Domů » Avokádo: Zdravá ale neekologická potravina

Avokádo: Zdravá ale neekologická potravina

autor Radka Konečná
0 komentář
Avokádo a ekologie nejdou moc k sobě, víte proč?

Na povrchu je tmavé a pevné, ale uvnitř nazlátlé a poddajné jako máslo. Hodí se k přípravě sladkých i slaných pokrmů a sportovci jej milují, protože obsahuje mnoho zdravých tuků. Navíc je to jedna z nejzdravějších potravin na světě. Řeč je samozřejmě o avokádu. Vše má však i svoji stinnou stránku. Například avokádo a ekologie jdou k sobě asi stejně dobře jako máslový krém a dieta. V článku vám blíže popíšeme nejen výhody tohoto blahodárného ovoce, ale také jeho dopady na životní prostředí.

💡Tip: Nevíte, jak avokádo připravit? Inspirujte se jedním z našich pěti receptů na fitness večeře.

Blahodárná potravina avokádo

Ačkoliv by se mohlo zdát, že je avokádo zeleninou, ve skutečnosti je to ovoce. Jedná se o plod hruškovce přelahodného (Persea americana), který ve zralém stavu běžně váží mezi 100 až 1000 gramů a měří 7 až 20 centimentrů. Na povrchu má tmavě zelenou až načernalou barvu a jeho dužina je světle žlutá až nazlátlá.

Uprostřed avokáda se nachází také tvrdá pecka. Ta se ve většině případů nekonzumuje. Někteří lidé na ni však nedají dopustit, neboť je údajně plná živin. Taková konzumace však vyžaduje důkladnější kulinářskou přípravu.

Do Česka se dovažejí především tyto tři odrůdy avokáda: Fuerte, Green skin a Hass. Přičemž Hass je obecně nejpěstovanější druh.

Původ avokáda

Hruškovec přelahodný pochází původně z Mexika, který je dodnes největším dovozcem avokáda na celém světě. Pro svůj růst potřebuje specifické subtropické prostředí, které je teplé, ale zároveň vlhké. K tomu bylo prostředí Střední a částečně i Jižní Ameriky ideální. Kromě Mexika se tradičně pěstovalo také třeba v Ekvádoru, Brazílii, Peru, na Kubě, Jamajce či na karibských ostrovech. V současnosti se pěstuje také v některých státech okolo Středozemního moře, v jihovýhodní Asii nebo v Africe.

Nutriční poklad

Ne nadarmo se o avokádu říká, že je to jedna z nejzdravějších potravin, co na světě můžete najít. Obsahuje totiž plno vitaminů a minerálů, stejně jako zdravých tuků. I proto se avokádo velmi často doporučuje lidem na dietě či vytrvalostním sportovcům.

Plod hruškovce přelahodného ve zralém stádiu obsahuje až 30 % oleje. To způsobuje, že má avokádo tak mazlavou a snadno roztíratelnou konzistenci. Není divu, že se mu v Americe přezdívalo máslo chudých. Dle stránky Kalorické tabulky tvoří tuky 62 % nutričních hodnot. Z toho je ale pouze 14 % nasycených mastných kyselin, zbytek jsou nenasycené mastné kyseliny, které jsou pro tělo přínosné.

Dále obsahuje hodně proteinů a esenciálních aminokyselin a je bohaté i na minerály jako je železo, hořčík či draslík. Nesmíme zapomenout ani na bílkoviny a vitaminy A, E a B6.

Díky složení se doporučuje konzumovat například během menstruace. Údajně prý zklidňuje menstruační bolesti. Napomáhá také tvorbě červených krvinek.

💡Tip: Víte, že za tiky v oku může často i nedostatek magnesia? Dočtěte se v dalším článku.

Zdravá snídaně z avokáda vás nabudí na celý den
Zdravá snídaně z avokáda vás nabudí na celý den

Využití v kosmetice

Výživné složení avokáda se běžně využívá také v kosmetice. Olej z něj se používá především v přípravcích pro pleť vlasy a kůži, kterým dodává živiny a hydratuje je.

Vhodný je jak pro suchou pleť a pokožku, kterou hydratuje, tak i pro tu mastnou, již čistí. Výjimkou není ani pleť citlivá, především okolo očí.

💡Tip: Máte problém s akné? Přečtěte si, jak jej léčit.

Avokádo a ekologie: luxus, který nestojí za to?

Asi by vás nenapadlo, že něco tak malého, dobrého a neškodného dokáže způsobit lidské, zvířecí i ekologické oběti. Pěstování avokáda je ohromnýý byznys, který má i své stinné stránky. Ty vám nyní představíme.

Trh s avokádem za poslední roky silně profituje. Nejen, že narůstá konzumace, ale logicky se zvyšuje i jeho cena. Například v roce 2017 vzrostla celosvětově konzumace avokáda o 29 %. Podle výsledků zprávy Agricultural Outlook 2021–2030 se očekává, že v roce 2030 bude avokádo druhým nejobchodovanějším tropickým ovocem, a to hned po banánech.

Vzhledem k tomu, jak velký vývoz avokáda má Mexiko, chopily se této obchodní příležitosti tamní drogové kartely. Jedná se o miliardový byznys a konkurence mezi kartely není vůbec mírumilovná. Jen v takzvaném “hlavním městě avokáda” Uruapanu bylo během roku 2018 zabito téměř 300 lidí!

Napětí v Mexiku za poslední roky stoupá. To je možné vidět i na narůstajícím počtu zločineckých organizací, kterých bylo v roce 2018 zhruba 250. Samozřejmě jejich hlavním obhodem jsou stále drogy, ale avokádo se zařadilo do jejich běžného sortimentu.

Avokádo je hodně žíznivé

Dalším problémem je potom samotné pěstování. Hruškovec přelahodný totiž spotřebuje obrovské množství vody. Navíc se k jeho pěstování využívá hodně pesticidů a hnojiv, které znečišťují povrchovou i spodní vodu.

Předpokládá se, že na vypěstování asi kilogramu avokáda se podle The Guardian spotřebuje zhruba 2000 litrů vody! Ta se nelegálně získává z místních potoků a říček, v nichž následně nezbývá dostatek vody na vše ostatní.

Kácení lesů kvůli avokádu

Běžnou praktikou, jak si zajistit nové prostory pro pěstování avokáda, je kácení a zmenšování lesů. Pokud se však domníváte, že jde pouze o náhrady rostliny za rostlinu, pak se mýlíte. Zatím co běžný les totiž nemusíte ani zalívat, ani hnojit, u avokádové plantáže to tak jednoduché není.

Kácení lesů logicky ohrožuje také zvířata, která je obývají, neboť jim bere jej přirozené prostředí a domov. Například v Keni takto avokádová plantáž ohrožuje život slonů, kteří nemají kde sehnat potravu. V Asii jsou zase kvůli vypalování lesů v ohrožení oragutani.

A mimo jiné, kácení a vypalování lesů za účelem pěstování má dopad i na nás, lidi. Neboť stromy jsou plícemi této planety, a jen těžko bez nich můžeme dýchat.

Avokádo a ekologie: kácení lesů bere zvířatům domov a planetě kyslík
Avokádo a ekologie: kácení lesů bere zvířatům domov a planetě kyslík

💡Tip: Víte, kdy se slaví den Země? Zjistěte v dalším článku.

Kde získat kvalitní avokádo?

Otázka tedy zní, stojí to všechno za to? A lze to udělat i lépe? Zatímco na první otázku si musíte odpovědět sami, na druhou vám dáme několik tipů. Pokud avokádo milujete natolik, že si nedokážete představit se jej vzdát, vyberte si jednu z následujících možností.

Na dovolenou za avokádem

Jak už jsme popsali výše, avokádo se dováží z různých zemí, mimo jiné i ze zemí okolo středozemního moře. Zde můžete na místních trzích nakoupit lokální ovoce od malých producentů ve skvělé kvalitě za slušné peníze. Častým zvykem těchto trhů je také ochutnávka zdarma, kdy si můžete ověřit kvalitu a zralost dané potraviny. Jen si dávejte pozor na turistické pasti v podobě předražených stánků. Zkuste se nejdříve porozhlédnout a ověřit si, za kolik se stejná potravina prodává i u okolních prodejců.

V následujícím seznamu najdete některé destinace, kam se v Evropě můžete za avokádem vydat:

  • Itálie: Sicílie, Sardínie a Kalábrie
  • Španělsko: Andalusie, Kanárské ostrovy
  • Portugalsko: Algarve, Madeira
  • Řecko: Kréta
  • Kypr
  • Malta
Pěstování avokáda na Kanárských ostrovech

Nakupujte v obhodech, kde preferují kvalitu před kvantitou

Je jasné, že pokud chcete kvalitu, nebudou vaše první kroky většinou směřovat do supermarketu. Podívejte se raději do obchodů zdravé výživy či specializovaných obchodů, které se zabývají dovozem bio potravin. Počítejte však s tím, že za kvalitu si připlatíte.

Na druhou stranu je potřeba zmínit, že jako konzument v obchodě jen těžko poznáte, jakým procesem pěstování si dané avokádo prošlo. Zda doopravdy šlo o ekologické pěstování či jakým způsobem se na dané plantáži chovají k zaměstnancům.

Jak si vypěstovat vlastní avokádo?

Poslední tip je spíše dlouhodobým procesem. Můžete si totiž vypěstovat své vlastní avokádo přímo u vás doma v obýváku. Stačí zasadit pecku již zkonzumovaného avokáda.

Nejprve je však třeba ji nechat vyklíčit. Pecka se nejdříve nabodne ze tří stran špejlemi, a potom se spodní stranou položí na sklenici s vodou tak, aby se voda dotýkala pouze spodní strany. Následně vložíte vyklíčenou pecku do substrátu a necháte v teplém a vlhkém prostředí růst.

Podrobnější návod můžete získat v následujícím videu:

Návod, jak vypěstovat avokádo z pecky

💡Tip: Přečtěte si také, co to je carsharing, a jak ušetří vaší peněžence i životnímu prostředí.

Další zajímavé články

Žij úspěšně nové logo

Jak uspět v době internetu v životě i podnikání.

Copyright © 2024 | ŽijÚspěšně.cz