5 Tipů: Jak na bezpečný nákup na zahraničním e-shopu? Nákup na e-shopu tuzemském či zahraničním získává na atraktivitě. Blížící se vánoční čas přímo vyzývá k nákupu zajímavého dárku. Lákadlem jsou nižší ceny, široká nabídka produktů, časová úspora i pohodlí vlastního nákupu. Ovšem nákup na zahraničním e-shopu skýtá i určitá rizika. Co je nezbytně nutné vědět, než naplníte svůj virtuální vozík?
Obsah článku
Bezpečný nákup na e-shopu realizujte pouze u ověřených prodejců
Využívejte pro nákup pouze dlouhodobě zavedené weby, které je možné si prověřit na základě kontaktních údajů i pomocí portálu Evropského spotřebitelského centra.
Také si všímejte detailů, jakým způsobem je vytvořený vlastní web. Vyhnete se tak nepříjemné zkušenosti s podvodnou nabídkou. Pokud na webových stránkách neznámého e-shopu zaregistrujete stylisticky i gramaticky špatně formulované texty, je to neklamné znamení toho, že jste na stránkách podvodného webu.
Pozorně si pročtěte obchodní podmínky, které specifikují podmínky pro uplatnění reklamace (v rámci EU platí klasická lhůta 24 měsíců), odstoupení od nákupu do 14 dnů, popřípadě jestli k nákupu nebudou účtovány další poplatky.
Pokud se vám podaří najít nějakou referenci předchozích zákazníků, věnujte jí pozornost. Rovněž se zajímejte o informaci, zda e-shop posílá zásilky z území EU. Prodejce může být výrobcem produktu, ale také pouze obchodním zprostředkovatelem.
Omezte nákup zboží, které se nesmí dovážet do zemí EU
Před vlastním nákupem je nezbytné si ověřit na webových stránkách Celní správy, jestli nakupovaný výrobek nepodléhá omezení, nebo se dokonce do ČR přímo nesmí dovážet. Jedná se o velmi citlivou oblast a mějte na paměti, že neznalost zákona neomlouvá.
Kdy mohou nastat problémy? Celní správa vám snadno zabaví padělky značkového zboží, zbraně, různé druhy léčiv, návykové látky a další. Na neoriginalitu produktu vás snadno upozorní podezřele nízká cena.
Pokud si nejste jistí pravostí produktu, nejprve prodejce kontaktujte písemně nebo telefonicky a zajímejte se o poptávaný produkt. Ve chvíli, kdy vznikne problém s Celní správou, nemáte jistotu, že zahraniční e-shop bude ochotný vám vrátit peníze za zakoupené zboží.
Zaměřte se především na nákup zboží z EU
Jestliže se rozhodnete realizovat nákup na zahraničním e-shopu, ověřte si u prodejce původ zboží. Při nákupu z evropských zemí máte jistotu, že se vám finální částka nákupu nenavýší o DPH, popřípadě o clo. DPH by již mělo být promítnuté v ceně výrobku, clo se v evropských zemích neplatí.
Problém může nastat v okamžiku, kdy e-shop sice sídlí na území EU, ale distribuční sklad, z něhož se zboží expeduje, se nachází mimo EU. V tomto případě bude na váš nákup pohlíženo jako na zboží z území mimo EU a vy se dočkáte nemilého překvapení ve formě účtovaných příplatků.
Rozhodnete-li se přece zakoupit zboží ze země mimo EU, pokuste se odhadnout alespoň orientačně výši DPH. U levnějšího zboží (částka kolem 500 Kč) neplatíte DPH ani clo. U nákupu pod 150 eur už však zaplatíte DPH. Ovšem při nákupu v hodnotě nad 150 eur (cca nad 3915 Kč) zaplatíte nejen clo, ale i DPH.
Zajímejte se o způsob dopravy zboží i aktuální měnový kurz
I doprava zakoupeného zboží může být klíčovým kritériem. U běžné poštovní přepravy objednaného zboží není poštovné započítáváno do ceny zboží.
Jiná situace nastává v okamžiku, kdy si zvolíte přepravu prostřednictvím kurýrní služby. V tomto případě se již její služba projeví ve výsledné ceně produktu.
Než si objednáte nové zboží, je rozumné si také ověřit aktuální kurz měny, ve kterém je cena zboží udaná. Zpravidla při platbách v eurech nebo dolarech jsou kurzy v jednotlivých bankách velmi podobné, u zemí mimo EU se mohou měnové kurzy českých bank výrazně lišit.
Kurz se zpravidla stanovuje tak, že se částka z původní měny převede kurzem karetní asociace (VISA, Master Card) na eura, nebo dolary a následně se v aktuálním denním kurzu převede na české koruny. Někdy se připočítává také poplatek za vlastní konverzi.
Buďte obezřetní při platbě nákupu platební kartou
Obzvláště pokud nakupujete zboží u neznámého prodejce, nebo prozatím nemáte s daným e-shopem osobní zkušenost, neplaťte zboží prostřednictvím platební karty. Takto zaslanou platbu již není možné prostřednictvím banky získat nazpět.
Při platbě zboží prostřednictvím platební karty sdělujete citlivé údaje, které mohou být bohužel zneužity. Je nutné zadat číslo karty, její platnost, třímístný CVC popřípadě CVV kód ze zadní strany vaší karty.
Pokud máte obavu ze zadávání své identifikace z karty, použijte pro zaplacení zboží internetovou peněženku PayPal. Tento internetový platební nástroj umožňuje převod peněz do jiné měny a následné zaplacení produktu.
Pokud zaplatíte za produkt požadovanou částku a obchodník vám zboží nezašle, uplatněte možnost reklamace. Požadujte vrácení peněz prostřednictvím chargebacku. V první fázi řešení reklamace se pokuste kontaktovat prodejce a pokud neuspějete, oslovte vydavatele karty.
Informační technologie i zabezpečení internetových plateb se s postupem času zdokonalujte, proto se nemusíte nákupu v internetovém prostředí obávat. Pokud máte možnost nakupovat v prostředí českých či slovenských e-shopů, snažte se je maximálně využít. Plateb u zavedených zahraničních e-shopů se obávat nemusíte, ale je vhodné dodržovat specifické zásady a opatření, která vás ochrání před zbytečným rizikem a nechtěnou finanční ztrátou. Vánoce je možné vyřešit také zakoupením dárkového poukazu a nechat volbu na obdarovaném.