Domů » Alice Mičunek: Moje cesta k józe začala už v dětství

Alice Mičunek: Moje cesta k józe začala už v dětství

autor Aneta Toboříková
Publikováno: Poslední aktualizace 0 komentářů

Alice Mičunek je koučkou a provází ženy nejen jógou, ale učí je i najít v životě vnitřní klid, harmonii a soulad. Jógovou praxi zároveň slaďuje i s menstruačním cyklem a dává důraz na holistický přístup k životu. V rozhovoru odhalila, jak se k józe dostala, jaký je její přístup a vize a jaké jsou její plány do budoucna.

1. Jaká byla vaše cesta k józe?

Moje cesta k jógové praxi začala už v dětství, kdy mi pomáhala zvládnout náročnou rodinnou situaci. Až si říkám, jak moc jógové praxi vděčím. Od té doby zůstala v mém životě a provázela mě dospíváním. Ve 21 letech jsem se vydala na cestu do Indie a to se rozhodně stalo důležitým rozhodnutím v mém životě. Dobrovolničila jsem v Ladakhu, pomáhala na farmě nebo třeba meditovala v ašrámu. Tenhle silný otisk mě pak vedl k tomu, že jsem se o pár let později pustila do hlubšího studia jógy a v Rišikéši jsem prožila 5 týdnů na lektorském kurzu. Od roku 2015 jógu lektoruju a dál se učím – o těle, o mysli, o duši, o životě.

2. V čem přesně spočívá váš přístup a co ženy učíte?

Vedu ženy k vnímání svého vlastního těla. Skrze dechové techniky a laskavou jógovou praxi vycházející z hatha jógy. Provádím je relaxacemi a vizualizacemi. Ve své praxi pracuji také s jemnými technikami jako je bylinková napářka a rebozo. To, co předávám ženám je kousek klidu a prostor, ve kterém mohou ony samy tento svůj klid a spokojenost kultivovat. 

Celou jógovou praxi pak ladíme s menstruačním cyklem. V každé fázi měsíce máme trošku jiné potřeby, emoce, jinak fungují naše hormony. A když této přirozené cykličnosti přizpůsobíme naše aktivity, práci a také pohyb, můžeme směřovat k větší harmonii. A tak proto vznikla Cyklická jóga

Čím dál více se do mé práce se ženami dostávají také rituály, které přináší čas a prostor k zastavení před novou etapou nebo po ní. Je to úžasný způsob, jak si dopřát zastavení a možnost vnímat souvislosti, nechat se opečovat nebo něco ukončit. Nejčastěji vedu předporodní rituály, které jsou vědomou přípravou k porodu a léčí celou řadu důležitých témat.

3. Čeho byste chtěla dosáhnout a jaké jsou vaše cíle do budoucna?

Jsme spokojená, že mohu dělat práci, která je zároveň mým posláním. Mám řadu nápadů a projektů, které během toho, co jsem byla na mateřské dovolené, čekaly v šuplíku. Jsem vděčná, že se mi daří propojovat roli mámy, jogínky a podnikatelky. I tohle je pro mě jógová praxe. Soulad v každodennosti. 

Alice Mičunek

4. Jaké jsou vaše nejnovější projekty? 

Se začátkem nového roku vznikl krásný prostor pro péči o ženy na individuální péči a rituály. Laskavý prostor přichystaný ke ztišení. V loňském roce jsem pracovala na projektu Umění zpomalit, který je nádhernou péčí pro ženy v online podobě. A letos se chystám vytvořit online program pro maminky s dětmi. O ty teď pečuju nejčastěji na pravidelných lekcích a vnímám, jak je potřeba celé toto období podpořit a nabídnout prostor k vyživení. 

5. Co pro vás byly přelomové mezníky v životě a v kariéře?

Rozhodně to bylo cestování. To byl vlastně takový přechodový rituál. Stoupnout si na vlastní nohy do své síly. Taky je to manželství, které mě učí mnohému a také mateřství. Obojí je prostor k tomu praktikovat to, co jsem se naučila na podložce – trpělivost, laskavost, hranice, klid, soucit. 

6. Jaký je podle vás klíčový faktor úspěchu?

Hluboký vnitřní pocit spokojenosti. 

7. Co vám jde snadno od ruky a s čím naopak bojujete a máte pocit, že v tom máte stále mezery?

Jsem kreativní a potřebuju mít tvořivost nějakým způsobem ve svém životě. Proto mě tolik naplňuje moje práce, protože mohu tvořit témata na workshopy, víkendové retreaty i lekce. Když si chci odpočinou ráda tvořím rukama a nejlépe, když je to ještě propojené s hlínou a kytkama. 

Učím se věci dotahovat, v tom mi hodně pomáhá koučování. Podporuje mě v tom dávat si cíle a dělat kroky, krůčky a učit se z neúspěchů.

8. Jaké jsou tři hlavní trendy vašeho oboru?

Jóga zažívá velký boom. Na západě je velmi vyzdvihnutá linka fyzické jógové praxe. Ale to je jen střípek z toho, co jóga nabízí. Za tím vším se skrývá cesta, která vede od vnitřního nastavení, přes vnímání hodnot, teprve pak k jógovým pozicím – ásánám, přes dech, k práci s pozorností, koncentrací, meditací až k rozvoji vyššího poznání (viz Pataňdžaliho osmidílná cesta). 

Na sociálních sítích najdete jógu s vínem, pivem nebo dokonce kůzlátky. To zní všechno vtipně. Ale jógová praxe je spíš o hlubokém pochopení sebe sama a nalezení rovnováhy, která nám může dát sílu zvládnout tuhle tuhle turbulentní dobu. 

I v jógovém odvětví najdete spoustu pozlátek v podobě luxusních jógových rezortů, úžasných kousků oblečení nebo nejmodernějších jógamatek. A zase i tady se můžeme podívat za to, za naší potřebu si něco dokazovat a hledat v sobě uvnitř opravdovost. 

Alice Mičunek

9. Koho byste doporučila sledovat na sociálních sítích? Kdo je pro vás inspirací a prezentuje zajímavé myšlenky?

Pro mě je již několik let majákem v jógovém světě Jivamukti jóga. Směr založený Sharonn Gannon a Davidem Lifem, kteří jdou opravdu do hloubky. Jejich fantastiční lektoři učí jógovou praxi, filozofii i manty po celém světě. U nás můžete tenhle směr najít například v mém oblíbeném pražském studiu Jógovna. 

10. Jaké denní rituály doporučujete a jakých byste se naopak chtěla zbavit?

Mám své oblíbené rituály, které se týkají denní péče a vycházejí z ájurvédy, jako třeba šálek teplé vody po ránu, očista jazyka a nosu, teplá kaše na snídani. Pak si dopřávám během týdne péči, která mi dodává energii a klid jako třeba masáž teplým olejem abhyanga nebo bylinková napářka. A nedílnou součástí je i moje jógová praxe, která je teď přes zimu především v podobě restorativních pozic. 

To s čím se učím pracovat jsou sociální sítě. Kolik času na nich trávím, to vědomí, že nemusím být neustále k dispozici. Mou nejlepší investicí byl teď úplně obyčejný budík a mobil si neberu do ložnice.

11. Co byste vzkázala svému mladšímu já?

Každý krok je velkou zkušeností. Jdi. 

12. Jaká investice (časová a finanční) si myslíte, že vás v životě posunula nejdál?

Bylo to rozhodně cestování. A ono to nemusí být na druhou stranu zeměkoule. Stačí, když člověk na pár dní změní prostředí, potká se s novými lidmi, navštíví nová místa, zkusí nové věci, to je něco, co je pro mě naprosto osvěžující. 

A obrovsky cenný je pro mě čas. Plná pozornost, kterou strávím se synem, s mužem, s naší rodinou. Je totiž omezený. A žít s tímto vědomím v zádech mi dává možnost užívat si o kus více život v radosti. I když přichází náročné situace, a jakože jich v posledních dvou třech letech pro nás pro všechny bylo, mám v sobě kus naděje, že uvnitř sebe můžeme kultivovat klid. A ten je, jak říká Patanňdžali naší přirozenosti: (1.33 chitta prasadanam Klid, je vrozený stav naší mysli)

Alice Mičunek

Stručné odpovědi:

1. Nejoblíbenější citát?

“Práce na sobě samých se vždycky odrazí i na našem okolí.”

2. Nejoblíbenější autor?

Když kouknu do knihovny, tak nejvíce knih najdu od české autorky, jogínky a hypno-terapeutky Barbory Hu.

3. Kniha, která vás v životě nejvíce inspirovala?

Asi není možné vybrat jen jednu: Cyklická jóga, Shantaram nebo v poslední době Kniha radosti 

4. Nejoblíbenější aplikace?

Spotify

5. Koníček, u kterého si nejlépe odpočinete?

Keramika

Další zajímavé články

Žij úspěšně nové logo

Jak uspět v době internetu v životě i podnikání.

Copyright © 2024 | ŽijÚspěšně.cz