Tradiční česká jídla neodmyslitelně patří do našeho jídelníčku a tedy téměř každý Čech si na nich s náležitou hrdostí občas pochutná. Není se čemu divit, naše skvělé speciality opravdu potěší chuťové pohárky.
I když typická česká kuchyně není tak populární jako například italská, mexická nebo asijská, my vlastenci ji moc dobře známe a rádi ji představujeme a servírujeme také všem cizincům. Většina turistů moc netuší, co od českých jídel očekávat, ale mnohdy je právě překvapí, jak chutná umí být. A jaké pokrmy patří mezi ty nejoblíbenější?
Obsah článku
Takové typické menu na oběd se v České republice skládá z polévky, hlavního chodu a třeba i nějakého chutného dezertu. Češi ve většině případů mívají oběd jako největší jídlo dne, což je odlišuje od mnoha jiných států, kde se nejdůležitější denní chod připravuje až večer na večeři.
Samozřejmě ne každý si dává každý den polévku, hlavní jídlo a ještě dezert jako třešničku na dortu. Mnoho lidí si v poledne vystačí pouze s jedním větším pokrmem, někdy doplněným o kompot či salát, nebo třeba jen se samostatnou polévkou.
Česká tradiční jídla často obsahují místní suroviny. To je také jeden z hlavních důvodů, proč může být obtížné sehnat nebo připravit typicky české jídlo jinde. Například taková obyčejná mouka na knedlíky se v České republice mele odlišným způsobem oproti jiným státům.
Česká kuchyně si potrpí na vydatné a ne příliš dietní pokrmy. Ovšem proto jsou také velmi lahodné a dosti návykové, neboť jejich chuti se zkrátka jen tak něco nevyrovná. Česká tradiční jídla vyvolávají báječnou atmosféru plnou výborných chutí.
🎓 Zajímavost: Mnoho pokrmů známých jako typicky českých mají ve skutečnosti původ jinde. V minulosti se při formování našeho státu kuchyně různých národů navzájem ovlivňovaly v důsledku přirozeného pohybu obyvatel nebo dobývání. Naše jídla jsou tedy směsicí rakouské, německé, polské, maďarské, ale i kdejaké jiné kuchyně. Vaří se u nás ale už po tolik let, že se považují jako tradiční české pokrmy.
1. Vepřo knedlo zelo
Velmi oblíbená česká klasika, která se právoplatně řadí mezi naše tradiční pokrmy, je vepřo knedlo zelo. Už podle názvu každý pozná tři hlavní ingredience jídla. Alespoň jednou za život se objevilo na talíři snad každého Čecha.
Vepřo knedlo zelo pochází z Bavorska, což může některé překvapit. Další zajímavostí je, že se stalo inspirací v pro název jedné české kapely. Ať už k nám přišlo odkudkoliv, patří mezi tradiční česká jídla a v Česku si zajisté drží místo mezi těmi nejoblíbenějšími pokrmy.
2. Svíčková na smetaně
Češi milují omáčky a mezi těmi nejlepšími a nejvyhledávanějšími si své místo zasluhuje svíčková na smetaně. Obsahuje hovězí maso, omáčku z kořenové zeleniny a smetany a při jejím podávání nesmí chybět samozřejmě knedlíky.
Svůj název nese právě díky použitému masu, které je ale poměrně drahé, a proto se často vaří i různé „falešné verze svíčkové omáčky“ buď z jiné části hovězího masa, nebo třeba z kuřecího či vepřového masa. Knedlíky se podávají houskové nebo karlovarské.
3. Pečená kachna nebo husa
Pečená kachna či husa patří mezi jedno z nejtradičnějších českých jídel a také k „luxusnějším pokrmům“, které se připravují nejčastěji jako sváteční, ale klidně i občasné nedělní rodinné obědy. Objevuje se v menu na svatého Martina v listopadu nebo svatého Štěpána během vánočních svátků.
Tento druh masa se celé hodiny pomalu peče se solí a kmínem, dokud nedosáhne lahodné křupavosti. Kachna nebo husa se podává s kysaným zelím a knedlíkem. Jedná se opravdu o požitkářský pokrm.
4. Dukátové buchtičky s krémem
Snad každé dítě miluje sladké obědy, mezi které patří i dukátové buchtičky s krémem. Právoplatně si zasluhují umístění mezi těmi nejchutnějšími a nejoblíbenějšími obědy na sladko. U dospělých už existují pouze dva tábory – ti, kteří je milují, nebo naopak nenávidí.
Skládají se z nesmrtelné dvojice pečených kynutých buchtiček přelitých teplým žloutkovým krémem. Některé rodiny si práci pravého krému ulehčují verzí z vanilkového pudinku. Věřte ale, že žloutkový krém je zkrátka nenahraditelný. Tento pokrm lze dozdobit i čerstvým ovocem.
5. Smažený sýr
Je známo, že Češi rádi vše připravují a smaží v trojobalu a o smaženém sýru neboli smažáku se často říká, že se vymyslel právě v České republice. To však není úplná pravda, neboť se k nám dostal až kolem druhé světové války z Francie. Avšak Česko mu dalo jedinečnou kombinaci – podávání s tatarskou omáčkou. Dnes patří mezi oblíbené české speciality, které se nachází snad v každém menu.
Ve stáncích či levných podnicích se smažený sýr nejčastěji připravuje z eidamu a podává se s hranolky, kroketami, brambory nebo bramborovou kaší a většinou tedy i s tatarkou. Ovšem pokud si ho ukuchtíme z kvalitních surovin, na talíři přistane opravdová delikatesa. A protože Jižané na ni už dávno zapomněli, jsme společně se Slovenskem snad jedinými státy, kde si ho můžete v restauracích objednat. I když se nejedná o nějaké dietní a příliš zdraví prospěšné jídlo, občas nikomu neuškodí.
6. Ovocné knedlíky
Co jiného dokáže potěšit mlsný jazýček, než talíř plný sladkého štěstí, tedy knedlíků plněných chutí léta či podzimu – tedy ovocem. Mezi nejoblíbenější varianty náplní patří švestkové, meruňkové, jahodové nebo borůvkové.
Knedlíky představují široký pojem pro chloubu české kuchyně, neboť mají tisíce variací. Můžete libovolně měnit ovoce jako náplň, ale klidně vyzkoušet i slaný způsob s uzeným masem. Navíc i typů knedlíků existuje nespočet, od kynutých přes bramborové až po tvarohové nebo dokonce ty z odpalovaného těsta.
Sladké verze knedlíků se podávají přelité máslem, posypané cukrem, případně mákem nebo i s nastrouhaným tvarohem nebo perníkem. Někteří je sypají i kakaem nebo Grankem.. Slaný způsob chutná skvěle se zelím, špenátem a osmaženou cibulkou. Každý si určitě najde tu nejlepší kombinaci podle sebe.
6. Moravský vrabec
Název tohoto jídla možná trochu mate, ale ve skutečnosti moravský vrabec (někde se mu říká i brabec) není nějaký vrabec. Jedná se o šťavnaté výpečky opečeného vepřového masa.
Tento pokrm patří na menu nejen na Moravě, ale také všude jinde v naší zemi. Tradičně se servíruje se zelím a bramborovým nebo houskovým knedlíkem, ale může se podávat i se špenátem. Chybu neuděláte ani jednou zmíněnou verzí, protože jakákoliv z nich chutná báječně.
🎓 Zajímavost: Moravský vrabec si své pojmenování zasloužil z toho důvodu, že kousky masa připomínají malé ptáčky. Někdy se jídlu říkalo i dráčci.
7. Šišky s mákem
Brambory tvoří základ mnoha chutných pokrmů české kuchyně. Určitě si na ně pamatujete z dětství, protože je s radostí vařily maminky nebo babičky v různých podobách. Mezi jednu z nich patří také sladká dobrota šišky nebo někdy nazývané i šulánky či škubánky s mákem.
Toto jídlo se připravuje z jednoduchého bramborového těsta, ze kterého se mimo jiné dají ukuchtit i ovocné knedlíky. Šišky lze také naplnit švestkovými povidly či rovnou makovou náplní a podávat je zasypané dalším extra mákem či opraženou strouhankou. Samozřejmě nesmí chybět ještě cukr a rozpuštěné máslo. A pak už jen zbývá užít si tento slaďoučký gurmánský zážitek.
Ne každému se vždy chce piplat s vlastními šiškami, ale v dnešní době už je seženete i hotové jako polotovar v supermarketu. Případně je lze nahradit uvařenými nudlemi. Šiškám se to sice nevyrovná, ale tato rychlejší a jednodušší varianta také není úplně k zahození.
8. Koprová omáčka
V České republice si koprovka drží své místo mezi stálicemi oblíbených omáček. Není se čemu divit, výborná chuť kopru je specifická a v tomto pokrmu jde pořádně cítit. Tudíž si všichni jeho milovníci náramně smlsnou.
Koprovka se připravuje ze smetany a tradičně se podává s plátkem hovězího masa nebo vařeným vejcem a houskovým knedlíkem či bramborami. Jedná se o delikatesu, která patří mezi chloubu české kuchyně.
9. Krupicová kaše
Talíř plný této sladké dobroty snad ve všech vyvolává vzpomínky na dětství, a proto se krupicové kaši také často říká „pohádka mládí“. Možná vám připomíná i doby ve školních jídelních, odkud ji někteří milují a jiní zase nenávidí. Věřte ale, že do dobře a s láskou připravené krupičky se zamiluje každý. Skvěle se hodí na snídani, oběd nebo i večeři.
Každá česká rodina má svůj oblíbený recept a způsob podávání krupicové kaše. Ať už se jedná o řidší, hustší či hrudkovitou konzistenci, tak o zvolenou posypku a závěrečné dochucení. Někdo ji podává jen s moučkovým cukrem a máslem, na jiném talíři nesmí chybět kakao, skořice či granko. A důležitá otázka na závěr: Míchat nebo nemíchat?
10. Bramboráky
Jak již bylo v článku řečeno, brambory zkrátka patří do české kuchyně, a proto se hojně využívají všelijakými způsoby v různých pokrmech. Jedna z velmi oblíbených úprav představuje například bramboráky, tedy placky z těsta vytvořeného z nastrouhaných syrových brambor.
Bramboráky jsou známé nejen po celé republice, ale i v mnoha dalších slovanských státech. Některé kraje jim v minulosti vymyslely svou lidovou přezdívku, takže občas můžete zaslechnout například pojmenování „cmunda“. Taktéž je každá rodina připravuje podle své vlastní receptury. Podávají se buď samotné, plněné nebo jako příloha.
Další oblíbená tradiční česká jídla
Česko má ještě spoustu dalších skvělých specialit a dezertů. Mezi velmi oblíbené polévky, hlavní chody i moučníky patří:
- Rajská omáčka,
- guláš (počeštěný),
- zelňačka,
- řízek s bramborovým salátem,
- krkonošské kyselo,
- kynuté buchty,
- pardubický perník,
- trdelník,
- valašské frgále,
- chodské koláče,
- moravské koláčky atd.
Národní kuchyně a gastronomie je součástí kultury každého státu. Umožňuje více poznat daný národ a ochutnat jeho místní speciality. Česká republika jich nabízí opravdu mnoho a věřím, že si všichni mohou najít svou oblíbenost, na které si vždy s chutí pochutnají.