Domů » Dluhová past aneb jak vyhlásit osobní bankrot

Dluhová past aneb jak vyhlásit osobní bankrot

autor Ludmila
Publikováno: Poslední aktualizace 0 komentářů
oddlužení- pomoc je tu!

Osobní bankrot vyhlašují lidé, kteří si již neumí poradit s vlastními dluhy. Často bývají v dluhové pasti, zadlužení u bankovních i nebankovních společností, či u různých věřitelů. Dlužníci si často neporovnávají půjčky a jednají velmi lehkomyslně místo toho, aby si nejdříve zvážili, jestli půjčku potřebují a následně si vybrali tu nejvýhodnější půjčku ve srovnávači. Finanční gramotnost je v ČR obzvláště velký problém.

Je velmi těžké se z těchto problémů dostat, a proto jedno z účinných řešení je vyhlásit právě osobní bankrot. Někteří dlužníci se ještě více zavrtávají do dluhové pasti a snaží se vše řešit na poslední chvíli takzvanými půjčkami pro dlužníky nebo takzvanými nevýhodnými mikropůjčkami.

Jediná možná cesta ale vede přes insolvenční soud, který musí jednotlivé návrhy důkladně posoudit. Je potřeba brát na vědomí, že ne každému návrhu soud vyhoví. V určitých případech stačí, když konsolidujete své půjčky a máte vše bez byrokratické zátěže, ovšem musíte splatit vše.

Insolvenční řízení je jednodušší, než název vypovídá

Oddlužení probíhá v insolvenčním řízení. Celý proces začíná podáním návrhu na zahájení insolvenčního řízení. Ten si může občas podat sám, ale je doporučeno si najmout služby specializovaných právníků.

V návrhu musí být uvedeny kolik občan dluží, jeho příjmy za poslední rok, a celkovou částku dluhu. Vše je potřeba doložit příslušnými listinami, které slouží jako důkazní materiál. Je potřeba se i zaručit, že je občas schopný splatit aspoň část (vypočítanou v procentech) svým věřitelům.

Soud vydá zpravidla své rozhodnutí do 3 pracovních dnů. Pokud se soud rozhodne v dlužníkův proces, a zahájí insolvenční řízení, dojde k pozastavení úročení.  Dále je pozastavena dražba majetku, nemovitosti a exekutorská činnost. Opatření se ale týká i dlužníka. Ten nesmí nakládat se svým majetkem.

Všechno má své podmínky

Pro podání platí striktní podmínky. Jinak by bylo oddlužení hojně zneužíváno. Všechny podmínky stanovené zákonem musí být splněny. Pro upřesnění, všechny 4 body níže uvedené.

  • Dlužíte dvěma nebo více věřitelům
  • Vaše dluhy a závazky jsou měsíc po splatnosti
  • Máte čistý trestní rejstřík v oblasti hospodářské a majetkové povahy
  • Zvládnete zaplatit 30 % dluhů za 5 let nebo 60 % za 3 roky.

Je potřeba vzít na vědomí, že i s osobním bankrot je možno podnikat. Příjmy ale putují rovnou k věřitelům.

Oddlužení a formy procesu

Zpeněžení majetku

Tato forma spočívá v prodání dlužníkova majetku, který nabyl do vyhlášení bankrotu. Z prodeje majetku je zaplaceno věřitelům. Většinou je tímto osobní bankrot ukončen, a zbytek dluhu je odpuštěn.

Splátkový kalendář

Jedná se o častější formu. Stejně jako v první formě, je dlužníkův majetek zpeněžen, ale navíc se mu stanoví i splátkový kalendář. V kalendáři jsou zahrnuty všechny dluhy. Dlužník musí maximálně do 5 let splatit určité procento dluhů, zbytek je mu odpuštěn.

Co přinese rok 2021?

V listopadu 2020 schválila vláda novelu o oddlužení. Pokud návrh schválí i parlament, nastanou v červenci velké změny. Oddlužení totiž probíhalo vždy 5 let, nyní ale bude možnost zkrácení na 3 roky.   Česká republika jde tak po vzoru Evropské unie.

Vše má své řešení

Dostatek se do finančních problémů není nic příjemného. Důležité je brát na vědomí, že každý problém, i když se v tuto chvílí zdá být neřešitelný, má své východisko. A věřte, že každá špatná chvíle jednou skončí.

Další zajímavé články

Žij úspěšně nové logo

Jak uspět v době internetu v životě i podnikání.

Copyright © 2024 | ŽijÚspěšně.cz