Low cost cestování se v posledních letech stalo oblíbeným koníčkem mnoha lidí různých věkových kategorií. Středobodem léta už nemusí být dovolená na Jadranu, cestovatelům se otevřely možnosti v podobě celého světa. Žádná předchozí generace neměla nikdy tolik cestovatelských možností.
V článku vám představíme 7 zajímavých tipů na to, jak na vašich dovolených co nejvíce ušetřit. Je super, když za cenu jedné dovolené, můžete mít dvě nebo i tři!
💡 Tip: Pokud dáváte přednost cestování doma, podívejte se na náš seznam 15 nejkrásnějších míst v Česku a najděte si inspiraci pro příští výlet.
Obsah článku
Low cost cestování je fenomén dnešní doby
I když Low cost cestování v současnosti neodmyslitelně patří do života především mladých lidí, je stále více starších cestovatelů, kteří hodí strach z neznáma za hlavu a vydají se za dobrodružství na vlastní pěst.
Low cost cestování v překladu znamená levné cestování. Principem je, že čím více peněz ušetříte, tím více míst uvidíte. Když vám to čas i vaše zaměstnání dovolí, můžete klidně jet za rok i na 20 dovolených. Pokud většinu času pracujete z domu, můžete dokonce na dovolené i žít. Nezní to skvěle?
Objevování světa je zkrátka v dnešní době velmi populární. Ochutnávat neznámá jídla, prohlížet si starobylá města, setkávat se s cizími lidmi, poznávat různé kultury, to vše patří do obrovské skupiny kladů cestování. Navíc v posledních letech už můžete prozkoumávat téměř celý svět, a to nejen v letním období dovolených, ale v podstatě kdykoliv během roku!
Nemusíte se ani namáhat a za pár minut seženete letenky do Milána za cenu jídla v dražší pražské restauraci. Existuje také nepřeberné množství levných ubytování, které si můžete zařídit úplně sami bez nutnosti rezervace zájezdu přes cestovní kancelář.
Pojďme se nyní podívat na našich 7 tipů na low cost cestování, které uleví vaší peněžence:
1. Levné letenky
Dostat se na vysněné místo je základ. Při koupi zájezdu s cestovní kanceláří je v ceně většinou i cena dopravy. Nemusíte se tedy o nic starat. To je také důvod, proč si tuto variantu vybírá stále mnoho cestovatelů. Nicméně ceny takto zprostředkovaných letenek jsou mnohdy velmi drahé a nevýhodné. Zkuste si proto letenku najít sami a ušetřete.
Nevíte jak na to? Není to nic složitého. Jednak existují různé vyhledávače letenek, kde si zadáte vaše parametry a vyjedou vám všechny možnosti. Takovým vyhledávačem je třeba stránka AZair, která vám vygeneruje ty nejlevnější lety.
Existují také letecké společnosti, které nabízejí levnější letenky za nižší ceny než jiné. Jsou to právě lowcostové společnosti jako je například Ryanair, Wizzair či Easyjet. Na palubě ale neočekávejte žádný luxusní servis a bufetové stoly. Nízká cena je vykompenzována menším místem na nohy i menšími zavazadly.
Můžete ale takto chytit letenky i za 1 euro! Častější variantou jsou ale zpáteční letenky po Evropě za 10, 20 nebo 30 euro. Takové akce je nejlépe zjišťovat přes různé hlídací stránky jako cestujlevne, zaleťsi a podobně.
💡 Tip: Dejte si ale pozor na různé rádoby levné vyhledávače letenek, které vám letenky nabídnou levněji než samotný prodejce. Často je to na úkor nemožnosti změny času letu či například přidání dalších zavazadel. Je bezpečnější letenky kupovat přímo u letecké společnosti.
2. Jak ušetřit na zavazadlech?
Říkáte si, na čem že tyto low cost společnosti vydělávají? Samozřejmě to není jejich dobrá vůle, ale především skvělý marketingový tah. Proč?
Za cenu jedné letenky máte možnost si na palubu vzít pouze jedno příruční zavadlo, tedy kabelku či malý batůžek. Nemůžete si vybrat místo k sezení ani nastoupit do letadla dříve. Abyste tyto nadstandardní služby získali, je potřeba si za ně zaplatit. Paradoxní je, že vás tyto přidané nadstandardní služby často vyjdou dráž než samotná letenka.
Pokud se snažíte ušetřit, vykašlete se na všechny nadstandardní služby. Při nákupu letenky si důkladně přečtěte, co odklikáváte. Několikrát se vás budou pokoušet přemluvit, že se bez odbaveného zavazadla neobejdete, buďte proto trpěliví!
Co se týče velikosti zavazadla, s takto malým batůžkem vydržíte bez problémů i týden. Pokud však potřebujete větší zavazadlo, zkuste se třeba ve dvojici domluvit, že si věci poskládáte jen do jednoho kufru.
3. Low cost cestování vlakem a autobusy
Cestování není jenom o létání. Jeden z nejkrásnějších pohledů na krajinu je totiž z vlaku. Cesta sice trvá trochu déle než samotný let, když si k tomu ale připočtete cestu a čekání na letišti, pak v tom často zas až takový rozdíl nebude.
Jak ale na cestování vlakem ušetřit? Přemýšleli jste nad tím, že byste ve vlaku strávili noc? V ceně nočního vlaku máte totiž zaplaceno také ubytování na jednu noc. Buďto si můžete koupit lůžko, které je však většinou dražší, nebo můžete zůstat u levnějšího klasického sedadla.
Obecně u vlakových jízdenek platí, že čím dřív kupujete, tím je cena nižší. Ať už jedete s Českými drahami, AVE či TGV vždy se pokuste jízdenku koupit co nejdříve.
I u dálkových autobusů jako je třeba Regiojet, Flixbus nebo LeoExpress často platí, kdo dřív přijde, ten dřív bere. Stejně jako u letenek autobusové společnosti dělají často akce na jízdenky do různých destinací. Tyto autobusy také často jedou přes noc. Ti, kdo nemají problém se spaním v autobuse, si takto můžou užít víkendových výletů.
U některých společností fungují i slevové kupony na první nákup, k narozeninám a podobně. Výhodou oproti letenkám také je, že jízdenky můžete stornovat, a to i poměrně krátkou dobu před odjezdem. Konkrétně u společnosti Flixbus pak dostanete poukaz v hodnotě vaší jízdenky na příští cestu s roční platností.
💡 Tip: Víte, co dělat pokud se vám na cestách v zahraničí pokazí auto? Přečtěte si naše tipy.
4. Na restauraci zapomeňte. Vařte!
Šetřit na jídle sice není nic příjemného, ale pokud se opravdu snažíte cestovat co nejvíce low cost, pak na pětichodové menu v luxusní restauraci na hlavním náměstí raději zapomeňte.
Jsou samozřejmě země, kde si i turista z Česka může dovolit luxus, o kterém by se mu u nás ani nezdálo, avšak toto pravidlo většinou neplatí pro západní Evropu.
Nejlevnější způsob stravování je si jednoduše vařit. Těstoviny s rajčatovou omáčkou vás vyjdou na pár korun a zasytí. Hotely však většinou nenabízejí pokoje s vlastní kuchyní, zkuste se proto dívat buďto po soukromých apartmánech nebo po hostelech se sdílenou kuchyní.
Pokud chcete zajít do restaurace, zkuste předem trochu zagooglovat. Hledejte kupony, šťastné hodinky, akce. Uvidíte, že něco najdete! Konkrétně třeba v Londýně takto můžete hodně ušetřit.
💡 Tip: Podívejte se na náš seznam 15 jednoduchých a přitom dietních jídel, která jsou pro dovolenkové vaření jako dělaná.
5. Najděte si ubytování
Ubytování na cestách je asi ta nejdražší položka, pokud tedy nespíte pod širákem. Když nechcete příliš experimentovat, ale přesto si ubytování chcete zařídit sami, pak se podívejte na stránku Booking.cz. Do vyhledávače zadáte vaše parametry včetně maximální ceny, a následně vám vyjede seznam všech odpovídajících ubytování. Ubytování následně objednáte a zaplatíte buď přímo kartou nebo na místě.
Podobně funguje také stránka Airbnb, kde je ale rozdíl v tom, že nespíte v hotelech, ale nejčastěji přímo u ubytovatele doma. I tady si můžete zvolit, jak drahé ubytování chcete.
U obou společností se často vyskytují třeba týdenní slevy, případně můžete dostat poukaz za doporučení svých přátel.
Pokud je pro vás ubytování na těchto stránkách i tak drahé, popřemýšlejte o zapojení se do komunity couchsurfingu. To znamená, že můžete zdarma přespat u někoho doma, jak název naznačuje, na gauči.
Je možné si také zarezervovat postel ve společném xlůžkovém pokoji s dalšími cestovateli. Problémem těchto hostelů však často může být hluk, málo soukromí a špatná hygienický stav společných koupelen.
6. Stopování je zdarma
Úplně nejlevnější způsob cestování je stopování. Je ale jasné, že tento způsob není pro všechny. Když opomeneme bezpečnostní stránku věci a fakt, že vašeho řidiče neznáte a on nezná vás, je se stopováním spojeno ještě několik dalších problémů.
Nemáte například jisté, kam se daný den dostanete, nemůžete si tak objednat třeba ubytování. Často se také může stát, že vám nikdo hodně dlouhou dobu nezastaví, a to je hrozně demotivující a nudné.
Na druhou stranu díky stopování se setkáte se spoustou nových lidí, poznáte místní kulturu a krajinu a nemusíte za to nic zaplatit. Navíc získáte neskutečné vzpomínky do konce života.
7. Další tipy
Občas se stane, že najdete ultra levné letenky, avšak posléze zjistíte, že za cestu z letiště do města zaplatíte víc, jak za samotný let. Autobusové transfery na letiště bývají často předražené, a přitom třeba jen půl kilometru od letiště jezdí běžný autobus MHD, který může stát třeba o polovinu méně. Poohlédněte se proto na mapách po okolí, jestli to není i váš případ.
Případně můžete ještě využít spolujízdy například na stránce BlaBlaCar. Ta funguje tak, že řidič, který má prázdné auto, do aplikace nahraje svou trasu, a vy si tak u něj můžete objednat místo na celou nebo jen část vaší cesty. Zaplatíte za to sice nějaký poplatek, ale je to levnější než taxi a často i něž zmíněný letištní autobus.
Je jasné, že před každou cestou do zahraničí je dobré se pojistit pro případ, že by se stalo něco špatného. Pokud cestujete pravidelně a často, pak víte, jak se vám pojištění může prodražit. Zkuste si proto spočítat, jestli by se vám nevyplatilo roční pojištění. Ušetříte si čas i peníze.
Ušetřit můžete také kupováním vstupenek dopředu a především online. Jestli se chystáte někam, kde tušíte, že za vstupné zaplatíte majlant, podívejte se nejprve, jestli se vstupenky nedají koupit dopředu online a levněji.
Dalším tipem, na low cost cestování, je pohybování se po městě na kole. Samozřejmě jsou města, kde byste se na kole opravdu nadřeli, jako je třeba Lisabon. Jestli se ale chystáte třeba do Nizozemí nebo i do Polska, pak se kolo může hodit.
Kde hledat další rady k low cost cestování?
Ať už jste zběhlí cestovatelé či úplní nováčci, kupte si, či si v knihovně půjčte knihu Travel bible od Matouše Vinše a Petra Nováka. Už po pár stránkách zjistíte, že je to opravdu cestovatelská bible, která vás doslova nakopne k objevování světa. Obsahuje neskutečné množství různých tipů od hledání nejlevnějších letenek, přes vyhledávání levných ubytování, až po to, co vše je dobré si s sebou na cestu zabalit.
Skvělou inspiraci nabízí také stránka cestujlevně.cz, kde najdete seznam aktuálních informací ohledně cestování do téměř všech zemí. Zjistíte třeba, jak se dostat na jaké letiště, a v průvodcích se dočtete, co v jakém městě či zemi dělat. Navíc vás vždy informují v případě, že se na trhu objeví levné a výhodné letenky kamkoliv.
💡 Tip: Pokud vás čtení o low cost cestování zaujalo, podívejte se také, jaké jsou nejlevnější země pro freelancing nebo si přečtěte tipy na zajímavá místa na Tenerife.