Domů » 4 skvělé recepty na domácí chléb 🍞

4 skvělé recepty na domácí chléb 🍞

autor Dominika Veselá
0 komentářů
Domácí chléb

„Upeč třeba chleba, …“ zpívá se v písničce Dělání. Realita dnešních dní potvrzuje, že spíše „postavíme třeba zeď“, než abychom se pouštěli do vlastnoruční výroby pečiva. Většina z nás si chléb kupuje v místní pekárně nebo supermarketu, a to ze dvou důvodů:

  1. Buď na pečení chleba nemáme čas, nebo
  2. si myslíme, že upéct domácí chléb dá spoustu práce a nedá se to úspěšně zvládnout.

Já vám na tomto místě říkám, že to není vůbec žádná věda, ačkoli mnohé recepty na chleba tvrdí něco jiného. Hospodyňky v dřívějších dobách věnovaly pečení božího daru neúměrné množství času a dlužno podotknout, že výsledný produkt byl neskutečný skvost. Nicméně postup je de facto snadný a zvládne ho každý, dokonce i začátečník. Nevěříte? Přesvědčte se spolu se mnou v tomto článku.

Na začátek si položme několik esenciálních otázek, na které se posléze pokusíme nalézt odpověď. Tak tedy:

  • Z jaké mouky vyrobit tradiční domácí chleba?
  • Je kvásek základem dokonalého chleba, nebo se dá upéct i bez něj?
  • Jak si připravit životaschopný chlebový kvas?
  • Potřebujeme k pečení troubu, nebo stačí pekárna?

Na konci odtajním 4 recepty na báječný a voňavý domácí chléb. Až zjistíte, jak snadné jsou, už nikdy nebudete kupovat komisárek v supermarketu. Tak tedy vzhůru do práce!

Domácí chléb je lahůdka, které neodoláte!
Domácí chléb je lahůdka, které neodoláte! | Zdroj: www.snedeno.cz

💡 Tip: Fitness cereální chléb si nejvíce vychutnáte s červenou čočkou. Recepty na nejlepší červenou čočku si přečtěte u nás.

Z čeho se skládá tradiční domácí chleba? Mouka je základ!

Hlavní ingrediencí domácího chleba je mouka. Čím kvalitnější, tím lahodnější a voňavější je chléb. Dnešní „supermarketová realita“ nás odnaučila zajímat se o složení pečiva – zkrátka koupíme to, co vypadá dobře a je pokud možno nejlevnější. K tomu přidejte fakt, že k některým zásadním informacím o pečivu se běžný spotřebitel ani nedostane a vznikne začarovaný kruh.

U nejzásadnější ingredience dobrého chleba, mouky, byste měli znát alespoň obsah lepku a tzv. pádové číslo. To udává kvalitu potravinářské obilniny (řekněme např. pšenice), a rozhoduje o jakosti výsledného produktu. Ano, rovnice je velice jednoduchá: Čím vyšší pádové číslo, tím jakostnější pšenice a tím lepší chléb.

🗣️ Potravinářský expert Petr Havel k tomu dodává: Výchozí surovina pro výrobu kvalitní mouky by měla mít pádové číslo zhruba v rozmezí 200 až 220 sekund. Pakliže je totiž toto číslo nižší, musí se mouka vyrobená z méně kvalitní pšenice míchat s jinými partiemi mouk s vyšší kvalitou.

Kvalitní mouku poznáte podle konzistence.
Základem dobrého chleba je kvalitní mouka. | Zdroj: www.vitalia.cz

💡 Tip: Přečtěte si o tom, proč se lidé straní lepku, i když nemají alergii.

Jak poznat kvalitní mouku? Chce to fištrón a alespoň pár let zkušeností!

Jste-li rozhodnutí začít si péct chleba doma, je záhodno naučit se rozpoznat kvalitní mouku od té nedobré, tj. staré a vyrobené z podřadných obilnin. Jak poznat dobrou mouku? Experti opět přispěchali s pomocí.

🗣️ Radí: Naberte trochu mouky mezi palec a ukazovák a zmáčkněte. Pokud hmota drží tvar a po položení na podložku se „nerozsype“, jde o vysoce kvalitní mouku.

Co si budeme povídat, většina průmyslově vyráběné mouky udělá přesně to, před čím nás odborníci varují, tzn. neudrží tvar po zmáčknutí a rozsype se. Chcete-li si být jistí koupí jakostní mouky, doporučujeme navštívit renomovanou pekárnu, případně pořizovat přímo chlebovou mouku, která je sice dražší, ale určitě je lepší než obyčejná pšeničná za 13 Kč.

V neposlední řadě zapojte také chuťové pohárky a bez okolků mouku ochutnejte. Pokud:

  • Je nahořklá, je pravděpodobně přestárlá.
  • Chutná nakysle, je asi vyrobená ze zapařeného obilí.
  • Je nasládlá, je nejspíše vyrobená z přerostlých klasů.

🎓 Zajímavost: Vysoce kvalitní žitná mouka má správně být nasládlá, což výrazně ztěžuje rozlišení dobré/špatné mouky. Chce to roky zkušeností a vypěstovanou chuť, podle níž bezpečně poznáte rozdíl.

Po zhlédnutí tohoto videa se naučíte rozpoznávat jednotlivé druhy muk.

Živý kvásek jako božská ingredience – Kvas a droždí není to samé!

Chlebový kvas byl pro naše předky něčím naprosto samozřejmým. Bez kvasu nebyl chléb a chléb byl dar boží. Na začátek je nutné poznamenat, že chlebový kvas a droždí není to samé. Kvasnice v kostce, kterou kupujeme v supermarketu, má sloužit jako „urychlovač“ pro zaneprázdněné osoby, které nemají čas zakládat a pečovat o tradiční kvas.

Poslední dva infinitivy jsem schválně zvýraznila, protože přesně to naše prababičky s kvasem dělaly – nejprve ho založily, poté o něj starostlivě pečovaly. Dávaly si záležet, aby kynul v teplém prostředí, poskytly mu dostatek času a na nic nespěchaly. Pečení tradičního domácího chleba se tak protáhlo klidně na jeden celý den! To ale hospodyňkám vůbec nevadilo. Věděly, že trpělivost se vyplatí a budou odměněny dokonalým pečivem.

Víte, jaké jsou výhody chleba upečeného z tradičního chlebového kvasu? Inu:

  1. Má dokonale vyváženou sladkokyselou chuť,
  2. Je lehce stravitelný a
  3. Má výrazně delší trvanlivost než chléb upečený z kostky droždí.

Kvas vs. droždí aneb Neutrácejte za mrtvé kvasnice!

Klasická kostka droždí v krámě je uskladněná v chladícím boxu, aby „déle vydržela“. O tom, že kvasnice v ní jsou s velkou pravděpodobností mrtvé, vás nikdo neinformuje. Kvasinky potřebují teplo a jakékoli prudké snížení teploty jim ubližuje. Pokukujete-li tedy v obchodě po chlazeném (nebo nedej bože) mraženém droždí, jen si tím zruinujete peněženku a doma promrháte hodiny snahou kvasinky „oživit“.

Na otázku „Jak upéct chleba bez droždí?“ tedy existuje snadná odpověď – založte si kvas! Droždí vůbec nepotřebujete. Kváskový chléb je pro dnešní ženy noční můrou, protože je v jejich očích ekvivalentem něčeho nedosažitelného, ale opak je pravdou. S kvalitním kvasem zvládnete nejen chleba, ale i bagety, koláče, vánočky nebo boží milosti.

Jak založit kvalitní chlebový kvas?

Kvas založíte celkem snadno, jen si na to, že chcete chléb, musíte vzpomenout minimálně den předem, ne v den pečení. Na jeho výrobu potřebujete, světe div se, jen vodu a mouku. Na výběr mouky si dávejte extra záležet, o tom jsem vás informovala již v předchozí kapitole. Považte ještě toto:

  • Na chléb, rohlíky, bagety (a jiné slané pečivo) vybírejte mouku žitnou.
  • Na koláče, vánočky, boží milosti (a jiné sladké pečivo) vybírejte pšeničnou nebo špaldovou mouku.

🎓 Zajímavost: Pro výrobu kvasu je nutné použít mouku s přiměřeným množstvím lepku (čím více tím lépe)! Z kukuřičné, hrachové, pohankové nebo rýžové mouky kvas nezaložíte.

Klasický chlebový kvas.
Chlebový kvas je dobře krmený, když má velké bubliny. | Zdroj: www.coopclub.cz.

Domácí chlebový kvas

Na výrobu domácího chlebového kvasu potřebujete zhruba 5 dní. Jednotlivé úkony vidíte v tomto rozpisu:

  1. Smíchejte mouku s vlažnou vodou. Dodržujte zhruba poměr 1:1, tj. na 20 g mouky 20 ml vody. Nikdy mouku nezalévejte studenou nebo horkou vodou. Musí být příjemně vlažná. Ze směsi vymíchejte řídkou kašičku, která by měla mít zhruba konzistenci těsta na lívance. Hladkou směs nalijte do zavařovací sklenice a přikryjte potravinářskou fólií, kterou kolem hrdla sklenice zabezpečte gumičkou. Do fólie udělejte vidličkou pár děr, aby se k směsi dostal vzduch. Takto připravenou hmotu nechejte 24 hodin v pokojové teplotě – kvas začne fermentovat.
  2. Zopakujte kroky v bodu 1. K odleželé směsi přidejte stejné množství mouky i vody, pečlivě promíchejte a přikryjte novou fólií. Nechejte 24 hodin odstát na kuchyňské lince. Po určité době zpozorujete na povrchu hmoty první bublinky. Začíná se tvořit kvas.
  3. Zopakujte postup z bodu 1. Pečlivě kontrolujte průběh fermentace. Kvas se začíná probouzet k životu a pokud jste vše udělali správně, začne bobtnat až na dvojnásobek objemu.
  4. Až uplyne dalších 24 hodin, zkontrolujte „životnost“ kvasu čichem. Cítíte-li silnou, nakyslou, ale příjemnou vůni, je vše v pořádku. Pokud je vůně spíše mdlá, je načase kvas ještě přikrmit (stejným množstvím vody a mouky jako v bodu 1), zakrýt fólií a nechat do druhého dne fermentovat.
  5. Kvas je skoro hotový, jen k němu ještě přidejte lžičku vody a mouky, zavíčkujte hliníkovým víčkem s dírkami a uložte do lednice.

🗣️ Zkušené hospodyňky radí: Nezapomeňte se o kvas řádně starat! Jako každý „živý organismus“ potřebuje i on péči ve formě dokrmování. Zanedbaný kvas poznáte tak, že oddělí tekutinu a vytlačí ji na povrch. Nejlepší je do této fáze vůbec nedospět a každých 5 dnů kvas dokrmovat dvěma lžícemi mouky a vody. Tak máte zaručeno, že nikdy nevyhladoví a „nezemře“.

Poslední den kynutí vypadá kvas takto.
Poslední den kynutí je kvas zdvojnásobený. | Zdroj: www.plzen.rozhlas.cz.

Kvásek, nebo kvas? Buďte trpěliví a pochutnáte si mnohem více!

Jak jsem již naznačila, kvásek a kvas není jedno a to samé! Zásadní rozdíl je ve složení:

  • Pekařská kvasnice obsahuje jeden druh kvasinky, a to Saccharomyces cerevisiae.
  • Chlebový kvas se skládá až ze sta mikroorganismů, tj. kvasinek a bakterií, které se přirozeně vyskytují v obilných zrnech.

🎓 Zajímavost: I proto je nutné kvas připravovat z celozrnné mouky za přístupu vzduchu. Bez těchto dvou faktorů kvas nevzejde.

Zatímco kvasinky v pekařském droždí se primárně zaměřují na sacharidy, aby se vykynutí těsta urychlilo, kynutí kvasu trvá mnohonásobně déle, protože mikroorganismy rozkládají a krmí se různými látkami obsaženými v obilných zrnech, přičemž vzniká oxid uhličitý, který nakypří těsto. Když se podíváte na tradiční a moderní recepty na kynuté pečivo, vidíte veliký rozdíl.

Zatímco v tradičních byl hlavní ingrediencí kvas, kde neuvidíte zmínku o cukru, v moderních se při přípravě kvásku musí droždí rozmíchat s cukrem, aby se „podpořilo kynutí“. A to dokonce i u slaného pečiva. Kynutí podpořené droždím je přitom „nepřirozené“ a nikdy se pachuti kvasnic v pečivu nezbavíte. Oproti tomu kvas je univerzální, nemá pachuť a můžete ho použít shodně na dalamánky i sladké koláče.

Jak upéct domácí chleba – Je lepší péct v troubě, nebo v domácí pekárně?

Hospodyňky preferují spíše vyhřátou troubu, zatímco moderní ženy nedají dopustit na domácí pekárnu. Podle mého názoru mají oba přístroje své výhody.

Výhody trouby:

  • Lepší chuť,
  • Důraz na tradici (ženy, co si dají práci s výrobou kváskového těsta, jej svěří raději troubě než pekárně),
  • Ruční výroba pečiva různých tvarů,
  • Kontrola po celou dobu pečení.

Výhody domácí pekárny:

  • Kromě samotného pečení i hněte těsto, což je zejména u tuhého kynutého obrovská výhoda,
  • Do těsta lze přidat jakékoli ingredience a tzv. zkoušet nejrůznější kombinace,
  • Ve speciálních pekárnách se dají vyrábět i marmelády a jogurtové kultury, které si vychutnáte třeba právě k pečenému chlebu.

Hospodyňky vyznávající tradiční hodnoty nedají dopustit na troubu, v níž pečou chléb buď na plechu nebo ve speciální keramické nádobě zvané římský hrnec. Tvrdí, že tvorba těsta je stála spoustu hodin a po vší té dřině se neodváží svěřit „vypiplané“ těsto domácí pekárně. Moderní ženy kontrují tím, že v pekárně se chléb nejen upeče, ale těsto se navíc i promísí a uhněte. Navíc jim pomáhá popustit uzdu fantazii a přidat do směsi další ingredience a malinko experimentovat.

Sama za sebe bych řekla, že pravdu mají oba tábory a je na každém z nás, který přístroj zvolí. Oba odvedou svou práci na jedničku.

Vyberte si domácí pekárnu za méně než 3 minuty.

4 recepty na lahodný a voňavý domácí chléb. Tu chuť nenahradí žádné kupované pečivo!

Jste připraveni zjistit, jak snadná je příprava lahodného domácího pecnu? Mnoho lidí si pokládá otázku „Jak upéct chleba?“, aby byl křupavý, chutný a dlouho vydržel. Já pro vás našla 4 neopakovatelné recepty, podle kterých upeče domácí chléb i začátečník.

💡 Tip: Chléb se hodí k receptům na zdravou a chutnou večeři!

Recept 1: Staročeský kváskový chléb

Jak upéct chleba z kvásku, najdete na všech internetových stránkách věnovaných pečení. My se ale zaměříme na klasický recept našich babiček, a to chléb z kvasu, který se skvěle hodí k chutným vegetariánským receptům.

Na přípravu tradičního chleba z „rozkvasu“ si nachystejte:

  • 2 velké lžíce chlebového kvasu, který jste si podle návodu výše připravili,
  • 260 ml vlažné vody,
  • 450 g žitné mouky,
  • 2 čajové lžičky soli,
  • 1 čajová lžička kmínu.

Postup přípravy

  1. Do rozkvasu přilijeme vlažnou vodu a důkladně rozmícháme. Nemícháme moc prudce, aby se kvas „nerozbil“.
  2. Do směsi prosejeme mouku, přidáme sůl a kmín.
  3. Hněteme vařečkou nebo hnětačem se speciálními háky na těsto. Těsto je vymíchané v momentě, kdy se nelepí ke stěnám nádoby a krásně drží tvar.
  4. Přikryjeme utěrkou a necháme zhruba 2 hodiny kynout, přičemž každou půlhodinu těsto „rozboucháme“ pěstí a přetočíme.
  5. Po 2 hodinách přendáme těsto na pomoučený vál, několikrát rozboucháme a přetočíme, nakonec vytvarujeme ovál a uložíme jej do ošatky. Přikryjeme čistou utěrkou, případně zabalíme do potravinové fólie.
  6. Těsto necháme kynout buď 2 hodiny při pokojové teplotě, nebo 12 hodin v lednici.
  7. Připravíme si „pečící plochu“. Na mřížku v troubě položíme jeden plech a alespoň o dvě šuplata výš umístíme druhý. Troubu rozpálíme na 250 °C.
  8. Těsto z ošatky překlopíme na pečící papír, nařízneme žiletkou a položíme na spodní plech. Do horního rychle nalijeme studenou vodu a troubu uzavřeme. Tak zajistíme „zapaření“.
  9. Chléb pečeme nejprve 15 minut na 250 °C, poté teplotu snížíme na 185 °C a dopékáme cca 35 minut.
  10. Během pečení je možné chleba kropit vodou z rozprašovače pro ještě křupavější kůrčičku, ale není to nutné.
  11. Upečený kváskový chléb necháme pozvolna vystydnout na plechu, aby se nesrazil. Po vychladnutí krájíme na plátky.
Tradiční kváskový chléb s kmínem.
Staročeský kváskový chléb se doslova rozpouští na jazyku. | Zdroj: www.recepty.cz.

Recept 2: Domácí česnekový chléb pečený v troubě

Doma bychom řekli „francouzská bagetka s česnekem“, ale v cizině tomu neřeknou jinak než „garlic bread homemade“. Pro Francouze jde skutečně o chléb, navíc jde o jejich národní skvost.

Na přípravu si nachystejte:

  • 2 lžíce rozkvasu,
  • 315 g žitné mouky,
  • 180 ml vlažné vody,
  • 2 čajové lžičky soli,
  • 3 až 4 stroužky česneku,
  • Půl hrnku přepuštěného másla,
  • Snítka petržele.

Postup přípravy

  1. Z rozkvasu, mouky a vody vypracujeme vláčné těsto, které necháme vykynout stejně jako v prvním receptu.
  2. Z vzedmutého těsta vytvarujeme 3 bagety, které nařízneme žiletkou a necháme 30 minut kynout na pečícím papíru.
  3. Pečeme v troubě, do které nejprve umístíme nádobu s vodou, aby vznikla pára, která těsto zvláční. Pečeme na 250 °C 10 minut, poté necháme dopéct dozlatova (cca 20 minut na 190 °C).
  4. Horké bagety necháme vystydnout, poté překrajujeme na polovic a potíráme rozpuštěným máslem s rozmačkaným česnekem. Posypeme petrželkou a dáme na 10 minut zapéct.
  5. Podáváme horké.
Lahodné česnekové bagetky.
Bagety s česnekem si můžete vychutnat každý den. | Zdroj: www.toprecepty.cz.

💡 Tip: Česnek můžete nahradit jemně nakrájenou brokolicí. Recepty z brokolice jsou přínosné pro zdraví!

Recept 3: Domácí podmáslový chléb z droždí podle reBarbory

Tento recept je určený pro zaneprázdněné osoby, co zkrátka nemají čas zakládat a pečovat o kvas. Naprosto to chápu – pro nás je určena ona kostka droždí, která vše nesmírně urychlí.

Na přípravu podmáslového chleba si nachystejte:

  • 300 g špaldové mouky,
  • 200 g pšeničné mouky,
  • 2 čajové lžičky soli,
  • 2 čajové lžičky kmínu,
  • Čajová lžička medu,
  • Lžíce octa,
  • Lžíce oleje

Na kvásek:

  • Lžička cukru,
  • Lžička mouky,
  • 1 kostka droždí,
  • 300 g podmáslí.

Postup přípravy

  1. Nahřejeme podmáslí, do kterého rozdrobíme kostku kvasnice a přidáme po lžičce mouky a cukru. Vymícháme řídkou kašičku, kterou necháme na teple vzejít.
  2. Do mísy prosejte mouku, přidejte sůl, kmín, med, ocet a olej. Nakonec vlijte vzešlý kvásek a měchačkou vyhněťte tuhé těsto. Nemělo by se chytat válu ani vařečky. Pokud nemáte dost síly, použijte kuchyňského robota s hnětacími háky.
  3. Hotové těsto dejte do ošatky a nechejte kynout 60 minut na teplém místě, případně 12 hodin v lednici.
  4. Přendejte na plech a dejte do lehce vyhřáté trouby, ve které bude kynout dalších 30 minut.
  5. Troubu rozpalte na 250 °C, po několika minutách snižte na 220 °C a vložte nádobu s vodou. Za ní ať okamžitě jde plech s pecnem.
  6. Pečte 15 minut na 220 °C a 30 minut na 180 °C. Upečený chléb vydává při poklepu dutý zvuk.
  7. Krájejte po vychladnutí v troubě.
Netradiční podmáslový chléb podle reBarbory.
Netradiční podmáslový chléb je lahůdka. | Zdroj: www.rebarboraskitchen.cz.

💡 Tip: Kvalitním podmáslovým chlebem můžete sporadicky nahradit maso a přitom neztratit zdroj bílkovin!

Recept 4: Pivní chléb kvasový

Víte, že kvasnici můžete bez problému nahradit černým pivem? Pivní kvasnice jsou považovány za zázrak a chléb z nich upečený za největší delikatesu. Je načase to vyzkoušet!

Na přípravu pivního chleba si nachystejte:

  • 400 g žitné mouky,
  • 300 g pšeničné mouky,
  • 3 lžíce rozkvasu,
  • 600 ml černého piva,
  • 20 ml octa,
  • 20 g soli.

Postup přípravy

  1. Do rozkvasu nalijeme pivo (musí mít pokojovou teplotu), důkladně promícháme a přidáme mouky.
  2. Vypracujeme vláčné těsto, které necháme kynout podle postupu v prvním receptu.
  3. Připravíme plechy – opět jeden dospod na mřížku v troubě a druhý o dvě až tři šuplata výše.
  4. Těsto rozboucháme na vále, vypracujeme chlebový ovál a přendáme na pečící papír. Žiletkou uděláme zářezy a pokropíme vodou z rozprašovače.
  5. Chléb přesuneme na spodní plech, do horního vlijeme vodu a zavřeme dvířka trouby.
  6. Pečeme 3 minuty na nejvyšší teplotu, tj. 250 °C. Po 3 minutách troubu odvětráme, aby unikla přebytečná pára, stáhneme teplotu na 180 °C a pečeme 35–40 minut.

Chléb necháme chladnout spolu s troubou. Krájíme na plátky.

Pivní chléb se hodí k uzenině.
Pivní chléb se hodí k uzenině nebo aromatickému sýru. | Zdroj: www.vune-chleba.cz.

💡 Tip: Chcete začít žít zdravě? Vyzkoušejte jednodenní půst, který vám vyčistí toxiny z těla!

Další zajímavé články

Žij úspěšně nové logo

Jak uspět v době internetu v životě i podnikání.

Copyright © 2024 | ŽijÚspěšně.cz