiž a inspirovaly generace mladých sportovců. V tomto článku vám představíme deset nejúspěšnějších českých sportovců všech dob, kteří zanechali nesmazatelnou stopu nejen v českém, ale i světovém sportu.
Obsah článku
1. Emil Zátopek – Legendární vytrvalec
Emil Zátopek, známý jako „Česká lokomotiva“, je pravděpodobně nejznámějším a nejúspěšnějším českým atletem všech dob. Na olympijských hrách v Helsinkách v roce 1952 předvedl unikátní výkon, když zvítězil ve třech disciplínách – v běhu na 5000 metrů, 10 000 metrů a v maratonu, který tehdy běžel poprvé v životě. Zátopek byl známý svým neobvyklým, ale nesmírně efektivním stylem běhu. Jeho výkony a vůle k vítězství ho učinily ikonou nejen v České republice, ale po celém světě. Zátopek získal celkem čtyři zlaté olympijské medaile a jednu stříbrnou.
V roce 1975 mu jako prvnímu čs. sportovci byla Mezinárodním výborem pro fair play při UNESCO udělena Cena Pierre de Coubertina. Jeden z nejslavnějších českých sportovců všech dob zemřel v listopadu 2000 ve věku 78 let. O 12 let později nechyběl mezi prvními 12 osobnostmi, které byly uvedeny do nově vzniklé Síně slávy Mezinárodní atletické federace.
Hlavní úspěchy:
- 4 zlaté olympijské medaile
- 1 stříbrná olympijská medaile
- Opakovaný držitel světových rekordů
Martina Navrátilová je jednou z největších osobností v historii světového tenisu. Navrátilová se narodila v Československu, ale během své kariéry přijala americké občanství. Její dominance na tenisových kurtech v 70. a 80. letech byla neuvěřitelná – dosáhla celkem 18 grandslamových titulů ve dvouhře a 31 grandslamových titulů ve čtyřhře. Byla také známá svou všestranností, když kombinovala sílu, techniku a strategii na kurtu. Navrátilová se prosadila nejen jako sportovkyně, ale také jako bojovnice za práva žen a LGBTQ+ komunitu.
Hlavní úspěchy:
- 18 grandslamových titulů ve dvouhře
- 31 grandslamových titulů ve čtyřhře
- 10 grandslamových titulů v mixu
- Celkem 332 týdnů na prvním místě světového žebříčku
💡 Tip: Zvažujete, že začnete sportovat? Podívejte se na náš výběr individuálních sportů.
3. Jaromír Jágr – Nezastavitelný hokejový útočník
Jaromír Jágr je považován za jednoho z nejlepších hokejistů všech dob. Svou kariéru začal v NHL v roce 1990 a pokračoval až do roku 2018, což svědčí o jeho mimořádné výdrži a talentu. Jágr získal dvakrát Stanley Cup s týmem Pittsburgh Penguins a vyhrál nespočet individuálních ocenění, včetně Art Ross Trophy pro nejlepšího bodujícího hráče sezóny. Jeho přínos pro český hokej je nesmírný – byl klíčovým hráčem při vítězství České republiky na olympijských hrách v Naganu v roce 1998.
V roce 2005 se Jágr stal členem Triple Gold Clubu, jenž sdružuje hráče, kteří vyhráli všechny tři hlavní hokejové soutěže – Stanley Cup, olympijské hry a mistrovství světa. V roce 2008 byl uveden do Síně slávy českého hokeje a v roce 2024 do Síně slávy IIHF. Roku 2024 klub Pittsburgh Penguins také slavnostně vyřadil dres s Jágrovým číslem 68.
Patří primáty druhého nejproduktivnějšího hráče po Waynu Gretzkém i nejlepšího evropského střelce v historii NHL. Svou fenomenální kariéru hodlá Sportovec roku 2005 a jedenáctinásobný vítěz ankety Zlatá hokejka zakončit v rodném Kladně, kde se mezitím stal majitelem tamních Rytířů.
Hlavní úspěchy:
- 2 Stanley Cupy
- Zlatá medaile z olympijských her v Naganu 1998
- 5x vítěz Art Ross Trophy
- Hart Memorial Trophy pro nejužitečnějšího hráče
4. Věra Čáslavská – Královna gymnastiky
Věra Čáslavská je jednou z nejúspěšnějších českých sportovkyň vůbec. Ve své kariéře získala sedm zlatých olympijských medailí a stala se tak druhou nejúspěšnější gymnastkou v historii olympijských her. Byla ikonou nejen díky svým výkonům, ale také díky svému občanskému postoji během politicky nabitého období v Československu. Čáslavská se postavila proti okupaci Československa v roce 1968, což ji přineslo celosvětové uznání nejen jako sportovkyni, ale také jako symbol odvahy.
Za svou sportovní činnost a občanské postoje dostala čtyřnásobná domácí sportovkyně roku řadu vyznamenání v čele s Cenou Pierre de Coubertina, kterou jí v roce 1989, udělil Mezinárodní výbor pro fair play při UNESCO, či Olympijským řádem MOV z roku 1991. Je též nositelkou státní Medaile Za zásluhy (1995) nebo japonského Řádu vycházejícího slunce (2010).
Hlavní úspěchy:
- 7 zlatých a 4 stříbrné olympijské medaile
- 4 zlaté, 3 stříbrné a 1 bronzovou medaili z mistrovství světa
- 11 zlatých, 1 stříbrná a 1 bronzová medaile z mistrovství Evropy
- Mezinárodní uznání za občanskou odvahu
- Medaile Za zásluhy
💡 Tip: Jídelníček sportovců musí být pestrý i vyvážený. Tyto potraviny do něj určitě zařaďte!
5. Pavel Nedvěd – Fotbalová hvězda
Pavel Nedvěd je jedním z nejlepších českých fotbalistů všech dob. Jeho kariéra dosáhla vrcholu, když v roce 2003 získal prestižní ocenění Zlatý míč pro nejlepšího fotbalistu Evropy. Nedvěd byl známý svou neuvěřitelnou fyzickou připraveností, bojovností a skvělým střílením z dálky. Během své kariéry hrával za kluby jako Lazio Řím a Juventus, kde se stal legendou. Jeho největší mezinárodní úspěch přišel s českou reprezentací, s níž se dostal do finále mistrovství Evropy v roce 1996.
Je členem Národní rady pro sport. Do roku 2022 byl členem vedení klubu Juventusu.
Hlavní úspěchy:
- Zlatý míč 2003
- Finalista mistrovství Evropy 1996 (stříbrná medaile), ME 2004 bronz
- Liga mistrů a několik titulů s Juventusem
- Medaile Za zásluhy
6. Jan Železný – Nejlepší oštěpař historie
Jan Železný je považován za nejlepšího oštěpaře všech dob. Jeho výkony na olympijských hrách a mistrovství světa ho vynesly na vrchol této disciplíny. Železný získal tři zlaté olympijské medaile a dosud drží světový rekord v hodu oštěpem (98,48 metrů). Jeho dominance v této disciplíně trvala více než deset let a dodnes zůstává vzorem pro mnoho atletů.
S aktivní kariérou se rozloučil v 40 letech krátce poté, co na ME 2006 v Göteborgu vybojoval bronz. Ještě jako závodník byl čtyřnásobný vítěz domácí ankety Sportovec roku členem komise sportovců MOV, v roce 2005 neúspěšně kandidoval na post předsedy Českého olympijského výboru. Momentálně vede nositel státní Medaile Za zásluhy tréninkovou skupinu oštěpařů v čele se světovým šampionem Vítězslavem Veselým, je rovněž ředitelem mítinku Zlatá tretra.
Hlavní úspěchy:
- 3 zlaté a 1 stříbrná olympijská medaile
- 3 zlaté a 2 bronzové medaile z mistrovství světa
- Světový rekord v hodu oštěpem
- Medaile Za zásluhy
7. Dominik Hašek – Brankářská legenda
Dominik Hašek, přezdívaný „Dominator“, je jedním z nejlepších hokejových brankářů v historii. Během své kariéry v NHL dosáhl na nespočet ocenění včetně dvou Hart Trophy pro nejužitečnějšího hráče ligy, což je pro brankáře nesmírně vzácné. Hašek hrál klíčovou roli při vítězství České republiky na olympijských hrách v Naganu v roce 1998, kde předvedl výkony, které ho katapultovaly mezi hokejové legendy. Kromě olympijského zlata získal Hašek také Stanley Cup s týmem Detroit Red Wings.
Dvojnásobný český sportovec roku a pětinásobný vítěz ankety Zlatá hokejka, definitivně ukončil kariéru až v roce 2012. O dva roky později byl jako první Čech uveden do Síně slávy NHL, patří též do mezinárodní i domácí hokejové Síně slávy.
Hlavní úspěchy:
- Zlatá olympijská medaile z Nagana 1998 a bronz z Turína
- 2 Hart Trophy
- 2 Stanley Cupy s Detroit Red Wings
8. Barbora Špotáková – Olympijská oštěpařka
Barbora Špotáková je jednou z nejúspěšnějších českých atletek současnosti. Jako dvojnásobná olympijská vítězka v hodu oštěpem se řadí mezi nejlepší oštěpařky všech dob. Svými výkony navázala na úspěchy Jana Železného a stala se inspirací pro mladé sportovce. Kromě olympijských triumfů drží i světový rekord v ženském hodu oštěpem a několikrát zvítězila na mistrovství světa.
Hlavní úspěchy:
- 2 zlaté a 1 stříbrná olympijská medaile
- Světový rekord v hodu oštěpem
- Mnohonásobná vítězka mistrovství světa
9. Ester Ledecká – Fenomenální lyžařka a snowboardistka
Ester Ledecká se stala světovou sportovní senzací, když na olympijských hrách v Pchjongčchangu v roce 2018 získala dvě zlaté medaile ve dvou různých disciplínách – v alpském lyžování a snowboardingu. Tento výkon je v historii zimních olympijských her naprosto unikátní. Ledecká je známá svou všestranností a tvrdou prací, díky čemuž se stala jednou z nejúspěšnějších českých sportovkyň.
Hlavní úspěchy:
- 2 zlaté olympijské medaile z Pchjongčchangu, zlátá medaile z Pekingu
- Mnohonásobné vítězství ve světovém poháru
- Průkopnice v kombinaci lyžování a snowboardingu
10. Roman Šebrle – První desetibojař s více než 9000 body
Roman Šebrle je bývalý desetibojař, který se stal prvním atletem v historii, který v desetiboji překonal hranici 9000 bodů. Tento výkon mu vynesl světový rekord, který držel více než 11 let. Kromě toho získal zlatou olympijskou medaili v Athénách v roce 2004. Šebrle byl známý svou univerzálností a schopností excelovat ve všech disciplínách desetiboje.
Šebrle byl pětkrát za sebou zvolen českým atletem roku a v roce 2004, kdy obdržel státní Medaili Za zásluhy, i sportovcem roku. V letech 2001 a 2004 mu Český olympijský výbor udělil Cenu Jiřího Stanislava Gutha-Jarkovského za nejlepší výkon roku. Úspěšnou kariéru ukončil v roce 2013, v současnosti se věnuje golfu a moderování zpráv.
Hlavní úspěchy:
- Zlatá a stříbrná olympijská medaile v desetiboji
- První desetibojař s více než 9000 body
- Mnohonásobný vítěz mistrovství Evropy a světa
- Medaile Za zásluhy
Nejúspěšnější čeští sportovci nejsou jen hvězdami na poli svého sportu, ale také inspirací pro celé generace fanoušků a mladých sportovců. Každý z nich přinesl do českého sportu něco jedinečného – od rekordních výkonů po nezdolnou vůli a odvahu. Tito sportovci svými úspěchy zanechali nezapomenutelnou stopu nejen v české, ale i ve světové sportovní historii.
💡 Tip: Zajímá vás svět sportu? Přečtěte si také TOP 10: Nejznámější sportovci světa nebo TOP 10: Nejúspěšnější čeští olympionici.