Sotva se vzbudíte, a už byste nejraději zase šli spát? V práci neustále zíváte a po příchodu domů jdete rovnou do peřin? Internet je plný rad, jak překonat únavu, ale jak vybrat tu správnou?
Únava je samozřejmě naprosto přirozená reakce každého těla na přetížení. Navíc se začínajícím podzimem a úbytkem slunečních paprsků se zvýšené ospalosti asi nevyhne nikdo. Avšak není únava jako únava. Některá přejde sama od sebe, ta dlouhodobá ale může být příznakem vážnější nemoci.
V článku vám poradíme, jak s častou únavou a ospalostí zatočit, i kdy je lepší vyhledat lékaře.
💡 Tip: Přečtěte si také, jaké jsou nejčastější příznaky časté únavy a ospalosti.
Obsah článku
Pokud proflámujete celou noc, pak je jasné, že na druhý den budete úplně nepoužitelní a únava z vás bude sálat až na druhý konec města. Pokud se ale cítíte unavení každý den bez ohledu na to, jak náročný byl váš program, pak je něco v nepořádku.
Důvodů, proč se člověk cítí unavený, je mnoho. Můžete mít psychicky těžké období, náročnou práci či problémy se spánkem. Únavu způsobuje také podzimní úbytek slunce, případně je průvodním jevem vážnějšího onemocnění. I když není únava nic bolestivého, i tak se jedná o velmi nepříjemný pocit, který vám může dost nabourat program a plány.
V této části článku se podíváme na ty případy, kdy je lepší navštívit svého praktického lékaře. Běžná únava odezní během pár dní až týdnů, pokud ji však budete pociťovat déle, pak je lepší se pro jistotu o tom s lékařem poradit.
Těžká únava spojená s bolestí svalů, hlavy či krku a případně také rozmazaným viděním mohou být příznaky chronického únavového syndromu. Ten vzniká následkem silného fyzického či psychického stresu a postihuje především imunitní systém. Pokud příznaky trvají déle než půl roku, pak zamiřte rovnou k lékaři, který vám provede patřičná vyšetření.
Obecně se doporučuje zvýšit příjem vitamínů a minerálů. Konkrétně potom vitamin B12, vitamin E, selen nebo třeba koenzym Q10.
Deprese
Jestliže se cítíte neustále unavení, a to až natolik, že nejste schopní vstát z postele, pak může být na vině i psychické onemocnění jako je třeba deprese. Právě pocit neustálé únavy, ospalosti a nechuti do života, paří mezi velmi časté příznaky deprese společně s poruchami spánku, sníženou či naopak zvýšenou chutí k jídlu, poruchami koncentrace, úzkostí, či například úbytkem na váze.
V takovém případě vám ale horký šálek dobré kávy nebo sledování vašeho oblíbeného seriálu příliš nepomůže. Léčba většinou vyžaduje psychologickou péči, případně nasazení antidepresiv.
💡 Tip: Pokud se chcete o depresi dozvědět více, přečtěte si náš článek.
Příznak vážné choroby
Dlouhodobá únava může být kromě předchozích dvou zmíněných projevem také cukrovky, spánkové apnoe, roztroušené sklerózy, rakoviny nebo třeba poruch štítné žlázy. Nepodceňujte ji proto, a raději si zajděte k lékaři.
Pokud se vás netýká žádná z předchozích variant a máte prostě jen obyčejnou podzimní únavu nebo jen náročnější měsíc, pak vyzkoušejte některý z následujících tipů.
Doplňte minerály a vitamíny
První, s čím můžete začít, je doplnit chybějící minerály a vitamíny, které naše tělo tolik potřebuje. Vyzkoušejte třeba vitaminy B a C, případně železo nebo magnesium. Obzvlášť v případě, že máte náročné a stresující období, je příjem hořčíku klíčový pro normální fungování organismu.
Doplňte tekutiny
Pijete dost? A kolik je vlastně dost? O doporučeném příjmu tekutin se neustále diskutuje. Každý člověk je totiž úplně jiný a má tedy i jiné potřeby. Hubená žena bude potřebovat daleko méně tekutin než namakaný kulturista. Příjem se odvíjí také od fyzických aktivit. Obecně se ale doporučuje vypít alespoň dva litry tekutin denně.
Pijte především čistou neperlivou vodu. Vyhněte se pití slazených bublinkových nápojů, které váš organismus zbytečně zatěžují.
Procházejte se!
Na unavenou mysl není nic lepšího, než se jít na chvíli projít na čerstvý vzduch. Nejen, že si díky chůzi krásně protáhnete tělo, navíc se vám ale také okysličí mozek. Není potřeba se procházet kilometry daleko, ale věřte, že vám to pomůže. V případě, že jezdíte do práce či do školy, tak si zkuste prodloužit část, kdy jdete pěšky. Tělu prospěje pohyb. Doporučuje se ranní chůze okolo 1,5-2 kilometrů. Procházejte se také v průběhu dne, pokud máte sedavé zaměstnání!
Zkuste půst
Někdy je silná únava znakem toho, že naše tělo potřebuje pauzu. Životní styl většiny lidí je často velmi hektický plný nezdravého jídla, stresu, málo spánku, alkoholu a podobně. Vyzkoušejte někdy třeba jednodenní půst, po kterém se budete cítit lépe.
💡 Tip: Více se o jednodenním půstu dočtete v následujícím článku.
Studená sprcha
Pokud se po ránu nemůžete probrat, pak zkuste ledovou sprchu, která vás jistě nabudí do celého dne. Zkuste zatnout pěsti a tu chvíli v ledové vodě vydržet. To tedy není úplně doporučený způsob. Měli byste být v ledové vodě uvolnění a zhluboka dýchat. Ještě doporučuji propojit ranní ledovou sprchu s kratším desetiminutovým protahovacím cvičením, které zakončíte sérií kliků.
Účinky takové sprchy nejsou jenom nabuzení, ale také urychlení regenerace svalstva, snížení stresu a úzkosti a redukce celulitidy. Ráno vás sprcha zaručeně probere, posílí imunitu a spustí v těle procesy, které potřebujete.
Povzbuzující nápoje
Jsou to především studenti, jejichž hlavní pracovní vytížení je v noci. Právě studenti musejí řešit, jak překonat únavu a zůstat bdělí tak, aby byli schopní se vše naučit. Zatímco někdo je povahou spíše sova a noční tvor, jiný potřebuje trochu povzbudit.
Ospalost vám pomohou zažehnat nejrůznější nápoje s kofeinem od kávy, přes colu či energický drink až po černý čaj. Vyberte si to, co na vás nejvíce působí, případně to, na co jste nejméně zvyklí.
Je však jasné že toto není dlouhodobá varianta, neboť pít každodenně energické nápoje není zdravé a pro tělo ani mysl prospěšné.
Pokud jste si pořádně dali do těla a nyní se nemůžete ani pohnout, pak zkuste zamířit do nejbližšího wellness centra, kde si své ztuhlé svaly promasírujete v teplé vířivce. Na unavené svaly je také výborná masáž. Pokud jsou však vaše bolesti velmi silné, je lepší si na masáž chvíli počkat a dát svalům klid na regeneraci. No a asi nejlepším na relax a regeneraci je sauna. Saunování vyplavuje škodliviny a zrelaxujete mozek i tělo.
Pokud jste po celém dni v kanceláři ztuhlí, tak je ideální relaxačně 30 minut zaplavat a následně dát 45 minut saunu. Celý proces vás příjemně protáhne a unaví. Následně se můžete hluboce a dlouze vyspat. Druhý den budete mnohem lépe odpočatí a s chutí do nového dne.
💡 Tip: Přečtěte si také, jaké jsou hlavní přínosy pescetariánství.