Domů » TOP dividendové tituly pro boj proti inflací říjen 2022

TOP dividendové tituly pro boj proti inflací říjen 2022

autor Patrik Pilous
0 komentářů
dividendové akcie bankovka

S pokračujícími propady de facto všech finančních aktiv se stále více investorů zaobírá palčivou otázkou, jak zúročit naspořené peníze nebo minimálně, jak se chránit před vysokou inflací? Ti, kteří vložili do akcií peníze před rokem v listopadu a měli strach z narůstající inflaci, tak si dnes trhají vlasy. Akciový trh se od minulého podzimu výrazně propadl.

Ačkoliv výnosy nabízené na spořících účtech v posledních měsících rostou až k číslům začínajících šestkou, stále nás nejsou schopny před současnou situací plně ochránit. Na druhou stranu investování do akciových titulů v medvědím trhu je velmi rizikové, většina akcií se nyní pohybuje v červených číslech a není jasné, zda jsme již na dně propadu, nebo nás čeká další bolestivý pohyb směrem dolů. Snem všech začínajících i pokročilejších investorů je trefit ono tržní dno? Je tržní dno dnes, v listopadu nebo bude až příští rok? To nikdo neví, takže… Řešením je strategie DCA, kdy se o vývoj trhu nemusíte příliš zajímat. Zde stačí jen věřit.

Aktualizovaný report nejlepších dividendových titulů si můžete zdarma stáhnout zde >> https://cz.xtb.com/top-dividendove-tituly

Dividendové akcie

Dividendové akcie představují zajímavou alternativu, jelikož jejich celkové cenové poklesy nejsou tak velké jako u akcií růstových a investor se u nich může spolehnout na výplatu dividend i v případě cenového poklesu dané akcie. U většiny titulů je nyní také příznivý ukazatel P/E.

Na druhou stranu v případě obratu můžeme profitovat jak z cenového růstu, tak i z dané dividendy. Může se tím pádem jednat o “zlatou střední cestu” mezi spořicími účty, případně dluhopisy s příliš nízkým výnosem a růstovými akciemi s příliš velkým rizikem.

Pokud je tedy součástí naší investicí teze předpoklad, že je před námi nějaké delší období medvědího trhu, tak právě dividendové tituly mohou sloužit jako únikový prostor, před potenciálními budoucími propady. Investor určitě nemůže očekávat, že mu vybrané dividendové tituly automaticky pokryjí ztráty z jiných např. růstových titulů, nebo plně vykompenzují efekt ztráty kupní síly v podobě vysoké inflace.

Mohou však sloužit k zaparkování volného kapitálu do titulů, které obecně řečeno mají tendenci být méně citlivé na hospodářský cyklus, konkrétně na zpomalení nebo pokles ekonomické aktivity. 

Jak poznat vhodné dividendové tituly? Zde přinášíme pár faktorů, které hledat:

  • stabilní business model – zavedená společnost se stabilně rostoucími zisky,
  • stabilní dividendová politika – zpravidla jasně daný dividendový výplatní poměr,
  • menší citlivost na hospodářský cyklus – hledat ta odvětví, která mají stabilní poptávku,
  • přiměřená zadluženost – obvykle stabilní dividendové tituly nebývají příliš předlužené,
  • minimální non-business rizika – nebude ohrožen výkon společnosti nějakými geopolitickými nebo regulačními riziky.

XTB aktuálně rozšířilo e-book zaměřený právě na takovéto tituly. V e-booku nyní naleznete seznam sedmi dividendových titulů, které sice mohou do následujících měsíců dále klesat nebo růst, ale velmi pravděpodobně se budou vyznačovat pokračováním své dividendové politiky. Obecně konzervativnější a jistějšími jsou takzvané blue chip akcie. Naleznete pod odkazem z úvodu článku. Tedy i v době klesajícího trhu může být investorovi doručena mnohdy zajímavá dividenda. 

Top dividendové tituly

Do tohoto seznamu jsme přidali také dva ETF tituly, které se svým zaměřením soustředí právě na dividendové akcie z USA i z celého světa. Zde už opravdu sázíte jen na fungování ekonomiky a kapitálový trh. Diverzifikace je zde poměrně masivní. Bude pak na Vašem zvážení, zdali nad některými tituly uvažovat, zda je zahrnout do svého portfolia nebo zkusíte jistější ETF fondy. 

Další zajímavé články

Žij úspěšně nové logo

Jak uspět v době internetu v životě i podnikání.

Copyright © 2024 | ŽijÚspěšně.cz