Domů » 10 Tipů: Jak se zbavit závislosti?

10 Tipů: Jak se zbavit závislosti?

autor Eliška Vachková
0 komentář
závislost

Máte problémy se závislostí, a to jakéhokoliv druhu? Pak byste měli udělat něco pro to, abyste se jí zbavili, co říkáte? Pomůžeme vám s 10 tipy, které zařídí, aby se vaše návyky vrátily do normálu.

Kdy se z návyku stane závislost

Říkáte, že kouříte, protože vám to chutná, ale víte, že dokážete kdykoliv přestat. Je to ale opravdu pravda? Díky častému vykonávání aktivity si zvykne vaše psychika i tělo a začnete být závislí dřív, než si to uvědomíte. Nejdůležitější je mít silnou psychiku, protože ta vás dokáže oprostit od špatných návyků a začínající závislosti. Není to jen o vůli, ale také o motivaci. Proč vlastně danou činnost děláte? Pokud jde o závislost, vaše důvody můžou být:

  • Potěšení, které se jinak nedostaví – pokud si ráno nedám cigaretu, mám špatný den,
  • Nutnost z psychického hlediska – pokud si nedám skleničku po práci, jsem nervózní a nemůžu spát,
  • Nutnost z fyzického hlediska – pokud neberu drogy, je mi zle a mám pocit, že umírám,
  • Síla zvyku – vyhovuje mi to, nechci nic měnit.

Někteří lidé se chtějí své závislosti zbavit, jiní po tom příliš netouží, protože jim zatím neomezuje život. Jakmile se závislost stupňuje, často mají pocit, že je pozdě s tím něco dělat. Nikdy není pozdě, jen je pravdou, že čím déle návyk budujete, tím těžší je ho nabourat. Chce to ale odhodlání a trpělivost, bude to totiž bolet. Pokud tuto cestu překonáte, můžete být na sebe patřičně hrdí, protože dosáhnete vyššího stupně seberozvoje a postavíte se svým démonům čelem.

Rádi byste věděli, jak na zbavení závislosti? Máme pro vás radikální změny i postupnou cestu za cílem.

10 Tipů: Zbavte se závislosti!

Cigarety, alkohol, drogy nebo i jídlo či telefon – to vše vám může ze života udělat peklo, pokud podlehnete jejich kouzlu. Záleží pouze na míře, kterou lze jednoduše překročit. Pokud s nějakou aktivitou, která by se návykovou mohla v budoucnu stát začínáte, buďte si této situace vědomi a přestaňte nebo zvolněte v okamžiku, kdy se stane pravidelnou. Jestliže jste ale už tuto hranici přešli, nebojte se, pomůžeme vám!

1) Zmírněte množství

Každý den vykouříte krabičku cigaret? Pak zkuste jednoduše snížit dávku. Vaše tělo tak nedostane šok a nebude pro vás tak těžké vzdát se návyku. Namísto krabičky vykuřte tři čtvrtě nebo půlku – prostě tolik, kolik bude pořád dost a bude vám to stačit. Snižujte o jednu za den nebo za týden, podle vašich potřeb. Tato metoda je dlouhodobě udržitelná, nejméně bolavá a účinná.

závislosti na cigaretách
Postupné zmírňování návyků zabere sice delší dobu odvykání, ale s minimálními následky.

2) Najděte si náhradu

Jestliže je něco, co se vaší závislostí podobá, ale víte, že si na tom závislost nevybudujete, pak zkuste změnu aktivit. Normálně jíte jen sladká a tučná jídla? Připravte si zdravější varianty, které budou mít podobnou chuť, jen kalorické tabulky budou v o dost menších číslech. Skvělou náhradou při závislosti na drogách je kratom, kterým se léčí závislí na opiátech. Bohužel na něm lze ale také vypěstovat závislost, proto je důležité dodržovat nízkou míru užívání.

3) Naplánujte to

Dělá vám problém držet se svých plánů? Například novoroční předsevzetí dokážete naplánovat, ale dodržet je je kámen úrazu? Pak se dobře připravte! Vytvořte si plán, jak se zbavit své závislosti a detailně si vypište, jak to hodláte udělat:

  • Na každý den si vypište úkol, který máte splnit (o jednu cigaretu méně),
  • Určete si týdenní nebo měsíční cíl (spotřeba cigaret o půlku méně),
  • Odškrtávejte si, co jste již splnili.

Takto budete mít své myšlenky před sebou na papíře a spíše se vám podaří dodržet to, co jste si slíbili. I když se to může zdát jako zbytečnost, věnujte tomu svůj čas a uvidíte, že své psychice dost ulevíte a budete mít z odškrtávání radost.

4) Najděte silnou motivaci

Proč jste se rozhodli se závislostí zatočit? Nejlepším důvodem je udělat to pro sebe – zajímat se o své zdraví, chtít se cítit lépe nebo tak vypadat. Dobrou motivací může být i láska či nenávist, nicméně nemusí trvat dlouhou dobu, takže byste postupem času stejně měli přejít k sebelásce. Vůle sice může být také silná, ale když budete mít špatný den, vaše přesvědčení vás dovede k cíli, nikoliv vůle. Zamyslete se tedy nad tím, proč chcete přestat a co vás bude zvedat ze země, až na ni spadnete.

motivace u překonávání závislosti
Silná motivace vám pomůže v těžkých časech, kdy to budete chtít vzdát.

5) Podělte se o své pocity

Zde můžete využít přátelé či deníček, pokud se nechcete nikomu svěřovat. Popište to, co prožíváte, ať už je to pozitivní či negativní a vyplavte tak ze sebe veškerý stres. Vaši přátelé vás dokáží podpořit, ocenit vaši snahu a povzbudit vás do lepších výkonů. Deníček vám zase umožní zpětně referovat pokroky a vidět, jak se vám reálně daří – často si totiž myslíme, že se vůbec neposouváme, dokud to nevidíme přímo před očima. Ideálně zkombinujte obě varianty.

6) Sepište si výhody zbavení se závislosti

A už jsme zase u té psané formy. Co si nezapíšete, to prostě neplatí. Sedněte si, vezměte si do ruky papír a pero a vypište to, co vám zbavení závislosti přinese. Může to být například:

  • Zlepšení vztahů,
  • Lepší zdraví,
  • Aktivnější život,
  • Nové příležitosti,
  • Překonání sám sebe,
  • Svoboda a nezávislost.

7) Najděte si parťáka

Pokud se vám špatně dodržují sliby, které si dáte, pak si najděte parťáka a jeďte v tom spolu – znáte to, ve dvou se to lépe táhne. Sdílejte spolu své pokroky, předhánějte se a motivujte se navzájem. Když budete vědět, že při porušení zavaříte nejen sobě, ale i někomu jinému, dáte si větší pozor a budete mít o jeden důvod víc závislost překonat.

8) Obklopujte se pozitivními lidmi

Abyste se k závislosti nevrátili nebo vás to alespoň o něco méně lákalo, mějte ve svém okolí lidi, kteří jsou pozitivně naladěni a podpoří vás. Je jasné, že když se budete obklopovat závisláky, nic dobrého to nepřinese. Vyhledejte lidi, kteří jsou cílevědomí a pomohou vám se dostat na vyšší úroveň, a to neplatí jen u závislosti.

vaši známí hodně ovlivní průběh boje se závislostí
Kruh vašich přátel je velice důležitý pro lepší kvalitu života a posouvání se v něm – vybírejte pečlivě.

9) Věnujte se seberozvoji

Berte celou záležitost jako formu seberozvoje. Přidejte k ní ostatní věci, které jste chtěli kdy vyzkoušet nebo jich dosáhnout – začít cvičit, jíst zdravě, naučit se cizí jazyk. Starejte se o sebe, věnujte si čas a užijte si to. Vaše tělo si uvědomí, že nastává období změn a celkově se začne přizpůsobovat. Zkuste meditovat a hodně odpočívejte, abyste načerpali síly na překonání špatných návyků.

10) Odměňte se

V (ne)poslední řadě na sebe buďte hodní. Mějte sami se sebou trpělivost a počítejte s tím, že to prostě bude chvíli trvat. Jednou za čas se odměňte něčím, co ve vás vyvolá dobré pocity (ne tím, na čem jste závislí!) a pochvalte se. Založte si deník ocenění a každý den si zapište, co jste již zvládli a za co se oceňujete. Čtěte si to před spaním i zpětně a buďte na sebe pyšní.

Jak se bez závislosti udržet

Zbavení závislosti je prvním krokem k lepšímu životu, ovšem důležité je také si ho udržet. Abyste to zvládli, zbytečně se nerozptylujte, vyhýbejte se místům, kde by na vás mohla čekat lákadla a nemyslete na to. Zkuste se úplně oprostit od svého starého života a začněte s čistým štítem. Bude to dlouhá cesta, ale stojí to za to.

Další zajímavé články

Žij úspěšně nové logo

Jak uspět v době internetu v životě i podnikání.

Copyright © 2024 | ŽijÚspěšně.cz