Domů » Volodymyr Zelenskyj: Atributy a síla opravdového lídra

Volodymyr Zelenskyj: Atributy a síla opravdového lídra

autor Sandra.J
Publikováno: Poslední aktualizace 0 komentářů
Síla lídra _Volodymyr Zelenskyj

Volodymyr Zelenskyj je ukrajinský politik a herec, který je od roku 2019 prezidentem Ukrajiny. Jak je možné, že se z herce stal vůdce hodný následování? Mnozí analytici přičítají velký podíl vzdoru Ukrajiny na jeho bedra. Nikdo nepředpokládal, že se své role ujme takto srdnatě a s plnou vervou.

Volodymyr Zelenskyj

Celým jménem Volodymyr Oleksandrovyč Zelenskyj se narodil v roce 1978 do rusky mluvící židovské rodiny v ukrajinském městě Kryvyj Rih. Jeho otec je Rus, zatímco jeho matka je Ukrajinka. I vzhledem k jeho původu působí zvláštně obvinění Ruska z neonacismu. Volodymyr Oleksandrovyč Zelenskyj mluví oběma jazyky a jeho rodina se někdy připravuje na Vánoce podle tradic obou kultur.

Vystudoval právo, ale nikdy se této oblasti nevěnoval, místo toho začal rozvíjet kariéru herce a komika.

Herecká kariéra

Než se stal prezidentem, proslavil se jako herec a tvůrce televizních pořadů. V sedmnácti letech se poprvé účastnil humoristické soutěže KVN. Ušel dlouho cestu a v roce 1997 se mu podařilo v soutěži zvítězit, ve stejném roce založil produkční společnost Kvartal 95, ve které byl ředitelem. Stal se tak nejen úspěšným hercem, ale také podnikatelem. Více fakt naleznete o Volodymyr Zelenskyj zde.

V průběhu své kariéry finančně podporoval ukrajinskou armádu v Doněcké a Luhanské oblasti. Byl aktivním členem hnutí Euromajdan, které vedlo v roce 2014 ke svržení tehdejší ukrajinské vlády.

Prosadil se jako autor a hlavní představitel sitcomu Služebník lidu, který se odehrává v prezidentské kanceláři a který se stal základem pro Zelenskyho politickou kariéru.

Ukrajinský prezident

Společnost Kvartal 95 zaregistrovala politickou stranu s názvem Služebník lidu, která odkazovala na stejnojmenný seriál. Do parlamentních voleb se strana nedostala, ale nečekaně Zelenskyj vyhrál ve volbách prezidentských.

Volodymyr Zelensky se stal prezidentem Ukrajiny poté, co vyhrál prezidentské volby v roce 2019. Strategie, kterou zvolil, byla netradiční. Využil internet a sociální sítě. Heslem kampaně bylo „prezident je sluha národa“. Debata s Petrem Porošenkem proběhla na fotbalovém stadionu a rozhovory dával pouze těm novinářům, kteří nad ním vyhráli ve stolním fotbalu.

Jeho volba byla považována za překvapení pro mnoho lidí. Zároveň je prvním ukrajinským prezidentem židovského původu.

Zrodil se vůdce

Opravdový lídr by měl být někdo, kdo má silné vůdcovské schopnosti a dokáže vést lidi k dosažení společných cílů. To zahrnuje schopnost komunikovat, motivovat a inspirovat ostatní, rozhodovat se s odvahou a důvtipem a být schopen přijímat a řešit problémy. Lídr by měl být zodpovědný, spravedlivý a důvěryhodný, a měl by být ochoten naslouchat a respektovat názory ostatních.

Lídr by měl mít také dobré rétorické a přesvědčovací schopnosti, což Zelenskyj má. Zde mu určitě pomohla i herecká kariéra. Z jeho projevů jsou cítit silné emoce.

Válka na Ukrajině ukázala, že prezident tyto vlastnosti má a lid za ním stojí. Zelenskyj svou zemi neopustil, přestože byl a nejspíš stále je ruským terčem číslo 1. Vlastenectví a schopnost oslovit lid, jsou pravděpodobně důvody, proč se ukrajinští občané, tak účinně brání. Boj si nevybral, ale armáda i ozbrojené síly se řídí jeho rozkazy.

Úspěšným se ve válce opět stal nečekaný nástroj – sociální sítě. Videa z rozbombardovaných ulic, které sdílí ukrajinský prezident už viděl skoro každý. Oslovují jak Ukrajince, tak i ostatní státy a žádají podporu, které se jim již dlouhodobě dostává.

Někteří podotýkají, že svou roli ve stále aktuální krizi zvládá lépe než politici v čele velkých mocností.

Další zajímavé články

Žij úspěšně nové logo

Jak uspět v době internetu v životě i podnikání.

Copyright © 2024 | ŽijÚspěšně.cz