Domů » Jak poznat schopného finančního poradce?

Jak poznat schopného finančního poradce?

autor Monika Kolářová
0 komentář
Práce finančního poradce

Jak poznat schopného finančního poradce? Orientovat se ve složitém světě financí, který se neustále mění, není úplně snadné. Nápomocná může být banka, v níž máte svůj běžný účet nebo makléřská společnost. Přidělený finanční poradce se o vás bude aktivně starat, sestaví vám finanční plán na několik let, poradí s investicemi. Jak rozpoznat jeho kvality?

Potřebujete finančního poradce?

Řešíte si své finanční záležitosti zcela sami, nebo se raději poradíte s odborníkem? Mnozí se spoléhají na informace z internetu a médií, ale jiní se rádi setkají s finančním poradcem a vyposlechnou si jeho názory.

Pokud je poradce zaujme, spolupracují s ním a pravidelně, dle jeho doporučení, aktualizují uzavřené smlouvy. Aby se finanční poradce stal téměř členem rodiny, musí nejprve své klienty přesvědčit o svých kvalitách.

Jak si prověřit finančního poradce?

Sdělování údajů ohledně mzdy, investic, rodinných úspor či nemovitostí je poměrně citlivou záležitostí, a proto je nutné vědět, komu tato data sdělujeme. Jakým způsobem si poradce ověřit?

Od podzimu 2018 se finanční poradci musí prokazovat certifikátem České národní banky, která jim uděluje oprávnění poskytovat finanční služby. Také reference nebo doporučení důvěryhodných přátel vám tento náročný proces usnadní.

Získá finanční poradce vaši přízeň?

Nalezení vhodného finančního poradce nemusí být snadné. I on stojí před těžkým úkolem vás jako klienta zaujmout svým profesionálním i osobním přístupem. Pokud si vás získá, naváže s vámi obchodní spojení, které snadno přetrvá i několik let, nebo den ze dne skončí.

Pokud si vytvoříte s finančním poradcem dobrý obchodní a osobní vztah, bude se o vás starat i několik let

Na co si dát při výběru finančního poradce pozor?

Každý z nás se ve všech svých každodenních činnostech snaží hledat vhodná řešení. Volba vhodného finančního poradce je jedním z nich. Některé záležitosti řešíme i podvědomě či intuitivně. K jiným je třeba přistupovat spíše na základě zkušenosti a zdravého rozumu. Neignorujte varovné signály. Špatné rozhodnutí vás může stát mnoho.

Varovné signály

Každý poradce vede jednání s klientem určitým specifickým způsobem. Pozorně poradci naslouchejte a sledujte jeho styl vyjadřování, komentování produktu i postoj k zastupované společnosti.

10 signálů, které vás mají upozornit na nesoulad:

  1. Poradce se snaží vás přimět k okamžitému sjednání produktu.
  2. Poradce prohlašuje vaše předchozí sjednané produkty za špatné a nabádá vás k jejich okamžitému vypovězení.
  3. Poradce tvrdí, že vám naprosto přesně sdělí, co bude následovat, jaké bude zhodnocení investice.
  4. Poradce se vyjadřuje negativně o společnosti, kterou zastupuje nebo hovoří negativně o některých jejich produktech.
  5. Poradce se tváří, že všemu rozumí a nepotřebuje se s nikým o ničem radit.
  6. Poradce není schopný připravit investiční plán do blízké i vzdálené budoucnosti a ten si před vámi obhájit.
  7. Poradce se nechává ovlivňovat emocemi a volí nekomplexní řešení problémů.
  8. Poradce upřednostňuje nové klienty, věnuje menší pozornost stávajícím.
  9. Poradce nedodržuje termíny, nestará se dostatečným způsobem o své klienty.
  10. Poradce s vámi jedná manipulativním způsobem. Upřednostňuje pouze svá řešení, nepřipouští diskusi, snaží se ve vás vyvolávat pocit viny.

Kdy je nutná pomoc finančního poradce?

Některé finanční produkty si dnes už snadno uzavřete online z pohodlí vašeho domova, ale u některých je dobré se raději poradit s odborníkem. A to především ohledně správné investice vyšších finančních obnosů, nákupu zlata či investic do nemovitostí. V tomto případě vám kvalifikovaný a profesionální přístup ušetří velké finanční obnosy.  

Jak poznat schopného finančního poradce?

Profesionální finanční poradce, kterému na klientovi opravdu záleží, by měl mít svůj nestranný postoj. Předpokladem tohoto přístupu je precizní znalost aktuální tržní nabídky finančních produktů a také schopnost jedinečným způsobem analyzovat data.

Následně je nutná dobrá schopnost naslouchat klientovi, ptát se na jeho vizi, přání a cíle do budoucna. Na základě sdělených potřeb připravit vhodný finanční plán a ten si s klientem odsouhlasit. Následně jen hledat cesty k jeho realizaci.

Co můžete očekávat od schopného finančního poradce?

Pokud to finanční poradce s vámi myslí opravdu dobře, můžete očekávat jeho pravidelný kontakt, revizi stávajících smluv i výpomoc při sjednání úvěru ze stavebního spoření či hypotéky.

10 tipů, jak poznat schopného finančního poradce:

  1. Poradce jedná s klientem přímo, nezatajuje mu žádná fakta.
  2. Poradce dokáže vysvětlit a obhájit každý bod vypracovaného adresného finančního plánu.
  3. V průběhu jednání se klienta dotazuje, zda věcně rozumí projednávané problematice a jestli s připraveným finančním plánem souhlasí.
  4. Vyčlení si pro schůzku s klientem dostatečné množství času a podrobně vysvětlí všechny nejasnosti.
  5. Netlačí klienta do rozhodnutí, o kterém klient není naprosto přesvědčený. Schopný finanční poradce dokáže připravit i několik alternativ řešení.
  6. Nechává klientovi dostatečný časový prostor na rozhodnutí.
  7. Řeší především zájmy klienta, bez ohledu na vlastní profit.
  8. Věnuje se průběžnému vzdělávání a aktivně se zajímá o vývoj na finančním trhu.
  9. Kontaktuje klienta v pravidelných intervalech a provádí revizi stávajících smluv s ohledem na měnící se klientovi požadavky a potřeby.
  10. Na domluvenou schůzku se snaží dorazit včas a také vhodně oblečený a upravený. V úvodu klientovi sdělí, co bude na schůzce projednáváno.
I vhodné oblečení a úprava vzhledu finančního poradce je hodnotícím kritériem

Schopný finanční poradce jedná s klientem vždy eticky. Vnímá spolupráci a poradenství jako dlouhodobý proces. Snaží se v klientovi vyvolat zájem o vzdělávání v oblasti financí i zlepšení finanční gramotnosti. Kromě klasického finančního poradenství může nabídnout také odbornou radu ohledně volby optimálního dodavatele energií. Pokud se má jednat o dlouhodobý poradenský vztah, je nutné ho zakládat především na důvěře a profesionálním přístupu. Jak to vidíte vy? Kdy vás naposledy navštívil váš finanční poradce?

Další zajímavé články

Žij úspěšně nové logo

Jak uspět v době internetu v životě i podnikání.

Copyright © 2024 | ŽijÚspěšně.cz