Domů » 11 TOP: V čem a jak začít podnikat v roce 2024?

11 TOP: V čem a jak začít podnikat v roce 2024?

autor Natálie Schejbalová
Publikováno: Poslední aktualizace 0 komentář
V čem a jak začít podnikat, nevím, co chci, nápady na podnikání

Hledáte nápady, trendy i tipy, v čem začít podnikat? Nejspíše hledáte tu pravou zlatou žílu → TOP nápad na podnikání v roce 2024. Tento článek by Vám měl představit zajímavé obory, alternativní tipy i nové trendy! Ale v úvodu i to, co podnikání v ČR obnáší a zorientovat vás v problematice.

Co mají společného svoboda, pocit naplnění, risk a tuny papírování? To všechno vás nemine, pokud se rozhodnete v roce 2024 začít podnikat. Tedy pokud to vezmete za ten správný konec. Co pro to musíte udělat a jaké oblasti podnikání budou v roce 2024 vzkvétat, se dozvíte v tomto článku. Pokud si chcete přečíst jen konkrétní tipy a nápady, v čem podnikat, tak můžete první kapitolu věnující se úvodu do podnikání úplně přeskočit. Smysl a obor podnikání byste měli hledat především sami v sobě a ve vašem životě!

Co se změnilo a kde je příležitost?

2023: V rámci technologického světa rok 2023 ovládlo AI, které se pomalu dostává do praxe. Méně kvalifikovaným lidem bere práci, zatímco chytří a pokrokoví lidé na něm vydělávají. Evropa se stále více orientuje na služby a ztrácí v nastupujícím trendu elektrických aut. V České republice je také mnoho podnikatelských příležitostí napojených na stát, který přerozděluje velké množství financí. Důchodci tvoří největší náklad státu a jsou tak pro podnikatele zajímavou cílovou skupinou.

Článek volně navazuje či doplňuje článek: V čem podnikat a vydělat peníze? Také by vás mohl zajímat článek o tom, jaké jsou možnosti vydělání peněz.

Jak a v čem začít podnikat?

Ze všeho nejdřív si řekněme, jak postupovat, když se rozhodnete založit si živnost nebo firmu. Nejprve se musíte rozhodnout, jestli budete podnikat jako fyzická osoba, nebo jako s. r. o. Obě varianty mají výhody a nevýhody. Tak například fyzická osoba ručí za své závazky neomezeně celým svým majetkem. To může být trochu strašák, ale jestli o sobě víte, že jste zodpovědní, tak nemusíte mít příliš obavy. Ale chce to počítat s tím, že pokud se dostanete do dluhů, mohou vám být zabaveny nemovité i movité statky.

To společnostem s ručením omezeným nehrozí, protože svým soukromým majetkem ručí jen do výše svých nesplacených vkladů. Na druhou stranu i s. r. o. má své nevýhody. Například povinné vedení podvojného účetnictví, které je složitější na zpracování, nebo komplikovanější ukončování či pravděpodobné přihlášení k DPH.

Každý způsob je odlišný a hodí se pro jiné typy podnikání. Dobře si tedy svou volbu rozmyslete. Poté budete potřebovat živnostenský list, čeká vás návštěva živnostenského úřadu a následně i návštěva Správy sociálního zabezpečení a vaší zdravotní pojišťovny.

Při svém prvním podnikání nejspíše sáhnete po živnosti, kde je menší administrativní a finanční zátěž. Pro začátečníka je to celkově snazší a přehlednější možnost vhodná pro začínající podnikatele v malé objemu. Založit si živnost zvládnete sami, ale je dobré se poradit již s někým, kdo živnost má. Jistě takových lidé ve svém okolí máte celou řadu. V podstatě zaplatíte sociální a zdravotní pojištění a máte hotovo. Pokud fakturujete především vlastní práci, tak máte také výhodu, že se nejspíše nedostanete přes milión korun. To znamená, že nejste plátce DPH, což je jistě v začátcích věc vítaná. Nově je také možnost takzvané paušální daně, kdy nemusíte řešit přehledy, ale jen posíláte jednu jasnou částku každý měsíc na finční úřad.

Vybrat si v čem, s kým a s čím podnikat není vůbec jednoduché. Tak se na to pojďme podívat pěkně polopatě. Živnost je také dobrou průpravou pro větší podnikání, kde zjistíte, jak jste schopní vše zvládat, organizovat a vydělat si peníze.

Častým problémem jsou v začátcích podnikání také finance, které ve většině oborů a projektů potřebujete. Co když je ale nemáte? Na řadu tak musí přijít půjčka, což mnoho lidí vyděsí. Jenže bez rizika a těžké práce není zasloužená odměna. Slyšeli jste příběhy úspěšných lidí? Většina z nich si musela půjčit, aby své sny proměnili ve skutečnost. Obecně je dle recenzí za nejlepší půjčku považována Zonky↗️. Také se můžete podívat na naše srovnání půjček, kde jsme vybrali ty nejlepší na českém trhu.

Zonky půjčka recenze
Zonky půjčka recenze

Pokud máme formu a financování vyřešené, tak můžeme přikročit k tipům na samotný obor. Pokud si budete obor podnikání vybírat, tak budete nejspíše postupovat přesně opačně, což je správně. Já jsem ovšem tuto kapitolu zařadil na úvod, jelikož si myslím, že je velmi podstatná. V mnoha oborech se totiž bez kapitálu téměř nedá začít podnikat. Když naopak rozjíždíte dráhu freelancera, tak nepotřebujete téměř nic. Prodáváte svůj čas a práci. V obou případech byste ale měli mít spočítáno, jak, kolik a na čem budete vydělávat.

V čem podnikat v roce 2024? Kde je poptávka?

Budoucnost podnikání se neodhaduje úplně lehce. V případě, že se ptáte, po čem je největší poptávka na trhu, tak by vás tato kapitola mohla poměrně dobře nasměrovat. Dva oblíbené směry, kterými se při podnikání vydat:

  1. Co mě baví a v čem mám odbornost – toto je vždy lepší směr, jelikož jdete za svojí vášní a začínáte podnikat v tom, co vás opravdu baví. V této činnosti tak máte větší šanci být odborník a časem si i slušně vydělat.
  2. Kde je poptávka – druhá cesta je více pragmatická, kdy jdete podnikat do odvětví, které má velký potenciál do budoucna nebo je zde poptávka trhu.

Pokud nad svým směrem přemýšlíte ještě více než v těchto dvou rovinách, tak se podívejte na koncept Ikigai. Na následujícím rozkreslení můžete vidět možné naplnění při podnikání.

v čem začít podnikat ikigai
Zdroj: Veškole.cz

Nejúspěšnější podnikatelé ale bývají ti, kteří dokáží předvídat, po čem bude trh prahnout v budoucnu namísto nabízení starého, ozkoušeného zboží. Co bude trend a jak se může svět transformovat. Vždyť, když se podíváme na nejúspěšnější firmy z roku 1995, tak zde nenajdeme firmy, které světu vládnou dnes.

Dlouhodobě úspěšní lidé také dokáží odhalovat nové trendy a adaptovat se na potřeby trhu. Nesmíte ale potřeby trhu předběhnout zase příliš. Nedávno jsem slyšel podcast s Rasty Turkem, který založil několik startupů, které jednoduše předběhly dobu moc a těsně před tím, že přišla poptávka, tak zkrachovaly.

Podívejte se na žebříček Forbes. Staré dobré obory si drží svá místa, ale jdou dopředu především noví inovátoři využívající informací a internetu. V posledních letech se vyšvihli především podnikatelé v oblasti softwaru a SaaS řešení tzn. firma nic fyzicky neprodukuje – jedná se o takzvané digitální produkty. Digitální produkty mají jednu velkou výhodu, kterou je jejich snadná replikovatelnost. Informace jsou nová ropa, zlato – zkrátka něco, co má obrovskou cenu.

Pokud firma vyvine propracovaný antivirový program nebo CRM systém, tak obsluha 100 nebo 1000 prodaných digitálních produktů není tak rozdílná. Naproti tomu finanční příjem je přesně desetkrát vyšší. Takže pokud se ptáte, s čím začít podnikat, tak digitální produkty jsou určitě žhavým favoritem. A nemusí to být hned propracované softwary, ale můžete začít s e-booky či videokurzy.

V zemědělství nebo potravinářství je zase důležité modernizovat a automatizovat. V těchto oborech pracuje stále méně lidí, které nahrazují stroje. Jak píše ve svých knihách Harari, tak v příštích letech bude problém v tom, že nebude potřeba tolik pracujících lidí pro uživení planety.

Po čem je největší poptávka na trhu není tedy snadné odhadnout. Můžete využít intuici, můžete se ptát lidí, můžete si udělat průzkum. Velmi důležité je nadšení pro danou věc. Současný svět se rychle mění a nové technologie zabijí tradiční obory a postupy. Je potřeba být flexibilní a autentický.

Aspekty podnikání
Aspekty podnikání

🎓 Zajímavost 2021: V roce 2020 jsme viděli za poslední roky jednoznačně nejdynamičtější období. Kdo se nepřizpůsobil novým podmínkám a neadaptoval se, tak zkrachoval. Cestování téměř zaniklo. Obor gastronomie se výrazně transformoval. Na druhé straně vyletěly technologické firmy a vlastně vše, co se dá dělat online. Význam internetu se v roce 2020 výrazně zvýšil. Kdo si stěžoval na pandemii, tak skončil. Kdo inovoval a nebál se změnit své zaměření v podnikání od základu, tak bude letos slízávat smetanu své práce.

Doporučení v čem podnikat v roce 2021 a v čem v roce 2024 nejsou příliš odlišná. Trend je podobný. Největší růst pravděpodobně příští rok zaznamená oblast IT, umělé inteligence a samozřejmě online služeb všeho druhu. Zajímavým odvětvím se ukázala v tomto roce také logistika, doručování potravin i zásilek. Tyto obory v době pandemie ukázaly, kde je jejich potenciál a nafoukly své obraty. Hlavní českou ikonou je v tomto odvětví Tomáš Čupr s DameJidlo.cz a Rohlik.cz. Zajímavým příkladem je také český startup Liftago, který na technologické platformě kombinuje doručování zásilek i přepravu lidí.

Každý z nás je ve stále se zrychlujícím světě více a více zaneprázdněn, a tak hledáme lidi, kteří udělají některé úkony za nás. Proto získávají na popularitě různé donáškové služby a firmy si čím dál tím častěji na různé úkony najímají externisty. Téměř za každým úspěšným podnikatelem stojí výborný nápad. Co když ale žádný nemáte?

Mírně do pozadí se dostávají kamenné prodejny, které jsou často zavírány. I v tomto odvětví nesmí podnikatelé zaspat. Méně vytěžované prodejny se mohou stát například místy pro vyzvednutí balíku služby Zásilkovna, která v tomto roce velmi pravděpodobně dosáhne na 3200 odběrných míst v České republice.

Internetové eshopy si pomalu ukrajují další a další procenta zisku. V následujících letech se jistě znatelná část nákupů přesune na internet. Otevřít si eshop nebo prodávat na sociálních sítích a platformách nebylo nikdy tak dostupné. Nepleťte si ale slovo dostupné a snadné!

Bude však web onou platformou prodeje nebo jeho roli přebere jedna z velkých sociálních sítí. Jak ukazují firmy jako Rohlík.cz či Košík.cz, tak ani nakupování jídla v obchodních centrech tu nemusí být navždy. Rohlík plánuje rozjet expresní donášku omezeného počtu potravin, čímž se bude snažit konkurovat zaběhlým večerkám, které vlastní vietnamští obchodníci. Z velkých supermarketu první zareagovalo Tesco, které přišlo s konceptem iTesco.

Stále probíhá období digitální disrupce, kdy jsou různé obory postupně transformovány do digitální podoby. Kdo nebude stačit tomuto tempu, tak zastará a skončí. Některé obory jsou na počátku, jinde už je digitalizace velmi pokročilá.

🎓 Zajímavost: TikTok překonal hranici miliardy aktivních uživatelů a stal se nejnavštěvovanější stránkou. Předběhl tak Google i Facebook. Právě krátká videa, která tvoří uživatelé jsou trendem a marketingovou platformou pro rok 2022 i 2024. Na TikToku se začíná rozvíjet také placená reklama, která bude stále populárnější. TikTok je společně s Pinterestem sociální síť, která zdaleka ještě nenaplnila svůj potenciál.

V čem a jak začít podnikat, nevím, co chci, nápady na podnikání
V čem a jak začít podnikat

Nevím, co chci dělat. Nápady na podnikání?

Nápad. Ten je u většiny začátků podnikání. Někdy se jedná o geniální nápad, který má ambici změnit svět a chování lidí, ovšem povětšinou jsou tyto nápady skromnější. No a co si budeme povídat, většina nápadů jsou COPY-PASTE, neboli zkopíruji to, co funguje jinde. To jde výborně především u lokálních služeb či produktů jako jsou pekárny či kavárny, kde si ve globálu nekonkurujete.

Mezi první otázky, které si položíte, když hledáte obor svého podnikání, by měly patřit tyto:

„Co mě baví? Co mě naplňuje? V čem jsem dobrý/á?“

Jste kreativní člověk? Zkuste podnikat v oblasti vytváření obsahu → ať už je to grafika, obrazy, nebo text. Pokud vám naopak jde kouzlení s jedničkami a nulami, můžete vytvářet webové stránky na klíč nebo třeba programovat z domova. Jestli jste milovník sportu, udělejte si kurz a staňte se trenérem ve fitness centru. Pokud znáte svou vášeň a talent, máte to jednodušší.

Nebojte se hledat. Život je o hledání a pokud uvíznete u první práce či nápadu, tak se nikdy nemusíte dostat k tomu, co vás naplňuje. Rozviňte svůj potenciál. Máte talent na cizí jazyky? Tak zkuste tento talent ve své práci či podnikání maximálně vytěžit.

Podnikání je neodmyslitelně spojené s trhem, kde musíte kalkulovat s nabídkou a poptávkou. Pokud se vám zdá nabídka na trhu chabá a poptávka po dané službě či produktu vysoká, tak jste nejspíše nalezli ten správný obor. Filozofie Applu je zajímavě odlišná. Nevychází vstříc zákaznickým požadavkům, ale místo toho se snaží tlačit inovace a vize. To je ale výjimka.

Nápady a tipy na podnikání: V čem podnikat v budoucnosti?

Pro případ že nemáte žádnou vášeň, kterou byste mohli proměnit v živobytí, máme pro vás pár tipů na podnikání. Nejedná se o přesné pozice, ale o oblasti, které čeká v příštích letech růst. Přesto se ještě jednou vraťme k oné vášni pro určitý obor – pokud milujete i méně lukrativní obor, tak do toho jděte a nehleďte příliš na nejlépe placené nápady a tipy na podnikání. Úspěšně obory velkého podnikání dnes alespoň částečně obsahují IT a nové technologie.

  • Mobilní aplikace. Víte o něčem, co lidem v jejich telefonech chybí, nebo máte jen nápad na zábavnou hru? Můžete tím vydělat spoustu peněz! Mobilní telefony se staly minulý rok nejčastěji používaným zařízením a začínají utíkat osobním počítačům.
  • Prodej na internetu. Jeden z nejstarších konceptů. Nakup a prodej. Postavit si internetový obchod nebo prodávat na sociálních sítích je ze začátku složité. Když si ale půjdete za svým, tak můžete uspět. Pole internetového prodeje je stále dostupné, i když se většina obchodů integruje do velkých eshopů jako je Alza nebo Mall.
  • Sbližování lidí. Dnes spolu komunikujeme především online. Napadá vás, jak vrátit lidi zpět do 3D prostoru, seznamovat je a sbližovat? Nebo naopak, jak lidi propojit zábavnou formou online? Zde můžete začít s nějakou skupinou na sociálních sítích a nebudete potřebovat ani příliš technické znalosti.
  • Usnadňování života. Rohlík.cz, Košík.cz a další firmy využily toho, že se lidem nechce chodit nakupovat. Zamyslete se nad tím, co všechno ještě lidé nedělají rádi, udělejte to za ně a nechte si za to zaplatit!
  • Sdílení. Slyšeli jste už někdy „car sharing“? Sdílení aut je ekologičtější a ekonomičtější. Stejně tak například přes couchsurfing můžete sdílet volnou postel v bytě. Co dalšího by spolu lidé mohli sdílet?
  • Půjčování. Především lidé, kteří bydlí ve velkých městech, mají často malé byty. Třeba takové kolo se jim tam nevejde. I proto je půjčování kol a koloběžek teď tak trendy. Co byste lidem půjčili vy?
  • Automatizace. Automatizace dostihne v příštích letech mnoho oborů. Řidiči tramvají nebo nákladních aut budou do 50 let nahrazeny hrstkou dispečerů. Továrny budou stále obrovské, ale budou zaměstnávat zlomek dnešních lidí.
  • Řemeslo. Ano, to byste asi netipovali, ale ruční či řemeslná práce je ceněná více než kdy dříve. Dnes ovšem potřebujete být také markeťák a své výrobky prodat. Propojení šikovných rukou a online dokáže dělat divy, no a taky peníze.
  • Odbornost. Nakonec trochu obecnější tip. Staňte se odborníkem v čemkoliv! Ano. Slyšíte správně. Pokud máte vášeň a zaujetí pro nějaký obor, tak se v něm staňte autoritou a až následně můžete přemýšlet, jak své úsilí monetizovat.
  • Ekologie. Poslední bod zmiňuje slovo “ekologičtější”, které shrnuje trend snažící se o více udržitelný způsob života. Ve společnosti je stále vyšší poptávka po ekologičtějších výrobcích a službách, za které si jsou lidé ochotni připlatit. Tento trh se stále zvětšuje a zdaleka není ještě nasycen.
  • Stát. Neatrativní oblast navázaná na státní pobídky. Stát utrácí velké množství peněz, které často nepříliš dobře hlídá. Tím vznikají zajímavé příležitosti v oblasti dotací a dalších možných příspěvků.

Tip: Zajímá Vás, jak začít podnikat na internetu a po čem je na internetu největší poptávka? Tak si určitě přečtěte náš článek o tom, jak vydělat peníze na internetu?

ekologie a podnikání
Ekologie a podnikání mohou jít ruku v ruce.

V čem tedy začít podnikat?

Nejdříve to chce informace a know-how. Není možné se najednou rozhodnout, že chcete dělat mobilní aplikace, když o tom nevíte zhola nic. Dobré je si projít ještě při studiu nebo i při práci různé programy, stáže nebo pomocné práce.

Pokud nepotřebujete nutně peníze, tak jít spíše za zkušenostmi a perspektivou. Musíte nasávat informace jako houba a v hlavě si pomalu vytvářet vlastní business model. Ideální je vytvořit si k tomuto účelu malý zápisníček, kde si ty důležité myšlenky můžete osahat.

Následně si můžete pokládat otázky: Zvládl bych tomuto oboru přinést nějaký nový impuls a prosadit se v něm? Pokud je odpověď ANO, tak je ten správný čas začít podnikat.

Když pracujete někde na stáži nebo někde ve firmě, tak vidíte jak firma funguje a jaké poskytuje služby. Jestli vidíte ve fungování firmy zásadní mezery, tak se můžete po načerpání zkušeností stát novou a lepší konkurencí.

Český sen: Skvělé nápady na podnikání přicházejí nenápadně a nečekaně! Zářným příkladem je příběh Olivera Dlouhého z Kiwi.com, který si vymyslel vlastně nový obor, když cestoval a viděl nedokonalosti současného trhu s letenkami. Dnes je z Kiwi miliardová superstar s více než 2700 zaměstnanci po celém světě. Příležitosti k podnikání jsou neviditelné, ale je jich stále mnoho.

Tipy a nápady na podnikání z domova

Stále více lidí podniká z domova, což jim umožňuje především internet. Freelanceři, překladatelé, redaktoři, programátoři či provozovatelé espopů. Není třeba chodit do práce. Tito lidé tvoří svojí pracovní náplň z domova a sami! Má to ovšem i negativa. Někteří lidé v důsledku své práce nepřicházejí do kontaktu s ostatními a může to u nich působit psychické problémy. Navíc práce z domova vyžaduje sebedisciplínu a výborný timemanagement.

  • copywriting
  • programování
  • design
  • překládání
  • účetní služby
  • grafika, fotografování
  • koučin, poradenství
  • marketing, SEO, PPC
  • virtuální asistentka, administrativa
  • obchodování
  • realitní a finanční služby
  • sociální sítě
  • affiliate marketing
  • email marketing a prodej

Práci i podnikání z domova si může vyzkoušet každý. Je dobré držet si finanční rezervy, protože více než polovině lidí toto nastavení nevyhovuje. Když Vám práce z domova nebude vyhovovat, tak příliš nevymýšlejte a vraťte se zpět ke klasické práci. Ale zase to nevzdávejte příliš brzy. Adaptování vám bude chvíli trvat.

Studenti si mohou dovolit začít v malém podnikat z domova i bez peněz a s minimálním rizikem si ozkoušet, jaké to je, vydělat si první vlastní peníze sám na sebe. Ten pocit dokáže mladé dále motivovat k práci více než měsíční výplata někde na brigádě. U nás tento model díky dlouhotrvajícímu socializmu stále trochu pokulhává a mnoho mladých lidí vyrůstá v uzavřené kategorii “hlavně si najít práci”. Nechtějí a ani nepřemýšlejí, že by se sami realizovali v podnikání. Zde je velký rozdíl například oprati USA.

Trendem roku 2021 je přechod do digitálního světa a větší omezování lidského kontaktu. Akcie technologických firem v tomto roce opět astronomicky vystřelily. Apple, Amazon, Tesla, Netflix, Facebook nebo Google válcují odhady růstu a jdou stále dopředu. Říkáte si, že Vás tato makro úroveň nemusí zajímat? Právě naopak, je dobré sledovat trendy a vytvářet si účty tam, kam zrovna trend směřuje. Brzké zvládnutí nových technologiích Vás může vyšvihnout před konkurenci.

Automatizace a autentický marketing budou zásadními aspekty, které budou rozhodovat o úspěchu firem.

Zajímavým trendem je také outsourcing

Úspěšné firmy nebo jedinci delegují běžné, jednoduché či otravné činnosti na někoho jiného, aby ušetřili své zdroje a mohli tak dělat ještě lépe své zaměření nebo mohli více relaxovat.

Outsourcing je také využíván díky stále větší specializaci. Co lidé stále častěji delegují a šetří na tom čas?

  • chůvy, starost o děti
  • úklid, rozšířené úklidové služby
  • čištění, praní
  • občerstvení, catering
  • venčení psů a servis pro psy
  • doručování
  • udržování objektů a nemovitostí

Podnikání při zaměstnání

Podnikání při zaměstnání či při mateřské je mnohem bezpečnější, avšak nemůžete se do svého projektu opřít naplno. Dobré je si v zaměstnání připravovat plán, půdu a začátky podnikání. Když Vás zaměstnání bude již příliš zdržovat nebo brzdit, tak je čas vrhnout veškerou energii do nového podnikání!

Máme zde ovšem i mnoho oborů, které jsou přímo vhodné pro maminky na mateřské. Kdy je každé rozptýlení i koruna dobrá. Mnoho maminek si na mateřské rozjelo novou kariéru a do svých původních zaměstnání se již nevrátila.

V článku jste se tedy dozvěděli, v čem se vyplatí podnikat. To ale není vše. Důležitá je i ona vášeň a zaujetí pro daný obor. Peníze a díra na trhu jsou u podnikání klíčové, ale nemohou být jediným Vaším ukazatelem. Svět se dynamicky mění a nabízí stále nové a nové příležitosti pro nové podnikatele a podnikatelky.

Přidat komentář →

Další zajímavé články

Žij úspěšně nové logo

Jak uspět v době internetu v životě i podnikání.

Copyright © 2024 | ŽijÚspěšně.cz