Wim Hofova metoda dýchání v posledních letech doslova obletěla svět a začala být opravdu oblíbenou technikou. Není se čemu divit, jelikož nabízí spoustu zdravotních benefitů, zklidňuje mysl a pomáhá jako prevence nejrůznějších nemocí. Povíme vám, jak s metodou začít a prozradíme vám 4 TOP benefity tohoto dýchání.
Obsah článku
Wim Hofova metoda dýchání: Funguje to?
Wim Hof (přezdívaný Iceman) tuto metodu dýchání propaguje a školí i další instruktory (pokud chcete, i vy se můžete stát instruktorem této metody). Uvědomuje si totiž její skvělé účinky, které chce předávat dál.
Nejedná se o žádnou ezo metodu, která není podložená důkazy. Naopak Wim Hof sám na sobě, a poté i další instruktoři této metody, společně s vědci provedli hned několik pokusů, studií a výzkumů, díky kterým se metoda dýchání dle Wim Hofa stala i vědecky uznávanou. Byly prokázány její ozdravné a preventivní účinky na naše tělo, imunitní systém i psychiku, ale k tomu se ještě dostaneme.
Dokonce se povedlo vědecky podložit, že dokážeme vůlí pracovat s autonomními procesy v těle, které byly dříve považované za neovlivnitelné. Wimu Hofovi se tedy povedlo obrátit zajeté koleje a dokázat, jak důležité jsou i tak obyčejné procesy jako třeba dech.
Začínáme s dýcháním dle Wim Hofa
Pokud jste si hned představili vanu nebo bazén plný ledové tříště a už máte připravené plavky, můžete je zase schovat do skříně a led vrátit do mrazáku. Sice fotky lidí v ledových kádích nejčastěji zdobí profily lidí na Instagramu a lidé si často myslí, že právě o toto jde, ale jedná se tak trochu o iluzi.
Mnohem důležitější než ponořit se na několik minut do ledové kádě je samotná technika dýchání a určitá meditace, která je s ním spojená.
Samozřejmě se dále spojuje s otužováním, ale především pro začátečníky je velmi důležité nejprve ovládnout svůj dech a mysl. Příliš rychlým a nesprávným otužováním si také můžete velmi ublížit, nejprve tedy začneme pozvolna.
Ale teď už se pojďme podívat na samotnou metodu. Dýchání se nikdy neprovádí ve vodě, protože při takto silném okysličování těla se vám lehko může zamotat hlava a tím by se pobyt ve vodě stal nebezpečným. Běžné je také zalehání uší, brnění těla nebo jeho částí a další projevy. Nic z toho není nebezpečné a můžete si plně užívat chování vašeho těla.
Postup správného dýchání:
- Lehněte si – pokud vám to je příjemné můžete i sedět, ale nejlepší je lehnout si na pohodlnou podložku.
- Zcela se uvolněte – všechny svaly na těle uvolněte, především ramena, obličej, břicho.
- Nezáleží na tom, zda dýcháš pusou či nosem – Wim Hof říká, že je jedno, kudy do těla dostaneš vzduch, vyzkoušejte si tedy, co vám více vyhovuje.
- Zahřejte plíce – tento bod někteří vynechávají, ale můžete jej zařadit. Zahřát plíce stačí třemi hlubokými nádechy a výdechy a připravit je tak na aktivitu. Poté už můžete začít se samotným dýcháním.
- 30 nádechů a výdechů – nyní začněte dýchat a třicetkrát opakujte. Nádech by měl být opravdu hluboký do břicha, poté do plic a na konec až do krku. Výdech stačí pouze jemně, přirozeně – nějaký vzduch vám v těle jednoduše zbyde. A opět intenzivní nádech a jemný výdech.
- Jeden nádech i výdech do plna – nadechněte se opět velmi intenzivně a tentokrát vydechněte zcela.
- Zádrž dechu – opět se plně nadechněte, jemně vydechněte jako při opakování 30. nádechů a výdechů a zadržte dech. Kyslík, který vám zůstal v těle vám pomůže vydržet překvapivě dlouho bez nádechu. Můžete si stopovat, jak dlouho vydržíte bez dechu. Jakmile ucítíte potřebu nadechnout se, zhluboka se nadechněte ještě chvilku podržte a vydechněte.
- Opakujte 3 a více kol.
Tím, že jsou nádechy opravdu hluboké do celé horní poloviny těla a výdechy pouze poloviční a jemné, se v těle hromadí kyslík a rozproudí se krev. Můžete cítit teplo, které se pak využívá při otužování.
Okysličením také přicházejí různé prožitky, hučení v uších, mravenčení nebo i obrazy před očima, které můžete zažívat. Vyplavují se hormony štěstí, takže se vám výrazně zlepší nálada nebo se můžete i bezdůvodně smát.
Pokud si osvojíte způsob dýchání, můžete pokročit k dalšímu kroku a tím je meditace. Ta by měla doprovázet především zádrž dechu, ale pokud zvládnete, můžete meditovat i při samotném dýchání. Zkuste zpomalit myšlenky, pouze je pozorovat a přivolávat si teplo. Také pozorujte své tělo, napětí a uvolňujte je s každým výdechem pryč z těla.
A co samotné otužování?
Po 3 až 4 kolech dýchání přichází na řadu otužování. Začněte zlehka, rozhodně se hned nepouštějte do ledové vody. Studená sprcha je sice super, ale spíše doporučuji vanu nebo jezero, kde se můžete ponořit až po ramena a vydržet tak několik minut. V městských bytech ovšem asi nebudete mít, kam se ponořit, tak můžete aplikovat alespoň ranní studenou sprchu.
Vždy poslouchejte své tělo a pozorujte své hranice. Jakmile je začnete pokořovat, můžete se posouvat dál. Celou metodu doprovází překonávání komfortní zóny, které je naprosto skvělé pro osobní růst a rozvoj.
Pro koho není vhodná Wim Hofova metoda dýchání?
Wim Hofova metoda dýchání je vhodná téměř pro každého a začít s ní můžete klidně hned, avšak přece jen nějaká omezení najdeme. Jelikož pracuje s přerušením dechu není vhodná pro těhotné ženy, pro které doporučuji spíše jógové dýchání.
Dále se nedoporučuje po infarktu nebo mrtvici, lidem s vážnými srdečními problémy a vysokým krevním tlakem a ani lidem s epilepsií.
Pokud vás však netrápí ani jeden ze zmíněných problémů, jedná se o naprosto bezpečnou metodu.
4 benefity Wim Hofovy metody
Nejlepším způsobem, jak zjistit skvělé vlastnosti této metody dýchání, je opravdu si ji vyzkoušet na vlastní kůži a posoudit, jak se následně budete cítit. Benefitů Wim Hofovy metody existuje opravdu mnoho a většina z nich byla i vědecky podložena.
1. Zlepšení imunity
Účinky Wim Hofovy metody na imunitu jsou až neuvěřitelné. Sám Wim Hof prošel studií (a poté ji potvrdili další dobrovolníci), kdy si nechal do žíly stříknout endotoxin a dýcháním dokázal podpořit imunitu natolik, že jej pouze bolela hlava a další příznaky se neprojevily. Naopak kontrolní skupina, která dostala také stejnou dávku, prožila nemoc ve své plné síle s horečkami, bolestmi a zvracením.
Tento pokus vám opravdu nedoporučuji zkoušet, avšak důležitý poznatek, který z pokusu vyplívá, je neuvěřitelná síla a podpora imunity, kterou si můžete pravidelným praktikováním dýchání zajistit.
2. Pomáhá s psychickou zátěží a stresem
Dalším skvělým benefitem, který ocení asi každý z nás, je uvolnění psychické zátěže a stresu. Jelikož Wim Hofova metoda dýchání představuje určitou formu meditace, výrazně pomáhá také s nastavením mysli a zpomalením myšlenek.
Dokonce funguje jako takové resetovací tlačítko, kdy se při dlouhodobém praktikování této metody cítíte jako znovuzrození. Výrazně pomáhá také s nemocemi psychického rázu jako jsou deprese a úzkosti.
Tip: Pokud vás to nebude rušit, můžete si pustit při praktikování této techniky meditační hudbu a prohloubit tak svůj prožitek.
3. Otužování
Díky otužování se v těle člověka vytváří hnědý tuk. Nemusíte se bát, že byste začali přibírat na váze. Oproti klasickému bílému tuku totiž hnědý tuk uvolňuje energii rychleji a efektivněji místo toho, aby ji ukládal. Typický je pro batolata, ale dá se obnovit v jakémkoliv věku. Otužilost je skvělá nejen k posílení imunity, ale také dodává lepší náladu a fyzickou kondici.
4. Vnitřní klid
Za největší benefit se však považuje vnitřní klid, který najdete v sobě. Jedná se opravdu o silnou a účinnou metodu. Při prvních chvílích v ledové vodě nedokážete myslet na nic jiného než na své tělo a možná to, jak je to nepříjemné.
Po překonání prvních chvil a myšlenek však začnete vnímat opravdu jen sebe a svůj klid. A ten může změnit opravdu mnoho.
Jednoduše Wim Hofova metoda dýchání přináší spoustu výhod pro vaše tělo, ale i mysl. Spoustu lidí, kteří s metodou začnou, už jen tak nepřestanou, což mluví samo za sebe. Dokonce pak tito lidé tvrdí, že na sobě poznají den, kdy nedýchali a hned se to snaží napravit. Vyzkoušíte dýchání podle Icemana také?