Život vždycky není jen zalitý sluncem a občas se objeví nepředvídatelné problémy, které musí člověk řešit. Ne na všechny si ale bohužel každý vystačí sám. Právě právní problémy většinou vyžadují odbornou pomoc, neboť orientace v právu může být pro laika víc než složitá. Překážkou pro kdekoho ale může být nedostatek peněz. V takovém případě vám pomůže bezplatná právní poradna.
V článku se dozvíte, jak tato a jí podobné poradny fungují a jaké máte další možnosti, pokud hledáte poradenské služby zdarma či za minimální poplatek.
🎓 Zajímavost: Je rozdíl mezi poradenskou službou a právní službou. Poradenská služba zahrnuje pomoc právníka s orientací v zákonech, které přímo souvisí s konkrétním problémem klienta. Poradenská služba nezahrnuje zastoupení klienta právníkem před soudy a jinými orgány. To spadá pod pojem právní služba.
💡 Tip: Přečtěte si také, co je to chargeback, a v jakých případech jej můžete využít. Také jsme vydali zajímavý článek o finanační rezervě.
Obsah článku
Jak funguje bezplatná právní poradna?
Každá poradna funguje trošku jinak, ale obecně platí, že v prvním kroku musíte vybranou poradnu nějakým způsobem kontaktovat. Některé mají na svých webových stránkách kontaktní formuláře, které vyplníte a odešlete i se svým dotazem. Následně se vám někdo z dané poradny ozve a domluví si s vámi schůzku. Jiné mají na svých stránkách telefonní či emailový kontakt, kde si můžete domluvit setkání.
Na setkání se předem trochu připravte. Vezměte si s sebou všechny dokumenty, které s vaším problémem souvisejí. Čím více informací totiž právník o problému bude mít, tím je větší pravděpodobnost, že vám pomůže.
💡Tip: Dostali jste se do finanční propasti a nevíte, jak přežijete další měsíc? Možná přišel čas k vyhlášení osobního bankrotu. Jak to funguje vám vysvětlíme v dalším článku.
Bezplatná pro všechny?
Každý občan České republiky má zákonné právo na právní služby či poradenství. Některé právní poradny nabízejí právní poradenství zdarma pro sociálně slabé, kteří si běžného právníka nemohou dovolit. Ostatní zákazníci musí za služby zaplatit alespoň symbolickou částku, z které se následně platí pohledávky spojené s funkcí této poradny. Takovou poradnou je například Nezávislá občanská poradna Olomouc, která se specializuje se na více odvětví práva. Služba je zdarma jen pro sociálně slabé. Ostatní platí poplatek mezi 100 až 500 korunami za konzultaci.
Jiné nabízejí bezplatnou službu pro úplně všechny. Tyto poradny má pod palcem třeba organizace Charita, která má pobočky ve městech různě po České republice (Olomouc, Plzeň, České Budějovice, Ostrava či Brno). Častým rysem těchto bezplatných poraden je, že jsou anonymní a jsou financovány z různých příspěvků, například od města, státu či soukromých firem.
Dostupnost a fungování bezplatné právní pomoci se může lišit s ohledem na konkrétní odvětví práva. Obecně by se však měl bezplatné právní pomoci dočkat každý, kdo si o ní řádně zažádá u České Advokátní Komory (ČAK) a splňuje podmínky k poskytnutí bezplatné právní pomoci. Primárně jsou tyto služby uzpůsobeny tak, aby poskytly právní pomoc pro nízkopříjmové skupiny obyvatel.
💡Tip: Dospěli jste ve vašem manželství k rozhodnutí, že jediná další cesta je rozvod? Nevíte co čekat a na co se připravit? Přečtěte si náš článek o rozvodu manželství a zda mají prarodiče právo vídat svá vnoučata.
Kde jinde hledat bezplatné právní poradenství?
Bezplatná právní poradna online
Pokud třeba z časových důvodů nemáte možnost objednat si běžnou schůzku v právní poradně, pak vyzkoušejte služby online právní poradny.
Některé fungují na bázi diskuzních fór, kde napíšete svůj dotaz, na který vám může odpovědět libovolný právník. Často tak můžete získat více pohledů na věc, nicméně výsledek nemusí být z důvodu nedostatečných informací přesný. Neberte tedy tyto informace s naprostou důvěrou!
💡 Tip: Odpověď na svou právní otázku můžete také najít v právu. Vyzkoušejte stránku Zákony pro lidi, která zdarma nabízí aktuální verzi Sbírky zákonů České republiky.
Jiné fungují tak, že svůj dotaz pošlete do poskytnutého formuláře či na emailovou adresu a do pár dní vám přijde odpověď přímo od právníka. Případně se můžete domluvit na online hovoru přes internet.
I tady se cena za tyto služby může lišit. Některé stránky nabízejí právní pomoc zdarma, jiné požadují menší jednorázový či roční poplatek. Online právní asistenci pro každého najdete třeba na portále bezplatnapravniporadna.cz, který odpovídá na vaše dotazy, z odlišných oblasti práva. Nabízí také vzory různých právnických smluv a dokumentů zdarma.
💡Tip: Vyřizování dědické pozůstalosti není příjemná ani jednoduchá záležitost. Přečtěte si, co vás při dědictví čeká.
Podniková či univerzitní bezplatná právní poradna
Než se budete poohlížet po bezplatné právní poradně na internetu, zkuste se zeptat u vás v práci či ve škole. Některé univerzity a velké firmy totiž svým zaměstnancům a studentům nabízejí bezplatnou právní poradnu.
Například na Masarykově univerzitě v Brně mohou studenti kontaktovat Studentskou právní poradnu, kde na právní otázky a problémy následně odpovídají studenti z Právnické fakulty. Tyto rady sice plně nenahrazují schůzku s advokátem, avšak minimálně vás mohou nasměrovat správným směrem pro řešení vašeho problému.
Městské a obecní úřady
Některé města mohou poskytovat svým obyvatelům omezené bezplatné poradenství. Občanské poradny nezahrnují právní poradenství v plném rozsahu, ale mohou poskytnou podporu v určitých právních záležitostech. Na občanské poradny se můžete obrátit, pokud řešíte:
- otázky zahrnující sociální dávky, služby či pojištění,
- pracovně-právní vztahy a zaměstnanost,
- mezilidské vztahy,
- daně a poplatky,
- školství a vzdělávání,
- právní systém České republiky a Evropské unie,
- zdravotní pojištění a zdravotnictví,
- ochrana základních práv a svobod, atp.
💡Tip: Máte problémy v práci? Možná jste právě obdrželi vytýkací dopis a hrozí vám, že o práci přijdete. V tomto článku se dozvíte, zda byl vytýkací dopis oprávněný a jak se můžete bránit.
Nakonec je ještě jednou potřeba zmínit, že jednorázové rady bez osobní konzultace nemusejí být vždy nejlepší či dokonce správné. Vždy dbejte na bezpečné získání právní pomoci od ověřených právníků. Pokud jde opravdu o hodně, je vždy lepší domluvit si setkání v nějaké advokátní kanceláři, kde váš případ důkladně prostudují a poskytnou vám právní rady bez nákladů.
💡 Tip: Víte, co dělat, když omylem pošlete peníze na cizí účet?