Programování se stává jednou z nejžádanějších dovedností v dnešním digitálním věku. Nejčastější motivací k učení se programovat bývá, rozšíření svých dovednosti, zvýšení konkurenceschopnosti na trhu práce nebo jednoduše zájem o technologie. Naučit se a zvládnout vše co k programování patří, může začátečníkovi trvat roky. Na začátku zpravidla vládne velké nadšení, nakonec to však bohužel většina vzdá, ještě dříve než skutečně začne. Takže jak na to, aby to u vás nedopadlo také tak?
Obsah článku
Co je to programování a proč se to učit?
Programování je způsob, jakým říkáte počítači, co má dělat. Navzdory všemu rozruchu kolem umělé inteligence, počítače nemyslí. Mohou dělat jen to, co jim řekneme, a mohou to udělat pouze tehdy, když jim to bude řečeno konkrétním způsobem. Počítače rozumí pouze binárnímu kódu. I přestože byste mohli programovat počítač v binárním kódu, bylo by to velmi obtížné a trvalo by to dlouho. Proto jsou zde různé programovací jazyky. Programovací jazyk nám umožňuje psát instrukce, aby jim počítač porozuměl.
Počítačoví programátoři jsou vysoce placení a žádaní. Jakmile se naučíte programovat, budete mít cenné a vysoce ceněné dovednosti. Počítače dělají některé práce rychleji a lépe než lidé a programování vám umožní tuto sílu využít. Zároveň, když se naučíte programovat, naučíte se navrhovat řešení vašich konkrétních problémů. Namísto hledání v obchodu s aplikacemi a spokojení se s něčím, co je tak trochu to, co chcete, budete si moci vytvořit přesně to, co chcete. Budete omezeni pouze vaší představivostí a časem.
Co dělá programátor?
Programátoři píší kód pro počítačové programy a aplikace. Ačkoli to zní jednoduše, ve skutečnosti za tím stojí extrémně široké a rozmanité spektrum znalostí a dovedností. Programátoři vytvářejí software, který používáte každý den, od vaší bankovní aplikace po vaši oblíbenou streamovací službu. Každé odvětví potřebuje programátory, takže stát se jedním z nich, znamená příležitost pracovat v jakékoli oblasti, která vás zajímá. Profesionální programátor zvládne dělat cokoliv z následujících úkonů, a další:
- Napíše a otestuje nový software.
- Aktualizuje stávající programy.
- Opravuje problémy s programy.
- Otestuje zabezpečení softwaru.
- Udržuje stávající software.
Naučit se programovat není záležitost pár dní. Ale také to není tak těžké, jak si hodně lidí myslí. Vše, co to vyžaduje, je odhodlání, vášeň, zájem a rozhodně trpělivost. Existuje velké množství online zdrojů, které pomohou naučit se programovat snadno, rychle a efektivně. Pokud se chcete naučit programovat z pohodlí domova, zde je 10 tipů, jak na to.
1. Vyberte si jazyk a cíl
Nejprve si zvolte programovací jazyk, který se chcete naučit. Doporučuje se začít s jazykem vhodným pro začátečníky. Stanovte si své cíle, například vytvoření webové stránky či mobilní aplikace. Pokud se chcete něco naučit rychle, nesmíte svou pozornost rozptylovat. Vyberte si proto jen jeden jazyk, jeden rámec, jednu knihu, jeden kurz, jedno téma atd. Ať už si vyberete cokoli, zaměřte se na jednu věc, dokud ji dostatečně nezvládnete, než přejdete k něčemu dalšímu.
2. Pravidelnost
Naučit se programovat vyžaduje pravidelnou praxi. Stanovte si pravidelný čas na učení se a dodržujte ho. Nejlepší způsob, jak být v něčem skvělý, je dělat to často a pravidelně. Je to jako učit se na hudební nástroj. Za pár hodin u klavíru se nestanete klavírním mistrem, ale můžete zvládnout stupnici C dur či jednu snadnější klavírní skladbu.
Stejně tak si nemůžete sednout a okamžitě vytvořit další Instagram, TikTok nebo Fortnite.
Nejdřív zvládněte malou lekci, tím si můžete v praxi vyzkoušet, že je možné svých cílů dosáhnout.
💡 Tip: Pokud si přečtete něco zajímavého, co si chcete zapamatovat, zopakujte si to druhý den. Vyzkoušejte se. Pak se znovu otestujte den poté. Udělejte to 4 dny v řadě a vaše šance na uložení těchto poznatků do dlouhodobé paměti se dramaticky zvýší.
3. Projekty
Projekty jsou skvělým způsobem, jak získat praktické dovednosti. Začněte s jednoduchými projekty, jako je tvorba webových stránek nebo jednoduchých her, a postupně si zvyšujte obtížnost. Ačkoli budete muset věnovat nějaký čas čtení nebo sledování videí, nejlepší způsob, jak se naučit programovat, je pracovat na skutečných projektech.
Když vytvoříte projekt, který vás zajímá, rychle zjistíte, co ještě nevíte, a budete se učit o to rychleji. Tutoriály mají všechny problémy vyřešené předem. Je snadné si myslet, že jste zvládli nějaký koncept poté, co jste si jej poslechli nebo prošli tutoriálem, ale až práce na projektu vám umožní dělat chyby a učit se z nich.
Jak si vybrat programovací projekt
Jaké jsou vaše zájmy? Pokud máte potíže s vymýšlením projektů, na kterých byste mohli pracovat, začněte svými vlastními zájmy. Ať už rádi hrajete, vyrábíte nebo třeba malujete, můžete vytvořit projekt související s vaším koníčkem. Pokud například pěstujete sukulenty, můžete si vytvořit měřič, které sleduje úroveň vlhkosti půdy a upozorní vás, kdy je třeba je zalít, nebo založte vlastní e-shop.
4. Online Komunity
Zapojte se do online komunit a fór pro programátory. Pomoci může i facebook, kde můžete najít lidi se stejnými cíli a zájmy. Zde pak můžete diskutovat o problémech, ptát se na rady a sdílet své projekty. Nezapomeňte na to, že občas je právě podpora dalších lidí to, co potřebujeme k tomu, abychom se přenesli přes těžší období. Pokud si dokážete najít kamarády, kteří mají stejné cíle jako vy, máte napůl vyhráno.
5. Knihy a blogy
Mnoho knih a blogů se věnuje programování a nabízí užitečné informace a tipy. Zkuste se ponořit do nějaké knihy o programování, která se zaměřuje na vámi zvolený jazyk. Mnoho z nejužitečnějších poznatků, dostupných vývojářům softwaru, pochází z knih.
💡 Tip: Vyzkoušet můžete i knihy v angličtině, díky tomu si nejen rozšíříte svou slovní zásobu v cizím jazyce, ale zároveň vám to může pomoci hledat svou vysněnou programátorskou pozici v zahraničí.
6. Online kurzy a materiály
Internet je plný kvalitních online kurzů. Na YouTube je spousta dobrých videí a kurzů online, ale v některých případech je potřeba trochu hledat, než najdete youtubera, který vám bude vyhovovat. Pokud se vám na youtube nepodaří nic najít, vyzkoušejte třeba web Coursera, který nabízí kurzy zdarma a některé z nich se věnují i programování.
💡 Tip: Nadace SheCodes je speciální příležitost pro ženy naučit se programovat. Rozhodně stojí za vyzkoušení.
7. Online výzvy a soutěže
Zapojte se do online programátorských výzev a soutěží. Tyto akce vám mohou poskytnout motivaci a umožnit vám testovat své dovednosti na reálných úkolech. A snad to nejdůležitější na nich je, že vám dávají deadline. A všichni víme, že deadline je častokrát ta nejlepší inspirace. Překvapilo by vás, kolik lidí nikdy nedosáhne svého cíle jenom proto, že na to mají tolik času, až nikdy nic užitečného neudělají.
8. Vytvořte něco užitečného
Přemýšlejte o „problémových bodech“ vašeho dne. Setkáváte se se stejnými problémy nebo pravidelně musíte dělat stejné opakující se činnosti? Vytvořte něco, co vyřeší problém nebo za vás zautomatizuje práci. Získejte nápady také ve své komunitě. Stěžují si lidé ve vašem okolí často stále na stejné problémy? Zjistěte, zda dokážete vymyslet řešení. Řešení problémů v reálném světě je skvělou motivací.
9. Praxe v reálném světě
Zkuste získat praxi v podobě stáže, dobrovolnické práce nebo práce na projektech s kolegy. Naučit se kódovat je jen částí rovnice. Když spolupracujete s jinými vývojáři, váš kód bude kontrolován jinými lidmi, kteří někdy zpochybní vaše rozhodnutí. Když se budete snažit vysvětlit sami sebe, možná zjistíte, že všemu ještě nerozumíte natolik, abyste byli schopni obhájit svůj postoj. Procvičíte si tak vysvětlování, dokumentaci a předávání konceptů spolupracovníkům pracujících na vašich projektech.
💡 Tip: Jakmile se naučíte základy programování, sestavte si portfolio.Působivé portfolio je nutností, zvláště pokud jste programátor samouk. Udržujte svůj profesní profil aktuální s vašimi kariérními cíli a pokrokem. Po skončení stáže budete moci do svého životopisu přidat nějaké zkušenosti z reálného světa, které ukáží vaši připravenost ucházet se o práci.
10. Stále se zlepšujte
Programování může být náročné a plné výzev. Přestože to bude obtížné, nikdy se nevzdávejte. Naučit se programovat je proces, který vyžaduje čas a trpělivost. Každý, kdo se někdy něco nového učil, ví, že abyste se zlepšili, musíte cvičit, a nemůžete jen procvičovat pojmy, které už znáte. Musíte jít za hranice toho, co znáte a umíte teď. Jen tak se budete neustále posouvat a zlepšovat.
Naučit se programovat z domova může být vzrušující a obohacující zkušeností. Dodržujte tyto tipy a buďte trpěliví. Programování je dovednost, kterou můžete použít v mnoha různých oblastech, a otevírá dveře k mnoha zajímavým kariérním příležitostem.
💡 Tip: Pokud začnete o svém rozhodnutí pochybovat, vzpomeňte si na důvod, proč jste se na tuto cestu vydali, to vám dodá další odhodlání pokračovat za vaším snem.