Domů » 10 Tipů a triků, které vám pomohou při běhání

10 Tipů a triků, které vám pomohou při běhání

autor Eliška Vachková
0 komentář
běhání

Chcete začít běhat nebo už běháte? Máme pro vás tipy, které vám pomohou jak při přípravě, tak přímo v akci! Pojďte se inspirovat 10 radami, kterými se zlepšíte v běhu.

Proč běhat

Běhání buďto milujete nebo nesnášíte. Protože se často provozuje ve školách, možná jste si ho znechutili. Věřte ale, že běhat kvůli tomu, že to chcete vy je mnohem lepší a hlavně naplňující. Při běhu osvobozujete mysl, soustředíte se na sebe a užíváte si čerstvého vzduchu (pokud běháte venku). Benefity, které vám běhání přinese jsou:

  • pohyb celého těla,
  • kardio i posilování v jednom,
  • zlepšení fyzičky,
  • možnost být venku,
  • viditelné zlepšení výsledků (vzdálenost, čas).

Běhat můžete jak venku, tak uvnitř na páse – záleží na tom, co preferujete. V chladnějších měsících bývá oblíbenější fitko, naopak na jaře raději vyběhnete ven. Stejně tak se volba odvíjí od místa, které si ke běhu vybíráte. Pokud chcete být raději sami, pak běhejte v lese nebo si vybírejte dobu, kdy je většina lidí v práci nebo ještě spí.

Styl běhání může být zaměřený na co nejdelší vzdálenost, nejkratší čas nebo kombinaci obojího. Dle toho si pak nastavíte rychlost běhu (vyklusávání, sprint) a přestávky (pokud nějaké vůbec budou). Důležité je neporovnávat se s ostatními, protože každý má jiný cíl a dle toho také výsledky. Vyberte si, co je pro vás nejlepší!

10 Tipů a triků: Běhání

Aby se vám běhalo lépe, rychleji a efektivněji, máme pro vás 10 tipů a triků, které se vám budou hodit, ať už s během začínáte nebo se považujete za (skoro) profíky. Možná většinu budete znát, ale vsadím se, že alespoň jedna věc pro vás bude nová a užitečná. Jdeme na to!

Tip č.1: Pořiďte si ledvinku

Abyste sluchátka, telefon a klíče od bytu nemuseli nosit po kapsách, pořiďte si ledvinku, připněte si ji kolem pasu a vyběhnete! Je to levné, jednoduché a praktické řešení, které vám tak usnadní život. Než jsem ledvinku koupila, neustále jsem myslela na to, aby mi telefon nevypadl z kapsy. Dneska mě při běhu nic nerozrušuje.

Tip č.2: Bluetooth sluchátka

Dráty jsou při pohybu hotové peklo. Lítají všude možně a může se stát, že s nimi trhnete a mobil je na zemi. Zabraňte tomu bluetooth sluchátky, která si propojíte s mobilem, nasadíte a mobil můžete umístit tam, kam se vám to hodí. V uších vám zní hudba, která vás motivuje a vy máte volné ruce. Nezapomeňte je jen pravidelně nabíjet.

běhání
Bluetooth sluchátka poskytují svobodu a možnost užívat si hudbu bez obav.

Tip č.3: Aplikace na cvičení/hodinky

Abyste si svou aktivitu mohli zaznamenávat a pozorovat výsledky, najděte si ve svém smartphonu aplikaci Zdraví. Pokud ji tam nemáte (což pochybuji), stáhněte si ji nebo vyhledejte takovou, která se vám bude nejvíce líbit. Můžete tak vidět, jakou vzdálenost jste uběhli, za jaký čas a moct porovnávat jednotlivé dny. Navíc jistě oceníte, když vám při běhání aplikace oznámí, že máte kilometr za sebou a za jak dlouho jste ho zvládli uběhnout.

💡 Tip: Aplikací na běhání existuje mnohem více druhů, než je ty, které vám měří čas a vzdálenost. Podívejte se na všechny možnosti v tomto článku.

Tip č.4: Protein

Protože budete potřebovat před běháním sílu, zkuste si připravit protein s mlékem či vodou – dodá energii, nasytí vás a je zdrojem bílkovin, které jsou důležité pro růst svalů. Na trhu existují různé příchutě i značky, vyplatí se zainvestovat. Protein navíc využijete i při vaření či pečení, takže se v kuchyni určitě neztratí.

Tip č.5: Jídlo a pití před během

Pokud už běháte, možná jste přišli na to, že je třeba vychytat dobu jídla a pití před tím, než vyrazíte. Když se najíte těsně před tím, budete běhat s plným žaludkem. Když se ale naopak nenajíte, nebudete mít sílu. Co s tím?

  • Dejte si něco lehčího cca půl hodiny před tím, než začnete s aktivitou (jogurt, banán, proteinová tyčinka či protein),
  • Nepijte těsně před běháním velké množství, pouze si lokněte, abyste pak neměli plný močový měchýř a nezapomeňte si před odchodem dojít na malou,
  • Po běhání se napijte, ale během běhu se spíše snažte zůstat nasuchu, voda by vám mohla žbluňkat v žaludku,
  • Pijte čistou vodu, žádné minerálky ani sladké šťávy, mělo by to na výsledek neblahý vliv.

Tip č.6: Outfit

Může se zdát jako zbytečnost, to tady zmiňovat, ale především na podzim a zimu je outfit zásadní. Pokud je venku teplo, není co řešit – berete to, v čem se neusmažíte. Na podzim ale přicházejí nižší teploty, při kterým nastává dilema. Není taková zima, abyste nemohli jít běhat, ale zároveň nemáte nic, v čem by vám bylo teplo a zároveň pohodlno při pohybu. Je čas vrstvit! Vezměte si na sebe co nejvíce věcí, které nejdou vidět, aby vám bylo tepleji – podprsenku, top, tílko, tričko, mikinu. Jedině tak vás totiž neofoukne, budete se moct kdykoliv odvrstvit a budete v teple. Nezapomeňte ani na kvalitní obuv.

běhání
Outfit je především ve studenějších měsících třeba upravit, abyste se vyhnuli nachlazení.

Tip č.7: Playlist

Playlist je jedna z nejdůležitějších věcí. Abyste zůstali motivovaní a měli chuť se překonávat, sestavte si svůj vlastní mix vašich nejoblíbenějších hitů, které vám dodají energii. Pokud nemáte inspiraci na skladby, zkuste si najíst playlist třeba na Spotify. Až nebudete moct, přijde písnička, která vás přinutí pokračovat a vy ucítíte příval energie.

Tip č.8: Dech

Úplně na prvním místě je dýchání. Pokud špatně dýcháte, nepůjde to hladce a brzy budete muset zastavit nebo se lehce vyčerpáte. Znáte ten pocit, kdy vás píchá v boku? Soustřeďte se na pravidelné nadechnutí nosem a vydechnutí pusou – nedýchejte ani moc rychle ani dech úplně neprodlužujte, aby se vám nemotala hlava. Když zastavíte, nepřestávejte s pravidelným dýcháním a choďte, nestůjte na místě. Až budete trochu vydýchaní a odpočatí, pokračujte v běhu.

Tip č.9: Myšlenky

Psychika blízce souvisí s tělem, to už jistě víte. U sportu tomu není jinak. Když budete myslet na negativní věci, asi těžko budete mít z čeho brát energii a moct ji využít. Úzkosti souvisí s dechem, který se při běhání ztíží, a nastanou tak potíže fyzické. Dávejte na to pozor a při běhání se od myšlenek ideálně úplně osvoboďte.

Tip č.10: Překonávejte se!

Posledním tipem bude něco, na čem můžete pracovat do budoucna. Pravidelně nebo jednou za čas se překonávejte. Nastavte si například trasu, kterou chcete běhat, ale snažte se ji pokaždé uběhnout co nejrychleji, nebo se naopak pokuste o co nejdelší uběhnutou vzdálenost. Zkuste také jiný terén, běhání s kamarády nebo se zvířaty. Zapomeňte na stereotyp a vneste do svého života trochu změny!

běhání
Pokoření vlastních cílů vás nabije, dodá sílu a podpoří sebevědomí.

Jak začít s běháním

Jestliže jste začátečník, možná bojujete se strachem vyjít ze své komfortní zóny. Pokud jdete běhat mezi lidi, může to být ze začátku nepříjemné, ale z vlastní zkušenosti vím, že vás každý, koho na své cestě potkáte rád podpoří, vyjádří obdiv nebo vás jinak pozitivně ovlivní. A koneckonců, všem je to úplně jedno, starají se o sebe. Vezměte si, jak reagujete vy, když někde narazíte na běžce – prostě ho zaznamenáte a za chvíli je pryč. Vykašlete se na své obavy a prostě jděte do toho! Uvidíte, že je to mnohem lehčí, než si myslíte.

Další zajímavé články

Žij úspěšně nové logo

Jak uspět v době internetu v životě i podnikání.

Copyright © 2024 | ŽijÚspěšně.cz