Jin jóga? Ticho, meditace a hloubka. Vlastnosti, které jsou neodmyslitelně spjaté s praxí této jógy. Název vychází ze taoistického pojetí energie dvou sil spojených části v jeden celek jin a jang. Jin jednoduše značí temnotu, jang světlo. Jedná se o protiklady, které jsou vnímány tak, že na sobě závisí. Co to znamená? Bez tmy není světlo, bez pohybu není klid.
Obsah článku
Jin jóga
Už víme, že vychází z pojetí energie jin a jang. Ale proč jen Jin jóga? Jin se specifikuje jako stabilní, nehybný a skrývající vnitřní hledisko věcí. U této jógy je úžasné, že se zaměřuje na klouby, kosti a napětí pojivové tkáně těla – šlachy, vazy, fascie. Svaly se dají natahovat, ale pojivové tkáně těla nikoliv.
Pozice jin jógy jsou pasivní a velkou roli hraje delší setrvání v nich, 3 až více minut. To je teprve výzva! Po první lekci jógy, mi bylo jasné, jak těžké může být udržet tělo a mysl v nehybnosti. Takže skvělá meditace pro aktivní lidi! A nejen pro ně. Jin jóga se hodí pro každého, pozice se dají časově zkracovat a vždy se cvičí podle vlastních možností.
Proč jin jóga?
Chcete hloubkovou regeneraci? Správné držení těla? Zbavit se stresu? To je jen něco málo, co můžete zlepšit díky cvičení jin jógy. Jaké jsou další účinky?
- lepší pohyblivost a pružnost kloubů
- zlepšení meditace
- protažení pojivové tkáně
- prodloužení výdrže
- ovlivnění vnitřních orgánů
Cviky a pozice Jin jógy
Jin jóga je poměrně mladá. S tím přišlo i nové pojmenování pozic. Nejen to, změnila celý přístup k pozici a jógové praxi. Běžně se v jiných jógových směrech vychází z tradičního označení – asány. V této józe je označována životní energie Čchi a proudění energie probíhá přes energetické kanálky – meridiány. V každé setrvávající pozici nacházíte vlastní hranici, učíte se akceptovat svá omezení. Zaměřujete se na dech. Nečekejte, že se tedy zpotíte. Větší práci dá zkrotit mysl.
5x pozice jin jóga
Ze své zkušenosti bych ráda zdůraznila, že je důležité vnímat tenzi. Tenze je protažení a díky postupnému protažení, časem dosáhnete předklonu a uvolnění kloubů. Na první lekci jsem pociťovala, že mám ztuhlé klouby, zejména kyčle a mé pozice nebyly zdaleka tak ohebné jako instruktorky. To je v pořádku!
V opačném případě se jedná o kompresi, kdy se snažíte udělat pozici i přes bolest. Vnímejte své tělo a hranice. Připravte se na chvíli ticha, zklidnění dechu a tok vlastních myšlenek. Pozice jin jógy jsou převážně na zemi, stačí pouze podložka na cvičení.
1. Pozice motýla
Usaďte se. První pozice mi utkvěla v paměti hned. Soustřeďte se na dýchaní. Hned, co mě napadlo: “Kéž bych měla taky takový hluboký předklon.” Důležité je, zaměřit se na vlastní hranici, uvědomit si, že tomu tak je.
2. Pozice housenky
Při tomto cviku mi došlo, jak moc jsem po covidové době zkrácená. Možná moje pozice nepřipomínala housenku ani zdaleka, ale to není podstatné. Cítila jsem se být ovlivněná vlastní hranici, která mi byla příjemná. O tom cviky jin jógy totiž jsou.
3. Pozice tuleně
V jiných jógách se tato pozice nazývá kobra a jsou v ní značně zapojeny svaly. U jin jógy jsou svaly dolních končetin a trupu v klidu, relaxují. Položte se na břicho a ruce dejte vedle obličeje. Od beder se pomalu zdvihejte nahoru, zapojte ruce. Opravdu příjemné protažení!
4. Pozice dítěte
Uvolňující a u mě nejvíce oblíbená pozice dítěte. Naprosto jsem se ponořila do okamžiku. Sedněte si do kleku, hýžděmi dosedněte na paty a předkloňte se. Čelo je opřené o podložku.
5. Pozice hlemýždě
Když jsem se zadívala na instruktorku, přišlo mi neskutečné, jak je ohebná. Pomalu od páteře jsme zvedli nohy a v rámci svých možností vytvořili pozici hlemýždě. V námi omezené hranici jsme setrvávali.
Relaxace
Závěr jin jógy je relaxace, která tvoří nezbytnou část. Ležíte na zádech, dlaně směřují nahoru. Před skončením se ještě překulte na bok. Na úplný závěr se uvelebíte v sedě a dlaněmi třete o sebe, dokud se nevytvoří teplo. Dlaně přiložte k obličeji, oči jsou zavřené. Namasté!
Rady na závěr
Jin jóga je skvělý doplněk k další sportovní aktivitě či jiné józe. Naučíte se vnímat sami sebe a svoje hranice, zklidníte dech. Může se stát, že při setrvání v pozici ucítíte vztek, pochybnosti, lenost, nadšení, touhu. Časem a praxí tyto překážky zvládnete překonávat.
Ze začátku doporučuji navštívit lekci osobně. Já v Praze navštěvuji Dům jógy, který má několik poboček. Pokud jste samouci, mohlo by Vám vyhovovat video jin jógy. Díky covidové době vzniklo hodně online lekcí a kurzů. Možností je několik. Navíc není nic tajného, že po cvičení se vyplavují hormony štěstí. Kdo by nechtěl být šťastný? Zorganizujte si čas sami na sebe. Věřím, že si svoji chvilku s jógou užijete.