Domů » Tereza Kassasová aneb Kouč na podpatku

Tereza Kassasová aneb Kouč na podpatku

autor Daniela Adamová
0 komentářů
Tereza Kassasová rozhovor žijúspěšně

Tereza Kassasová se věnuje koučování lidí a zabývá se motivací, osobním rozvojem i duševním zdravím. Jak se tato mladá a sympatická žena dostala k podnikání a kdo ji na její cestě inspiruje? A proč považuje za mnohem důležitější měřítko přínos investice namísto její ceny? Dozvíte se na následujících řádcích.

Jaký je tvůj klíčový faktor úspěchu?

Za mě je klíčovým faktor úspěchu rozhodně touha a vášeň směrem k procesu. Pokud se orientujeme čistě jen na výsledek a neužíváme si cestu, nemůžeme nikdy zcela uspět. V případě, že je naše touha silnější, než naše pochyby, posouváme se dál mílovými kroky a ještě se u toho pobavíme.

Terezo, jaká pracovní zkušenost pro tebe byla nejzajímavější?

Největší zkušeností je pro mě určitě podnikání. Pracovala jsem v několika mezinárodních korporátech, kde jsem zdokonalovala své komunikační dovednosti, ale podnikání a prodávání služeb vyžaduje zcela jiné schopnosti.

Každý den se naučím něco nového o svých hranicích, o svých limitech i o tom, že jsem schopná zvládnout mnohem větší nátlak, než jsem si kdy myslela. Podnikání je pro mě osobně nedílnou součástí osobního rozvoje.

Tip Žij Úspěšně: Pokud se také nacházíte na pomyslné křižovatce mezi zaměstnáním a podnikáním a rozhodujete, kterou cestou se vydat, přečtěte si naše srovnání zaměstnání vs. podnikání.

Co pro tebe bylo přelomovým mezníkem v podnikání?

Jako přelomovým bodem bych zcela určitě jmenovala přechod ze zaměstnání do podnikání a budování značky, která odkrývá veřejnosti, o čem ve skutečnosti koučování je a co může do života lidí přinést. Tento krok vyžadoval z mé strany velkou dávku odvahy, entusiasmu a víry v sebe sama. K podobným uvědoměním se snažím přivést i své klienty, kteří váhají nad zásadním životním krokem.

Tip: Tereza Kassasová se věnuje koučování a pravidelně přidává zajímavé příspěvky ze světa osobního rozvoje také na svůj Instagram, kde ji najdete jako @kouc_na_podpatku.

Co považuješ za svoji nejsilnější stránku a nejslabší stránku?

Vnímám, že mezery budou všude. Nikdo nejsme dokonalý a skvělost se musí trénovat. Pokud si myslíme, že víme všechno, stojíme teprve na začátku.

Co bych ale řekla, že je mou silnou stránkou? Rozhodně odhodlanost jít do akce. V případě, že se pro něco rozhodnu, nenechám se zastavit překážkami, ani selháními. Jdu za svým cílem a věřím, že prohra je zkrátka součástí hry.

Tereza Kassasová: Pokud si myslíme, že víme všechno, stojíme teprve na začátku.

Jako svoji slabou stránku bych označila trpělivost. Je to něco, na čem dlouhodobě pracuji a vím, že se posouvám. Čím více pronikám do osobního rozvoje a koučování, tím rychleji zjišťuji, že osvojení této dovednosti je klíčové nejen pro úspěch, ale i pro rovnováhu v životě.

Jaká jsou hlavní specifika tvého oboru?

Koučování je poměrně mladý obor, zejména v České republice. Poslední roky zažívá rozkvět, který se ale mimo jiné pojí také s mnohými dezinfomacemi. Koučování je často zaměňované s mentoringem, poradenstvím, nebo terapií. Jde ale o zcela unikátní způsob komunikace mezi koučem a klientem.

Kouč pokládá otevřené otázky, které vedou k utřídění myšlenek, k velkým AHA momentům a uvědoměním. Mohli bychom strávit hodiny a popisovat, jak koučování ve skutečnosti probíhá. Nedávno jsem u kolegy četla krásné přirovnání, které naprosto přesně vystihuje, o čem celá tato zkušenost je: „Koučování je jako sex. Dokud to nevyzkoušíte, nemůžete o něm mluvit.“

Koho bys doporučila sledovat na sociálních sítích? Kdo je pro tebe inspirací a prezentuje zajímavé myšlenky?

Sleduji hned několik zajímavých profilů, které jsou mi inspirací. Většina z nich se zabývá duševním zdravím, motivací a osobním rozvojem. Mezi mé nejoblíbenější patří @kpsychologovi, @icare, @jankachudlikova nebo @neveshlavu. 

Rychlé otázky a stručné odpovědi:

Jaký je tvůj nejoblíbenější citát?

„Dítě, ani génius, ani blázen nemají problém uvěřit v neuvěřitelné. To jen my se svým velkým mozkem a malým srdcem pochybujeme, přemítáme a váháme.“
Steven Pressfield

A nejoblíbenější aplikace?

Calmio.

Najde se nějaká kniha, která tě v životě nejvíce inspirovala?

Byla by to kniha Nastavení mysli Carol Dweck

Kolik hodin průměrně denně pracuješ?

Cca 7-8 hodin

V kolik hodin chodíš spát a kdy vstáváš?

Chodím spát po 22 hodině a vstávám kolem 7 hodiny ráno.

Jakou investici do 1000 Kč považuješ jako nejlepší a jakou celkově?

Od chvíle, co jsem investovala do koučovacího výcviku příliš nehodnotím cenu investice, ale její přínos. Pokud bych si měla vybrat investici do 1000 Kč, rozhodně bych investovala sama do sebe v podobě koučování, nebo kurzu. Já osobně považuji za nejlepší dosavadní investici právě koučovací výcvik, jehož částka byla na počátku mimo moji komfortní zónu. Dnes nemohu být vděčnější, že jsem se na tuto cestu vydala a posunula své hranice mnohem dál, než kam bych si kdy pomyslela.

Jaké máš denní rituály nebo návyky, které bys doporučila?

Nemám pevně stanovené rituály na každý den. Mým hlavním rituálem je poslouchat své tělo.

Během roku ale pravidelně sportuji – chodím běhat, nebo cvičím v posilovně. Dalším důležitým rituálem, který zařazuji pravidelně, je meditace. Trvalo mi poměrně dlouho, než jsem se k ní odhodlala, ale nemohu si ji vynachválit. V průběhu roku zařazuji navíc studené sprchy a protahování. Do budoucna bych se chtěla věnovat více čtení, protože mě nesmírně baví a má pro mě velkou přidanou hodnotu.

Co bys vzkázala svému mladšímu já?

Aby se nebálo riskovat, protože většina zázraků se děje za hranicí toho, co už známe. Stejné je to v koučování. Pokud se budeme pohybovat jen v okruhu toho, co už známe a umíme, nikam se neposuneme. Vzkázala bych mu, aby se nebálo být samo sebou.

Další zajímavé články

Žij úspěšně nové logo

Jak uspět v době internetu v životě i podnikání.

Copyright © 2024 | ŽijÚspěšně.cz