Domů » 9 Tipů: V čem podnikat na vesnici?

9 Tipů: V čem podnikat na vesnici?

autor Monika Kolářová
Publikováno: Poslední aktualizace 0 komentářů
Podnikat v pěstování biopotravit je jedna z možností

Přemýšlíte o radikální změně životního stylu? Přelidněné velkoměsto už vám nemá co nabídnout a toužíte po životě ve větším klidu a v souladu s přírodou. Výstavba rodinného domu či rekonstrukce obydlí na vesnici je lákavým řešením.  Venkovské prostředí má také svůj půvab. Zbývá jen dořešit náročné dilema podnikání versus zaměstnání. Nechte se inspirovat. Nabízíme 9 Tipů: V čem podnikat na vesnici?

💡 Tip: Zde přinášíme také článek o tom, v čem se vyplatí nyní podnikat obecně.

Chcete opravdu podnikat?

Hned od začátku si ujasněte klíčovou otázku, jestli je podnikání pro vás to pravé. Pokud nemáte s podnikáním zkušenost a samostatná výdělečná činnost se vám jeví jako riziková a časově náročná, zvažte jiné alternativy. Podnikání má své výhody, ale není vhodné pro každého.

Aktivní řidiči mají možnost do zaměstnání dojíždět. To má sice svá úskalí, stojí vás čas i peníze, ale nenutí vás to v první fázi k další radikální změně. Další možností je zaměstnání na zkrácený úvazek nebo plný home office. Záleží především na domluvě s vašim aktuálním zaměstnavatelem.

Víte jak na to?

Než změníte své bydliště, důkladně si promyslete, v jaké oblasti máte zájem podnikat. Udělení některých živností je vázané na požadované vzdělání i prokazatelnou dobu praxe.

Předchozí zkušenost s podnikáním a orientace v platné legislativě není na škodu. Můžete samozřejmě změnit předmět své činnosti a přizpůsobit ho podmínkám, které nabízí nové bydliště.

V čem podnikat?

Najít díru na trhu a přijít ve správný okamžik s inovativním produktem nebo originální službou, je klíčem k úspěchu. Předmět svého podnikání si důkladně rozmyslete. Zvažte velikost vesnice, zda je nabízená služba nebo produkt pro vaše okolí zajímavý a především jaká je vaše konkurence.

Jak začít s podnikáním bez vstupního kapitálu?

Začít podnikat od nuly nemusí být vždy snadné. Základem úspěchu je zvážit své vzdělání, schopnosti a předchozí pracovní zkušenosti. Pokud jste několik let pracovali jako překladatelé nebo správci sítě, můžete si dovolit založit vlastní firmu.

Pokud je samostatná činnost vašim snem, nebojte se do ní pustit. Nedostatek vstupního kapitálu se snažte řešit operativně. Buďte realističtí a zbytečně se nezadlužujte. Kancelář nebo malou dílnu můžete mít i doma. Pokud se vám v podnikání začne dařit, otevřete si i malou pobočku ve větším městě.

💡 Tip: Přečtěte si také článek Jak vydělat peníze na internetu bez vkladu? Zkuste toto!

Jak podnikat na vesnici a mít naději na úspěch?

Pokud jste již podnikali, zkuste v této činnosti pokračovat a své podnikání přizpůsobovat novému prostředí. Zájem o potřeby spoluobčanů i dobře zvolená chybějící služba vaše podnikán jen podpoří. Nechte se inspirovat následujícími 9 tipy.

I prostředí vesnice nabízí podnikatelské příležitosti. Přemýšleli jste o nich?

Vedení účetní agendy

Účetní služby jsou vítané ve všech lokalitách. Výpomoc s podáním daňového přiznání i aktivním vedením účetní agendy uvítají řemeslníci na vesnici i aktivní zaměstnanci, kteří si přivydělávají k zaměstnání na Dohodu o pracovní činnosti. Výhodou je možnost mít kancelář ve svém domě s viditelnou reklamou a snížení provozních nákladů o pronájem kanceláře.

Konec nemusí být selhání, zejména když se rozhodnete ukončit projekt nebo zrušit podnikání. Ani ty nejlepší zakázky netrvají věčně. A ani by neměly…

Samin Nosrat

Americká kuchařka, spisovatelka i moderátorka (*1979 v San Diegu)

Nabídka překladatelských a tlumočnických služeb, výuka cizího jazyka

Pro tuto podnikatelskou aktivitu můžete efektivně využít prostředí svého domova. Dalším benefitem je možnost práce v on-line prostředí. Ta je velmi zajímavá a přinese vám zájem klientů i z jiných oblastí České republiky, popřípadě i zahraničí.

Začněte podnikat ve službách technického charakteru

Prostředí vesnice vám otevře nové možnosti. Pro začátek volte raději něco méně náročného a snažte se najít vhodnou službu, kterou by vaše okolí ocenilo a využilo. Nabízí se různé montážní služby, oprava zařízení či automobilů, zapůjčení lešení i stavební techniky.

Podnikat můžete v prodeji domácích produktů nebo podomácky zhotovených potravin

Ekofarmy jsou dnes módním trendem a mnoho lidí si rádo pochutná na produktech v bio kvalitě. Nabízet můžete suroviny – ovoce i zeleninu nebo zpracované produkty (povidla, marmelády, koláče). Záleží jen na vás a vaší kreativitě.

Pronájem části nemovitosti jako penzionu

Zajímavá možnost pro lidi, kteří zdědili starší nemovitost. Tu je možné opravit a dlouhodobě pronajmout či v jejích prostorách provozovat penzion. Pronajímat můžete také část domu. Pokud o této možnosti přímo uvažujete, přizpůsobte tomu architektonický plán svého nového domu.

Část svého domu můžete pronajmout či přímo vyhradit pro ubytovací služby určené studentům nebo turistům.

💡 Tip: Věnujte pozornost také článku Investice do nemovitosti a bezstarostný pronájem jako nový trend

Nabídka řemeslných služeb

Zdatný a zručný řemeslník s dobrou pověstí se hravě uplatní ve městě i na vesnici. Pokud jste již v této oblasti podnikali nebo pracovali pro firmu prostřednictvím živnostenského listu, nový začátek pro vás bude zaručeně snažší. Stačí jen o sobě a svých službách informovat okolí.

Oprava a servis počítačů, výpomoc s instalací software

Práce na PC či vyhledávání informací na internetu s stalo běžnou součástí našeho každodenního života. Mnoho z nás zajisté ocení službu pohotového “ajťáka“, který je k dispozici, když něco nefunguje nebo je schopný poradit s instalací nového programu.

Nabídka služeb finančního poradce a prodejce energií

Podnikání v této oblasti vyžaduje hodně empatie a především obchodního ducha. Orientace ve světě financí i dobré komunikační schopnosti vám mohou přinést úspěch i zajímavé kontakty. Dobrou radu ohledně refinancování hypotéky i pomoc s vyřízením náročné agendy klienti zajisté ocení.

Začněte podnikat v oblasti designérských služeb

Pokud je focení i tvorba prezentací vaším koníčkem, není co řešit. Vlastní designérské studio může být vašim splněným tajným snem. Nabídku služeb snadno obohatíte o stylové polepy firemních vozů, tisk vizitek, kopírování i webdesign. Vaše nadšení i důsledná práce napomůže ke start-upu jiných podnikatelů.

Podnikání v prostředí vesnice samozřejmě nabízí i další možnosti. Vždy je nutné provést důkladnou analýzu a zvážit možnost podnikatalského úspěchu. Kreativita i originalita služby se cení. Zpočátku hledejte cesty k projektům, které nejsou finančně příliš náročné. Mějte na paměti, že první úspěch i finanční výnos se může projevit až s časovým odstupem. Pokud je však podnikání nebo zbudování vlastní firmy vašim snem, buďte vytrvalí a snažte se hledat efektivní cesty k úspěchu.

Další zajímavé články

Žij úspěšně nové logo

Jak uspět v době internetu v životě i podnikání.

Copyright © 2024 | ŽijÚspěšně.cz