Děsí vás představa ročního vyúčtování elektřiny a s tím spojený nedoplatek? Cena za elektřinu i plyn se neustále šplhá do závratných výšin a vy nemáte jistoto, že pro vás bude příští vyúčtování finančně únosné. V článku vám vysvětlíme, jaká je průměrná spotřeba elektřiny v rodinném domě i bytě, jak ušetřit za energie a jestli se vám vyplatí fotovoltaika a tepelné čerpadlo.
Ukážeme vám také, jakými způsoby se dá ušetřit. Spotřeba elektřiny se totiž odvíjí od toho, co vše je v domácnosti elektřinou poháněno. Ale nejdříve se podívejme, jaká je průměrná roční spotřeba elektřiny v České republice.
Průměrně domácnost v České republice spotřebuje okolo 2,5-3,5 MWh elektřiny každý rok. Při používání jen na obsluhu spotřebičů a šetrném zacházení se domácnost může dostat něco málo přes 1 MWh elektřiny každý rok.
ČEZ
💡 Tip: Přečtěte si také, jak co nejvíce snížit vaše domácí výdaje, a ušetřete.
Obsah článku
Průměrná spotřeba elektřiny
Nic nedokáže s rodinným rozpočtem zamávat tolik jako nepředvídatelné výdaje. Rozbitá pračka, pokažené auto nebo i velký nedoplatek za elektřinu či plyn. Obzvlášť dnes, když ceny za elektřinu strmě rostou a kolísají. Obecně větší nedoplatek za energie postihne za život někdy každého. Právě od té doby začne více vnímat, jaký spotřebič má jaký odběr elektrické energie nebo jak ekonomičtěji topit. Víte, jaká je spotřeba elektřiny v různých domech a bytech? Pojďme se na to podívat v nezávazném přehledu při dvou až třech osobách a topení na elektřinu:
💡 Tip: Pokud chcete elektřinou i jen částečně topit, tak rozhodně přejděte na takzvanou nízkou sazbu
Průměrná spotřeba elektřiny v bytě 3+1 | 3000-6000 Kč |
Průměrná spotřeba elektřiny v bytě 2+1 | 2500-5000 Kč |
Průměrná spotřeba elektřiny v bytě 1+1 | 2000-4000 Kč |
Průměrná spotřeba elektřiny v menším domku | 5500-10000 Kč |
Průměrná spotřeba elektřiny ve větším domku | 7000-14000 Kč |
Další tabulka je spotřeba elektřiny, kdy se s elektřinou nevytápí:
Průměrná spotřeba elektřiny v bytě 3+1 | 1300-2500 Kč |
Průměrná spotřeba elektřiny v bytě 2+1 | 1000-2200 Kč |
Průměrná spotřeba elektřiny v bytě 1+1 | 900-2000 Kč |
Průměrná spotřeba elektřiny v menším domku | 1350-3000 Kč |
Průměrná spotřeba elektřiny ve větším domku | 1500-3500 Kč |
Průměrná spotřeba elektřiny v rodinném domě
U rodinného domu je spotřeba elektřiny pochopitelně vyšší. Velmi záleží na tom, zda se elektřinou pouze svítí a napájí běžné spotřebiče, nebo zda se jí zároveň i topí či vaří.
Pokud elektřina slouží pouze ke svícení a napájení běžných spotřebičů, pak se výška spotřeby pohybuje mezi 2000 až 3200 kWh za rok. Většina českých domácností využívá elektřinu právě pouze tímto způsobem. Řadí se proto do kategorie D02d, tedy ve vysokém tarifu, kde je cena za kWh dražší.
Při ohřevu vody se suma může navýšit až o 1000 kWh. Vše se odvíjí od počtu lidí v domácnosti. Počítejte s tím, že spotřeba teplé vody je průměrně asi 60 litrů na osobu na den. Dáváte si každý den horkou vanu plnou až po okraj? Pokud chcete ušetřit, zkuste raději krátkou sprchu!
Nicméně díky výhřevu vody pomocí elektřiny jsou tyto domácnosti zařazeny do kategorie D25d (nižší spotřeba) nebo D26d (vyšší spotřeba). To v praxi znamená, že mají každý den po dobu 8 hodin možnost využít nízký tarif s levnější elektřinou, a to pro všechny spotřebiče.
Největší spotřeba je potom v případě, že elektřinou zároveň i vytápíte. Potom se jedná o spotřebu i vyšší než 10 tisíc kWh.
💡 Tip: Zjistěte také, jak snížit výdaje za vodu a zkuste si srovnat také dodavatele elektřiny.
Průměrná spotřeba elektřiny v bytě
V malém bytě, kde máte sotva jednu lampu a varnou konev se nemusíte přílišné spotřeby elektřiny bát. Jinak tomu může být u velkého bytu, který je navíc ve starém a nezatepleném domě. Stejně jako u domu zde ale platí, že záleží na tom, co vše budete elektřinou pohánět.
Pro byt u rozloze 20 m² se spotřeba elektřiny pohybuje mezi 1500 a 2800 kWh za rok. Ve větším bytě o velikosti 75 m² to může být mezi 5500 a 10500 kWh.
Pokud chcete zjistit, jaká je přesná spotřeba elektřiny ve vaší domácnosti, případně pouze určitého spotřebiče, můžete vyzkoušet některou z internetových kalkulaček. Osobně doporučujeme pro porovnání cen energií srovnejto.cz nebo web ceny energie.
Vytápění elektřinou v bytě je poměrně v pohodě, ovšem pro vytápění domu elektřinou se již možná setkáte s pěkně mastnou fakturou. Zde začíná být nutností mít tepelné čerpadlo, solární panely a nebo ideálně kombinaci obojího. Určitě neváhejte poptat jednoho z hlavních dodavatelů tepelných čerpadel i solárů. Obecně platí, že u domu je elektřina i o třetinu dražší než plyn a dvojnásobně drahá než tuhá paliva. Průměrná spotřeba plynu v rodinném domě tak patří k prostřední a pohodlné variantě.
Jak ušetřit?
Nyní vám představíme několik tipů, jak pomoct rodinnému rozpočtu a na elektřině ušetřit:
1. Solární panely
Určitě jste zaslechli, že někdo z vašeho okolí si v poslední době nechal na střechu dát solární panely. Tento boom rozpoutaly jednak zvyšující se ceny za elektřinu, ale také snaha o ekologičtější domácnost.
Funguje to tak, že se energie bere přímo ze slunečního záření. Výhodou je, že solární panely mají poměrně dlouhou životnost, jsou nenáročné na obsluhu i na provozní náklady. Navíc na jejich pořízení můžete získat státní dotaci – nyní nazvanou Nová zelené úsporám. Pokud chcete státní dotaci využít na maximum, tak určitě kontaktujte jednoho z prověřených dodavatelů, kteří vám celou dotaci bez námahy vyřídí.
Nevýhodou oproti tomu je vyšší vstupní investice v podobě desítek až stovek tisíc a také nepředvídatelnost počasí. Panely se navíc nehodí a každý typ střechy. Optimální je natočení na jih a mírný sklon asi 30 °. Ovšem dnešní možnosti jsou již pokročilejší než před 10 lety. Instalace celého fotovoltaického systému je pro specializovanou firmu většinou otázkou dvou dnů.
2. Tepelné čerpadlo
Stejně jako o solárních panelech se v poslední době hodně diskutuje o výhodách tepelného čerpadla, které můžete využít jako alternativní a ekologičtější zdroj topení doma.
Velkou výhodou tepelného čerpadla jsou nízké provozní náklady, neboť zhruba tři čtvrtě tepelné energie čerpá z okolí a pouze zbylou čtvrtinu z elektrické sítě. Díky čerpadlu navíc dostanete levnější sazbu elektrické energie. Dále onu jednu čtvrtinu můžete z velké části pokrýt v kombinaci se solárními panely.
Nicméně i u čerpadla jsou dvě velké nevýhody v podobě vysoké vstupní investice v desítkách až stovkách tisíc a náročná instalace, která vyžaduje výkopy pro položení zemních kolektorů. Solární panely si zvládne leckterý kutil zprovoznit sám. Tepelné čerpadlo je práce pro odbornou firmu. Některá čerpadla jsou navíc hodně hlučná, a je tak lepší jej mít v oddělené místnosti.
💡 Tip: Pokud nad pořízením tepelného čerpadla uvažujete, přečtěte si, co dělat pro získání dotací.
3. Tepelná izolace domu
Zamyslete se. Je váš byt či dům tepelně izolovaný? Zainvestovat do nových oken vás sice může stát spoustu času, peněz i komfortu, avšak škvírou v nich vám denně vylítává mnoho peněz. Díky izolaci domu vám nebude unikat teplo a vy tolik neprotopíte.
Pokud se chcete v této problematice zorientovat, tak několik rad:
- Nechte si změřit tepelné mosty a úniky.
- Pokud máte 25 let stará okna, tak je vyměňte.
- Začněte zateplením stropu, zde jsou největší úniky.
- Zateplete sokl a základy.
- Nechte si poradit.
Mnoho lidí přemýšlí o investicích do akcií, aby v nejisté době uchránili své peníze, ale základem je dobrá investice do vaší nemovitosti, abyste zbytečně nevyhazovali peníze na vytápění.
4. Životní styl
Jedním z nejpodstatnějších způsobů, jak ušetřit za elektřinu, je upravit svůj životní styl. Jestliže máte ve všech pokojích neustále rožnutá světla, televize běží od rána do večera, aniž by se na ni kdokoliv díval, denně si všichni členové domácnosti dopřávají horkou vanu, pak se nemůžete divit, že je vaše spotřeba elektřiny příliš vysoká.
Zbytečným plýtváním elektřiny, plynu i vody se chováte nejen neekonomicky, ale také nezodpovědně vůči životnímu prostředí.
- Kupujte šetrné spotřebiče: Šetřit energii můžete už v obchodě při výběru samotného zboží. Jak jistě víte, každý elektrický spotřebič má na sobě některý z energetických štítků od A po G, kde A je nejúspornější, a naopak G je nejméně úsporný. Staré spotřebiče jsou navíc velmi neúsporné, je proto lepší zainvestovat do nových
- Úsporné praní: I u praní můžete šetřit. Místo praní na 60 °C raději perte na 40 °C a perte až ve chvíli, kdy máte pračku opravdu naplněnou
- Úsporné žárovky: Místo klasických žárovek použijte raději ty úsporné, které šetří elektřinu
- Nepřetápějte: Máte doma takové vedro, že byste klidně mohli chodit v plavkách? Nejen, že je to nezdravé, ale také zbytečně plýtváte elektřinou. Ideální teplota v bytě je totiž okolo 20 °C, na noc by potom měla ještě zhruba o dva stupně klesnout
- Odmražení lednice: Kdy jste naposledy odmrazovali lednici? Jestli si na to sotva vzpomenete, raději zpozorněte. Námraza totiž výrazně zvyšuje energetickou spotřebu! Zároveň do lednice dávejte pouze zchladlé potraviny
- Pokud máte elektrický bojler a chystáte se někam na více než tři dny, tak ho vypněte. Také ohřívejte vodu v bojleru na teplotu, v které se sprchujete. Pokud jste se někdy lekli zbytečně teplé vody, tak přehříváte vodu na 57 a více stupňů. To vás stojí peníze navíc a také bojler vydrží při ohřevu na vyšší teplotu méně.
Další tipy na šetření elektřiny ve vaší domácnosti najdete v následujícím videu.
💡 Tip: Přečtěte si také, proč si začít psát bullet journal? Nebo se inspirujte a ušetřete na jídle.