Už nějakou dobu si říkáte, že přišel čas na změnu vašeho životního stylu, ale nevíte, kde začít a jak si svůj nový zvyk udržet? Přečtěte si několik rad, jak na to!
💡 Tip: Mohl by vás zajímat také článek o slow living.
Proč změnit svůj životního styl
Důvodů může mít mnoho a mohou se značně lišit. Někdo by si přál redukovat svou váhu, někdo přibrat, jiný chce lepší zdraví či silnější tělo a ostatní jen touží po změně. Ať už je váš důvod jakýkoliv, určitě se vyplatí způsob životního stylu přehodnotit, přece jen má vliv na kvalitu vašeho žití. Při správném mindsetu, výživné stravě a pohybu se můžete dočkat toho, že vám tělo poděkuje. Jak?
- Dobrá nálada
- Dávka energie
- Vysněná postava
- Zdravá váha
- Správné fungování těla
- Duševní zdraví
I když byste si výsledky vaší změny měli užívat hlavně vy, určitě nepohrdnete ani lichotkami a pochvalami od ostatních, které vám dodají sebevědomí a utvrdí vás v tom, že jste na dobré cestě. Někdy si dokonce ani nevšimneme změny, dokud nás neupozorní naše okolí. Především se ale zaměřujte na to, abyste si svou proměnu užívali vy sami a jen jí nedokazovali něco ostatním, taková motivace vám dlouho nevydrží – naučte se chválit a oceňovat sami.
Máte svůj důvod proč, ale i přesto se vám nedaří udržet to, co jste si stanovili? Inspirujte se radami, které pro vás máme, aby změna trvala dále.
Jak změnit svůj životní styl tak, aby vydržel
Vůle je sice dobrým pomocníkem, ale není tak silná jako vaše přesvědčení. Když budete mít horší den, vaše vůle se lehce zlomí, kdežto motivace zůstává. Prvním krokem je si tedy najít svůj důvod, konkrétní důvod, který vás donutí vstát z postele i v době, kdy se vám vůbec nebude chtít. Pokud ho máte, můžete se přesunout na rady, kterými své přesvědčení ještě podpoříte.
1. Najděte si parťáka
Abyste si peklem (které na začátku můžete očekávat) neprocházeli sami, přizvěte k sobě kamaráda, partnera nebo rodinného příslušníka, se kterým budete své pokroky sdílet. Zacvičte si spolu, uvařte si zdravé recepty a inspirujte se jeden od druhého. Jak se říká – ve dvou se to lépe táhne.
2. Dělejte si záznamy
První znaky změny můžete pozorovat zhruba po 3 měsících, nicméně pokud se díváte denně do zrcadla, ani si jí nevšimnete a začnete mít pocit, že se vaše tvrdá dřina nevyplácí. Samozřejmě. Protože se vidíte každý den, vaše mysl automaticky zapomene jak jste vypadali před týdnem, natož před měsícem. Vyfoťte si fotku sami sebe v den, kdy se změnou začnete. Další fotografii vyfoťte po třech měsících a zjistěte, jestli se něco změnilo. Může to být sice detail, kterého si ale nejspíš všimnete, jelikož máte své tělo dopodrobna prozkoumané. Fotogalerii aktualizujte každý čtvrt rok a porovnejte, jak velký kus cesty jste ušli.
Kromě fotek si klidně zaznamenejte i míry a váhu – budete ještě více namotivovaní a nepolevíte. Zapište si obvod pasu, boky, zadek, ruce, stehna a vše ostatní, co vás bude zajímat. Nezapomeňte ale do příště přesné místo, kde jste se měřili, aby rozdíl odpovídal. Z tohoto zvyku by se však neměl stát nekonečný závod o co nejmenší/největší čísla – myslete v první řadě na své zdraví.
3. Vytvářejte alternativy
Určitě máte nějaké své oblíbené sladkosti, se kterými hřešíte. Ze začátku je těžké vzdát se toho, co máte tak rádi, a proto je dobrý nápad najít si alternativu, která bude chuťově podobná, ale složením odlišná. Můžete si tak dopřát své oblíbené pochoutky bez výčitek (i když byste si měli užívat KAŽDÉ jídlo bez výčitek). Je dost možné, že si časem vaše chuťové buňky zvyknou na nechemickou chuť plnou cukru, a už vám nebude chutnat to, co předtím. A budete za to rádi.
4. Někdy zahřešte
Ačkoliv jsme si teď řekli, že je skvělé najít alternativy k jinak ne příliš zdravým potravinám, i ty si čas od času dejte, abyste vyrovnali skóre. Vše v životě je o rovnováze a jídlo není výjimkou. Lidé, kteří drží diety je nesmí porušit, a proto je častěji přistihnete, jak touží po nezdravých věcech. Jakmile jim dieta skončí, váha se zhoupne zpátky a celý proces může začít od znovu. Pokud žijete zdravě, víte, že to není o tom, kolik kalorií do sebe za den dáte, ale jestli máte/nemáte hlad a jak to vám osobně vyhovuje. Když si nic nezakazujete, nemáte potřebu nic porušovat.
5. Pociťte účinky změny
Uvědomte si a klidně i sepište, co vám změna zdravotního stylu dala a v čem vám prospěla. Myslím, že vám nikdo, kdo delší dobu žije zdravě neřekne, že to vlastně za moc nestálo. Spíše naopak – změní vám to život, k lepšímu. Sami ucítíte, jak je pro vás spoustu věcí lehčích, že i psychika je stabilní a vy se cítíte šťastnější. Cvičení odbourává stres, zdravá strava přispívá ke správnému fungování organismu včetně hormonů, které mají velký vliv na vaše duševní rozpoložení. Nejen, že budete krásní zvenku, ale také zevnitř.
6. Hýbejte se všude, kde je to možné
Abyste si na pohyb zvykli, věnujte se mu kdekoliv to bude jen možné. Místo výtahu použijte schody, na zastávku dojděte pěšky nebo si ráno zacvičte jógu na protažení. I takové malé detaily vás dokáží dostat k vysněnému cíli dříve. Pokud jste svůj životní styl změnili už před nějakou dobou, určitě mi dáte za pravdu, že je pro vás dnes mnohem přirozenější se hýbat a sami od sebe se jdete rádi projít. Procházky jsou také skvělým způsobem pohybu, který můžete zařazovat denně a nebude vás stát tolik energie.
Změna životního stylu nemusí být tak těžká, jak se ze začátku může zdát. Stačí mít ten správný důvod, hnací motor a pár užitečných rad, které vám v průběhu pomohou. Nevzdávejte se a pokračujte v progresu – za rok budete rádi, že jste začali dnes.