Domů » Co je biohacking? A jak otevřít lidský potenciál?

Co je biohacking? A jak otevřít lidský potenciál?

autor Aneta Toboříková
0 komentář
Biohacking

I pokud jste pojem “biohacking” ještě neslyšeli, pravděpodobně jste se s nějakou jeho verzí setkali. Možná jste slyšeli někoho, jak vychvaluje výhody přerušovaného půstu a studené sprchy každé ráno. Možná jste slyšeli o lidech, kteří se věnují dopaminovému půstu. To všechno jsou typy biohackingu, což je široký termín pro životní styl, který je stále populárnější.

Co je to biohacking?

Biohacking je široký pojem, který může zahrnovat obrovskou škálu činností, od sledování vlastního spánku a stravy až po snahu o změnu vlastní biologie pumpováním krve mladšího člověka do žil v naději, že se tak vyhne stárnutí. 

Při odpovídání na otázku: biohacking co to je? Asi nejjednodušší definice může znít takto: pokus o manipulaci s mozkem a tělem za účelem optimalizace výkonu, častokrát mimo oblast tradiční medicíny. Biohackeři často mluví o “optimalizaci” a “vylepšování” své mysli a těla. Způsoby, jak “hacknout” biologii, jsou stejně rozmanité jako lidé, kteří tyto směry reprezentují. Pohybují se na škále od bylinkářství a návratu k přírodě a přirozenému stylu života, přes využívání moderní medicíny až po extrémní experimenty (viz již zmíněná mladá krev).

Příklady biohackingu

Biohackeři, kteří v současnosti získávají největší proslulost na internetu, jsou ti, kteří experimentují mimo tradiční laboratorní prostory a instituce na vlastním těle v naději, že zvýší svou fyzickou a kognitivní výkonnost. Tvoří jednu z větví hnutí, které zastává názor, že lidé mohou a měli by využívat technologie k vylepšování a rozvoji našeho druhu.

Jiní biohackeři prosazují techniky, které lidé dělají už po staletí, jako je meditace a přerušovaný půst. Ovšem i zde to lze vést do extrému. Některí lidé se snaží meditovat dvě hodiny denně a ve všední dny jí pouze jedno jídlo (večeři), o víkendech nejí vůbec. Každé ráno také třeba začínají ledovou koupelí a do práce chodí 5 kilmetrů pěšky.

Biohacking - zdraví a fitness
Ilustrační obrázek. Zdroj: Pixabay

Mezi další praktiky patří: kryoterapie (záměrně se necháváte chladit), neurofeedback (trénink regulace mozkových vln), sauny s blízkým infračerveným zářením (údajně vám pomáhají uniknout stresu z elektromagnetického vysílání) anebo různé meditační pomůcky jako jsou float tanky, které mají navodit meditativní stav prostřednictvím smyslové deprivace, a další. Dalším oblíbeným nástrojem v arzenálu biohackerů jsou doplňky stravy. Někteří lidé za tyto procedury utrácejí statisíce dolarů.

Podskupina biohackerů zvaná grinders jde tak daleko, že si do těla implantuje zařízení podobná počítačovým čipům. Tyto implantáty jim umožňují vše od otevírání dveří bez klíče až po podkožní sledování hladiny glukózy.

Proč to lidé dělají

Biohacking je v podstatě něco, s čím se všichni ztotožňujeme: touha cítit se lépe a zjistit, kam až můžeme lidské tělo posunout. Někteří lidé už prostě jen nechtějí být nemocní. Jiní chtějí být co nejchytřejší a nejsilnější. Některým jde spíše o zlepšení stavu těla, jiní usilují o biohacking mozku. Ještě ambicióznější skupina lidí chce být co nejchytřejší a nejsilnější a to co nejdéle, jinými slovy, chce radikálně prodloužit svůj život.

Biohacking jako styl života 

To, co biohacking odlišuje, pravděpodobně není to, že jde o jiný druh aktivit, než dělají všichni ostatní, ale to, že tyto aktivity jsou prováděny s určitým smýšlením. Základní filozofií je, že se nemusíme smířit s nedostatky našeho těla – můžeme se přes ně přenést pomocí řady high- i low-tech řešení. A nemusíme nutně čekat na medicínu. Své životy můžeme začít měnit hned teď. Na druhou stranu ale existují také formy biohackingu, které hraničí s nebezpečným experimentováním sami na sobě.

🎓 Extrémní formy biohackingu: Již podvakrát zmíněná transfuze mladé krve funguje takto. Starší člověk zaplatí za krev mladého člověka a nechá si ji napumpovat do žil v naději, že bude bojovat proti stárnutí. Tato údajná léčba zní upírsky, přesto si získala popularitu v oblasti Silicon Valley, kde lidé skutečně zaplatili 8 000 dolarů za účast ve zkouškách. Velký zájem projevil i technologický miliardář Peter Thiel.

Co vyzkoušet a co ne?

Které formy biohackingu jsou bezpečné a stojí za to vyzkoušet? Většinu jsme již zmínili, ale pojďme se na ně podívat podrobněji.

Přerušovaný půst

Přerušovaný půst je metoda stravování, při níž člověk jí pouze mezi určitými časy a v mezidobí se postí. Například se člověk může postit od 20.00 do 12.00 hodin následujícího dne a jíst mezi 12.00 a 20.00 hodinou.

Půst může pomoci při:

  • snižování váhy,
  • snížení krevního tlaku,
  • snížení srdeční frekvence,
  • snížení zánětu,
  • zvýšení odolnosti vůči srdečnímu stresu,
  • odolnost vůči cukrovce.

Terapie studenou vodou

Terapie studenou vodou je stále populárnějším trendem v oblasti zdraví a cvičení, který může mít různé přínosy pro lidské zdraví, mimo jiné na hnědý tuk. Spočívá v tom, že se lidé ponoří do vody o teplotě obvykle nižší než 15 °C (59 °F). Může se jednat o plavání v otevřené vodě nebo o ledové koupele.

Plavání ve studené vodě má zřejmě pozitivní účinky na:

  • kardiovaskulární systém,
  • imunitní systém,
  • endokrinní systém,
  • duševní zdraví.

Nootropika

Jednou z populárních forem biohackingu je skupina látek zvaných nootropika neboli “chytré drogy”. Mezi nootropika bez předpisu patří doplňky stravy, nápoje a potraviny, častokrát obsahující látky, které mohou pomoci zvýšit výkonnost mozku. Mezi příklady patří kreatin a kofein.

Nootropika na předpis jsou léky se stimulačními účinky, které mohou lékaři předepisovat při zdravotních potížích, jako je Alzheimerova choroba nebo porucha pozornosti s hyperaktivitou (ADHD). Pamatujte, že byste měli užívat léky na předpis pouze podle pokynů svého lékaře. Lidé, kteří užívají léky na předpis z jiných než lékařských důvodů, jsou vystaveni vyššímu riziku různých zdravotních problémů.

Nositelné technologie

Nositelná technika jsou věci jako chytré hodinky a náramky pro sledování kondice a dnes již jsou běžnou součástí moderní technologie. Ty mohou sloužit ke sledování různých aspektů vašeho zdraví a pomáhat k dosahování cílů v oblasti kondice a zdraví.

Mnoho technologických společností navrhuje a vyvíjí to, co někteří považují za další krok v biohackingu nositelné techniky: implantáty. Jedná se o zařízení voperovaná do těla. Mohou mít různé funkce umožňující shromažďovat ještě podrobnější údaje o biologickém fungování, zdraví a kondici člověka.

Biohacking - fitness náramek
Ilustrační obrázek. Zdroj: Pixabay

Nutrigenomika

Nutrigenomika je dalším typem biohackingu, který se zaměřuje na to, jak jídlo působí na lidské geny. Stejně tak zkoumá, jak geny člověka ovlivňují reakci jeho těla na jídlo. Můžete poslat vzorek DNA do specializované laboratoře, kde se analyzuje genetická výbava. Zdravotnický tým pak může výsledky použít k vytvoření optimalizovaného výživového plánu. Ten může zahrnovat vyhýbání se určitým potravinám spojeným s onemocněními, ke kterým jste geneticky náchylní.

Grideři a DIY biologie

Zde již jde do tuhého a jsme mimo oblast, kterou bychom mohli s čistým svědomím doporučit. Grinders jsou biohackeři, kteří se považují za průkopníky augmentace člověka. A DIY biologie zase znamená po doma prováděné pokusy na vlastním těle (říká se tomu též garážová biologie). Častokrát jde o využívání mikrobiologie a syntetické biologie. 

Co na biohacking říká výzkum?

Vzhledem k tomu, že biohacking je jen málo regulován a mnoho lidí své výsledky nehlásí, je těžké říci, jaké procento biohackingu je úspěšné. Ačkoli existují rozsáhlé komunity lidí, kteří sdílejí své poznatky, neexistuje způsob, jak určit přesnost mnoha jejich experimentů. Pokud vás téma zajímá, nejlepší možnost je spojit se s podobně naladěnými lidmi. Zkuste vyhledat třeba “biohacking praha” a zapojit se do některých aktivit, ať získáte představu o tom, jak vše funguje. 

V Čechách máme také některé známé biohackery, které můžete sledovat na jejich sociálních sítích, a podle jejich vystupování si udělat vlastní obrázek. Určitě můžeme doporučit Veronika Jelinková biohacking a její knihu Hoř pomalu. Další známou osobností, která se tématem zabývá je Jan Hovad, který se také rád dělí o svůj životní příběh.

Konečné rozhodnutí je vždy na vás, ale když přijde na experimentování na vlastním těle, více než když jindy platí: Dvakrát rozmýšlej, jednou zkoušej. Přeci jenom tělo máme jenom jedno a tak stojí za to být opatrní. Proto si nejprve zkuste vyhledat biohacking kniha od autora, kterému věříte, a jeho myšlenky důkladně zvažte zdravým rozumem a pak se pusťte do zlepšování sami sebe.

Další zajímavé články

Žij úspěšně nové logo

Jak uspět v době internetu v životě i podnikání.

Copyright © 2024 | ŽijÚspěšně.cz