Život je učení a učení je život. Každý z nás byl alespoň na krátkou dobu studentem (ať už střední školy, nebo vysoké) nebo se potřeboval učit pro svoji práci či podnikání. A každý se snažil najít tu správnou variantu, jak se efektivně učit. Někdo má nadání a tendenci se učit efektivně přirozeně, avšak spousta z nás patří do té skupiny, která rychlému a efektivnímu učení přišla na kloub až později. Díky tomu, že se zatím neumíte učit co nejefektivněji zbytečně nenaplňujete svůj potenciál. Pojďme se podívat na to, jak se lépe učit.
Někdo se snaží zlepšit učení návyky jako je studená sprcha. Další zkouší účinné doplňky stravy↗️. A někomu zvýší efektivitu technika Pomodoro. Jak se rychle učit a k tomu ještě efektivně ovšem vede u každého jedince jiná cesta. Věříme, že kombinací našich tipů docílíte toho, že se budete učit lépe, rychleji a dané znalosti vám jen neproletí hlavou. Zaručený návod, jak se nejlépe učit je u každého jedince jiný, ovšem pokud se budete držet 15 rad a tipů z tohoto článku, tak určitě vykročíte tím správným směrem.
V tomto článku bych Vás ráda seznámila s metodami, které prokazatelně zlepšují výkony při učení a jedinci si toho díky těmto metodám dokáží zapamatovat podstatně více. Mrzí mne, že jsem při svých studiích více z nich nevyužila. Jistě bych některé zkoušky na vysoké škole zvládla lépe, rychleji a efektivněji!
Tip: Někdo je lepší v číslech a někomu jdou naopak jazyky. Podívejte se zde na tipy, jak se efektivně učit angličtinu. Dělejte to, co Vám jde a budete šťastnější a úspěšnější. Nesnažte se být ve všem alespoň průměrní. Zkuste si přečíst také naše tipy na nejlepší knihy o seberozvoji.
Obsah článku
Metoda 5P aneb Jak se efektivně učit?
Mnoho z nás jistě zná metodu takzvaných 5P. Touto metodou se však nechci v tomto článku zabývat. Pokud by však tato metoda někoho zajímala, tak není nic jednoduššího než zadat tento termín do vyhledávače a zde naleznete podrobnější informace i přesné návody. A teď se pojďme vrhnout na jednotlivé tipy, jak se učit lépe a efektivněji!
Jak se rychle, správně a efektivně učit?
Až tolik nezáleží na naší přirozené inteligenci, či na našem předchozím vzdělání. Opravdu každý se může naučit efektivně učit. Co to znamená “efektivní učení”? Jedná se o soubor dovedností. Např.: jak si dovedeme poradit s prokrastinací, umění time managementu, boj se stresem atd. Ve svém článku Vám přináším 15 nejlepších tipů, jak se rychle a efektivně učit.
Částečně důležité je, jestli jsme orientováni prorůstově nebo spíše stabilně. Lidé orientující se prorůstově jsou schopni se lépe učit a čerpat mnohé informace, avšak jen v oborech, které je zajímají. Odpovědí na otázku, jak se rychle učit, tak může být: Učte se to, co vás baví. To ovšem ve škole nejde úplně aplikovat, ale je to spíše poučka obecně pro život.
💡 Tip: Jestli chcete zlepšit také paměť, tak si přečtěte naše prověřené tipy pro zlepšení paměti!
1. Nenechte se vyrušovat
Při studiu je nutné, abyste se opravdu soustředili na učení, a ne na svůj facebookový účet, či na odepisování zpráv. V mozku máme různé druhy vln. Jedněmi z nich jsou vlny alfa. A právě na těch se nám nejlépe učí. Avšak na dosažení vln alfa potřebujeme alespoň 10 minut plného soustředění. Po dosažení vln alfa, Vám půjde učení od ruky.
Před začátkem učení, byste také měli své okolí upozornit, že se jdete učit, a tedy že nechcete být rušeni. A ano, to umytí nádobí či vysátí pokoje jistě chvíli počká. Naše oči jsou trochu “těkavé”, a tak bychom si měli dát pryč ze zorného pole cokoliv, co by nás mohlo rozptylovat – tedy i samotný mobilní telefon.
Někteří jedinci vnímají okolní zvuky a pohyb více a někteří méně, ovšem je prokazatelné, že větší klid a ticho zlepšují výsledky učení. Značná část z nás se v hluku nemůže učit vůbec a jiní lidé zase vyhledávají kavárny. Každý je originál. Doporučujeme místa vyzkoušet, střídat a nakonec trávit nejvíce času na tom místě, kde vám to vyhovuje nejvíce.
💡Tip: Zkuste při učení měnit místa i v závislosti na denní době. Tam, kde vám bude nejlépe, doporučuji trávit nejvíce času.
2. Správná hudba k učení versus ticho
Je vědecky dokázáno, že studenti, kteří se učili při klasické hudbě, či jazzové hudbě, byli ve svém učení úspěšnější, než ti, kteří se učili v naprostém tichu. Je tedy ideální učit se při poslechu hudby. Ale musíte být pozorní při výběru. Hudba by neměla obsahovat texty, ale měla by být pouze instrumentální (tedy ideálně vážná hudby, soundtracky apod.).
Dále je také důležitá hlasitost hudby. Jistě se málokomu podaří něco naučit, když mu hudba vyhrává na plné pecky. Nejlepší je tišší hlasitost. Dokonce existuje hudba přímo na podporu alfa vln v mozku (viz výše). Zde nabízím malou ochutnávku takových nahrávek.
💡Tip: Na Spotify či Youtube si můžete najít hudbu, která je přímo stvořená pro učení a měla by prohloubit vaší koncentraci.
3. Učte se na různých místech
Většina z nás má oblíbené místo, a na tom místě se nejvíce učí. A to je právě chyba! Je důležité učit se na více místech. Doma, v knihovně, v parku, na koleji. Každé jedno jiné prostředí, nám přináší jiný kontext ve kterém se látku učíte. Tím dochází k lepšímu zapamatování daného učiva. Tedy střídejte učební prostředí.
4. Cvičte a budete se učit lépe
Ne při luštění křížovek, ne při počítání příkladů, ale při tělesném cvičení se nám vytváří nejvíce nových mozkových buněk. Proto byste měli cvičení zařadit do svého pravidelného režimu. Může se jednat o jakýkoliv sport. Ideálně takový, který Vás bude bavit. Můžete však zvolit i obyčejné kardiocvičení.
Můžete využít například aplikace Workout. Ta Vám může pomoci, pokud nemáte vysloveně nějaký sport v oblibě. Chcete ale napomoci svým mozkovým buňkám, potažmo efektivnímu učení. Tato cvičení je možné dělat z pohodlí domova bez jakéhokoliv vybavení.
Velice dobrým rozptýlením při učení může být studená sprcha, která dokáže během chvilky nastartovat tělo, odreagovat ho a mírně utlumit nervy. Právě studenou sprchu doporučuje mnoho odborníků do vypjatých dní plných učení a příprav začlenit. Více o přínosech studené sprchy se dočtete na odkaze v začátku tohoto odstavce.
Pokud máte možnost, tak můžete jednou či dvakrát za týden absolutně zrelaxovat v sauně, která těle a mysli také velmi prospěje.
Důležité je, abyste se učili alespoň trochu s chutí. Nesmíte tak být unaveni. K tomu pomáhá pohyb, spánek a příjemné prostředí. Můžete si také přečíst článek, jak překonat únavu.
Samozřejmě vám také pomůže kvalitní a vyvážená strava. Na trhu je také několik doplňků stravy. Ze tří, které jsme vyzkoušeli, tak jsme určité výsledky zaznamenali u doplňků tohoto českého výrobce. Nezapomínejte také na doplnění omega-3 mastných kyselin. Před cvičením si můžete dát i takzvané nakopávače, které vám pomohou i při učení po tréninku.
5. Opakujte si před spaním
Pokud se učíte brzy ráno (často nevyspalí), Váš mozek nemůže tyto informace zpracovat a pořádně je uložit. Našemu mozku se nejlépe zpracovávají informace ve spánku. Proto mnoho odborníků doporučuje, abyste si před spaním například v 10 minutách zopakovali to, co jste se učili v daný den.
💡Tip: Od 19. století vědci zkoumají takzvanou křivku zapomínání. O co se jedná a proč je dobré o ní vědět? Pokud chcete být opravdu efektivní, tak si každý den večer přečtěte a zopakujte vaše přednášky nebo to, s čím jste se ten den setkali. Pokud si zopakujete danou látku do 24 hodin, tak extrémně zvyšujete šanci, že si dané informace lépe a dlouhodoběji zapamatujete.
Samotný spánek je také důležitý pro ukládání informací z krátkodobé paměti do dlouhodobé. Avšak není dobré učit se pouze večer, například z důvodu únavy, ale také během dne, kdy je mozek nejaktivnější. Před samotným spánkem si naučenou látku pouze v rychlosti zopakovat.
Každý jedinec se učí lépe v jinou denní hodinu. Zjednodušeně můžeme skupiny dělit na sovy a skřivany. Jedni jsou efektivnější v práci i učení večer a druzí naopak ráno. Zkuste se více zamyslet nad tím, jaký typ jste a následně tomu přizpůsobte svůj režim.
Pro správné fungování mozku je samozřejmě dobré dostatečně odpočívat, spát a relaxovat.
💡Tip: Opakování je matka moudrosti. Právě před spaním nebo ráno je skvělý čas zopakovat si látku, kterou jste načerpali v uplynulých 24 hodinách. Totiž až 75 % všech informací si můžete skvěle zapamatovat, pokud si probíranou látku zopakujete do 24 hodin od jejího naučení.
6. Namotivujte se odměnou
Věděli jste, že již pouhé naplánování odměny po učení, nás nutí lépe a efektivněji se učit? Ideální je, si každou odměnu na každý den předem zapsat do diáře.
Obecně by se mělo jednat o něco, co máte opravdu rádi. Může to být dobré jídlo, oblíbený seriál, film či cokoliv dalšího, co ve Vás vyvolává libé pocity. Protože libé pocity v našem mozku vyplavují dopamin, který pomáhá přenosů vzruchů z jednoho neuronu na další – což napomáhá předávání informací mezi jednotlivými mozkovými buňkami, což vede k efektivnějšímu učení.
Motivace funguje také pokud jste namotivováni výsledkem. Chci být výborným lékařem, tak musím zvládnout všechny zkoušky na výbornou a posunout své možnosti. V tomto případě Vám mohou pomoci příběhy slavných ve Vašem oboru nebo dokonce motivační filmy.
💡Tip: Pokud vás zajímá trochu jiný pohled na učení, tak můžeme doporučit ještě tento článek o tom, jak se učit efektivně.
7. Rychlé čtení
Náš mozek je naprogramován na rychlé čtení, avšak většina z nás tuto kapacitu neumí využít. Mozek nebaví pomalé čtení. To vede k tomu, že i my se u učení nudíme. Jak můžete číst rychleji? Zde nabízím několik tipů.
- Naše oči jsou zvyklé těkat po různých věcech. Abychom naše oči udržely na uzdě, nejlepší je si v textu ukazovat. Můžete to dělat tužkou, anebo jiným tenkým předmětem. Tak Vaše oči povedete, a budete číst rychleji.
- Při čtení nás často zdržuje regrese (návrat v textu). Nikdy byste se této chyby neměli dopouštět. Je to “zlozvyk”, který Vás při učení nejvíce zdržuje a ve výsledku může vést i k neporozumění textu.
- Většina z nás umí na jedno mihnutí oka přečíst pouze jedno slovo. Ale právě při rychlém čtení je důležité je číst více slov. Zpočátku můžete začít dvěma slovy a dostat se na co nejvíce slov.
- Dalším tipem je technika zvaná “jízda po dálnici”. Jde o to, vzít si do ruky ukazovátko a “číst” cca 2 minuty velmi rychle (přitom vlastně ani nestíhat číst). Poté se vrátit na naši normální rychlost, ale i přesto bude rychlost Vašeho čtení větší.
Tuto metodu lze použít u velmi dlouhých textů, kterými je potřebné se prokousat. Pokud máte před sebou kratší a důležitý text, není tato technika pro naučení se textu vhodná. U důležitých textů jde hlavně o pochopení, kdežto u dlouhých o jejich poznání.
8. Nejlépe se učte po kouscích
Spousta z nás dělá tu chybu, že na vše má dost času a pak se stává to, že se učíme těsně před zkouškou/testem. Nikdo neříká, že díky tomu neuděláte zkoušku, či nenapíšete test. Ale jistě Vám to přinese nemálo stresu. Lepší je se učit průběžně, tedy po kouscích. Je to jedna z nejvíce efektivních metod učení.
Když se učíte těsně před zkouškou/testem, naučené informace velmi rychle zapomenete. Pokud se učíte průběžně, můžete na tyto informace nabalovat další a další, a učivo poté dává větší smysl. Ideální je, pokud si dané učivo stále opakujete. Nejprve po jednom dni, dále po týdnu, po měsíci a nakonec intervaly prodlužujete. Díky tomu, nám informace vydrží v hlavě mnohem déle.
Ideálně se také učte v blocích. Člověk se dokáže soustředit jen určitou chvíli. Následně výkon klesá a mozek potřebuje odpočinek. Pauza mezi učením můžete trávit různě. Rozhodně můžeme doporučit fyzickou aktivitu, procházku a nebo krátkou saunu.
💡 Tip: Můžete také zkusit kouskování soustředění a krátkých pauz. Tato technika je velmi oblíbená a nazývá se Pomodoro. Některé z chytrých hodinek mají dokonce přednastavenou aplikaci Pomodoro a naučí vás s ní skvěle pracovat.
9. Aktivní učení
Má nejčastější chyba při učení na medicíně byla, že jsem si učební texty neustále četla a četla. To je metoda pasivního učení. Špatná metoda.
Aktivní učení je forma učení, kdy my bychom měli být co nejvíce aktivní. Nejlepší je vytvářet si nové poznámky, kartičky, myšlenkové mapy a také se testovat. Pomůže Vám také zapojení co nejvíce Vašich smyslů. Právě metoda efektivního učení je založena na aktivním učení.
- Myšlenkové mapy. Jejich autorem je Tony Buzan. Před ním tuto metodu používal Leonardo da Vinci. Myšlenkové mapy nám pomáhají vytvářet souvislosti, jsou zapamatovatelné. Myšlenková mapa Vám může také pomoci ve chvílích, kdy látku dost dobře nechápete. Může Vám ukázat všechny souvislosti dané problematiky učiva.
- Testování. Sebetestování je pro nás nejlepším ukazatelem, jak danou látku umíme a chápeme. Můžete ji provádět mnoha způsoby. Jedním z nich je ten, že si přečtete stránku, nebo téma. Poté si jej zakryjete a zkoušíte, co všechno jste si zapamatovali, anebo si dle nadpisů dáváte otázky a na ně odpovídáte. Sebetestování Vám dává na problematiku nové náhledy.
10. Střídejte různé předměty
Pamatuji si na svou maturitu, kdy jsem každý den měla vyhrazený na jeden předmět – to není správně. K efektivnějšímu učení pomáhá naopak to, když v jeden den střídáme více předmětů. Pokud se učíte pouze jeden předmět, zapojujete pouze jednu určitou část mozku, ta se unaví a Vás přestane učení bavit.
Pokud však střídáte různé předměty, zapojujete více částí Vašeho mozku, ten je aktivován na různých místech, a Vám jde učení lépe od ruky. Díky tomu, že se učíte více předmětů v jeden den, mohou Vám také naskakovat nové kontexty a propojení a tím se můžete více naučit a lépe učivo pochopit.
11. Učte se z více zdrojů a měňte i formu
Jistě to znáte, máte své poznámky a z nich se celou dobu učíte. Mnohem lepší však je, pokud zdroje ze kterých se učíte, střídáte. Jednou to může být z Vašich poznámek, podruhé z učebnice, a pokud něčemu nerozumíte, nebo potřebujete další zdroj, můžete k němu využít například internet.
Pokud se budete učit z více zdrojů, pomůže Vám to lépe propojovat Vaše myšlenky, ukáže Vám to nový náhled na danou problematiku učiva, tím si toho více zapamatujete a Vaše učení se stane mnohem efektivnější.
To platí i o formě, v jaké látku konzumujete:
- Papír
- Display
- Poslech
Rozhodně střídejte čtení z monitoru a z papíru. Pokud vám počítač či tablet vůbec nevyhovuje, tak si klidně vše tiskněte, ale právě kombinování je velkým plusem. Najděte si i nějakou látku, která je ve formě poslechu. Další změna může jen prospět tomu, abyste se nakonec učili lépe.
🎓 Zajímavost: Dle studií si lidé musí látku zopakovat vícekrát, když ji čtou z monitoru, než ti, kteří ji čtou na papíře vytištěnou. učení z papíru je také často koncentrovanější, jelikož na počítači vás vyrušují různé aplikace a další podněty.
12. Čtěte nahlas
Jak už jsem napsala výše, využívejte při učení co nejvíce smyslů. Tedy nejen zrak, ale také sluch. To, že si určitou pasáž v textu přečtete nahlas, Vám může pomoci text lépe pochopit a tím bude pro Vás učení efektivnější a kvalitnější. Opět nelze použít u dlouhých textů, ale pouze u důležitých témat v učebním textu.
13. To, co se učíte, musíte i pochopit
Těžko si zapamatujete něco, čemu nerozumíte. Všechno, čemu v učebním textu porozumíte či Vás to dokonce bude bavit, si také zapamatujete. Jak se snažit o pochopení látky? Zde je několik rad.
- Pokládání si otázek typu: Proč je to zrovna takto a ne jinak? S jakou problematikou to souvisí? Je ještě něco, čemu na tomto učivu nerozumím? V kterém konkrétním místě přestávám učivu rozumět?
- Myšlenkové mapy (viz výše)
- Feynmanova technika – technika 4 kroků, díky kterým učivu porozumíte a také lépe zapamatujete. (Představte si, že to vysvětlujete dítěti; Doplňte si mezery; Přeorganizujte své poznámky; Své vědomosti předejte dál)
14. Umístění ve třídě/posluchárně
Jistě znáte mnoho šprtů, kteří sedávají v prvních lavicích. Možná, že své dobré známky nemají jen díky tomu, jak moc se učí, ale také právě díky tomu, že sedají v prvních lavicích. Rada tedy zní: Sedejte si co nejblíže k učiteli (ideálně do prvních řad), ať už ve třídě nebo v posluchárně.
Existuje výzkum, který ukázal, že studenti sedící v předních lavicích měli 80% úspěšnost u zkoušek. Ti v prostředních lavicích 71,6% a ti v zadních lavicích 68,1%. Pokud sedíte v předních řadách, více Vás to nutí dávat při výkladu pozor a tím se Vaše studium stává efektivnější již při prvním setkání s učivem.
15. Správné jídlo a pití
Jistě mi dá mnohý z Vás za pravdu, že existují jídla, která podporují mozkovou činnost a celkově posilují organismus. A právě tyto potraviny Vám mohou napomoci k efektivnějšímu učení. Jedná se například o ovoce, oříšky, ryby a železo (ve formě masa a listové zeleniny, ne vlakových pražců).
Předložila jsem Vám několik rad a tipů, jak se správně, efektivně a poměrně rychle učit. Nyní je to již na Vás, abyste tyto rady převedli do praxe. Každému vyhovuje určitý mix a je dobré, vyzkoušet si, které návyky vyhovují právě Vám a zlepšují Vaše výsledky a výkon. Co dělá dobře jednomu, tak nemusí vyhovovat druhému. Věřím, že díky tomuto článku budete minimálně vědět, jak se lépe učit a vyzkoušíte nové techniky.