Jestliže pracujete v médiích nebo příbuzných oborech, pak jste se určitě někdy dostali do situace, kdy jste potřebovali fotku, kterou jste však vlastní neměli. Ačkoliv Google nabízí nespočet možných fotek a obrázků po zadání klíčových slov, není dobré cokoliv na internetu považovat za veřejný majetek. To by se vám nemuselo finančně vyplatit!
Právě pro tyto případy existují různé fotobanky, kde máte jasně napsaná pravidla použití jednotlivých fotek. Nejlepší je ale vybírat ty s popiskem vhodné pro komerční užití, které vám umožňují dělat si s obsahem téměř cokoliv.
Na internetu najdete mnoho různých fotobank. Existují fotobanky zdarma, za měsíční poplatek nebo za poplatek za každou staženou fotku. Pokud neovládáte cizí jazyky, najdete fotobanky i v češtině, ale většina z nich je v angličtině.
💡 Tip: Víte, jak funguje cashback a vratné peníze? Přečtěte si v následujícím článku.
Fotobanky zdarma
Nejprve se podíváme na některé fotobanky zdarma. Některé fotobanky se přitom nacházejí na pomezí, neboť část obsahu nabízejí zdarma a část pouze pro předplatitele.
- Pixabay: Pokud hledáte fotobanku, která bude zdarma a v češtině, pak je Pixabay pro vás perfektní. Velká část obsahu je pro zájemce úplně zdarma bez jakékoliv registrace. Některé fotky a obrázky jsou však placené. Zpoplatněné obrázky se většinou nacházejí hned v prvním řádku a cena se odvíjí od toho, zda kupujete pouze jeden kus, anebo si předplatíte více kusů zaráz.
- Unsplash: Další fotobanka, na které si můžete zdarma stáhnout fotky bez předchozí registrace je Unsplash. Stránka je však pouze v angličtině.
- Burst (Shopify): I v této anglické fotobance seženete fotky a obrázky zdarma bez nutnosti registrace.
- FreeImages: U této fotobanky v angličtině si před použitím pořádně přečtěte pravidla použití obrázků. Na běžné používání tyto pravidla nemají žádný vliv, avšak najdete zde také pravidla, která určité použití vyloženě zakazují. Například, že je nesmíte použít jako své firemní logo.
- Lifeofpix: U této fotobanky zdarma najdete pouze část obsahu, zbytek je zpoplatněný. Opět v ní musíte vyhledávat pouze v angličtině.
- PicJumbo: Další fotobanka, která nabízí většinu svého obsahu zdarma a bez registrace. Část obsahu je potom zpoplatněná.
💡 Tip: Fotíte rádi? Přečtěte si, jak si vydělat peníze prodejem fotek do fotobank nebo jak lze vydělat peníze na internetu.
Placené fotobanky
Zaplatit si fotobanku se vám vyplatí, pokud službu plánujete využívat pravidelně a máte rádi určitý komfort. Předplacené fotky jsou navíc často také kvalitnější než ty, které seženete zdarma.
- Depositphotos: Jedna z nejlevnějších fotobank, kterou si můžete předplatit je Depositphotos. Za 29 eur měsíčně si můžete stáhnout až 30 fotek. Vyhledávat v ní můžete i v češtině.
- iStock: U této fotobanky si můžete vybrat typ předplatného. Můžete si zvolit buďto samostatnou koupi pouze jednoho kusu, případně jednoho ze tří druhů předplatného v ceně od 30 euro za měsíc při stahování maximálně deseti fotek. Výhodou je, že je tato fotobanka i v češtině.
- Shutterstock: Úplně stejnou základní sazbu má taky fotobanka Shutterstock. I v této službě můžete vyhledávat v češtině.
- AdobeStock: Fotky u fotobanky AdobeStock seženete rovněž za 30 eur měsíčně. Ani zde nebudete potřebovat znalost angličtiny.
- Samphotostock: Placená fotobanka, v které můžete vyhledávat v češtině i angličtině. Za fotografii zaplatíte nejméně 30 korun, nebo si kredity předplatíte a můžete trochu ušetřit.
💡 Tip: Přečtěte si také, co je mediální gramotnost nebo se podívejte, jak na výpočet splátky hypotéky.