Domů » TOP 15: Denní rituály pro efektivní home office

TOP 15: Denní rituály pro efektivní home office

autor Leona Burdová
Publikováno: Poslední aktualizace 0 komentář
Home office 3

Máte při home office neboli práci z domova problém soustředit se a neuděláte tolik práce, co v kanceláři? Dohnala vaši firmu k práci na dálku situace kolem korona viru v roce 2020? Nebo to byl váš vytoužený benefit, o který jste sami bojovali a teď máte problém najít způsob, jak doma pracovat efektivně a ve správném čase? Efektivní a zdravý home office je stále častější a významnější otázka. Někomu to jde lépe, někomu hůře. Dobré návyky pomohou každému posunout se trochu kupředu.

Home office není pro každého

Home office není pro každého, ale každý si v ní může najít to své. Nejste si jisti, co přesně si pod pojmem představit? Přečtěte si nejdříve tento článek. Jednou z velkých výhod home office je, že ušetříte obrovské množství času při cestování do práce, nezaseknete se v konverzaci s kolegou při každé cestě pro kávu a často nemusíte řešit ani co máte na sobě nebo jak vypadáte. Šetříte čas i peníze a pracovní rozvrh si naplánujete podle zbytku života.

Na druhou stranu vám ale může chybět kontakt s kolegy a doma se najde asi tisíc věcí, které vás budou rozptylovat. Děti, zvířata, partner, nevyprané oblečení, nepořádek, nikdo vás nevidí, když si po desáté za hodinu projíždíte Instagram…

Coworking space
Coworking, neboli společné pracovní prostory mohou být řešením, když vám chybí společnost.

Proti všem nevýhodám se ale dá účinně bojovat. Oddělený prostor, home office jen pár dní v týdnu, občasná práce v coworking prostorech, jasný plán na den i pravidla v domácnosti. Zařaďte do každodenního života naše rady a home office si možná zamilujete.

15 rituálů pro efektivní home office

Těchto 15 rituálů vám může pomoci být efektivní. Některé si zamilujete a u jiných zjistíte, že nejsou nic pro vás. Vyzkoušejte všechny a zjistíte, co vám sedí.

1. Outfit jako do kanceláře

Lákadlem home office může být pro někoho představa, že můžete celý den pracovat z postele v pyžamu. Když si ale dáte ráno sprchu, upravíte se, převléknete a sednete ke stolu, bude váš výkon mnohem lepší. Nemusíte si hned brát oblek nebo lodičky, ale rozlište alespoň pracovní domácí outfit od toho na spánek. Oceníte to i při nečekaném video hovoru.

2. Studená sprcha

Když už jste u toho sprchování, zkuste snížit teplotu. Ledová sprcha je jeden z nejlepších způsobů, jak se probrat a nabízí řadu zdravotních benefitů. Ze začátku ji budete nenávidět, postupně si ale zvyknete a nakonec si ten pocit zamilujete.

Přečtěte si, jaké další ranní rituály můžete zařadit a jak vám mohou pomoci s výkonností i náladou.

sprcha
Studená sprcha vás po ránu skvěle probere!

3. Nejezte u práce

Když ráno vstanete a připravíte se do práce, je svádějící rovnou zasednout k počítači. Nezapomínejte ale na kvalitní snídani a dejte si ji v klidu, ještě než začnete pracovat. Když si budete chtít dopít kávu při práci nebo bude jednou za čas potřeba sníst oběd u obrazovky, svět se nezboří. Nedopusťte ale, aby se to stalo každodenním zvykem. Dokonce ani konzumace dalších digitálních zpráv a informací není pro následující práci dobré. Hlava by si ideálně měla u jídla odpočinout.

4. Čistá voda

Pijte, pijte, pijte. Pijte ale čistou, neochucenou a neperlivou vodu. Můžete do ní přidat čerstvé ovoce nebo zeleninu pro jemné dochucení, ale nic víc. Pitný režim vás uchrání před bolestí hlavy, únavou i pocitem hladu.

Připravte si do práce karafu nebo lahvičku, ať máte po ruce větší množství. Nebudete tak odbíhat každou chvíli od počítače a budete se moci soustředit na práci.

5. Soustřeďte se, ale nezapomínejte na pauzy

Nikdo se nedokáže soustředit 8 hodin v kuse, proto vám může pomoci zařadit pravidelné pauzy. Naplánujte si například bloky po 60 minutách a po nich 5 minut pauzu. Úseky můžete odměřovat pomocí časovače v telefonu, speciálních programů nebo obyčejné kuchyňské minutky. Stejně tak můžete sledovat i celkovou dobu strávenou v práci.

Když pracujete, opravdu pracujte. Vypněte sociální sítě, zavřete se do klidné místnosti, zavřete záložky na internetu, které s prací nesouvisí. Ze začátku to může být náročné, musíte to ale překousnout a zvyknout si. V kanceláři s šéfem za zády byste také nekoukali do telefonu s nohama na stole. Sociální sítě a desítky nepotřebných záložek patří mezi nejčastější rušivé efekty při práci.

Pracující muž s nohami na stole. Takhle by home office vypadat neměla.
Tak takhle ne. Připadá vám představa práce v takové poloze pohodlná? Po týdnu budete mluvit jinak.

Při pauze můžete dělat cokoliv – připravit si kávu, dojít na toaletu, číst zprávy nebo chatovat. Je ale dobré se protáhnout a na chvíli vstát. Pauzu nedělejte příliš dlouhou, ztratili byste koncentraci. Zajímavý model je také Pomodoro, kdy střídáte krátké pracovní bloky a pauzy v poměrně rychlém sledu. K dodržení vám pomohou chytré hodinky či časovač.

6. Čistá hlava je základ

Samozřejmě, že chceme být v obraze a aktualizovat novinky a sociální sítě při každé příležitosti je lákavé. Nesmíme se tím ale nechat pohltit. Občas je důležité nechat mozek vypnout a nezatěžovat ho ani situací ve světě, ani dokonalými životy na Instagramu. Zavřete oči, meditujte nebo prostě jen nemyslete na nic. Zkuste se u oběda místo čtení soustředit jen na jídlo a sami na sebe, uvidíte, že budete po pauze mnohem odpočatější.

smartphone v ruce
Naučte se občas odložit moderní technologie a nechat mozek odpočinout.

Tip: Máte strach, že při odložení telefonu o něco přijdete? Přečtěte si, co je syndrom FoMO a co může způsobit.

7. Připravte si denní plán

Denní plán vám pomůže být produktivní a budete mít fajn pocit z odvedené práce. Každé ráno si sedněte a sepište, co byste měli udělat. Pokaždé, když úkol odškrtnete jako hotový, budete sami na sebe pyšní a dostanete náboj nové energie.

S počtem úkolů to ale nepřehánějte! Když si toho naplánujete moc a povinnosti pak nestihnete, budete se cítit špatně. Lepší je sepsat si každý den například 3 úkoly, které chcete splnit a k tomu mít v záloze několik bonusových, které můžete přidat, když skončíte dříve.

Plánujte na týden, na další den nebo každé ráno. Najděte systém, který bude vyhovovat vám, ale hlavně na konci dne úkoly projděte a sami sobě dejte zpětnou vazbu. Budete mít představu, jak jste produktivní i kolik práce si máte naplánovat na další den. Když splníte všechny úkoly, můžete si ve volném čase za odměnu s čistou hlavou pustit třeba motivační film. Bude skvělou inspirací, proč u správných návyků vydržet.

Pracovní flatlay
Plánování je důležité, při home office dvakrát tolik.

8. Používejte diář

Úkoly si samozřejmě můžete psát na kus papíru nebo do Wordu, mít ale vše srovnané na jednom místě je výrazně efektivnější a pocitově má větší váhu. Diář můžete mít jak klasický, tak elektronický. Oba mají své výhody.

Do elektronického diáře můžete přidávat různé odkazy, můžete ho propojit s e-mailem a dalšími kanály. Klasický papírový diář ale může být přehlednější, nic z něj omylem nevymažete a když něco ručně napíšete, lépe si to představíte i zapamatujete.

Velmi oblíbené jsou dnes takzvané bullet journal diáře. Diáře upravené nebo vytvořené přesně podle vašich představ a nároků. Potřebujte mít přehled o každém dní, ale zároveň mít přehled na měsíc rok? Některé dny nenapíšete do diáře nic, jindy je vám jedna strana málo? Bullet journal může obsahovat různé tabulky, několik typů kalendáře nebo třeba jen prázdné listy.

Tip: Mnoho freelancerů i zaměstnanců s home officem využívá Gmail + jeho další rozšíření jako je Google Keep či Gmelius, které při správném používání výrazně zvýší efektivitu a přehled o daných činnostech.

Kalendář - základ běžného režimu i home office
Digitální i klasický kalendář mají své výhody.

9. Vhodné prostředí pro home office

Vhodné pracovní prostředí může znamenat spoustu věcí. Někdo potřebuje oddělenou místnost, někomu stačí psací stůl a další se spokojí i se stolem v kuchyni. Ať už je vaše pracovní místo kdekoliv, měli byste ho udržovat v čistotě, aby vás při práci nic nerozptylovalo.

Kromě správného prostředí vám k lepší efektivitě pomůže i správný způsob sezení. Pokaždé když si vzpomenete, aktivujte pánev, pořiďte si kvalitní židli a posilujte záda. Pokud plánujete práci z domova dlouhodobě, možná by stálo za zvážení zařízení chytré home office.

10. Oddělte povinnosti

Oddělte povinnosti v práci od těch v domácnosti. Ve chvíli, kdy pracujete se nesoustřeďte na nevyprané prádlo, ani na neuklizenou kuchyň. Jestli vás při práci nepořádek rozčiluje, po pracovní době se ho zbavte, ať máte další den příjemnější work flow. Neodbíhejte ale od práce, z 8 hodin by se kvůli tomu mohlo stát i 12.

Je dobré mít to-do list i na domácí povinnosti. Neustále při práci myslíte na to, že nesmíte zapomenout vyprat nebo objednat něco na internetu? Napište si to v diáři do speciální kolonky a až do konce pracovní doby vás to nemusí trápit.

11. Nezapomeňte na relax

Relax potřebujete jak v běžném pracovním režimu, tak při home office. Při home office člověk často získá pocit, že vlastně tolik nepracuje a nemusí odpočívat. Práce z domova je ale pořád práce, často naopak náročnější, jelikož je na to člověk tak nějak více sám. Nezapomínejte proto na odpočinek, třeba i aktivní. Běh, jóga, procházka nebo třeba oblíbená sauna pomohou protáhnout tělo i zregenerovat mysl.

12. Připravte si jídlo předem

Ráno vstanete, nepospícháte do práce, tak se rozhodnete připravit si fajn snídani. Uděláte si chléb s avokádem, vajíčka, dobrou kávu, a nakonec vymačkáte pomerančový džus. K obědu si připravíte čerstvý salát se zálivkou a opečete si k němu bagetku. A v průběhu dne si dáte pár snacků. Jíme i očima, proto ovoce nakrájíte a krásně naaranžujete, chléb nazdobíte…

Krabičky s obědem
Příprava jídla na několik dní dopředu vám ušetří čas a pomůže ohlídat kvalitu stravy.

A strávíte v průběhu dne 4 hodiny v kuchyni. Hodinu a půl ještě předtím, než se pustíte do práce. Je vám to povědomé? Pokud rádi vaříte, ani si neuvědomíte, kolik času v kuchyni strávíte. Připravte si zdravé jídlo na několik dní dopředu a ve správnou chvíli jen sáhněte po krabičce v lednici. Ušetříte neskutečné množství času a ohlídáte si, kolik jídla vlastně sníte.

Pokud chcete podpořit koncentraci, tak mimo kávy existuje mnoho prostředků od guarany, přes speciální tabletky typu Mindflow až po kontroverzní kratom. Rozhodně zkoušejte a kombinujte. Nespoléhejte jen na kávu, ale určitě zařaďte také zelený čaj nebo obyčejnou vodu s citrónem.

13. Dejte rodině i přátelům vědět, že pracujete

Když pracujete z domova, vaši nejbližší často získají pocit, že vás mohou kdykoliv potřebovat. Děti neustále klepou na dveře, manželka potřebuje pohlídat omáčku, kamarádka na hodinku pohlídat dceru… Není to jejich chyba, jen potřebují vysvětlit, že ve chvíli, kdy pracujete, nejste k dispozici. Jako když jste v kanceláři.

Muž pracující na notebooku z domova
Práce z domova může být náročná i kvůli špatné komunikaci s přáteli a rodinou. Dejte jim vědět, že potřebujete vlastní prostor a klid.

14. Najděte dobu, kdy jste produktivní

Nastavte si takovou pracovní dobu, která vám vyhovuje. Víte, že jste nejproduktivnější přes dopoledne? Možná se vyplatí přivstat si a pracovat od šesti do půl třetí. Po ránu vám naopak trvá, než se začnete soustředit? Jestli vám to práce dovolí, bude pak možná lepší netlačit na pilu a do práce se vrhnout až na desátou.

Vyzkoušejte několik verzí a najeďte na režim, který bude vyhovovat vám, vaší práci i vaší domácnosti. U tohoto režimu ale zůstaňte. Naučíte se pracovat s časem a vaši blízcí budou vědět, kdy vás nemají rušit. Mnoho lidí se celý život trápí tím, že pracují v době, kdy jejich tělo a mysl nejsou produktivní. Když pracujete na home office, tak máte často možnost zvolit si svoji optimální pracovní dobu sami. Využijte tuto možnost naplno!

Muž s telefonem
Jak být produktivní? Dodržujte ty správné rituály a režim.

15. Osm hodin a konec

Neznamená to, že máte po 8 hodinách v práci zaklapnout počítač uprostřed rozdělané práce nebo meetingu, děj se co děj. Snažte se ale udržet pracovní den v délce, v jaké máte úvazek. Práce doma často svádí nejen k dřívějšímu úprku, ale i k výraznému přetahování. Pevný režim, plán, soustředění na práci a neodbíhání k jiným úkolům vám ale pomůže udržet work-life balance, tedy zdravý vztah mezi pracovním a osobním životem i při home office.

Sledování času při home office
Nezapomeňte si v práci hlídat čas. Není potřeba neustále koukat na hodinky, ale mějte přibližnou představu o začátku pracovní doby. Pomohou i speciální programy v počítači.

Řada z těchto rad jsou vlastně jen způsoby, jak udržet stejný režim, jako při chození do kanceláře. Některé z nich můžete zařadit do kategorie biohacků, jiné jsou vlastně jen logickým řešením neustále se opakujících konfliktů. Ať už sami se sebou, se svým sebeovládáním nebo s rodinou.

Home office rozhodně nemusí být pro každého, někdy se jí ale nevyhneme. Pak nezbývá než sami najít to, co nám vyhovuje a snažit se ze situace vytěžit to nejlepší.

Nenechte se odradit množstvím tipů a rad, které mohou pomoci. Zařaďte každých pár dní jeden nový zvyk a sami uvidíte, jestli je to pro vás to pravé. A možná po pár týdnech se správným přístup zjistíte, že právě vám přesně tento typ práce sedí.

Další zajímavé články

Žij úspěšně nové logo

Jak uspět v době internetu v životě i podnikání.

Copyright © 2024 | ŽijÚspěšně.cz