Domů » Šedivé vlasy ve 30, máte problém?

Šedivé vlasy ve 30, máte problém?

autor Aneta Toboříková
0 komentář
šedivé vlasy

Šedivé vlasy jsou přirozenou součástí stárnutí. Ovšem mnoho lidí začne pozorovat první šediny již ve třiceti letech, někdy dokonce dříve. Takové zjištění může vyvolat různé reakce a pocity, od přijetí až po úzkost. V tomto článku se podíváme na příčiny šedivění vlasů, způsoby, jak dalšímu šedivění předcházet a současně jak se s touto nepopulární změnou vyrovnat s grácií. 

Kdy se jedná o „předčasné šedivění“?

V této otázce záleží na vašem kulturním pozadí. Běloši začínají většinou šedivět zhruba okolo 30 let, Asiaté v pozdních 30 letech a černoši v polovině 40 let. Polovina populace všeobecně má v době, kdy oslaví 50 let, značné množství šedých vlasů. Běloši jsou považováni za předčasně šedivějící, pokud jejich vlasy zešediví ve věku 20 let. 

Jaké jsou možné příčiny šedivění?

Aby člověk pochopil proces šedivění, musí mít základní představu o struktuře vlasů. Každý vlas se skládá ze soustředných vrstev. Nejvzdálenější vrstvou je kutikula, kterou tvoří drobné průhledné šupinky, které se navzájem překrývají. Kutikula chrání vlasy a přispívá k jejich lesku. Druhá vrstva je kůra. Právě v kůře se tvoří pigment nebo barvivo a dodává vlasům barvu. Když se pigment nevytvoří, vlasy jsou bílé. Bílé vlasy se mísí s tmavými a působí dojmem šedivých vlasů. Další příčinou šedivění může být, že přirozeně se vyskytující peroxid vodíku se hromadí ve vlasech a barvu tak odbarví.

Jedná se o zdravotní problém?

Šedivé vlasy si spojujeme se stárnutím, takže vaše prošedivělé prameny nevyhnutelně vyvolávají nepříjemnou otázku: Pokud moje vlasy stárnou, následuje zbytek mého těla? Stárnu příliš rychle, a pokud ano, co to znamená pro mé zdraví?

Zešedivění samo o sobě neznamená, že máte zdravotní problém, s výjimkou vzácných případů. Vědci přesně nevědí, proč někteří lidé šediví dříve než jiní. Kromě věku může být mnoho příčin, které vedou k tomu, že vlasy člověka zbělají. Může se jednat například o:

  • Nedostatek vitamínů

Jakýkoli nedostatek vitamínu B-6, B-12, biotinu, vitamínu D nebo vitamínu E může přispět k předčasnému šedivění. Nutriční nedostatky prý mohou ovlivnit pigmentaci, což naznačuje, že s doplněním vitamínů se barva může vrátit.

  • Genetika

Předčasné šedivění lidských vlasů je do značné míry spojeno s genetikou. Roli hraje i rasa a etnikum. 

  • Oxidační stres

Oxidační stres může nastat, když se v těle nachází příliš mnoho nestabilních molekul, označovaných jako volné radikály a zároveň zde není dostatek antioxidantů, které by pomohli, ke zbavení se těchto radikálů. Oxidační stres může vést k poškození buněk a tkání a přispívá ke stárnutí a nemocem. 

  • Určité zdravotní stavy

Některé zdravotní stavy, včetně autoimunitních onemocnění, mohou zvýšit riziko předčasného šedivění. Může existovat souvislost mezi vlasovými abnormalitami a dysfunkcí štítné žlázy. Bílé vlasy se také běžně vyskytují u alopecia areata, autoimunitního kožního onemocnění, které způsobuje vypadávání vlasů na pokožce hlavy, obličeji a dalších částech těla. Když vlasy dorostou, mají tendenci být bílé kvůli nedostatku melaninu.

  • Přespříliš stresu

Buňky odpovědné za barvu vlasů mohou být vyčerpány, když je tělo ve stresu

  • Kouření

U kuřáků je 2 a 1/2 krát vyšší pravděpodobnost, že začnou šedivět před dosažením věku 30 let než u nekuřáků. Kouření je též spojeno s předčasně bílými vlasy u mladých mužů.

  • Chemické barvy na vlasy a vlasové přípravky

Chemické barvy na vlasy a vlasové přípravky, dokonce i šampony, mohou přispět k předčasnému šedivění vlasů. Mnoho z těchto produktů obsahuje škodlivé složky, které snižují melanin. Peroxid vodíku, který je v mnoha barvách na vlasy, je jednou z takových škodlivých chemikálií. Nadměrné používání přípravků, které vlasy odbarvují, také nakonec způsobí jejich zbělení.

Šedivé vlasy u mladé ženy
Ilustrační obrázek | Zdroj: Pixabay

Jde s předčasným šedivěním něco dělat?

Pokud je příčinou genetika nebo stárnutí, jen těžko můžete tomuto procesu zabránit či jej zvrátit. Jestliže je však ztráta způsobena zdravotním stavem, léčba šedivění vlasů by mohla umožnit návrat barevné pigmentace. Pokud je příčinou předčasně bílých vlasů nedostatek vitamínů, může zvýšení jejich příjmu napravit problém a zvrátit nebo alespoň úplně zastavit jeho zhoršování. Zde je několik tipů, které by vám v boji proti šedivějícím vlasům mohly pomoci:

Jíst více antioxidantů

Strava člověka hraje velkou roli v prevenci bílých vlasů. Strava bohatá na antioxidanty může též snížit oxidační stres. Mezi potraviny bohaté na antioxidanty patří třeba čerstvé ovoce a zelenina, zelený čaj, olivový olej či ryby. Každý, kdo má bílé vlasy v důsledku nedostatku vitamínů, by měl konzumovat více potravin plných těchto vitamínů. Vhodné by též mohly být například mořské plody, vejce a maso, které jsou dobrým zdrojem vitamínu B-12 či mléko, losos a sýr – vynikající zdroje vitamínu D. Vitamínové doplňky, které jsou volně prodejné, mohou také napravit některé nedostatky.

Přestat kouřit

Kouření má nepříznivé účinky na tělo a přispívá k bílým vlasům. Vědci našli souvislost mezi tímto zlozvykem a ztrátou pigmentace vlasů.

Používat přírodní prostředky

Na trhu je spousta barev na vlasy, které zakrývají bílé vlasy, ale mnohé z nich přispívají k předčasnému šedivění a mohou způsobit alergické a nežádoucí reakce. Přírodní prostředky nabízejí alternativu ke zpomalení bělení vlasů bez poškození těla nebo dalšího poškození pigmentu vlasů.

Kari listy

Léčivé využití kari listů sahá po staletí do minulosti. V kombinaci s vlasovým olejem a nanesením na pokožku hlavy mohou listy kari zpomalit předčasné šedivění. Kari listy lze zakoupit ve specializovaných obchodech se zdravou výživou nebo na internetu.

Bhringaraj 

Bhringaraj nebo také falešná sedmikráska, vlasy ztmaví a zabrání tomu, aby brzy zbělely. Šťáva z listů se spaří v kokosovém oleji nebo sezamovém oleji a vmasíruje se do vlasů. Listy Bhringaraj jsou dostupné ve formě oleje.

Indický angrešt 

Indický angrešt, také nazývaný amla, je bylinný doplněk uznávaný pro zvrácení předčasného šedivění podporou pigmentace. Předpokládá se, že jeho účinnost je způsobena tím, že angrešt je bohatý na antioxidanty a tím působí proti stárnutí. Je k dostání jako ovoce v indických obchodech s potravinami. Lze jej také nalézt jako prášek nebo doplněk, dostupný online nebo v tradičních obchodech se zdravou výživou. Prášek lze smíchat s kokosovým olejem a aplikovat přímo na pokožku hlavy.

Černý čaj 

Černý čaj může způsobit, že vlasy budou tmavší, lesklejší a jemnější. Lze jej použít ponořením 3 až 5 čajových sáčků do 2 šálků vroucí vody, ochlazením a přidáním do čistých, mokrých vlasů. Čaj lze také smíchat s kondicionérem, nechat ve vlasech 1 hodinu a poté opláchnout.

Měď 

Nízké hladiny mědi mohou podle jedné studie z roku 2012 vést k předčasnému šedivění. Dobrými zdroji mědi jsou hovězí játra, čočka, mandle, hořká čokoláda a chřest.

Tykev hřebenová 

Tykev hřebenová je známá tím, že obnovuje vlasový pigment a stimuluje kořínky vlasů. Pravidelné masírování dýňového oleje může zabránit zbělení vlasů. Olej lze zakoupit online.

Co pomáhá na šedivé vlasy
Ilustrační obrázek | Zdroj: Pixabay

Jak se vyrovnat se šedými vlasy?

Pokud se nepodaří šedivění zvrátit, můžete zkusit některé z dalších možností.

  • Barvení Vlasů: Jedním z nejběžnějších způsobů, jak se vyrovnat se šedými vlasy, je barvení vlasů. Barvy na vlasy nabízejí širokou škálu možností od krytí šedivých pramenů po úplnou změnu barvy vlasů. Dobré je, se zaměřit na přírodní produkty.
  • Přijetí: Mnoho lidí se rozhodne nebojovat se svými šedými vlasy a nechá šedivění volný průběh. Přijetí tohoto procesu může vést k většímu sebevědomí a pohodě.
  • Změna stylu: Zajímavou možností je zvážit změnu účesu nebo střihu, který lépe ladí s šedými vlasy. Mnoho lidí najde styl, který zdůrazňuje jejich novou barvu vlasů.
  • Kvalitní vlasová péče: Šedé vlasy mohou být náchylnější k suchosti a lámání. Důkladná vlasová péče, jako jsou výživné masky a kondicionéry, může pomoci udržet vlasy zdravé a lesklé.

Co jsou pro vaši pokožku vrásky, to je šedivění pro vlasy. Z vrásek, které nám začínají lemovat obličej, si zoufáme stejně jako z vlasů, které zbělají. Stárnutí je však přirozený proces. Začít šedivět ve třiceti může vyvolat smíšené emocionální reakce. Někteří lidé tyto změny přijímají bez problémů. Jiní se mohou cítit nepřipraveni na tento vizuální znak stárnutí a mít pocit, že to ovlivní jejich vzhled nebo sebedůvěru

Šedé vlasy ve třiceti jsou běžným jevem a nemusí být důvodem k obavám. Jak se s tímto přirozeným důsledkem stárnutí vyrovnáte, je zcela individuální volbou. Můžete si vybrat mezi barvením vlasů, přijetím nového vzhledu nebo jednoduše změnou svého pohledu na tento proces. Důležité je, cítit se pohodlně se svými vlasy a mít rádi sami sebe, bez ohledu na jejich barvu.

Přidat komentář →

Další zajímavé články

Žij úspěšně nové logo

Jak uspět v době internetu v životě i podnikání.

Copyright © 2024 | ŽijÚspěšně.cz