Domů » Na co se ptát při pohovoru a jak odpovídat?

Na co se ptát při pohovoru a jak odpovídat?

autor Eliška Vachková
0 komentář
pohovor

Chystáte se pohovor vést a nevíte, jaké správné otázky byste měli pokládat, nebo vás naopak odpovídání na pohovoru čeká? Připravte se společně s námi, abyste zachovali profesionalitu.

Jak se dopředu připravit

Pokud víte, že vás čeká pohovor již několik dní předem, je nejvyšší čas se začít připravovat. Na otázky? Ale jistě, že ne, psychicky. Je velice důležité, abyste přišli na schůzku s čistou hlavou a v dobré náladě – první dojem je důležitý, ať už jste tazatel či dotazovaný.

Abyste se uvolnili a cítili se v pohodě, zkuste:

  • Horkou koupel s peelingem,
  • Meditaci,
  • Jógu,
  • Dechová cvičení,
  • Poslechněte si energickou hudbu,
  • Pusťte si podcast nebo si přečtěte knihu.

Když si utřídíte myšlenky a budete se cítit sebevědomě a budete tak působit i na okolí. Je sice skvělé, že budete říkat to, co chtějí zaměstnavatelé/zaměstnanci slyšet, ale pokud z vás nepůjde cítit ta správná energie, nebude to ono a pozná se to. Nezanedbávejte sebelásku, protože je důležitá i pro váš sociální život.

Vyhněte se úzkostným myšlenkám a obavám, jak se pohovor vydaří, protože se jimi nic nezmění a vy si akorát zhoršíte náladu. Namísto toho si představujte, že vše půjde tak, jak si přejete a uklidněte se. Jestliže jste opravdu nervózní, připravte se tak nejlépe, jak jen to jde, a ostatní už nechte osudu.

Otázky a odpovědi při pohovoru

Vrhněme se na příklady otázek a odpovědí, které při pohovoru působí profesionálně, ale zase nejsou tak strohé. Pokud jde o to, jak byste měli působit, buďte v první řadě sví. Nemusíte to nijak extra dávat najevo, prostě si jen nehrajte na něco co nejste a neříkejte, že něčemu rozumíte, když tomu ve skutečnosti nerozumíte. Nebojte se ptát, bude to alespoň vypadat, že pohovor berete vážně a záleží vám na tom.

pohovor
Na zodpovězení otázky si dejte čas, nemusíte odpovídat hned, abyste se neunáhlili.

1) Co od této práce očekáváte?

U každé firmy to funguje jinak, a tak i se zkušenostmi se práce může lišit, aniž by s tím třeba zaměstnanec počítal. Raději se přesvědčte, že neodejde hodinu po nastoupení a buďte proto otevření a upřímní, předejdete tím možným nedorozuměním.

Ideální odpověď: Řekněte, co si opravdu myslíte. Klidně své odpovědi zdůvodněte – například: ,,Očekávám flexibilní pracovní dobu, protože mám dítě ve střídavé péči.”

Nezapomeňte zmínit:

  • náplň práce,
  • pracovní dobu,
  • plat,
  • benefity.

2) Co o naší společnosti víte?

Podívejte se blíž na to, koho vlastně máte před sebou. Jedná se o někoho, kdo jen shání práci, nebo zná příběh vaší značky? Jistě budete mít raději v týmu někoho, kdo má rád produkty/služby, které poskytujete, aniž by u vás pracoval, protože v případě zaměstnání pak dokáže svou práci dělat dobře.

Ideální odpověď: Předem si o společnosti něco zjistěte – odkud pochází, jak vznikla, kdo je zakladatelem a co je jejím cílem. Budete budit mnohem víc důvěry a možná i ohromíte. Přidejte i svůj vlastní názor, aby to neznělo, že jste se jen něco učili nazpaměť.

3) Jaké jsou vaše silné a stinné stránky?

Vzhledem k tomu, jestli se jedná o práci v týmu či individuální zaměstnání by bylo vhodné zjistit, zda daná osoba zvládne to, co se po ní požaduje. Je jasné, že nikdo na sebe nechce práskat špatné věci, ale budete alespoň dopředu vědět, co vás čeká. Pokud se zájemce hlásí na post pokladní, asi se vám nesvěří, že mu matematika nikdy nešla, ale třeba vám oznámí, že není moc trpělivý. V takovém případě budete moct s touto informací nakládat.

Ideální odpověď: Na tuto otázku se připravte a doma se nad ní zamyslete – jaké věci, které na sobě považujete za pozitivní by mohly potencionálního zaměstnavatele potěšit? Snažte se orientovat směrem k pozici a vyberte něco, co k ní bude skvěle sednou. Chcete pracovat jako recepční? Pak se pochlubte tím, že umíte jazyky nebo se rychle učíte – to bude v této pozici potřeba.

Stinné stránky se neříkají jednoduše, avšak je důležité, abyste byli upřímní. Pokud víte, že vám nějaká špatná vlastnost zasahuje do práce (nervozita, plachost, nesoustředěnost), pak ji na sebe raději prozraďte, protože se na to dříve nebo později přijde. Snažte se na svých slabinách ale pracovat.

4) Proč jste se rozhodli změnit zaměstnání?

Díky této otázce jednak zjistíte, jak si vedou ostatní firmy, ale také se dozvíte, jakému chování se vyvarovat a co zlepšit, aby se u vás váš nový člen cítil dobře. Možná tak zodpoví otázku, jestli by se do vašeho týmu opravdu hodil, protože chcete stejné věci.

Ideální odpověď: Vynechte veškerou špínu, ale řekněte narovinu, co si o svém předchozím zaměstnavateli myslíte. Zachází s pracovníky s respektem? Drží to, co slíbil? Dejte najevo, jak byste si to představovali tentokrát, zaměstnavatel tak bude vědět, že v případě nespokojenosti můžete odejít, jako jste to již udělali. Motivuje ho to chovat se jak má, pokud o vás stojí.

5) Proč jste si vybrali zrovna nás?

Zajímá vás, co je na vaší firmě tak atraktivní, že v ní lidé chtějí pracovat? Zeptejte se! Bude vám hned jasné, čím se lišíte od své konkurence a co jiného, výhodnějšího poskytujete pracovníkům. Zároveň uslyšíte hlavní motivaci uchazeče a možná vás zaujme jeho příběh.

Ideální odpověď: Mějte připravené povídání o tom, co vám přijde na firmě speciální, proč jste zvolili zrovna jí. Nelžete a nevymýšlejte si, naopak se snažte najít zajímavé poznatky, které přesvědčí zaměstnavatele, že víte, co hledáte.

6) V čem jste lepší oproti ostatním?

Abyste vybrali správně, měli byste najmout někoho speciální, někoho, kdo se liší od ostatních – jinak smýšlí, postupuje při práci odlišně, i bez vzdělání je schopný praxe. Nechcete 10 stejných zaměstnanců, tak svou firmu nikdy nikam neposunete. Vybírejte si různorodé členy, aby se i vám naskytly různorodé příležitosti.

Ideální odpověď: Vychvalte se. Najděte na sobě tu jednu věc, která vás od ostatních činí výjimečnými. Přesvědčte je, že vy jste ti, koho hledají a svou práci odvedete ze všech nejlépe.

7) Co byste dělali za práci, kdyby nezáleželo na penězích?

Je-li pro vás důležité povědomí o tom, co dělá dotazovaný ve volném čase nebo co je jeho zálibou, tato otázka může poodhalit nejen to, ale také, zda je nabízená práce vysněná nebo je spíše mimo obor. Určitě je fajn nahlédnout více do myšlení svých zaměstnanců, abyste jim lépe porozuměli a měli pro ně pochopení.

Ideální odpověď: Pokud máte svůj sen, předveďte ho v plné parádě, i kdyby měl být z jiného soudku. Ukážete se jako cílevědomý člověk, který má vizi, a to je vždy dobré.

Nedělejte si z toho takovou hlavu

Jde pouze o pohovor, nemusíte se bát tak, že v noci neusnete. Věřte, že možná i ta druhá strana je stejně nervózní jako vy (obzvlášť, pokud to dělá poprvé) a koneckonců jste oba stejně důležití.

Další zajímavé články

Žij úspěšně nové logo

Jak uspět v době internetu v životě i podnikání.

Copyright © 2024 | ŽijÚspěšně.cz