Rad a postupů, jak na zdravé stravování, je nespočet. Co ale opravdu zabírá, je pevná vůle a odhodlání. Strava je zkrátka základ zdraví. Změna se nikdy neprojeví hned, ale určitě ji pocítíte. Díky zdravějšímu životnímu stylu budete mít více energie, méně zdravotních problémů a tím samozřejmě i podstatně lepší náladu.
Obsah článku
Proč je zdravé stravování tou správnou volbou?
Zdravé strava je pro mnohé stále ještě synonymem sprostého slova. Přitom k němu tíhne více lidí v různém věku. Není zaručenou cestou ke štíhlé linii, přesto už mnoho studií prokázalo jeho pozitivní vliv na lidské zdraví. Hubnutí je pak jen příjemným bonusem.
Pokud vám nejsou přínosy zcela jasné, pak se přesvědčte sami. Mezi nesporné benefity patří vedle zlepšení zdravotního stavu nárůst energie. Zdravá jídla jsou povětšinou velmi lehká a opadne tím potřeba jít si po každém obědě lehnout. S tím souvisí i kvalita nočního spánku, která se touto cestou výrazně zvýší. Tělo totiž nebude zatížené nezdravým jídlem, na jehož trávení musí vynaložit množství energie.
Zdravé stravování tedy nezatěžuje tělo. To může začít pracovat zcela přirozeně, aniž by plýtvalo energií na boj s kalorickými a nezdravými pokrmy. Kromě energie vám bude odměnou dobrá nálada, kondice a celkově větší chuť do života. Pokud zdravé stravování spojíte s pravidelným pohybem, máte už téměř vyhráno nad civilizačními chorobami.
Jak zdravá strava vypadá?
Z počátku může být těžké se ve všech zásadách zdravého stravování zorientovat. Začněte tím, že postupně zařadíte všechny druhy pokrmů a vyřadíte ty nevhodné. Nemusíte si všechny oblíbené pochutiny odepřít ze dne na den. Takový způsob by vám dlouho nevydržel.
Na vašem jídelníčku by se měly každý den vyskytovat tyto potraviny:
- obiloviny,
- luštěniny,
- ovoce a zelenina,
- ořechy a kvalitní rostlinné oleje.
Pokud jste zvyklí konzumovat i živočišnou stravu, nevynechávejte ani maso, vejce a mléčné výrobky. Vybírejte ale libové maso, které neobsahuje příliš tuku. Omezení obsahu tuku se týká také mléčných výrobků. Tělo sice tuky pravidelně potřebuje, protože spolu se sacharidy tvoří zásobárnu energie, ovšem většina živočišných tuků je nezdravá a způsobuje nadbytečné hromadění cholesterolu. Zdravé tuky získáte například z ořechů a rostlinných olejů.
Co se tyče obilovin, pokuste se omezovat bílou mouku a nahraďte ji celozrnnou, nejlépe špaldovou. Určitě vyzkoušejte i bezlepkové varianty, ale pozor, mají jiné vlastnosti a nejde s ní pouze nahradit pšeničná mouka.
Naopak byste měli vynechat:
- bílou mouku,
- rafinovaný cukr,
- tučné maso,
- polotovary obsahující přidaná “éčka”.
Jídelníček usnadní začátky
Možná se do vaší stravy dostanou potraviny, na které nejste zvyklí, nebo jste je dokonce nikdy neochutnali. Aby pro vás byl začátek o něco snazší, připravte si, nebo si nechte vytvořit, jídelníček. Získáte tam přehled o tom, zda jste za každý den snědli všechny důležité potraviny. Luštěniny byste navíc měli pravidelně střídat, ne konzumovat každý den stejný druh.
Po čase si už vytvoříte stravovací návyky a žádný jídelníček nebudete potřebovat. Nezapomeňte, že byste měli jíst pětkrát denně! Jestli vám chybí inspirace, určitě doporučuju navštívit některé z mnoha stránek s fitness recepty. Najdete tam upravené recepty na tradiční české pokrmy, ale i tipy na rychlý oběd.
Krabičková dieta
Dokonce i příznivci zdravého stravování si mohou nechat jídlo pravidelně dovážet. Řešením je mimo jiného krabičková dieta. Že jste o ní ještě neslyšeli?
Krabičky připravují nutriční specialisté, a to tak, aby byly chutné, originální a pestré. Těší se stále větší oblibě, ať už mezi lidmi, kteří se snaží zhubnout, chtějí začít se zdravým stravováním, nebo jen mají na pilno, ale nechtějí se v jídle odbývat.
Většina prodejců nabízí hned několik možností, takže si vyberete podle své chuti, účelu, ale také na základě stravovacích návyků. Vedle toho také volíte, kolik jídel denně chcete. Můžete si tak nechávat vozit například pouze obědy, ale klidně i celodenní menu včetně dvou svačin.
Zdravé stravování je pro každého
Přechod na zdravé stravování není lehký, ale postupně to určitě zvládne každý z vás. Důležité je, abyste nejenom zařazovali zdravé potraviny, ale zastoupili také všechny pro tělo nezbytné látky. Rozhodně nezačínejte ze dne na den, protože uvařit zdravá a zároveň chutná jídla chce trochu praxe. Případné neúspěchy a nepříliš lákavá chuť by vás mohla odradit.
Zkuste také článek o zdravých letních salátech a recept na mugcake.