Domů » TOP 10: Nejúspěšnější startupy posledních let

TOP 10: Nejúspěšnější startupy posledních let

autor Eliška Vachková
0 komentář
startup

Startupy jsou už nějakou dobu velice oblíbené a vzniká jich čím dál tím více. Co je to startup a jaké z nich jsou nejúspěšnější? To si dnes povíme.

Co je to startup

Startup se dnes používá jako označení téměř každého nově založeného podniku. Jen málo z nich ale opravdu startupem je. Aby se tak dal nazvat, musí splňovat:

  • rychlý růst,
  • vize a ambice prosperující společnosti,
  • nové pojetí, inovativní řešení,
  • nízké náklady,
  • úzký tým pracovníků.

Jedná-li se tedy o nějaký originální projekt, který má přinést společnosti novinky, jež jim změní život k lepšímu, pak je to startup. E-shop s oblečením tak, jak ho známe, kavárny, restaurace nebo kadeřnictví se do této kategorie neřadí, protože jich známe spoustu. Startup má také určité fáze:

  1. Early Stage – podnikatelský nápad.
  2. Seed – shánění financí, investorů, aby startup mohl vstoupit na trh.
  3. Growth – snaha o budování značky.
  4. Startup – vybudovaná struktura, práce na růstu značky.

Jakmile se podaří všechny čtyři body, stává se ze startupu prosperující firma, která může být buďto odkoupena nebo se i nadále vyvíjí. Co se ale týče stylu vedení firmy, na tom se nic nemění. Stále je zachována neformálnost, přátelské prostředí a kreativita. Přesuňme se nyní k nejúspěšnějším startupům za poslední roky, které vám mohou být inspirací.

startup
Startup má oproti klasickým firmám mnoho výhod, které uvítají především mladí lidé.

10 Nejúspěšnějších startupů posledních let

Mezi nejúspěšnější startupy se řadí i některé české značky, které bychom rozhodně neměli opomenout. Seznam ale pojímá firmy z celého světa a různých oborů, abychom tu měli od každého něco.

1. ByteDance

Čínská technologická firma, která stojí za vznikem známé sociální sítě TikTok. Kromě něj vlastní i řadu dalších komunikačních platforem. Jeho zakladateli jsou Zhang Yiming a Liang Rubo, kteří přivedli ByteDance na trh roku 2012. Představu o jejich úspěchu si můžete domyslet na základě toho, jak oblíbený TikTok je, kolik lidí ho denně využívá a kolik času na něm tráví. Hodnota tohoto startupu je 140 miliard dolarů.

2. SpaceX

Americká technologická společnost působící v aerokosmickém průmyslu, kterou vlastní Elon Musk. Jejich cílem je dopravit člověka na planetu Mars. Doposud dosáhli jako soukromá společnost mnoha úspěchů, proto jsme zvědaví, jak se jim bude dařit i nadále a zda jednou budou lidé moci kolonizovat Mars. Hodnota SpaceX je 127 miliard dolarů.

3. SHEIN

Oblíbený e-shop s oblečením, jehož unikátnost tkví v nízkých cenách za kousky, které jsou momentálně trendy. Jedná se o čínskou firmu v hodnotě 100 miliard dolarů. Ovládl celý svět a všichni vědí, že na něm najdou to, co hledají. SHEIN má podporu také na sociálních sítích, kde influenceři ukazují, co si na něm nakoupili. Jediným ,,ale” je fakt, že se jde o fast fashion průmysl.

4. Rohlík.cz

Konečně český startup! Rohlík je online supermarket, ve kterém si nakoupíte potraviny, které potřebujete. Na rozdíl od klasického obchodu se ale s nákupem nemusíte nikam tahat, protože vám ho dovezou přímo před váš práh. Pokud nechcete čekat na kurýra, lze si nákup vyzvednout v pick-upu “Rohlík point”. Už nemusíte čekat ve frontě, bát se, že nestihnete schůzku, můžete objednávat z pohodlí domova. Firma byla založena roku 2014 a ve 2021 se stala startupem s hodnotou přes 1 miliardu dolarů. Jeho dalším plánem je expandovat po celé Evropě. 

startup
Zapomeňte na nekonečné fronty a těžký nákup, objednejte si své zboží přes Rohlík.cz!

5. Canva

Vzhledem k rozvoji a oblíbenosti sociálních sítí je třeba nějakým způsobem upravovat fotky. Canva nabízí bezplatnou verzi pro všechny, ale pro pokročilejší funkce si je třeba pořídit její placené služby. Není třeba nic instalovat, jedná se o online editor, který se těší velkému úspěchu. Jeho hodnota stoupla na 40 miliard dolarů. Využívat ho mohou studenti, začátečníci i pokročilejší v oblasti grafiky, je jednoduše určena každému.

6. Flowbox 

Tento český startup vyhrál cenu Nejlepší evropský startup roku 2022. Zabývá se úsporou energií v budovách a to tak, že jejich řízení propojuje do jediného místa. Využívají ho základní školy, sportovní areály i průmyslové podniky. Jejich výsledky jsou opravdu přesvědčivé a vzhledem k době, ve které žijeme, je třeba myslet na ekologická řešení. Flowbox uvádí, že snižuje emise oxidu uhličitého až o 70 procent, což může do budoucna přinést velké změny.

7. Uber

Taxi služba, kterou si můžete objednat skrz aplikaci. Na tento nápad přišli Travis Kalanick a Garrett Camp, kteří si jednu noc v Paříži chtěli sehnat taxi, ale žádné nebylo k dispozici. Vytvořili tak řešení svého vlastního problému a v roce 2009 vznikl Uber. Nyní si tak můžete vybrat řidiče, veřejně ho ohodnotit a sledovat, kde se taxi zrovna nachází.

8. Zásilkovna

Jedna z nejpoužívanějších zásilkových služeb Zásilkovna je český startup, který vznikl už v roce 2010. Stala se skvělým řešením pro e-shopy, které tak mohli jednoduše posílat balíčky, aniž by vypisovali lístečky s adresou příjemce. Vše zadali do aplikace, kde navíc vidíte pohyb zásilky a informaci, jestli ji dotyčná osoba převzala. Jednoduchost, přehlednost a rychlost – vše, co ve 21. století od logistiky požadujeme.

startup
Jednoduchá a spolehlivá doprava od Zásilkovny má navíc jednu z nejnižších cen na českém trhu.

9. Revolut

Moderní virtuální peněženka, která se v několika směrech vyplatí více než účet u klasické banky. Tento britský startup nabízí vedení účtu zdarma, debetní kartu, nákup akcií, kryptoměn nebo třeba pojištění. Platby přes něj jsou rychlé a kurzy výhodné. Hodnota Revolutu dosahuje 33 miliard dolarů.

10. Airbnb

Tuto společnost nejspíš všichni dobře znáte – jedná se o ubytovací službu, která má na své stránce registrovány nejrůznější prostory, v nichž se lze ubytovat. Máte tak možnost cestovat po světě a ušetřit za ubytování. Navíc, některé typy ubytování jsou opravdu romantické a budete v nich mít větší soukromí. Nyní má Airbnb hodnotu téměř 3,4 miliardy dolarů.

Proč pracovat ve startupu

Kromě toho, že startupu můžete založit, v něm také můžete pracovat. Protože nejde o velkou firmu, všichni se v ní znají a na hierarchii se příliš nehledí. Mezi hlavní výhody práce ve startupu patří také:

  • přátelské prostředí,
  • otevřená komunikace, nápady jsou vždy vítány,
  • svoboda v přístupu k práci,
  • neformálnost.

Konečně tak můžete najít práci, která vám opravdu bude dávat smysl a budete se v ní rozvíjet, získávat zkušenosti i nové přátelé. Využijte svůj potenciál a pracujte ve startupu!

Další zajímavé články

Žij úspěšně nové logo

Jak uspět v době internetu v životě i podnikání.

Copyright © 2024 | ŽijÚspěšně.cz