Domů » 10 nejdražších drahých kovů na světě

10 nejdražších drahých kovů na světě

autor Aneta Toboříková
Publikováno: Poslední aktualizace 0 komentář
které kovy jsou z těch nejdražších

Když se řekne “drahé kovy” nejprve si nejspíš vybavíte šperky. První kovy, které tak přijdou na mysl v této souvislosti jsou zlato a stříbro. Ale jaké jsou ty další, které jsou dokonce i dražší? Přečtěte si, které kovy jsou v první desítce nejdražších, kde se nachází a jaké je jejich využití. 

Zajímavost: Největšími producenty zlata na světě jsou Austrálie, Rusko, USA a Peru.

Drahé kovy jako investiční příležitost

Než se pustíme do seznamu těch nejdražších kovů, možná vás napadlo, zda dává smysl do nich investovat. Jako vše ostatní i zde najdete výhody a nevýhody. Drahé kovy patří rozhodně do konzervativnějších investic a rozhodně zde dnes již není pravidlem, že musíte vlastnit tyto kovy fyzicky.

  1. Drahé kovy si drží svou hodnotu proti inflaci

Největším bodem ve prospěch investic do drahých kovů je to, jak dobře drží svou hodnotu proti inflaci a dalším tržním silám. Akcie mohou kolísat a kryptoměny mohou kolísat dokonce velmi. Drahé kovy si však svou hodnotu v průběhu času udržují a volatilita je nízká.

  1. Drahé kovy jsou nedostatkové zboží

Nemůžeme těžit v hlubinách země drahé kovy navždy. Drahé kovy mají díky svému statusu neustále se zmenšujícího zdroje zabudovaný punc nedostatku. Proto budou vždy velmi žádané. Z toho důvodu se může jejich použití k investicím ukázat jako moudrý nápad. Ovšem i zlato se stále těží. Každý rok ho na světě přibude zhruba 3000 tun. Je to ovšem předpokládané a s cenou to nikterak výrazně nehýbá.

  1. Počáteční investice do drahých kovů je vysoká

Když investujete do drahých kovů, musíte se připravit na to, že se rozloučíte se značným finančním obnosem. Drahé kovy si výjimečně drží svou hodnotu, ale také stojí na začátku slušné peníze. To vytváří silnou překážku vstupu, kterou jiné investiční možnosti nemusí mít.

Zásadní výhodou ale je, že český daňový systém pohlíží na zlato, stříbro a další drahé kovy jako na movitý majetek a jako taková nepodléhá tato investice dani z příjmu. Z prodeje movitého majetku se totiž daň z příjmu neplatí. To se ovšem vztahuje pouze na fyzické osoby, právnické osoby podnikající se zlatem zdaňovat musí.

1. Rhodium

Titul nejdražšího drahého kovu světa získává Rhodium.

Tento extrémně vzácný kov lze nejlépe popsat jako stříbrno-bílý, tvrdý, korozi odolný inertní kov. Nachází se v platině nebo niklových rudách spolu s dalšími drahými kovy ze skupiny platiny.

Stejně jako druhý nejdražší drahý kov na světě, Palladium, je asi 80 % světového rhodia použito jako jeden z katalyzátorů v třícestném katalyzátorovém konvertoru v automobilech.

2. Palladium

Druhým nejdražším drahým kovem na světě je palladium.

Palladium se nejčastěji používá v katalyzátorech, které se používají k přeměně až 90 % všech škodlivých plynů ve výfukových plynech automobilů na méně škodlivé látky. Další využití najde v elektronice, ale i u čištění podzemních vod, čištění vodíku, v stomatologii a medicíně. Používá se také k výrobě některých z nejdražších šperků na světě.

3. Zlato

Třetím nejdražším drahým kovem na světě je zlato. Tento drahý kov není třeba dlouze představovat, protože je to pravděpodobně nejznámější kov na světě. Ve své nejčistší formě je jasně žlutý, hustý, měkký, tvárný a tažný kov a je jedním z nejméně reaktivních chemických prvků na Zemi.

Zlato se často nachází ve své volné elementární formě, v nugetech nebo zrnech v horninách, žilách a naplavených usazeninách. Největší množství zlata produkuje Čína a to odhadem 440 tun ročně. Veškeré množství zlata na světě by se pro představu vešlo na větší sportovní stadion.

Zajímavost: Zhruba polovina zlata na světě je v podobě šperků. Opět nejpopulárnější je v Číně a Indii.

které kovy jsou z těch nejdražších

4. Ruthenium

Na čtvrtém místě našeho seznamu nejdražších drahých kovů je Ruthenium. Je to vzácný přechodný kov, který objevil vědec ruského původu Karl Ernst Claus v roce 1844 na Kazaňské státní univerzitě.

Prvek nazval Ruthenium na počest Ruska, protože Ruthenia je latinsky Rusko. Nejčastěji se vyskytuje v rudách s jinými kovy platinové skupiny v horách Severní a Jižní Ameriky. Je široce používán v elektronických zařízeních.

5. Iridium

Iridium je tvrdý stříbřitě bílý přechodový kov, který je považován za druhý nejhustší kov na Zemi. Je to kov s nejvyšší odolností proti korozi a lze jej nalézt v hojnosti v meteoritech a zemské kůře.

Iridium objevil v roce 1803 Smithson Tennant, který drahý kov pojmenoval po řecké bohyni Iris, protože jeho nápadné soli připomínaly všechny barvy duhy.

Jihoafrická republika produkuje nejvýznamnější množství tohoto kovu, který vyváží do zemí po celém světě, aby mohl být použit ve výrobcích, jako jsou hodinky a kompasy, a různé díly v automobilovém průmyslu.

6. Osmium

Osmium je tvrdý modrobílý přechodný kov ze skupiny platiny, který lze nalézt jako stopový prvek ve slitinách a platinových rudách.

Je to nejhustší přirozeně se vyskytující prvek a běžně se používá k výrobě hrotů plnicích per a elektrických kontaktů.

7. Rhenium

Rhenium je považováno za jeden z nejvzácnějších kovů v zemské kůře a má třetí nejvyšší bod tání a druhý nejvyšší bod varu ze všech stabilních prvků.

Tento vzácný kov se často používá pro superslitiny na bázi niklu ve spalovacích komorách, lopatkách turbín a výfukových tryskách proudových motorů.

8. Stříbro

Na 8. místo našeho seznamu drahých kovů patří jeden z nejznámějších a nejběžnějších kovů na planetě, stříbro. Vykazuje nejvyšší elektrickou a tepelnou vodivost a odrazivost ze všech známých kovů.

Nachází se v zemské kůře v elementární formě, či s dalšími drahými kovy a v minerálech jako chlorargyrit a argentit. Většina světového stříbra se však vyrábí jako vedlejší produkt rafinace zlata, olova, mědi a zinku.

Překvapivě se stříbro hojně používá se při výrobě zlatých mincí. Své další uplatnění našlo v solárních panelech, systémech filtrace vody a samozřejmě ve špercích.

které kovy jsou z těch nejdražších

9. Scandium

Dalším nejdražším drahým kovem na světě je Scandium. Skandium bylo poprvé objeveno ve Skandinávii v roce 1879 spektrální analýzou minerálů euxenitu a gadolinitu. Zásluhu na tom měl švédský vědec Lars Nilsson, který ho pojmenoval po Skandinávii.

Lze jej nalézt ve většině ložisek vzácných zemin a sloučenin uranu, ale získává se pouze z určitých rud v několika málo dolech po celém světě.

10. Indium

Indium je měkký bílo-stříbrný chemický prvek a je to jeden z nejměkčích kovů na planetě. Nejčastěji se používá v polovodičovém průmyslu pro zboží, jako jsou slitiny, pájky a těsnění z měkkého kovu s vysokým vakuem.

Další zajímavé články

Žij úspěšně nové logo

Jak uspět v době internetu v životě i podnikání.

Copyright © 2024 | ŽijÚspěšně.cz