Domů » Znáte 10 pravidel duševní hygieny a zdraví?

Znáte 10 pravidel duševní hygieny a zdraví?

autor Aneta Toboříková
Publikováno: Poslední aktualizace 0 komentářů
Hlavní pravidla duševní hygieny

Život málokdy plyne tak hladce, jak bychom si přáli. Často se setkáváme se zklamáním, stresem, smutkem a negativními pocity, které mohou ovlivnit a ovlivňují duševní zdraví. Mít v rukávu strategie, jak se udržet v pohodě a zachovat si psychické zdraví, je tak naprosto nezbytné a právě to je cílem duševní hygieny. 

Co je duševní hygiena a jak funguje?

Pojem “duševní hygiena” označuje každodenní činnosti, které podporují a udržují duševní zdraví. Sami víte, že musíme denně provádět drobné úkony k udržení tělesné a zubní hygieny, jako je sprchování a čištění zubů. Stejný koncept se nyní rozšiřujeme i na duševní zdraví.

Aby jakákoliv z následujících činností měla skutečně smysl, je potřeba ji provádět pravidelně (zdravá životospráva) anebo v některých případech nejlépe konstantně (sebeúcta). Nebojte se začít pomalu, vyberte si jednu oblast a tu začněte pravidelně praktikovat, poté přidejte další. 

🎓 Zajímavost: Podle docenta Daniela Funga, předsedy Lékařské rady Ústavu duševního zdraví (IMH), lidé s duševními problémy a nemocemi však umírají přibližně o 20 let dříve než běžná populace.

1. Važte si sami sebe a věnujte se tomu, co vás baví

Chovejte se k sobě laskavě a s úctou a vyhněte se sebekritice. Udělejte si čas na své koníčky a oblíbené projekty nebo si rozšiřte obzory. Vyluštěte denně křížovku, založte zahradu, navštěvujte hodiny tance, naučte se hrát na nějaký hudební nástroj nebo se naučte plynně mluvit jiným jazykem.

2. Pečujte o své tělo

Tělo i psychika jsou spolu provázány. Ne nadarmo se říká, že ve zdravém těle, zdravý duch. Péče o vaší fyzickou schránku je tak zcela nezbytnou součástí praktik duševní hygieny. 

Dopřejte si dostatek spánku

Nedostatek spánku může negativně ovlivnit vaši fyzickou i psychickou pohodu a celkovou kvalitu života. Pořádný spánek nejenže přináší úlevu od stresu, ale také vás činí bdělejšími a uvědomělejšími. 

Zdravá strava 

Zdravé střevo vede ke zdravé mysli a posiluje duševní pohodu. Vyvážená a zdravá strava je přirozenou obranou proti stresu. Začněte den správně výživnou snídaní a snažte se udržovat vyvážené stravování po celý den. Zařaďte potraviny, jako jsou celozrnné obiloviny, zelenina a ovoce.

Zdravá strava je součást duševní hygieny.

Udržujte aktivní a zdravý životní styl 

Fyzické cvičení vás nejen udrží fyzicky silné, ale také vás udrží v duševní bdělosti a sníží stres. Když cvičíte, můžete lépe myslet, což vám umožní být výkonnější a produktivnější. Zkuste cvičit jógu, přihlaste se na zumbu nebo se pomalu projděte v parku, protože tyto aktivity mohou udržet vaši mysl i tělo zdravé. Je lepší provádět mírné cvičení pravidelněji než se ad hoc věnovat těžkým tréninkům.

3. Obklopte se dobrými lidmi

Lidé se silnými rodinnými nebo společenskými vazbami jsou obecně zdravější než ti, kterým podpůrná síť chybí. Domluvte se s členy rodiny a přáteli a travte s nimi více času nebo vyhledávejte aktivity, kde se můžete seznámit s novými lidmi, například sportovní klub, třídu nebo podpůrnou skupinu.

4. Pomáhejte ostatním

Dobrovolně věnujte svůj čas a energii na pomoc někomu jinému. Budete mít dobrý pocit z toho, že jste udělali něco dobrého, čím jste pomohli někomu, kdo to potřebuje – a navíc je to skvělý způsob, jak poznat nové lidi. 

5. Naučte se zvládat stres

Ať se vám to líbí nebo ne, stres je součástí života. Procvičujte si dovednosti pro zvládání stresu: mindfulness techniky nebo zkuste psát deník jako prostředek k odbourání stresu. Nezapomeňte se také usmívat a vidět v životě humor. Výzkumy ukazují, že smích může posílit váš imunitní systém, zmírnit bolest, uvolnit tělo a snížit stres.

6. Zklidněte svou mysl

Vyzkoušejte meditaci, mindfulness praktiky a/nebo modlitbu. Relaxační cvičení a modlitba mohou zlepšit váš stav mysli a pohled na život. Výzkumy totiž ukazují, že tyto techniky vám mohou pomoci cítit se klidně a zvýšit účinky terapie. 

Meditace je jednou z cest duševní hygieny.

7. Stanovte si realistické cíle

Rozhodněte se, čeho chcete dosáhnout v akademické, profesní a osobní oblasti, a sepište si kroky, které potřebujete k realizaci svých cílů. Zaměřte se na vysoké cíle, ale buďte realističtí a nepřehánějte to s časovým plánem. Jak budete postupovat k cíli, budete mít pocit úspěchu

8. Rozbijte monotónnost

Přestože nás rutina činí efektivnějšími a zvyšuje náš pocit jistoty a bezpečí, malá změna tempa může oživit nudný rozvrh. Změňte trasu běhu, naplánujte si výlet, projděte se v jiném parku, pověste si nové obrazy nebo vyzkoušejte novou restauraci. 

9. Vyhněte se alkoholu a jiným drogám

Omezte užívání alkoholu na minimum a vyhýbejte se jiným drogám. Někdy lidé používají alkohol a jiné drogy k “samoléčbě”, ale ve skutečnosti alkohol a jiné drogy problémy jen zhoršují. 

10. Vyhledejte pomoc, pokud ji potřebujete

Vyhledání pomoci je projevem síly, nikoli slabosti. Je důležité si uvědomit, že léčba je účinná. Lidé, kteří dostanou odpovídající péči, se mohou z duševní nemoci a stresu zotavit a vést plnohodnotný a veselý život.

Praktiky duševní hygieny by se měly objevovat v denní rutině každého. Ať už máte ve svém životě příliš stresu anebo ne, začít o sebe pečovat byste měli právě teď. Můžete tak svůj život nejen zlepšit, ale i předejít mnohým problémům v budoucnosti a to jak psychickým, tak i fyzickým, protože všechno je provázáno.

Přejeme hodně úspěchů a radosti.

Další zajímavé články

Žij úspěšně nové logo

Jak uspět v době internetu v životě i podnikání.

Copyright © 2024 | ŽijÚspěšně.cz