Domů » 3 tipy: Jak sestavit ideální investiční portfolio

3 tipy: Jak sestavit ideální investiční portfolio

autor Patrik Pilous
Publikováno: Poslední aktualizace 0 komentář
jak na investiční portfolium

Hodně lidí má své úspory uložené na spořících účtech. V bankách se v dnešní době nachází několik biliónů korun. Jsou zde peníze v bezpečí? Poslední vývoj inflace jasně ukazuje, že ne. Ale i mimo období s vysokou inflací vám spořicí účty dávají zhruba polovinu toho, co vám bere inflace. Jedná se tak pouze o jakousi částečnou brzdu inflace.

Ochranou proti znehodnocování je své prostředky správně zaměstnat. Peníze by pro vás měli pracovat tak, jako jste vy dříve pracovali pro ně. K tomu vám pomůže ideální investiční portfolio. Jak na něj se dozvíte v tomto článku.

Ideální zaměstnání pro vaše finanční prostředky jsou investice. Více se můžete dočíst v našem investičním průvodci. Ty jediné dokáží aktuální vysokou inflaci porazit. Jak své finance rozložit tak, aby byly v co největším bezpečí? K tomu přispívá již zmiňované investiční portfolio a takzvaná diverzifikace. Co to je a jak ho sestavit?

Jak sestavit ideální investiční portfolio?

Co to vlastně investiční portfolio je? Investoři, kteří mají peníze v investicích nechtějí riskovat jejich ztrátu. Z tohoto důvodu své peníze rozkládají na různá místa. Risk se zde nachází vždy, ale dá se různými taktikami alespoň trochu snížit. Na co při vytváření myslet?

Tip: Abyste dobře ochránili svůj majetek, zajistěte si kvalitní životní pojištění. To zabezpečí, že v případě nepříjemných událostí nemusíte čerpat své investované prostředky.

Pravidlo tří loukotí

Optimální investiční portfolio je rozložené dle starého pravidla 3 loukotí. Jde o kolo se třemi oblastmi. Najdeme zde nemovitosti, cenné papíry a komodity. Do každé skupiny by měla spadat část vašeho majetku.

investiční trojúhelník

Cenné papíry

Pokud nemáte spoustu volného času a zálibu v pročítání výročních zpráv jednotlivých firem, pusťte se do kolektivního investování. Tzv. fondů. Dnes jich trh nabízí spoustu. Výběru správného fondu věnujte dostatek času a zvolte si ten, který vám bude nejvíce vyhovovat. Vždy si pečlivě nastudujte informace ze „Sdělení klíčových informací“. Tento dokument je ze zákona povinný. Najdete v něm vstupní a výstupní poplatky, očekávané zhodnocení a likviditu. To je čas, za který dostanete své peníze zpět. Vstupní a výstupní poplatky jsou zásadní pro efektivní zhodnocení. Zjednodušeně řečeno, jakmile někde uvidíte více než 1,5 %, tak buďte velmi obezřetní. U velké většiny fondů, které jsou vázané na velké banky jsou ale vysoké poplatky za správu, které velmi srážejí následný profit.

Jestli chcete investovat do akcií pasivně (pouze posílat pravidelně peníze) nebo aktivně (vybírat si jednotlivé ETF a akciové tituly), tak si musíte vybrat tu správnou investiční platformu. Pro aktivní investování bez poplatku můžete zkusit XTB a pro pasivní třeba Portu. Akcie jsou obecně dlouhodobě nejvýnosnější investicí a vlastně se tak podílíte na úspěchu jednotlivých firem. Nákup a držení ETF fondů je velmi nenáročný a poměrně málo rizikový. Sázíte na to, že trh dlouhodobě poroste. ETF jsou složeny z desítek nebo stovek akciových titulů, takže se jedná již o konzervativnější investici, která sází na růst akciových titulů či daného sektoru ETF. Samozřejmě i mezi ETF nalezneme rizikovější a méně rizikové.

Komodity

Nejoblíbenějším zástupcem komodit je zlato. U cenných papírů a zlata se objevuje vysoké kolísání. Najdete zde propady a poté růsty. Hluboké poklesy nejednomu investorovi způsobují lehké infarktové stavy. Proto je dobré mít ve svém portfoliu jak zlato, tak cenné papíry.

Když akcie prudce klesají dolů, hodně investorů panikaří. Své zásoby cenných papírů prodávají a kupují zlato. Díky tomuto chování zlato roste. Jde tak opačným směrem. V případě, že máte ve svém portfoliu zahrnuty obě uvedená aktiva, vaše spaní bude o něco lepší. Alespoň jedna část vašeho majetku se nachází v plusu. V případě potřeby finanční injekce vždy máte, kam sáhnout. Zlato je především investicí do krizí a dob nejistoty. V posledních letech zlatu konkuruje takzvané digitální zlato neboli Bitcoin. Ten má ovšem výrazně jiné vlastnosti. Je více volatilní a spekulativní.

Nemovitosti

Nemovitosti jsou na rozdíl od cenných papírů a komodit více stabilní. Patří sem ty, které splňují podmínku aktiva. Tedy přináší do vaší kapsy peníze. Jestliže ve vlastněné nemovitosti bydlíte, pravidelně vám nepřináší nic. Spíše do ní peníze investujete. V tomto případě se tedy jedná o pasivum. Možná vás teď napadá – máte hypotéku na vlastní bydlení a kde máte vzít další peníze na koupi bytu na pronájem? Nemusíte vlastnit nemovitost jako takovou. 

Na trhu existují realitní fondy, které dávají dohromady peníze od menších investorů a za ně pak pořizují velké nemovitosti. Zařídí i veškerou správu a právní věci. U těchto fondů nečekejte vysoké zhodnocení, ale jako doplněk do vašeho nejlepšího investičního portfolia nemovitosti zkrátka patří. Opět si dejte pozor na parametry jednotlivých realitních fondů. I ty musí vystavovat výše zmíněný dokument sdělení klíčových informací pro investory.

Možná vás zajímá: Jak vydělat na internetu bez počátečního kapitálu?

Diverzifikace, aneb rozložení investice

Již rozumíte, že je dobré své peníze rozložit na různé hromádky. Abyste více podpořili bezpečí vašich peněz, diverzifikujte své peníze i v jednotlivých oblastech. Nemusíte mít peníze jen u jednoho fondu. Můžete si jich vybrat více. Na trhu jich dnes najdete spousty a s různými zaměřeními. Některé cílí na nákup akcií top firem, jiné se orientují jen na akcie, které nabízejí dividendy. Další ve svém portfoliu obsahují pouze firmy, které berou vážně ekologii a vedou své firmy na zelené vlně. Vyzkoušejte si i různé investiční společnosti a platformy. Diverzifikací také snižujete dopad možného krachu nebo problémů některé z platforem. Nezůstávejte jen u jedné.

Tip: Pokud si nejste jisti, využijte služeb finančního poradce, který má dobré recenze. Ale nejlepší pro správu vašich peněz je vaše vzdělávání a vlastní orientace na finančním trhu. Pro začátek můžete zkouknout nějaké z našich doporučených filmů a dokumentů o investování.

Přidejte i státem podporované produkty

Do svého portfolia se nezdráhejte zařadit i produkty podporované státem. Tím je například doplňkové penzijní spoření (dříve penzijní připojištění). U těchto produktů čerpáte své peníze, které jste odvedli na daních, zpět. Navíc DPS (doplňkové penzijní spoření) již není tak nezajímavým produktem. Od roku 2013 si zde volíte různé investiční strategie a pro představu – v dynamické strategii za rok 2021 několik penzijních společností zhodnotilo prostředky ve fondech úrokem vyšším než 10 %. Navíc k penězům, které si sem dáváte, vám stát přidává každý měsíc státní příspěvek.

Pravidelně své investice kontrolujte 

Své optimální investiční portfolio jste si již sestavili. Co dělat dál? Máte zaseto a o vaše investice je potřeba se pravidelně starat. Někdo tráví kontrolou každý týden, někdo jednou měsíčně. Jiný nemá k tomuto oboru vztah a prohrabování se v číslech ho spíše otravuje. Nevadí. Udělejte si pár hodin času alespoň jednou ročně a vytvořte si přehled. Ideální je tabulka, kam si zaznamenáváte, kolik jste který rok kam poslali.

Jaký je počáteční stav, kolik tam máte teď a jaká je návratnost investice. Takovým měsícem si můžete zvolit třeba leden a zhodnotit předchozí rok. Pokud samozřejmě investujete více aktivně a chcete kupovat konkrétní akciové tituly, tak je třeba se investování věnovat výrazně více. To vás musí především bavit. Při investování do akcií si po 10 letech můžete díky složenému úročení své vklady krásně rozmnožit.

Příklad investičního portfolia

Uvedeme si i vzor investičního portfolia. Tento příklad nemusí být vhodný pro všechny. Každý člověk je jiný, má jiné zkušenosti, cíle a preference. Někdo chce být čistě pasivní investor a někdo naopak velmi aktivní. Berte to tedy jako inspiraci. Jak si své investiční portfolio poskládáte, záleží jen a jen na vás.

  • Nemovitosti. Přibližně roční plat, který slouží jako rezerva držte na realitním fondu. Vyberte takový fond, kde své peníze máte dostupné. Dále sem patří nemovitosti k pronájmu, které jste koupili, zdědili nebo dostali.
  • Komodity. Nejoblíbenější v této skupině je zlato, které nepodléhá dani a jeho vlastnictví je anonymní. Ve zlatě udržujte přibližně 20 % svého dlouhodobého majetku. V krizi se zlato vždy hodilo.
  • Cenné papíry. Ideální jsou fondy, které řeší diverzifikaci za vás. Sem směřujte zbytek svých prostředků, které máte v plánu dlouhodobě držet. Pokud kapitálovému trhu věříte, tak můžete zkusit i konkrétní ETF nebo dokonce akciové tituly.
  • Doplňkové penzijní spoření. Sem odkládejte 300 Kč až 3000 Kč za měsíc. Při plné výši dostáváte maximální státní příspěvek a zároveň čerpáte daňovou úlevu.

Možná vám ve výčtu chybí kryptoměny. Jedná se zatím spíše o technologickou zábavu než reálnou investici, ovšem přibližně 3-5 % svého portfolia do kryptoměn alokují i poměrně skeptičtí investoři k tomuto instrumentu.

Teď již máte představu, jak rozložit svůj finanční majetek. Obecně je dobré vytvářet krátkodobé rezervy, střednědobé i dlouhodobé. Jestliže máte v každé oblasti dostatečné množství peněz, nerozhodí vás žádná životní situace. 

Další zajímavé články

Žij úspěšně nové logo

Jak uspět v době internetu v životě i podnikání.

Copyright © 2024 | ŽijÚspěšně.cz