Domů » Biohacking: Co je a jak funguje?

Biohacking: Co je a jak funguje?

autor Tereza Gödrichová
Publikováno: Poslední aktualizace 0 komentář
životní styl

Biohacking aneb provádění malých postupných změn pro lepší zdraví

Přerušovaný půst. Nositelná zařízení k měření různých faktorů. Optimalizace života pro dlouhověkost. Co mají tyto buzzwords společného? Všechny spadají pod další módní slovo, které jste možná už někde slyšeli – biohacking. 

Biohacking představuje termín, který označuje postupné změny, tipy a triky, které můžete provést ve svém těle a ve svém životním stylu. Tento přístup má potenciál zlepšit vaše celkové zdraví a možná i prodloužit životaschopnost

V tomto článku se dozvíte, co biohacking obnáší, jaké jsou jeho potenciální způsoby k využití pro zlepšení svého zdravotního stavu a zda je opravdu bezpečný.

Co je biohacking?

Biohacking zahrnuje provádění malých, strategických změn návyků a chování za účelem zlepšení faktorů, jako jsou kognitivní funkce nebo řízení hmotnosti. Jedná se o praxi využívání určitých metod získaných z oborů biologie, genetiky, neurovědy a výživy.

Tento termín se může zdát jako novinka, ale existuje mnoho osvědčených „biohacků“, které jsou známé již dlouho – třeba menší konzumace rafinovaných sacharidů a omezení kofeinu.

Všechny strategie biohackingu se mají postarat o zvýšení fyzického nebo duševního výkonu, zlepšení celkového zdraví a pohody nebo dosažení konkrétního zdravotního výsledku (jako je ztráta hmotnosti).

Do své každodenní rutiny můžete snadno přidat biohacky mírných forem nebo menší úpravy životního stylu, které vedou ke zdravému stravování, větší fyzické aktivitě, lepšímu zvládání stresu a snížení rizika srdečních chorob, pokud se o tento směr zajímáte. Více konkrétních tipů můžete nalézt také zde.

Zdraví
Biohacking vám postupnými krůčky zkvalitňuje a prodlužuje život

Biohacky, které můžete vyzkoušet

I když se některé způsoby biohackingu mohou zdát extrémní, formy jako meditace a přerušovaný půst jsou poměrně běžné a prověřené časem, přičemž jejich použití podporuje rozsáhlý výzkum. Novinku však představuje hnutí za tímto celkovým úsilím o lepší biologické funkce.

Pokud vás biohacking zaujmul, můžete se pokusit zlepšit své zdraví, produktivitu a kognitivní funkce prostřednictvím následujících biohacků.

1. Správné stravování

Ve snaze o zlepšení svého celkového zdraví a vitality představuje jeden z nejúčinnějších nástrojů stravování. Jídlo není jen výživa nebo to, kolik vážíme. Jedná se o informace, které vaše tělo využívá k optimálnímu fungování. 

Biohacking vaší stravy zahrnuje uvážená rozhodnutí pro optimalizaci vaší každodenní výživy, zvýšení energetické hladiny, posílení kognitivních funkcí a podporu celkové pohody. 

Několik jednoduchých, ale vysoce účinných biohackovacích strategií pro lepší výživu:

  • Upřednostňujte plnohodnotné potraviny bohaté na živiny: Biohacking vaší stravy začíná výběrem správného paliva pro vaše tělo. Váš jídelníček by se měl zakládat na celistvých potravinách bohatých na živiny, jako je ovoce, zelenina, bílkoviny, celozrnné výrobky a zdravé tuky. Tyto potraviny jsou plné vitamínů, minerálů, antioxidantů a vlákniny, které vyživují vaše tělo a podporují optimální fungování.
  • Pochopte svá makra a mikra: Udělejte si čas na pochopení makronutrientů (sacharidy, bílkoviny a tuky) a mikroživin (vitamíny a minerály). Vyvažte příjem makroživin podle svých cílů, ať už jde o budování svalů, hubnutí nebo zlepšování kognitivních výkonů. Zajistěte, abyste získali různé mikroživiny prostřednictvím pestré palety ovoce a zeleniny.
  • Cvičte vědomé jezení: Biohacking není jen o tom, co jíte, ale také o tom, jak jíte. Vědomé jedení zahrnuje vychutnávat si každé sousto, věnovat pozornost signálům hladu/sytosti a jíst s úmyslem. Tato praxe může pomoci zabránit přejídání, zlepšit trávení a zlepšit váš vztah k jídlu.

Především vždy poslouchejte své tělo! Snad nejdůležitějším aspektem biohackingu vašeho stravování je naslouchání signálům vašeho těla. Věnujte pozornost tomu, jak se cítíte po konzumaci konkrétních potravin.

Mezi další nejčastější změny v jídelníčku v rámci biohackingu patří:

  • vynechání vysoce zpracovaných potravin,
  • omezení konzumace jednoduchých cukrů
  • preference surovin z lokálních a kvalitních zdrojů,
  • vyšší množství ovoce a zeleniny,
  • péče o svůj mikrobiom.

2. Přerušovaný půst

Už víte, že existují různé formy biohackingu, které se zaměřují na stravu a výživu.

Další z těch nejpopulárnějších představuje přerušovaný půst, který zahrnuje dodržování určitého časového okna mezi konzumací jídla a následným postěním. Oblíbené intervaly, které mnoho lidí dodržuje, jsou 14:10 (14 hodin postění a 10 hodin na jezení) nebo 16:8.

Tato strategie může pomoci při:

  • regulaci hmotnosti,
  • snížení zánětu v těle,
  • kontrole hladiny cukru v krvi,
  • snížení krevního tlaku,
  • zvýšení odolnosti vůči srdečnímu stresu,
  • snížení srdeční frekvence.

Je důležité zdůraznit, že biohacking není univerzální přístup. Přerušovaný půst, i když se obecně jedná o bezpečnou metodu, nemusí vyhovovat každému. Určité skupiny lidí, včetně starších osob, těhotných nebo kojících žen a lidí s oslabenou imunitou nebo těch beroucích určité určité léky či majících nějaké zdravotní problémy (například trpí poruchami příjmu potravy), by měly být opatrné a nejprve si promluvit se svým lékařem, než takové diety vyzkouší.

3. Optimalizace spánku

Kvalitní spánek je základ zdravého života. S jeho vynecháváním nikdy nedocílíte optimálního fungování vašeho organismu. Mimo jiné nedostatek spánku může přispívat ke  kardiovaskulárním nebo metabolickým onemocněním.

Asi všichni víte, že se doporučuje spát minimálně 8 hodin. Ale kromě délky je důležitá zejména kvalita spánku. Někomu může stačit dokonce 6 hodin hlubokého spánku, zatímco jiný se ani po 8 hodinách necítí fresh. Pozorujte tedy především sebe a zaměřujte se na vyšší kvalitu svého spánku.

Tyto jednoduché tipy parádně optimalizují váš spánek:

  • Omezení modrého světla: Alespoň 1–2 hodiny před spaním omezte modré světlo z různých obrazovek, které dost narušuje váš spánek. Pořiďte si třeba červené brýle, nastavitelné žárovky a už i na většině displejích vašich zařízení lze nastavit červené světlo. 
  • Omezení kofeinu v odpoledních a večerních hodinách: Vaše oblíbené kofeinové nápoje si zkuste vychutnat dopoledne, maximálně cca do 14 hodin odpoledne. Pak je vyměňte za spíše uklidňující nápoje a večer si pochutnejte třeba na čaji z meduňky či kozlíku.
  • Vytvoření večerní rutiny: Ta vás dokáže příjemně zrelaxovat, uvolnit a připravit na noční odpočinek. Čtěte si knížky, meditujte, lehce se protáhněte, dopřejte si relaxační koupel či si povídejte s ostatními členy domácnosti.
  • Nastavení stejného pravidelného času spánku a vstávání: Pokud budete chodit spát a ráno vstávat ve stejný čas, vaše tělo vám opravdu poděkuje a taky více zkvalitní váš spánek. Nebojte, vážně si na to můžete zvyknout a lze to pak praktikovat přes týden i o víkendu (pokud vám to vaše pracovní doba dovoluje).
  • Po probuzení koukejte do denního světla: Když se ráno probudíte, zkuste hned nekoukat do telefonu, ale jděte k oknu či na balkon, nadechněte se čerstvého vzduchu a koukejte do přirozeného světla probouzejícího se rána. Ano, už ránem startujete své tělo k tomu, aby večer dobře ulehlo. Tím totiž optimalizujete svůj přirozený vrchol kortizolu ráno a nakonec i produkci melatoninu následující noc.

Tyto kroky jsou opravdu důležité pro optimalizaci spánku a samozřejmě existuje i mnoho dalších tipů pro lepší spánek, které můžete vyzkoušet a zapojit do vašeho každodenního fungování.

💡 Tip: Podívejte se na 10 nejlepších potravin a tekutin, které je vhodné konzumovat před spaním, aby se váš spánek co nejvíce zkvalitnil.

4. Terapie studenou vodou

Otužování pomocí ledové vody stále nabírá na popularitě v oblasti zdravého životního stylu a může mít různé přínosy pro lidské zdraví. Spočívá v tom, že se lidé ponoří do vody o teplotě obvykle nižší než 15 °C. Jedná se například o plavání ve venkovní vodě nebo o ledovou koupel či sprchu.

Tento biohack působí pozitivně na lidský organismus, konkrétně na:

  • kardiovaskulární systém,
  • imunitní systém,
  • endokrinní systém,
  • zlepšení regenerace svalů,
  • duševní zdraví.

S plaváním ve studené vodě se však pojí také vážná rizika, mezi něž patří:

  • šok z chladu,
  • podchlazení,
  • až dokonce náhlá smrt.

Zájemci o plavání ve studené vodě nebo o ponoření do ní mohou vyzkoušet aklimatizační program pod dohledem vyškoleného odborníka. Ten zahrnuje krátkodobé vystavení studené vodě a pomalé prodlužování doby, kterou člověk stráví ve vodě, aby si vybudoval toleranci.

Přečtěte si více o otužování a jak s ním začít.

5. Kofein

Kofein může pomoci zvýšit bdělost a produktivitu, což podporuje větší pocit soustředění.

Lidé by však měli kofein užívat s mírou, protože může vyvolat i vedlejší účinky, jako je zvýšený krevní tlak, bušení srdce, třes, pálení žáhy a bolesti hlavy.

S kofeinem je to trochu sporné. Obecně se nedoporučuje pít kávu na lačno hned po probuzení. Tělu byste totiž měli dovolit, aby se přirozeně probudilo samo. První šálek kofeinového nápoje by měl být až několik hodin po probuzení a ideálně po jídle. Zejména ženám káva na lačno často rozhazuje hormony.

Ovšem biohacking v některých případech hlásí něco jiného. Dalším populárním biohackem, který některým lidem pomohl, je „bullletproof coffe“ neboli „neprůstřelná káva“. Jedná se o nápoj, který kombinuje organickou kávu, MCT olej a máslo či ghee. V mírném množství může tato káva pomoci lidem cítit se sytější, pomáhá vyhnutí se kardiovaskulárním onemocněním a může pomoci předcházet některým druhům rakoviny. Doporučuje se pít hned ráno cca do hodiny od probuzení, kdy má krásně nastartovat tělo i mysl a celé dopoledne zajistit obří vlnu energie.

Takže sami vidíte, že mnohá tvrzení se navzájem vylučují. Musíte zkrátka sami na sobě vyzkoušet, co bude fungovat konkrétně vám.

4. Nositelná zařízení

Biohacking využívá různé technologie k monitorování. Nositelná zařízení umožňují sledovat důležité zdravotní faktory, jako je srdeční frekvence, kvalita spánku a fyzická aktivita.

Tato zařízení mohou také sloužit jako motivační nástroje, protože nabízejí různé funkce, jako třeba nastavení cílů, připomenutí a sledování pokroku.

Oblíbené jsou různé chytré hodinky, ale již existuje mnoho druhů nositelných zařízení sloužícím k monitorováním, jako například Oura ring.

Ovšem dejte si na tento biohack pozor, některým lidem nemusí přílišné sledování dělat dobře a spíše jim způsobovat stres, což rozhodně neprospívá celkovému zdraví a psychické pohodě. Navíc nositelná technologie může vystavovat zbytečné radiofrekvenci a odvádět vaši pozornost od toho, jak se doopravdy cítíte.

Ještě hodnotnějším biohackem je být všímavý. Když se soustředíte na své tělo a na to, jak se cítíte, víte, kdy se máte dobře a kdy naopak se děje něco špatně, teprve pak můžete provést malé změny, které mohou znamenat velký rozdíl ve vašem celkovém životě.

plavání venku v zimě
Otužování může přinášet zdravotní benefity

Je biohacking bezpečný?

Stejně jako u každé cesty sebezdokonalování je bezpečnost nejvyšší prioritou, a to i pokud jde o biohacking.

Některé biohacky se jeví jako jednoduché kroky a malé úpravy, ale mohou představovat riziko, pokud se k nim nepřistupuje opatrně.

Jak již bylo zmíněno, například ledové koupele nemusí být pro některé lidi bezpečné, i když mají pomáhat s mnoha problémy či jako prevence některých onemocnění. To samé platí o přerušovaném půstu nebo nějakých experimentech se stravou.

Existují také rizika spojená s dodržováním neoficiálních zdravotních rad z neakreditovaných zdrojů, jako jsou blogy, sociální média nebo ústní doporučení.

Vždy přistupujte tedy k biohackingu opatrně, v případě potřeby se poraďte se svým lékařem a zejména upřednostněte svou bezpečnost, která vám zajistí zdravější a spokojenější život.

Krevní testy a biohacking

Krevní testy mohou odhalit relevantní informace, které lidem pomohou efektivně zkoušet různé biohacky pro lepší život. Člověk může zjistit svůj vlastní stav různých látek v krvi, například hladinu konkrétních živin.

Lidé pak mohou výsledky krevních testů využít ke zjištění, zda jejich strava nebo doplňky stravy ovlivňují jejich biologické procesy a hladiny vitaminů a minerálů v těle.

Člověk si například může změřit své kognitivní funkce před a po užívání doplňků stravy nebo změně stravy. K dispozici jsou také hloubkové krevní testy, které analyzují vitaminy, minerály, antioxidanty a buněčné funkce, takže zdraví lze řešit a upravit dříve, než se rozvine nevratné onemocnění.

Hormony štěstí endorfin, serotonin, dopamin
Biohacking vám umožní žít kvalitní a šťastný život

Zdá se, že biohacking značí nové slovo pro úpravu životního stylu, která má své přednosti. Některé tipy lze snadno zařadit do své každodenní rutiny a také je můžete zase lehce vyřadit, pokud se by vám nevyhovovaly nebo nepřinášely užitek. Mnohé z nich jsou však neškodné a opravdu neuškodí téměř nikomu, jako například optimalizace spánku.

Obecně však buďte opatrní. Experimentování na sobě bez dodržení všech náležitých opatření může vést k nečekaným vedlejším účinkům. Pozorujte své vlastní tělo a naslouchejte mu, jen to vám totiž prozradí, zda jsou pro vás určité biohacky dobré, či nikoliv.

Přidat komentář →

Další zajímavé články

Žij úspěšně nové logo

Jak uspět v době internetu v životě i podnikání.

Copyright © 2024 | ŽijÚspěšně.cz