Bolest hlavy, pocení rukou, třes celého těla, nevolnost, nervozita, to jsou jedny z mnoha typických příznaků stresu. Ten se stává pevnou součástí moderního a rychlého života. Lidé neustále někam spěchají, nestíhají, pracují přesčas, nebo se snaží stíhat co nejvíc věcí zaráz, a to se pak snadno projeví na jejich zdraví i kvalitě spánku. Článek vám proto představí 7 tipů, jak usnout ve stresu co nejdříve, abyste načerpali sílu na nový den.
💡 Tip: Kvalitu spánku ovlivňuje také správně vybraná kvalitní matrace, která vám zajistí dobrou podporu a zohlední vaši postavu. Zjistěte v dalším článku jak na správný výběr matrace.
Obsah článku
Jak usnout ve stresu?
Spánek není dobré podceňovat, lidské tělo jej potřebuje stejně jako třeba jídlo nebo vzduch. Během spánku totiž dochází k regeneraci a hojení ran, tělo si odpočine po fyzické i psychické stránce a načerpá nové síly. Navíc během spánku dochází k ukládání informací, což ocení především studenti. Další důležitou schopností je také redukce váhy nebo snížení stresu.
Lidé se však o spánek často dobrovolně ochuzují. Pracují dlouho do noci nebo se dívají na televizi a ráno místo spánku raději vstanou dříve, aby si stihli ještě před odchodem do práce třeba zacvičit.
Podle odborníků je ideální spát mezi 7 až 8 hodinami, avšak toto číslo je velmi individuální. Liší se jednak podle stáří jedince, ale také podle ročního období. Všimli jste si, že jste v zimě daleko ospalejší než v létě, kdy každý den svítí slunce? Starší lidé navíc spí o něco méně, než mladí. Je však důležité svému tělu naslouchat a stanovit si takový spánek, který bude pro vás dostačující.
Dlouhodobě špatné spánkové návyky mohou vést ke špatné soustředěnosti, celkové oslabenosti i oslabenosti imunitního systému, emoční labilitě, halucinacím nebo také přibírání na váze.
🎓 Zajímavost: Víte, že rekord v nespaní drží Američan Randy Gardner který v roce 1964 vydržel být vzhůru neuvěřitelných 11 dní a 25 minut?
Ve stresu se usíná špatně
Někdy ale člověk usnout chce, a času si na něj najde dost, ale prostě to za žádnou cenu nejde. Obzvlášť ve stresových obdobích člověk může napočítat celé stádo oveček, avšak spánek se dostaví až třeba nad ránem. Paradoxem je, že právě spánek pomáhá se stresem bojovat.
Je také rozdíl, zda se jedná o stres nárazový, který zmizí za pár dní, nebo je to stres dlouhodobý. Určitě jsou oba velmi nepříjemné, avšak zatímco u první varianty víte, že za týden se už pořádně vyspíte, u toho druhého se musíte nějakým způsobem naučit se stresem pracovat. V opačném případě vám hrozí celkové zhroucení a vyčerpání.
Pojďme se nyní podívat na několik tipů, jak usnout ve stresu.
1. Nadechněte se
Abyste byli schopní usnout, je třeba se nejprve uklidnit. K tomu vám mohou pomoci některá dechová cvičení. Například můžete vyzkoušet:
- Bhramari pranayama
- Metodu 4-7-8
- Nadi Shodhana
- Metodu uvolňování
Obecně pro všechny zmíněné platí, že se uvolníte díky koncentraci na nějaký jiný podnět. Například u Nadi Shodhana se koncentrujete na dýchání pouze jednou nosní dírkou, u metody 4-8-7 zase počítáte sekundy nádechu, zadržení dechu a výdechu.
Nemusíte být žádný jogín ani věřit na třetí oko, koncentrace na dech vám ale může účinně pomoci se uvolnit a usnout. Zkuste jen na chvíli zavřít oči a myslet jen a pouze na nádech a výdech.
💡 Tip: Návod na tato dechová cvičení se dozvíte v následujícím článku.
2. Otevřete okno
Kvalitu spánku ovlivňuje také teplota v místnosti. Pokud máte místnost pořádně vyhřátou je možné, že nemůžete usnout právě kvůli tomu. Naučte se proto před spaním pravidelně větrat. Ideální teplota pro spánek by totiž neměla překračovat hranici 22 °C.
Během větrání vyzkoušejte některou z dechových technik z předchozího tipu.
3. Upravte si ložnici
Představte si, jak vypadá vaše ložnice. Je útulná? Pokud se chcete zbavit stresu a usnout je potřeba, abyste se v ložnici cítili dobře a pohodlně. Nemusíte být přitom žádný odborník na feng shui nebo uklízet stejně jako Marie Kondo, stačí se zbavit věcí, které jsou v pokoji navíc a nelíbí se vám. Případně si můžete dát na poličku vonnou svíčku, kterou si před spaním zapálíte.
Zároveň pokud vám to kapacity bytu dovolují, nedělejte si z ložnice také pracovnu, obývák i jídelnu. Do postele choďte opravdu až ve chvíli, kdy chcete jít spát.
4. Doplňte magnesium
Pokud trpíte stresem dlouhodobě, určitě byste měli vyzkoušet zvýšit příjem hořčíku, o kterém se ví, že se stresem pomáhá bojovat.
Hořčík můžete doplnit jednak v tabletkách, které seženete v každé lékárně a často také v drogeriích a supermarketech anebo také v jídle. Bohaté na magnesium jsou například banán, ořechy, luštěniny, avokádo nebo třeba různá semínka.
💡 Tip: Hořčík by si před spaním měli brát i ti, kdo mají problémy s nočními křečemi v nohou.
5. Uvařte si meduňkový čaj
Pěstujete si na zahrádce bylinky? Pak zasaďte také meduňku. Není těžká na údržbu a za chvíli se vám pořádně rozroste.
Čaj z meduňky je jemný a nemá žádnou silnou pachuť, jako některé jiné bylinky. Navíc má uklidňující schopnost. Pomůže vám tedy s vašimi problémy s usnutím. Uvařte si jej proto před spaním. Můžete si do něj navíc přidat třeba také pár lístků máty nebo lžičku domácího pampeliškového medu.
💡 Tip: Přečtěte si náš recept, jak udělat domácí pampeliškový med.
6. Zkuste jógu na usnutí
Pohyb nemusí sloužit pouze k rozpohybování a zvýšení energie, ale naopak může mít i zklidňující efekt. A právě toho docílíte pomocí večerní jógy.
Ta bývá velmi jemná a rozhodně pomalejší než jakákoliv jiná forma jógy. Nedělají se pří žádné složité kreace, ale spíše se pracuje s dechem a uvolněním napětí v těle.
Inspirujte se například následujícím videem.
7. Netrpte v posteli, raději se projděte
Pokud se už převalujete v posteli hodinu a stále nemůžete usnout, raději se na to vykašlete a běžte dělat cokoliv jiného, třeba se trochu projděte. Převalováním se v posteli se jen trápíte a svůj stres ještě zvyšujete.
Samozřejmě nechoďte kácet lesy, ale lehkou a spíše monotónní prací se brzy unavíte a dřívěji usnete.
💡 Tip: Přečtěte si také dalších 10 tipů, jak na kvalitní a ničím nerušený spánek.