Japonská kuchyně a její tradiční recepty patří mezi nejzdravější pokrmy a kuchyně světa. Mnozí věří, že je zdrojem dlouhověkosti a nekonečného mládí. Jaké je tajemství japonských receptů, které prospívají lidskému organismu, udržují ho svěží a podporují zdraví a vitalitu? Na to se soustředí tento článek, jelikož odhalit tajemství dlouhověkosti je nyní v evropském prostoru velmi žhavé téma. V druhé části článku Vám také představíme 5 našich nejoblíbenějších receptů z japonské kuchyně.
🗣️ Japanologové se k výjimečnosti japonské kuchyně vyjadřují takto: Tradiční japonská strava je plná čerstvých a syrových potravin. O nadbytku rafinovaných přísad a bílého cukru si můžete nechat jen zdát.
British Medical Journal sdílel studii zaměřenou na osoby živící se převážně japonskou národní kuchyní. Přišel na to, že strava s:
- Vysokým obsahem vlákniny a zeleniny,
- Středním obsahem živočišných produktů a sóji,
- Minimem mléčných výrobků a ovoce,
představuje snížené riziko propuknutí srdečních chorob nebo mrtvice. Japonská kuchyně je velmi bohatá na sóju a ryby, s čímž souvisí nízká pravděpodobnost vzniku kardiovaskulárních chorob, absolutně mizivé sklony k obezitě a dlouhodobá vitalita. Japonská národní kuchyně v sobě zjevně ukrývá tajemství dlouhověkosti. Pojďme se pokusit jej odhalit!
💡 Tip: Chcete žít zdravě? Inspirujte se unikátními recepty z červené čočky, která je odborníky na dlouhověkost považována také za velmi dobrou potravinu!
Obsah článku
Charakteristika japonské kuchyně – Proč je tak zdravá?
Lidé se odnepaměti přizpůsobují stravovacím návykům v regionu, kde žijí. Pohlédneme-li na různé země, zjistíme, že co do jídla nemůžeme být rozdílnější. To, co jednomu připadá jako delikatesa, druhý nemůže vzít do úst a naopak.
🗣️ Odborníci na regionální kuchyně upozorňují: Japonci takřka nevědí, co je to kornatění tepen. Nová generace jí tak zdravě, že tuto chorobu nemá šanci dostat. Předchozí generace Japonců vychovávaná na Havaji ale měla ke kornatění dvojnásobně vyšší sklony než kavkazská populace. Nepochybně to bylo stylem stravování na Havaji, který nemohl být rozdílnější od toho japonského. Všechno souviselo se synchronizací stravovacích návyků v jednotlivých částech světa.
Podobně fascinující se případ Američanů japonského původu – jakmile se původní Japonci přestěhovali do Brazílie a zvykli si na tamější masitou a tučnou stravu, zvýšilo se u nich riziko rakoviny i srdečního selhání, přičemž průměrná délka života se zkrátila o 10 (!) let.
🎓 Zajímavost: Stejně jako že na jedné straně existují rozsáhlé studie o neblahém vlivu západního způsobu stravování na organismus Japonců, narazíme také na důkazy o blahodárném vlivu japonské národní kuchyně na západní stranu světa.
💡 Tip: 10 nejlepších vegetariánských receptů pro kohokoli, kdo chce začít žít zdravě!
Yojo Kun – Manuál zdraví a rovnováhy sil duše i těla!
Yojo Kun je něco jako zdravotní příručka, jejímž autorem je konfuciánský vědec Ekiken Kaibara publikující v období Edo éry (1603–1868). V té době byla průměrná délka dožití 40 let, Kaibara ale příručku napsal v době, kdy mu bylo úctyhodných 83 let.
Obsahuje několik postřehů a rad, které lze využít i v dnešní době, a hlavně může figurovat jako manuál životního stylu, jehož cílem je dokonalá rovnováha mysli i těla. Přečtěte si pár nadčasových úryvků:
- Prvním krokem ke zdraví je kultivace mysli člověka. Chraňte srdce před utrpením a duši bez poškozením tím, že budete klidní a mírumilovní, upustíte od hněvu a chamtivosti a omezíte melancholii a starosti.
- Ve všech jídlech upřednostňujte obyčejné potraviny s lehkou příchutí.
- Člověk nesmí jíst mnoho kořeněných a tučných jídel.
- Jíst do pocitu úplné plnosti je cestou do pekel (= Japonci jedí vždy jen dopolosyta).
- I když člověk jí různé druhy masa nebo zeleniny, konzumace stále stejných potravin způsobuje stagnaci jídla v těle a krade nám zdraví.
- Užívejte si stravu inspirovanou přírodou a vychutnejte si ji obklopení přírodou! Příroda je lék.
Tajemství japonské kuchyně – Ideální podoba pochází z roku 1975!
Japonské stravování fascinuje lidi po celém světě, zejména jeho západní část, protože je ekvivalentem neutuchajícího zdraví a síly. Nejčastějším protipólem japonské národní kuchyně je ta americká – učebnicový příklad tučných, sladkých, přesolených, mastných a smažených jídel.
💡 Tip: Nevíte, co vařit? Přečtěte si o 15 tipech na zdravou a hlavně rychlou večeři do 15 minut!
Rozdíly mezi japonskou a americkou kuchyní jsou patrné na první pohled. Zatímco japonská strava má:
- Vyváženou hladinu sacharidů a lipidů,
- Nízký vliv oxidačního stresu,
- Záviděníhodný metabolismus cholesterolu a
- Ideální přísun bílkovin (Nemůžete jíst maso? Zjistěte, čím se dá nahradit maso a neztratit zdroj proteinů!),
Američané mají pravý opak. Když si Japonec dopřeje misku rýže, Američan sní bagetu. Považte srovnání:
- Rýže s masem vs párek s fazolí,
- Diakonové proužky s kombu vs majonézový salát se smaženými kroketami,
- Lehká zeleninová polévka vs tučný dezert a kola (nebo káva).
Popis ideální japonské kuchyně aneb „Znáte zdravé japonské potraviny?“
Tradiční japonská kuchyně se tolik neliší od čínského způsobu stravování. Převládá rýže, vařená, nakládaní i syrová zelenina, ryby a maso. Japonsko je v podstatě skupina ostrovů (konkrétně 6582 malých ostrůvků), jejich obyvatelé tudíž konzumují mnohem více ryb než příslušníci jiných asijských zemí. Pochutnávají si na rybách upravených i syrových (ve formě sushi a sushimi), které dochucují nakládanými, fermentovanými a uzenými přílohami.
Fermentované potraviny zlepšují trávení, na to Japonci přišli staletími jejich konzumace. Rádi si dopřávají:
- Uzené sójové boby,
- Tofu,
- Edamame,
- Aduki fazole,
- Miso a natto = feremntované sójové kostky,
- Mořské řasy,
- Ovoce – mandarinky, jablka Fuji a kaki.
Správný jídelníček je podle Japonců základem dlouhověkosti a pevného zdraví. Zde je několik rad a postřehů zkušených asijských šéfkuchařů:
- Tofu i Edamame (čerstvá sójová pomazánka) je zdrojem vápníku a bílkovin. Jedná se o výbornou univerzální přísadu do zdravých jídel, neboť umí přejímat chuť ostatních ingrediencí.
- Fermentované kostky Natto se konzumují nejčastěji k snídani a mají blahodárný probiotický účinek. Japonci prokázali, že pomáhají léčit syndrom IBD (dráždivý tračník) a anemikům zlepšuje srážet krev.
- Mořské řasy jsou plné minerálů podporujících činnost srdce a cév. Pomáhají snižovat krevní tlak.
- Ovoce se má jíst k snídani nebo jako dezert. Nejlepší volbou jsou jablka Fuji, mandarinky a tomel (=kaki ovoce).
- Čaj Matcha je nejlepší k dodržování pravidelného pitného režimu. Lidé si ho cení pro jeho antioxidační molekuly (katechiny) schopné odvrátit hrozbu rakoviny, virových infekcí i srdečních selhání.
Pravidla stolování podle Japonců – Jez dopolosyta několik malých porcí!
Pokud má podle japonských tradic dlouhověkost souviset se stravováním, je nutné osvojit si také zákonitosti stolování. Japonské rčení „hara hachi bu“ říká, že člověk má jíst, dokud není z 80 % plný, a pak s jídlem přestat. Jejich recepty na zdravá jídla jsou legendární!
Klíčový je také způsob, jakým Japonci podávají svá jídla. Nejsou zvyklí jíst z velkého talíře, ale z malé mističky, a to několik různých jídel po sobě. Typická je:
- Miska rýže,
- Miska s miso polévkou,
- Miska s masem,
- Miska s rybou,
- Dvě až tři misky zeleninových pokrmů.
Japonci je pak jedí buď střídavě (z každé misky pár soust), nebo jednu po druhé.
🎓 Zajímavost: Z Japonska pochází pojem „flexibilní střídmost“, která se vztahuje zejména na sladké pokrmy a dezerty. Japonec si je občas s radostí dopřeje, ale vždy jen v malé dávce.
💡 Tip: Věděli jste, že i sladký dezert cheesecake může být zdravý? Podívejte se na tento článek a přesvědčte se!
Rýže – srdce japonské kuchyně, zdroj vitality a síly!
Japonci mají v jednom jasno – pokud hledáte ingredienci zaručující dlouhověkost, je to rýže!
🗣️ Šéfkuchaři vysvětlují: Rýže je zdrojem kvalitních proteinů. Proteiny jsou základní stavební kameny lidského těla. Z 20 aminokyseliny přítomných v našem organismu je 9 tzv. esenciálních, tzn. není možné je v těle syntetizovat. Je nutné je přijmout v potravě.
Nejkvalitnějších zdrojem proteinů je podle Japonců právě rýže. Bílá rýže obsahuje velké množství z 9 esenciálních aminokyselin, ale potýká se s nedostatkem lysinu (další důležitá aminokyselina). Sójové boby však obsahují dostatečné množství všech esenciálních aminokyselin.
🎓 Zajímavost: Kombinace bílé rýže se sójovými boby umožňuje vyvážený příjem všech esenciálních molekul. Rýže (konkrétně bílá rýže) a miso polévka (obsahující sójové boby), tedy základ japonské kuchyně, je fantastickou kombinací, která vám umožní dosáhnout ideální hladiny esenciálních aminokyselin.
💡 Tip: Tajemstvím japonského zdravého stravování je i jednodenní půst!
Japonská národní kuchyně: Nehmotné kulturní dědictví UNESCO
Psal se 4. prosinec 2013 a tradiční stravovací kultura Japonců zvaná Washoku se dostala na seznam nehmotného dědictví UNESCO. Pozornost si získala svou nevtíravou a svěží chutí, z níž čiší čistota přírody, a neopakovatelnou prezentací sezónního jídla.
Japonské kuchyni se tleskalo také z toho důvodu, že poskytuje ideální výživovou hodnotu ve stylu tzv. ichiju-sansai, jedinečného japonského stravovacího rituálu založeného na jedné polévce a třech hlavních jídlech.
4 vlastnosti japonské národní kuchyně:
- Důraz je kladen na čerstvé ingredience, rozmanité a přitom nevtíravé chutě,
- Nutná je nutriční rovnováha podporující zdravý životní styl,
- Inspirace přírodními krásami a nezapomenutelná prezentace pokrmů,
- Úzký vztah k slavnostním událostem, např. oslavě japonského Nového roku.
🎓 Zajímavost: Podle statistiky zveřejněné Ministerstvem zdravotnictví (2017) patří Japonci mezi skupiny s nejvyšší průměrnou délkou života, konkrétně 81,09 roku u mužů a 87,26 roku u žen. Věří se, že dlouhověkost Japonců souvisí právě s jejich národní kuchyní.
5 blahodárných receptů japonské kuchyně – Tato jídla vám zaručeně prodlouží život!
Podle Japonců je recept na dlouhověkost jednoduchý – Konzumujte co nejméně sacharidů a co nejvíce proteinů! To se může zdát zvláštní, když je pevným základem japonské kuchyně rýže bohatá na sacharidy.
🗣️ Japonologové sumarizují: Tradiční japonská strava je bohatá na minimálně zpracované, čerstvé, sezónní potraviny. Obsahuje velmi malé množství přidaných cukrů, tuků nebo živočišných bílkovin. Naopak podporuje konzumaci ryb, mořských plodů, rýže, nudlí, mořských řas, sóji, ovoce a zeleniny.
💡 Tip: Podívejte se na TOP 5 receptů asijské kuchyně a zjistěte, které potraviny si Asiati dopřávají!
Kuchařské knihy zaměřené na japonskou kuchyni zmiňují, že člověk nemá jíst následující potraviny, pokud chce žít dlouho a zdravě:
- Mléčné výrobky (zejména máslo, mléko, sýr, jogurty, zmrzlinu),
- Červené maso a drůbež (zejména hovězí, vepřové, kuřecí, kachní),
- Vejce (zejména vařená a smažená),
- Přebytečné tuky, oleje a omáčky (zejména margarín, olej na vaření, dresinky, omáčky bohaté na tuky),
- Pečivo (zejména chléb, pita, tortilly, croissanty, koláče, sušenky, vdolky),
- Sladké potraviny (zejména snídaňové cereálie, cereální tyčinky, cukrovinky, sladké nealkoholické nápoje).
Z doporučených potravin si můžete připravit extrémně chutné a zdravé pokrmy, za které vám vaše tělo poděkuje. Spoustu inspirace načerpáte on-line i v tematických kuchařských knihách, myslím si, že ale není na škodu si popsat 5 nejtradičnějších japonských pokrmů slibujících dlouhověkost.
💡 Tip: Japonci nemají jednotný pohled na avokádo. Jedni ho doporučují, jiní nikoli.
Recept č. 1: Miso polévka
Miso polévka je zdravý a výživný pokrm pro každého, kdo potřebuje vyčistit organismus nebo posílit imunitní systém.
- Ingredience:
- 1,5 litru vody,
- 2-4 Jidášova ucha (= houby, tradiční přísada do japonských pokrmů),
- 8 cm řasy wakame,
- 1 PL misa,
- Nudle soba,
- 1 pór,
- 1 cibule,
- 1 mrkev.
- Postup přípravy:
- Jidášovo ucho omyjeme a namočíme na 5 hodin do studené vody. Omyjeme wakame řasu a na poslední hodinku je přiložíme k houbám.
- Houbám odřízneme nožičky (bývají tuhé) a kloboučky nakrájíme na plátky. Povaříme je v osolené vodě zhruba 30 minut.
- K Jidášovým uším přidáme řasu wakame a vaříme dalších 10 minut. Vsypeme nakrájenou zeleninu a vaříme doměkka.
- V misce rozmělníme misa s vodou a přilijeme do vývaru.
- Nudle soba uvaříme zvlášť. Po 10 minutách je scedíme a přisypeme do polévky.
💡 Tip: Japonci si občas dávají miso polévku i k snídani. Další recepty na zdravou snídani naleznete v našem článku!
Recept č. 2: Zázvorová rýže
Zázvorovou rýži můžete podávat společně s masem, nebo jako plnohodnotný hlavní chod o samotě. Je vhodná pro každého, kdo se např. potýká s chronickým nachlazením.
- Ingredience:
- 2 hrnky krátkozrnné sushi rýže,
- 2 hrnky vody,
- 1 PL čerstvého zázvoru (oloupaného a nasekaného),
- 1 ČL hroznového oleje.
- Postup přípravy:
- Všechny ingredience vložte do středně velikého hrnce a přiveďte k varu.
- Zakryjte poklicí a vařte na velmi mírném ohni a velice zvolna.
- Počkejte, dokud se voda nevstřebá a rýže není příjemně měkká, tzn. asi 25 minut.
- Necháme 5 minut odstát, poté vidličkou nadýcháme a podáváme buď s vařeným masem, nebo o samotě jako hlavní chod.
Recept č. 3: Sushi sendviče Onigirazu
Chutné bezmasé sendviče se hodí i pro vyznavače veganství a vegetariánství. Hodí se pro každého, kdo chce zlepšit trávení a doplnit vitaminy a minerály.
- Ingredience:
- Čtvrtina červeného zelí,
- 1 lžička soli,
- 100 ml rýžového octa,
- 2 PL hnědého cukru,
- 5 PL omáčky sriracha,
- 4 plátky řasy wakame,
- 4 hrnky bílé rýže,
- 1 avokádo,
- 1 mango,
- 100 g baby špenátu,
- 5 PL sójové omáčky,
- 6 plátků nakládaného zázvoru,
- Wasabi pasta.
- Postup přípravy:
- Nakrájejte zelí na tenké nudličky, promíchejte se solí a přilijte rýžový ocet. Přidejte cukr a omáčku sriracha a nechejte hodinku odležet.
- Na čistou podložku položte plátek řasy. Doprostřed vmáčkněte hrudku rýže. Na ni navršte trochu nakládaného zelí, pár plátků avokáda a manga.
- Přidejte několik lístků baby špenátu a přikryjte druhou hrudkou rýže.
- Navlhčenýma rukama zabalte vše do řasy a pevně utáhněte. Nechejte odležet a nakrájejte ostrým nožem na malé klínky.
- Podávejte se sójovou omáčkou, nakládaným zázvorem a wasabi.
Recept č. 4: Yasai Itame
Yasai Itame je ultimátní zeleninový pokrm, který potěší nejen vaše chuťové buňky, ale také vaše srdce a cévy, poněvadž přispívá ke zdravému srdečnímu rytmu a čistí zaneřáděné tepny. Tento recept rozhodně patří mezi tradiční japonské recepty.
- Ingredience:
- 1/2 hlávkového zelí (krájené na tenké plátky),
- 150 g fazolových klíčků,
- 1 malá mrkev,
- 4 jarní cibulky,
- 150 g mletého vepřového masa
- 2 stroužky česneku,
- 1/2 ČL mletého zázvoru
- 1/2 červené cibule,
- 2 ČL sójové omáčky,
- 1 ČL hnědého cukru,
- Černý pepř mletý,
- 5 PL rybí omáčky,
- Sezamový olej.
- Postup přípravy:
- Připravte si pánev wok, přilijte olej a osmahněte česnek a zázvor.
- Přidejte mleté vepřové maso a restujte 2-3 minuty (do světle hnědé barvy).
- Přidejte červenou cibuli, zelí, jarní cibuli a mrkev a za stálého míchání restujte 2 minuty.
- Přidejte fazolové klíčky, cukr a sezamový olej, poté restujte ještě 1 minutu.
- Ochuťte rybí omáčkou, sójovou omáčkou a mletým černým pepřem, restujte ještě 1 minutu.
- Vyjměte z woku a podávejte.
💡 Tip: Útlounké Japonky si po pokrmu Yasai Itame dopřávají lekce jógy! Zkuste to také.
Recept č. 5: Japonský losos s mirinem a sójovou omáčkou
Jednoduché a přitom tolik výživné jídlo, jehož příprava netrvá ani 15 minut. Losos se sójovou omáčkou dodá spoustu proteinů a zlepší zažívání.
- Ingredience:
- 2 filety z lososa (každý o hmotnosti 150 g),
- 1 PL sójové omáčky,
- 3 PL mirinu (= sladké rýžové víno),
- 1 PL saké,
- 1/2 PL sezamového oleje.
- Postup přípravy:
- Zahřejte 1/2 lžíce oleje na wok pánvi.
- Vložte lososa kůží dolů, vařte 2 až 3 minuty do křupava. Zkontrolujte kůži, zda se nesmaží příliš rychle. Pokud ano, pak snižte teplotu nebo krátce sejměte pánev ze sporáku, aby teplota klesla.
- Přilijte všechny tekuté přísady na maso a restujte. Opékejte lososa po dobu 2 minut z každé strany. Pravidelně přelévejte omáčkou v pánvi.
- Překryjte pokličkou a duste maso alespoň 3 minuty. Poté stáhněte z plamene a nechte odpočívat.
- Podávejte s čerstvě nasekanými bylinkami.
💡 Tip: Japonci nedají dopustit na zdravou a chutnou brokolici! Inspirujte se zdravými recepty s brokolicí.