Otužování prožívá svou chvilku slávy a za posledních několik let se stalo velmi oblíbeným trendem. Kdo nemá na Instagramu fotku ze zamrzlého rybníka, jako by ani nežil. Jenže když se něco stane takto trendy, nese to s sebou riziko, že se do dané moderní výzvy vrhnou lidé bez informací a vystavují se vlastně nebezpečí. Proto vám prozradíme vše ohledně otužování, postup, jak s ním začít, ale i všechna pro a proti.
Otužování: Proč mnoho lidí začalo s otužováním?
Studená voda, chlad a zima jsou našimi největšími příteli, i když si to možná často neuvědomujeme a jedná se o velké vystoupení z komfortní zóny. Avšak nespočet studií a průzkumů prokázalo opakovaně neskutečné účinky chladu na naše tělo. Otužování rozhodně prospívá našemu zdraví, ale tento fakt bohužel často není tím hnacím motorem, který nahání lidi do zamrzlých kádí, jezer a rybníků.
Především v posledních letech se stalo otužování spíše moderním trendem, který nabírá své příznivce stejně rychle jako Instagram, na kterém právě otužilce často vidíme. Mnoho lidí se vrhne do studené vody právě vlivem influencerů a dalších lidí, kteří sdílejí fotky z otužovaček.
Tento důvod by však neměl představovat hlavní motivaci, proč se začít otužovat. Neinformovanému člověku navíc může honba za krásnou instagramovou fotkou v jezeře pořádně ublížit.
A co si budeme povídat, pokud se naší motivací stalo především zdraví, nemusíme nutně postovat tisíc fotek ze zamrzlé vody, ale upokojení nám přináší právě zážitek ze samotného procesu. Samozřejmě neodsuzujeme občasné sdílení inspirujících fotek, činností a podobně. Jen by se Instagram neměl stát tím hlavním důvodem, proč do toho jít. Najdeme totiž celou řadu lepších důvodů.
Tip: K velké slávě ochlazování jistě také pomohla kniha a praxe známého Wima Hofa, o kterém jsme vám psali již v minulém článku. Ten spojil otužovací praxi a chlad se speciální technikou dýchání.
Benefity a výhody otužování
Nejvíce nám poděkuje naše tělo a zdraví, a to jak to fyzické, tak psychické. Účinky otužování mnoho lidí pocítí již po několika dnech, kdy s ním začalo. Jeho pozitivní vliv se projevuje v oblasti:
- Imunity – nejvíce se v souvislosti s otužováním mluví o jeho účincích na náš imunitní systém. U otužilců byla prokázána vyšší odolnost vůči nemocem všeho druhu (včetně virových onemocnění). Pokud se na to podíváme selským rozumem, je to vlastně docela logické, že? Jestliže naše tělo pravidelně vystavujeme chladu, tvoří si zásoby zdravého hnědého tuku, který nás chrání lépe než klasický tuk, který se většinou snažíme spíše shodit. Díky tomu je odolnější proti nachlazení a podobným nemocem.
- Psychického zdraví – pro mnoho lidí představuje otužování formu meditace. Ve chvíli, kdy se ponoříte do studené vody, nejste schopni myslet na nic jiného než svůj prožitek. Ideálně u toho správně dýcháte a vaše hlava se dokonale pročistí. Lepší a levnější terapii si snad ani nejde přát.
- Výdrže a schopnosti zvládat diskomfort – držíte se často v zajetých kolejích, pěkně v pohodlí a klidu? Pak pravděpodobně zlenivíte a vaše tělo i mysl nedokáže po čase odbourávat stres a jiné situace tak dobře jako dřív. Naopak vystupováním s komfortní zóny, kterým otužování rozhodně je, trénujete svoji vytrvalost, odolnost, mentální sílu a podobně. Byl prokázán účinek i na vůli nebo zvládání stresu.
- Prevence nemocí –otužování snižuje krevní tlak, funguje jako prevence nachlazení, angíny, ale také koronaviru. Pomáhá při depresích a úzkostech. Není však pravdou, že byste se nikdy nemohli nachladit. I zdatný otužilec může chytnout rýmu nebo chřipku, ale pravděpodobnost se výrazně snižuje. V takových chvílích si tělo potřebuje odpočinout a není vhodné jej dále vystavovat chladu.
- Vyplavování endorfinů – často se lidé v jezeře smějí od ucha k uchu. Jak je to možné, když zrovna prožívají takový nekomfort? Způsobují to vyplavující endorfiny neboli hormony štěstí, které při otužování proudí tělem jako o život.
- Vnímání potřeb vlastního těla – díky vystavování se chladu začnete více vnímat svoje tělo a poslouchat jeho potřeby. Mnohem lépe se na něj dokážete napojit a to i v situacích, které s otužováním nemají nic společného.
Jak začít s otužováním krok za krokem
Nejprve je potřeba si uvědomit, že pod pojmem otužování se neskrývají pouze kostky ledu, studená voda a kádě s ledovou tříští. Jedná se totiž o jakékoliv vystavování těla chladu. Takže i obyčejné vynechání jedné vrstvy oblečení již počítáme mezi otužovací procesy. A tím byste měli i začít!
Je totiž nesmírně důležité začít postupně a v klidu. Nejhorším způsobem, jak začít, je skok do ledové kádě. Způsobíte si šok, nepříjemný zážitek, který už si jen tak nechcete zopakovat, a možná také nepříjemné nachlazení – tedy v tom lepším případě.
1/ Začněte s odkládáním oblečení. Vynechejte jednu vrstvu a vyrazte na vycházku. Klidně si ji však vezměte s sebou a oblečte se až vám to nebude příjemné. Jedno pravidlo otužování praví, že bychom se měli na podzim oblékat co nejvíce postupně a pomalu a na jaře zase co nejdéle odkládat jednu vrstvu za druhou. Jednoduše nechat tělo, ať si na změny počasí zvyká postupně a ne při prvním studenějším dni obléci nejteplejší kabát ze skříně a při prvních jarních paprscích vytahovat plavky.
2/ Sauna představuje skvělý most mezi otužovacími milníky. Navíc se jedná o velmi příjemnou wellness kůru, kterou si snadno oblíbíte. Po 10 až 15 minutách v sauně se zchlaďte v kádi s vodou a dvě až pět minut v ní setrvejte. Postup dvakrát až třikrát opakujte.
3/ Sprchování pod studenou vodou si může dovolit každý a velmi pravidelně. Ze začátku stačí i 10 sekund pod studenou vodou a brzy již vydržíte několik minut. Někomu také vyhovuje postupné snižování teploty vody během jedné sprchy. Více informací si přečtěte v našem článku o studené sprše a jejích benefitech.
4/ Chcete-li přestoupit k ochlazování ve vodě, opět myslete na pomalý postup. Začněte si namáčet do studené vody pouze nohy a ruce. Postupně přidávejte celé tělo. Jakmile vám pobyt ve vodě není příjemný, přestaňte. Před, během i po otužování zhluboka dýchejte, čímž prokrvíte končetiny, hlavu i zbytek těla.
Tip: Nejvíce tepla uniká hlavou a končetinami. Proto otužilci používají často čepice nebo nechávají ruce nad hladinou vody. Vyzkoušejte i tento postup.
A jak se naopak neotužovat?
Nejdůležitějším pravidlem je, že prostě bezpodmínečně musíte poslouchat své tělo. Otužování není závod a že jeden den vydržíte v jezeře několik minut neznamená, že další den vám bude pobyt ve vodě příjemný stejně dlouho nebo ještě déle. Neporovnávejte se s ostatními ani sami se sebou.
Mezi další pravidla patří:
- S otužováním byste neměli začínat během zimy, ač se to může zdát jako skvělá příležitost. Jedná se o moc velký šok pro tělo, a proto je nejlepším ročním obdobím pro začátek jaro, kdy je tělo více zvyklé na chlad a vy se můžete pokusit udržet si tento zvyk i během roku. Dalším vhodným obdobím je podzim.
- U ochlazování nepijte alkohol. Ten nás totiž vnitřně zahřívá a otupuje a my následně nejsme schopni odhadnout racionálně reakce našeho těla. Jedná se o velmi nebezpečnou záležitost.
- Těhotné ženy s bezproblémovým těhotenstvím nemusí s otužovací praxí přestávat. Plodová voda dítě dostatečně chrání. Pozor však na zadržování dechu, které se u těhotenství nedoporučuje.
- Nikam nepospíchejte. Každé tělo je jiné a zvládá chlad svým tempem. Pokud to se svým zdravím myslíte vážně, vytrvalost a trpělivost jsou vašimi nejlepšími průvodci.
A jelikož jsou naše těla odlišná, každému také vyhovuje jiný způsob snášení chladu. Někdo bytostně nesnáší studené sprchy, ale do kádě s ledovou vodou se ponoří snadno a naopak. Jak to máte s otužováním vy? Milujete, nesnášíte nebo jste se do něj ještě nepustili? Napište nám do komentářů své zkušenosti.