Umění říkat NE spousta lidí vůbec neumí, nejde jim nikoho odmítnout. Vždy všechno a všem odkývou a pak se sami trápí sliby, které nemohou nebo nechtějí splnit. Poznáváte se? Pak je nejvyšší čas naučit se odmítnout, když to tak cítíte nebo potřebujete. A hlavně u toho nemít pocit viny. Tomu se totiž říká umění říct ne – odmítnout, ale být šťastný.
Obsah článku
Proč říkat ne?
Ještě než vám prozradím, jak na to, je důležité zmínit, proč vlastně říkat někdy také ne.
Už od dětství žijeme v modelu, kdy neuposlechnout rodiče = trest. Autority nám od útlého věku vštěpují, že je musíme poslouchat, dělat, co se nám řekne a nesouhlas je brán jako projev vzdoru. Jen málo rodičů vychovává své děti tak, že se o všem debatuje a probírají se různé možnosti a úhly pohledu.
Proto máme hluboce zakořeněno, že když někomu to pověstné ne řekneme, urazí se a nebude nás mít rád. Ne však neznamená “neotravuj mě, nezajímáš mě, nemám tě rád” apod. A to je velmi důležité si uvědomit. Zdravé, slušně řečené ne nám dává možnost růst, svobodně se rozhodovat, řídit vlastní život a také čas.
Umění říkat ne vám do života přinese:
- svobodu
- více času
- prostor pro vlastní sny a vize
- lidé si vás začnou více vážit
- získáte více sebedůvěry a také sebevědomí
Kdy je vhodné odmítnout a proč je to důležité?
Pokud nenastavíte ostatním jasně vytyčené hranice, je pro ně velmi jednoduché je překračovat, pořád dokola. Často si lidé nechávají od ostatních spoustu věcí líbit, určovat jejich náplň práce i volného času. Když ostatním dovolíme více, než je zdrávo, ztrácíme úctu a respekt k sobě samému. Žijeme v obavě, abychom někomu neublížili a nezranili jej, ale mezitím ubližujeme sami sobě.
“Čeho se na nás dopustili druzí, s tím se už nějak vyrovnáme. Horší je to s tím, čeho jsme se na sobě dopustili sami.“
François de la Rochefoucauld
Kdy je tedy vhodné říct ne?
Odpověď je překvapivě jednoduchá a těžká zároveň. Odmítnout byste měli vždy, když upřednostňujete někoho jiného před sebou. Hezké, že? Jenže asi si teď říkáte, že se to lehce říká, ale provést už je to složitější.
Jenže je potřeba si uvědomit jednu zásadní věc a to sice, čemu ve skutečnosti říkáme ne, když neustále říkáme ano. Sami sobě. Uvedu příklad.
Pokud řekneme ano na práci, která nás nebaví a vyčerpává, říkáme ne svým snům a šťastnému životu. Pokud řekneme ano na párty s kamarády, na kterou se necítíme, říkáme tím ne seberozvoji a zdravému vztahu k sobě samému. Jestliže říkám ano nevhodnému vztahu s toxickým partnerem, říkám ne potencionální lásce s někým, kdo si mě váží. A mohla bych pokračovat do nekonečna.
Jak se naučit umění říkat NE?
Otázkou tedy zůstává, jak se naučit říkat ne. Velmi záleží na vaší povaze a vůli, pro někoho je to snadnější, než pro druhého. Naučit se to však může (a měl by) opravdu každý. Následující tipy vám s tím mohou pomoci.
1. Říkat ne je v pořádku
První co byste si měli uvědomit je, že říkat ne je naprosto a zcela v pořádku. Proto existují dvě varianty odpovědí ANO a NE, nikde není napsáno, že musíte používat jen tu první.
Nemyslete si, že jste jediný člověk, který dokáže odmítnout druhé. Dělají to všichni, především ti úspěšní a šťastní. Proto se nemusíte bát, dělat to také, nikoho tím nezraníte. Naopak často si vás lidi začnou více vážit, než neustálých “přikyvovačů”.
2. Myslete na to, co chcete vy
Popřemýšlejte nad činností, kterou se právě chystáte vykonat a řekněte si po pravdě, co je ta motivace, která vás žene udělat to? Nejsou to náhodou očekávání druhých? Nepřekonáváte se kvůli ostatním a strachu, co na to řeknou vaši přátelé nebo rodina?
Myslete na své sny, podněty a touhy. Každý den se posuňte o kousek blíž ke svému vysněnému já. Najednou zjistíte, že možná nemáte ani čas řešit problémy a touhy ostatních. Zeptejte se sami sebe, kde byste teď byli, kdybyste všechnu tu energii, kterou dáváte do snů druhých, dali do těch svých.
3. Buďte důslední
Jakmile se postavíte za svůj názor a potřeby, nepolevujte. Důsledně dodržujte své zásady a rozhodnutí, která jste učinili. Stačí jednou zaváhat, polevit a narušíte znovu své hranice. Ostatní budou vědět, že jste povolili jednou a uděláte to zase.
Příklad , který známe všichni: Rozhodli jste, že nebudete na rodinné oslavě pít alkohol? Nenechte se zviklat průpovídkami jako “Ale tak se mnou bys mohl ne? Ani kvůli mě?” Jednoduše a mile odpovězte, že ne, protože je to vaše rozhodnutí.
4. Respektujte druhé
Stejně tak, jako očekáváte pochopení a respekt k vašim rozhodnutím od ostatních, stejně respektujte rozhodnutí druhých a přijímejte jejich ne. S pokorou a úsměvem.
5. Vyjádřete se jasně, jednoduše a bez váhání
Umění říkat ne neznamená, že někoho musíte posílat ke všem čertům, být hrubý nebo dokonce agresivní. Zůstaňte asertivní a věcní. Čím jednodušeji a jasněji se vyjádříte, tím méně vám bude druhá strana odporovat. Ve své odpovědi dejte najevo, že si druhé strany vážíte, ale máte jiný názor.
Pokud se rozhodnete začít říkat ne a vaše okolí na to není připraveno, je dost možné, že bude překvapeno. Možná nějakou dobu potrvá, než si zvyknou a začnou vaše odmítnutí brát vážně. Vytrvejte a buďte připravení na všechny možné reakce.
Můžete využít vizualizací a představit si dopředu různé scénáře situací, se kterými musíte počítat.
Jak nenarušit vztahy?
Jelikož vaše okolí nemusí být na takovou změnu připraveno, je dost možné, že:
- si budou říkat, že jste zpychli a cítíte se být najednou “někdo víc”
- si budou myslet, že jste se změnili a oni neví proč
- budou o vás říkat, že jste divní a nepochopí vás
Nebo vám dost možná také jenom závidí.
Je také dost pravděpodobné, že se ve vašem okolí vytříbí ti, kteří vás jen využívali a na věrné přátele si pouze hráli. Budou vám snad takoví lidé chybět? Jak se říká, ti praví přátelé zůstávají a tak to opravdu funguje. Správní a hodnotní lidé ve vašem okolí si budou více vážit vás samotných a také vašeho ano.
Děkuji, nechci
Asertivita a slušnost je klíčem k úspěchu. Nemusíte zvyšovat hlas, měnit své chování ani se znervózňovat. Jednoduše až vás někdo bude zvát na víkend na chatě, ale vy jste si plánovali zalézt do postele s knížkou, řekněte snadné děkuji, nechci.
Nikomu se nemusíte zpovídat a odůvodňovat svá rozhodnutí, možná se vás přesto někdo zeptá proč. V rámci zachování dobrých vztahů doporučuji uvést pádný, věcný důvod, ale dále nerozvíjet. Samozřejmě záleží, v jaké rovině rolí a vztahů se zrovna nacházíte.
Jak umění říkat NE souvisí s time managamentem?
Umění říkat ne také úzce souvisí s time managementem. Pokud se totiž naučíte odmítat činnosti a události, které vám zabírají čas a vy je nechcete nebo nemůžete absolvovat, ušetříte opravdu hodně času.
Najednou zjistíte, jak je váš diář naplněný záležitostmi, které vás pouze skličují a berou energii. Po jejich vyškrtání vám zbyde mnoho času, který můžete věnovat svým koníčkům, rodině a dětem, prioritám nebo třeba budování svého podnikání. Staňte se pro sebe prioritou číslo jedna a získáte to, co každému na konci života zoufale chybí. Čas.