Chci vylézt na střechu a zařvat do ulice, jak vás všechny nenávidím! – Znáte to? Tak přesně tento pocit cítí většina z nás, když zažívá vztek. Nedokážete se ovládat a jediné co chcete, je, aby celý svět věděl, že se stalo něco nespravedlivého. Stalo se to vám a nikomu jinému. A proč právě vám? Proč je to tak nespravedlivé a proč se proboha kontrolovat, když vás to všechno tak štve? V tomto článku se dozvíte, jak zvládat vztek a naučit se sebeovládání i v takových v situacích, kdy se to zdá zcela nemožné.
Obsah článku
Co je to vztek?
Osobně bych to popsala jako velmi silnou emoci. Něco jako blesk, který uhodí do stromu. Nebo hurikán, který zničí za pár hodin celou vesnici a nutí lidi kolem křičet a utíkat ve snaze zachránit si život. Je to něco, co nejde kontrolovat a člověk se cítí doslova jako příšera.
I kdybyste v normálním stavu byli ten nejmírumilovnější člověk na světě, ve chvíli, kdy zažíváte vztek, to na vás nikdo nepozná – jedině, že by se jednalo o někoho z rodiny nebo člověka, který vás velmi dobře zná. Pro zbytek světa budete zlý tyran, psychopat nebo nešťastník posedlý ďáblem, za kterého je možné se tak maximálně pomodlit, aby nalezl smíření.
Lidé zkrátka pod vlivem vzteku mnohdy dělají a říkají věci, kterých později litují. A právě proto je tak důležité naučit se sebeovládání.
Kde vzniká vztek?
Odkud se vlastně bere vztek? Ještě před chvílí tu nebyl a najednou bum, něco se stane a vztek je na světě. Začnete házet nádobím, křičet, pohádáte se s partnerem nebo partnerkou, prásknete dveřmi a vyběhnete z domu s jedinou myšlenkou: „Tak sem už se rozhodně nikdy nevrátím!“.
Tohle je ta pravá chvíle zastavit se a vrátit v čase zpátky na místo, kde to všechno začalo. Co přesně ve vás vyvolalo, tak silnou emoci? Proč jste právě na tuto věc reagovali, tak citlivě? A co na to ostatní – vnímají to stejně jako vy, anebo se to dotklo jenom vás?
Pokud jste v hlavě našli odpověď na všechny tyto otázky, tak už pravděpodobně víte, odkud se váš vztek vzal a co ho vyvolalo. Co s tím ale teď? Problém to nevyřešilo a vy cítíte stále stejnou zlost jako před pár minutami.
Ano, problém se nevyřešil a pravděpodobně se bez vaší snahy sám ani nevyřeší. To, co už ale víte je, kde se skrývá jeho příčina a můžete začít hledat způsoby, jak tuto příčinu odstranit.
Podstatou zvládání vzteku totiž není jen naučit se sebekontrole, ale dokázat vidět věci reálně a umět řešit problémy konstruktivně, aniž byste se nechali strhnout zlostí nebo vztekem.
Kolem a kolem, jste to vy, kdo si škodí, ve chvíli, kdy se zlobíte nebo necháte unášet negativními emocemi. Jste to vy, kdo v důsledku toho probdí celou noc a druhý den se nemůže v práci soustředit. A i v případě, že byste utekli od celého světa a schovali se někde v divočině, jste to vy, kdo tam bude muset zůstat a přežívat.
A teď si zkuste odpovědět na otázku: „Je potřeba si to ještě více ztěžovat tím, že se budete vztekat, zlobit a utíkat od problémů, které dříve nebo později stejně budete muset vyřešit?” Nebude rozumnější se ovládnout a věnovat svou energii tomu, abyste udělali něco užitečného pro sebe nebo svou rodinu? Opravdu chcete svůj čas věnovat tomu, že se budete zlobit na někoho, kdo si takovou pozornost ve skutečnosti ani nezaslouží?
Nevím, jak vy, ale myslím si, že je mnoho užitečnějších způsobů, jak efektivně strávit volný čas.
Jak se naučit ovládat?
Existuje mnoho technik a způsobů, jak zvládat vztek. Na každého z nás funguje něco jiného. Pro někoho to může být jízda na kole, pro jiného zase malba akvarelem nebo hodina strávená na kurzu sebeovládání. Někdo se musí jít vyběhat do lesa a druhý se neuklidní, dokud se z toho zkrátka nevybrečí nebo nerozbije pár kusů drahého porcelánu.
Tímto se snažím říct, že neexistuje univerzální návod na to, jak zvládat vztek. Existují jen způsoby, jak přesměrovat svou energii jiným směrem.
Pro lepší vhled do toho, jak zvládat vztek, si doporučuji přečíst několik titulů věnovaných této problematice, jejichž názvy vám hned odtajním:
- 100 způsobů, kterými si zbytečně komplikujeme život
- Jak přežít vztek, zlost a agresi
- Důmyslné umění, jak mít všechno u pr**le
- Čtyři dohody – Kniha moudrosti starých Toltéků
Abyste si důležité informace z knih zapamatovali a uměli je využit i v praxi, doporučuji podívat se na článek: Proč a jak nezapomenout důležité informace z knih a článků?
Seberegulace – kam přesměrovat vztek?
V ryzí formě je vztek pouze nekontrolovatelná emulze vyvolávající stres, agresi, frustraci a postupnou sebedestrukci. Pokud ho včas neovládnete a nenasměrujete správným směrem, tak vám bude protékat žílami a postupně otravovat všechny části vašeho těla.
Zvrátit tento destruktivní proces můžete pouze vy a vaše autonomní vůle a odhodlání něco změnit. V silách každého z nás je vybrat si cestu, kterou půjde a způsob, jakým bude řešit problémy, ať už v osobním nebo pracovním životě.
Neexistuje ideální svět a čas od času se stane něco, co vás vyvede z rovnováhy. Zásadní je ale to, jak se k takové situaci postavíte a zda dokážete původní rovnováhu navrátit zpátky.
Techniky sebeovládání
Pokud jste právě ve vzteku otevřeli tento článek a hledáte způsob, jak se ho zbavit – tak zde máte pár osvědčených rad, jak na to:
1. Naučte se mluvit o svých pocitech
Většina lidí nejsou telepaté, a proto je potřeba umět o svých pocitech mluvit. I když vám přijde něco naprosto očividné a překvapuje vás, že to ostatní nevidí, tak jim o tom stejně musíte říct.
Není to o tom, že jsou kolem vás jen hloupí a nevšímaví lidé, ale o tom, že většina z nás má dost vlastních problémů a čas od času nám na ty cizí zkrátka nezbude čas.
To, jak vidíte situaci vy, neznamená, že jí vnímá stejně i ten druhý. Proto začněte o svých pocitech mluvit a uvidíte, že se část vašich problému vyřeší sama.
2. Napište to na papír
Tento bod úzce navazuje na ten předchozí. Je sice pravda, že je nutné umět vyjadřovat své emoce, ale ne všechny emoce je možné ve společnosti vyjadřovat otevřeně.
To však neznamená, že byste je měli potlačovat. Tím, že budete negativní emoce uvnitř sebe dlouho shromažďovat, riskujete akorát to, že to jednoho dne nevydržíte a vybuchnete o to víc. Z toho vyplývá, že své emoce můžete vyjadřovat, ale takovým způsobem, který by zbytečně nezatěžoval vaše okolí.
Velmi účinnou metodou je psát si své myšlenky na papír – zbavíte se tím vzteku a nemusíte se bát, že tím někomu nezáměrně ublížíte. Navíc během psaní si své myšlenky budete muset utřídit a zformulovat, což vám ve výsledku pomůže pochopit podstatu vašeho emocionálního strádání.
3. Meditace a cvičení
Fyzická aktivita a pohyb jsou nejen skvělým způsobem, jak si udržet pevné zdraví, ale i účinnou technikou, jak si zachovat psychickou rovnováhu. Zkuste si každý den vyhradit čas na cvičení nebo meditaci a sledujte, jak se postupně posílí nejen vaše tělo, ale i mysl. I 15 minutová procházka, vám může zlepšit den!
4. Ponořte se do práce
Nejlepším způsobem, jak zvládat vztek a jiné starosti, je práce. Pokud se váš mozek soustředí na vykonávání nějaké činnosti – zvlášť pokud se jedná o nějaký těžký úkol, tak mu na jiné starosti jednoduše nezbude čas.
5. Promluvte si o tom s někým blízkým
Promluvte si o svých pocitech s někým, kdo vám rozumí a komu můžete plně důvěřovat. Je možné, že ve chvíli, kdy začnete svůj problém popisovat, příjdete na to, že to vlastně ani není tak důležité, jak vám původně připadalo.
6. Zaměřte se na cíl
Nezabývejte se tím, proč „NE”, ale zaměřte se na to, proč „ANO”. Nehledejte důvody, proč to nejde, ale hledejte způsoby, co udělat proto, aby to vyšlo. Jedině tak je možné posouvat se dál a jít si za tím, co opravdu chcete.
7. Dejte tomu čas
Teď nechci říct, abyste počítali ovečky nebo něco v tom smyslu. Upřímně – mně to taky nikdy nepomohlo. Ale pokud víte, že jste právě na hraně a už už se vám na jazyk derou ošklivé narážky a slova, kterých budete pravděpodobně litovat, tak se jednoduše seberte a utečte.
Opravdu se to vyplatí a až se uklidníte, tak se můžete klidně vrátit zpátky a dořešit to. Už ale budete na celou situaci pohlížet úplně jinak a vyvarujete se toho, že ve vzteku zase něco pokazíte.
8. Postavte se do role toho druhého
Znáte ty filmy, kde se manželé spolu hádají a nemohou na ničem domluvit, až se jednoho dne probudí v těle toho druhého? A teprve, když poznají všechna úskalí partnerova života, dojdou pochopení a usmíří se.
Tak nějak to funguje i v reálném životě. Převtělovat se bohužel nebo bohudík neumíme, ale můžeme se alespoň pokusit postavit do role toho druhého: „Proč se zachoval tak, jak se zachoval? Co ho k tomu vedlo? Co bych udělal jinak?”.
Jádro většiny konfliktů se ukrývá v tom, že se v danou chvíli neumíme odpoutat od sebestředního vnímání světa a podívat se na situaci očima jiného člověka.
9. Relaxujte
Najít vnitřní rovnováhu je nemožné, pokud budete neustále „tlačit na pilu”. Je nutné umět koexistovat s vnějším světem a tím, co se děje kolem vás.
Věnujte dostatek času odpočinku a činnostem, které vám dodávají energii. Může to být např. čtení, relaxační koupel nebo jen popíjení čaje u oblíbeného seriiálu z Netflix. Zaleží jen na vás, co si vyberete.
V dnešní době je obtížné zachovávat si stále optimistický pohled na svět. Je možné, že právě teď, prožíváte něco, co vám připadá neřešitelné a nevidíte cestu, jak z toho ven.
Co ale podívat se na chvíli zpátky a zamyslet se nad tím, co se vám za poslední dobu povedlo nebo v čem jste uspěli? Určitě si vzpomenete na období, kdy se vám dařilo a vše vypadalo přesně podle vašich představ. Zkuste se vrátit na místo, kde jste se cítili naposledy šťastní a zamyslet se nad tím, co se od té doby změnilo.
Někdy to trvá velmi dlouho, než si člověk uvědomí, co je pro něj v životě důležité a co je naopak méně podstatné. Ale chybami se člověk učí. A jak se říká „lépe pozdě, než nikdy”.