Domů » Kamarádi s výhodami: Pravidla a problémy

Kamarádi s výhodami: Pravidla a problémy

autor Patricie Mikolášová
Publikováno: Poslední aktualizace 0 komentářů
kamaradi s vyhodami pravidla

Kamarádi s výhodami? Často skloňované popsání vztahu mezi mladými. Působí to svobodně, bez emocí a trendy. Že by jen samá plus? Dokáže člověk ovlivnit svoje city a dlouhodobě prožívat nezávazný vztah? Řekla bych, že kolem tohoto tématu se to jen hýří různými dotazy a je třeba na ně znát odpovědi. V tomto článku se podíváme, jak na přátelství s výhodami, jaká jsou pravidla a jakých 6 problémů může nastat. ⬇️

Jak začíná kamarádství s výhodami?

Stručně si řekněme – přátelství s výhodami jsou dva kamarádi, co se spolu domluvili, že budou provozovat sex bez závazků. Záměrně jsem napsala, že se spolu domluvili, protože to je nejdůležitější. Takový vztah, začnete tím, že si o tom promluvíte a oba víte do čeho jdete. Váháte, jak sbalit kamarádku či kamaráda? Nejsnadnější a ověřený způsob – pozvat ji/ho ven nebo začít konverzaci třeba na sociální síti. Často také můžete vidět na seznamkách zkratku FWB, která znamená, že dotyčný hledá a nebo častěji vylučuje seznámení ve formáte kamarádství s výhodami.

kamaradstvi s vyhodami
Friends or friends with benefits?

Jaká jsou pravidla?

Pravidla si stanovte dopředu, opět proberte s protějškem. Je podstatné, aby v tom bylo jasno. Bez toho to nepůjde. Může se stát, že se názorově lišíte, což by do budoucna mohl být problém. Vše si řekněte a určete si konkrétní pravidla. Tím zabráníte pozdějším nedorozuměním a nejasnostem.

Kamarádi s výhodami pravidla:

  • bez emocí, bez pocitů
  • bez závazků
  • volné intimní navazování jiných vztahů
  • bez očekávání

💡 Tip: Možná to působí, že se jedná o lehká pravidla, ale není snadné dodržet hlavně pravidlo bez emocí a bez pocitů. Však na tom většina kamarádství s výhodami vyhoří.

city
Jdeme do toho?

Proč ano?

Je to svobodné, můžete si ve svém volném čase dělat, co chcete. Nikomu se nemusíte zpovídat, je to oboustranné. Máte možnost navazovat nové vztahy a seznamovat se. Oproti sexu na jednu noc, víte s kým spíte a znáte se. Sex i díky tomu může vzkvétat, stává se lepším a lepším. Navíc skvěle hraje do noty, že si rozumíte a občas zajdete i jen tak ven. To zní celkem ideálně, ale je to dlouhodobě udržitelné?

kamaradi s vyhodami
Co si dneska zahrajeme?

Pozitivní může být i to, že časem z přátelství s výhodami se stane partnerský vztah, který povede ke společnému bydlení.

Kamarádství s výhodami je zejména vhodné, když se nacházíte po rozchodu a zatím nejste připraveni na další vážný vztah či se chcete věnovat plně pracovní kariéře. Trávíte čas s někým, koho máte rádi a zároveň si užíváte nezávazný sex. To může být na přechodnou dobu skvělé řešení, jak nebýt sám a přijít na jiné myšlenky.

💡 Tip: Užijte si film – Friends with benefits! Nejlépe se na to koukněte spolu, třeba to mezi vámi spustí zajímavou konverzaci!

Nezávazný vztah

Toto mluví za vše. Nezávazný vztah chceme možná ze začátku všichni, ale jak bývá zvykem, postupem času se názor změní. Z první zkušenosti vím, že není jednoduché chápat nezávazný vztah. Hodně věcí začne vyplouvat časem na povrch a najednou si řeknete: ,, Já to takhle nechci.” Buď to přijde z jedné strany či z té druhé. Za zvážení stojí, že se už nikdy pravděpodobně nedostanete na úroveň přátelství, kde to všechno začalo. To je celkem problém. Rozmyslete si, jak moc toužíte mít sex s kamarádkou či kamarádem, když to ohrozí vaše přátelství. Není tohle ta nejpodstatnější věc, kterou si musíte promyslet?

Možná teď přemýšlíte nad tím: ,, Je to jediná nevýhoda? Mám to risknout? ” Kamarádství s výhodami, ale dokáže způsobit i další problémy, které naruší tento vztah a vy jim tak budete muset čelit. Bohužel ztrátu opravdového přátelství už nikdy zpátky nevezmete.

pratelstvi s vyhodami
Je nám spolu opravdu dobře!

Problémy kamarádství s výhodami

Nabízí se otázka: ,,Nepřináší to do budoucna daleko více starostí než přinese pozitivního?” Tento vztah je dočasné řešení, jak překonat nějaké období, ale z dlouhodobého hlediska to považuji za neudržitelné. City a naše sebereflexe v tom umí udělat značný zmatek. My se tak můžeme dostat do frustrující situace, z které nevíme jak najít východisko. 6 problémů, které mohou nastat:

1. City

Snadno se řekne, že by to mělo být bez emocí a citů. Jde to ale nakázat? Jak už jsem nakousla v předchozím odstavci, přijde to buď z jedné nebo druhé strany. Vy se můžete sice stále cítit svobodně a bez závazků, kdež to na druhé straně už je to plné emocí a zamilovaných pocitů. Změnily se vaše city? Položte si otázku, zda toužíte být jen ve vztahu jako kamarádi s výhodami? Srovnejte si své myšlenky, pomůže s tím například myšlenková mapa.

2. Blokace navázání nového vztahu

Jako další problém vnímám eventuální blokaci navázání nového vztahu. Řekněme si, že si užíváte kamarádství s výhodami a tuto situaci vnímáte naprosto v pohodě. Pro někoho nového to může být nepochopitelné a negativně ovlivnit další seznamování. Nový muž nemusí chtít chápat, jak to spolu máte a rovnou se dá do režimu, že nemá zájem.

3. Očekávání

I když je to člověk, který spadá do okruhu přátel, nemějte žádná očekávání. Nečekejte, že s vámi bude trávit veškerý volný čas, že je povinnost chodit s vámi na různé akce či být pro vás kdykoliv si vzpomenete. Nezávazný vztah je o tom, že ani jeden od druhého neočekáváte nic navíc!

4. Žárlivost

V rámci navazování i dalších intimních vztahů můžeme později dojít k názoru, že se nechceme dělit o svou kamarádku, kamaráda. Následně přichází nepříjemný pocit spojen se žárlivostí. Tato situace dokáže značně ovlivnit přátelství a díky žárlivosti tak udeřit ránu do kamarádského vztahu. Doporučuji o všem mluvit otevřeně, nepotlačovat emoce a nesnažit se za každou cenu zůstat v tom, když se trápíte.

nezavazny vztah
Jak to, že je někde s někým jiným?

5. Nenadálé skončení vztahu

To, že je tento vztah bez závazků a vy s čistým svědomím randíte třeba přes seznamky, může vést k tomu, že najdete někoho, s kým budete chtít partnerský vztah. Samozřejmě to platí oboustranně. Najednou se vám někdo objeví v živote a vy vyměníte svou kamarádku, kamaráda nebo budete vyměněn. To umí zasáhnout naše sebevědomí a vyplavit různé pochyby – proč ale nechce nás?

6. Sexuální choroby

Jelikož je to nezávazné, každý může spát, s kým chce. I když si užíváte sex s kamarádkou, kamarádem buďte opatrní, co se týče ochrany. Časté střídání sexuálních partnerů přináší možná rizika spojená se sexuálně přenosnými chorobami.

Kamarádi s výhodami, ano či ne?

✔️ Ano, je to super, hlavně pokud jste naladěni na stejné vlně. Můžete sledovat společně seriály na Netflixu, chodit na akce či sdílet stejné koníčky. Pravidla, jaká si určíte jsou na vás, ale pamatujte, že existují základní pravidla, která tento jedinečný vztah tvoří. Nejdůležitější je, si uvědomit, že se jedná o někoho z vašich přátel a ovlivní to budoucnost mezi vámi. Ať chcete nebo ne. Můžete jít do toho s vidinou, že si budete jen užívat nezávislý sex s kamarádkou, kamarádem. Bohužel, ale některým problémům, které mohou nastat těžko zabráníte.

❌ Ze začátku to působí, že to určitě chceme. Na tom není špatného. Necítit závazek vůči druhému člověku je osvobozující, cítíme se volní. Bohužel takový vztah netrvá věčně a je potřeba na to být připraven. Kamarádi s výhodami může být totiž jen chvilkové. Otevře nám to nové možnosti, jak uspokojit své osobní potřeby a být nezávislý. Možná proto je tento vztah tak oblíbený. Nabízí totiž prostor k sexuálnímu potěšení a zároveň naprosto bez závazku. Na druhou stranu si v tomto vztahu nemůžeme být ničím jistí.

pratelsví s vyhodami
Takže kamarádi s výhodami?

Další zajímavé články

Žij úspěšně nové logo

Jak uspět v době internetu v životě i podnikání.

Copyright © 2024 | ŽijÚspěšně.cz