Určitě už jste o sobě slyšeli, že jste buďto ranní ptáčata nebo noční sovy – ráno brzy vstáváte a večer dříve uleháte, nebo ranní vstávání nesnášíte a proto jste vzhůru pozdě do noci. Tak je ale váš spánkový režim popsán jen napůl. Abyste si mohli nastavit den tak, abyste z něj vytěžili co nejvíce, pak potřebujete znát svůj chronotyp. Zjistěte, jestli jste delfín, lev, medvěd nebo vlk.
Obsah článku
Co je to chronotyp a jak nám může pomoct?
Chronotyp jsou vnitřní biologické hodiny, které mají vlastní čas, jež ovlivňuje spánek a bdění. I když je 6 hodin ráno, jeden člověk může pociťovat únavu, druhý příval energie. Pro správné uspořádání dne je velice důležité znát váš vlastní chronotyp, jinak se vám jednoduše stane, že na vás padne nesnesitelná únava uprostřed dne, moc toho nenaspíte a nebudete produktivní v dobu, kdy je to potřeba. V dnešní uspěchané době je velice obtížné přizpůsobit chronotypu denní uspořádání, ale pokud máte tu možnost, měli byste toho využít, bude se vám žít mnohem lépe.
Pokud podnikáte, máte vyhráno! Můžete si vše přizpůsobit, což je nesmírná výhoda. Nejprve je potřeba poznat své vlastní biologické hodiny a následně s nimi umět pracovat. Je možné, že vám nejvíce bude vyhovovat práce v noci, proto není moudré probouzet se se sluncem, protože byste se tak ochudili o spánek. Zapomeňte na to, že kdo dřív vstane, ten víc stihne a zaměřte se na své vlastní tělo.
Když se budete držet vlastního chronotypu, budete produktivní, plní energie, v případě mírné únavy si odpočinete a v noci budete dostatečně spát. To zní jako vše, co potřebujete, že? Přečtěte si charakteristiky a začněte žít tak, jak je to pro vás nejlepší.
Dodržování správného chronotypu vám přinese:
- kvalitní spánek,
- dostatek odpočinku při únavě,
- příval energie,
- produktivitu v době práce.
4 druhy chronotypu: Který jste vy?
Jdeme se na to podívat. Existují 4 chronotypy, které jsou pojmenované podle zvířat a jejich cyklu spánku a bdělosti. Jde o lva, medvěda, delfína a vlka. Každý z nás je jedním z nich a dle toho je v určitých hodinách dne buďto unavený nebo nabitý. Ať už studujete nebo pracujete, určení chronotypu vám může pomoci k lepším výsledkům a většímu klidu. Přečtěte si, co je pro jednotlivé druhy typické a najděte sami sebe.
1. Chronotyp: Lev
Lev je typické ranní ptáče, kterému nevadí vstávání v opravdu brzkých hodinách – naopak, po probuzení se vrhne s energií do plnění úkolů, které si na daný den naplánoval. Nejvíce produktivity sledujeme před obědem. Po něm přichází únava, která vrcholí 8. hodinou večerní, kdy pro lvi pomalu končí den. Jejich spánková hygiena začíná okolo 21. hodiny a kolem 22. by měli uléhat do postele, aby stihli naspat 8 hodin. Ponocování a noční život pro ně není, raději se zaměří na užívání si východu slunce a pomalých rán, kdy je pro ně ideální i sportování. Jsou to rození vůdci a úspěšní podnikatelé.
Tipy pro lva:
- již před obědem dokážete stihnout mnoho věcí, proto se zaměřte na ty nejtěžší úkoly,
- nejvíce vám to myslí mezi 13. a 17. hodinou – vymýšlejte nové věci, buďte kreativní,
- po 17. hodině už nic nedělejte, odpočívejte nebo zajděte za přáteli.
2. Chronotyp: Medvěd
Jak je všem dobře známo, medvědi rádi spí. Jejich cyklus se orientuje podle slunce – když vyjde, vstávají a když zajde, usínají. Nevadí jim vstávat dříve a nemají ani problém usnout, ovšem musí dodržet 8 hodin spánku, jinak bývají unavení. Podle jejich chronotypu se řídí většina firem (bohužel), proto fungují hlavně přes den. Medvědi jsou nejproduktivnější ráno a kolem 14. až 16. hodiny odpoledne na ně přichází únava. Jakmile zajde slunce, uchylují se ke spánku a tudíž stejně jako lvi příliš neponocují. Pro lidé s chronotypem medvěda je typická komunikace, bývají to extroverti.
Tipy pro medvěda:
- ráno udělejte co nejvíce práce, jste v tuto dobu nejproduktivnější,
- odpoledne při pocítění únavy si na chvilku zdřímněte nebo si jen lehněte, abyste opět načerpali síly,
- nechoďte spát po 23. hodině, mohli byste být ráno unavení, spánek je pro vás velice důležitý.
3. Chronotyp: Delfín
Pouze 10 % populace spadá do chronotypu delfína. Tito lidé jsou inteligentní, kreativní a pracují většinou v noci. Jejich vstávaní je ideální naplánovat na později, zhruba po sedmé hodině. Po probuzení mívají hodně energie, kterou by měli využít pro nějakou kreativní práci. Jejich mysl je plná nápadů, ale na soustředění je příliš roztěkaná.
Po obědě přichází lehčí únava, proto by v tyto hodiny měli volit nějakou lehčí práci. Navečer a v noci přichází druhá vlna energie, kterou mohou opět využít k práci. Budou mít už klidnější mysl a práce tak půjde lépe od ruky. Optimální doba na zalehnutí do postele je okolo 24. hodiny. Pro tento chronotyp je také typická pomatenost a zbrklost, navíc se často objevují spánkové poruchy, jako je například insomnie – stejně jako delfíni spí napůl, aby v případě útoku žraloka mohli reagovat.
Tipy pro delfína:
- ráno se věnujte kreativním činnostem, zaměstnejte hlavu,
- těžší úkoly si naplánujte na svou druhou vlnu energie, pozdní odpoledne,
- dbejte na spánkovou hygienu, jinak pro vás může být usínání a vstávání noční můrou.
4. Chronotyp: Vlk
Posledním druhem je vlk, který se vyskytuje zhruba u 15 % populace. Žije noční život, nesnáší ranní vstávání a ideální jsou pro něj tak noční směny. Energie započíná kolem poledne, kdy většina vlků také vstává. Kolem 14. až 17. hodiny začínají být lehce unavení a opět ožívají po 5. hodině odpolední. Spát chodí až po 24. hodině, proto je pro ně budíček před 9. hodinou ranní nemyslitelný. Lidé s chronotypem vlka bývají introverty, což logicky vyplývá z jejich spánkového režimu. Jsou také odvážní a plní emocí.
Tipy pro vlka:
- při první vlně energie se zaměřte na obtížné úkoly,
- odpoledne spíše odpočívejte,
- večer se vrhněte na zbytek úkolů a vymýšlejte strategie, budete kreativní.
Jak chronotypy přizpůsobit v praxi?
Když už nyní víte, jaký chronotyp jste, je na čase mu přizpůsobit styl vašeho života. Jak toho ale dosáhnout? Pokud podnikáte, není co řešit, vše si lze přizpůsobit. Někteří podnikatelé ale mohou mít stejný problém jako zaměstnanci v případě, že pracují s lidmi (kosmetičky, kadeřnice, lektoři). V takovém případě je třeba najít způsob, jak získat rovnováhu – vstávejte ráno později, abyste mohli pracovat v noci nebo naopak přesuňte práci na ráno, abyste mohli jít brzy spát.
Zaměstnanci si tak úplně podmínky určovat nemohou, ovšem někde si lze domluvit, jestli by vám více vyhovovala ranní, odpolední či noční směna. Pokud vám šéf nechce práci přizpůsobit, hledejte jinde, kde tato možnost jde nebo začněte s prací, která se vykonává pouze ve vámi preferovanou dobu. Bojování s chronotypem se nevyplácí a může zapříčinit množství problémů v budoucnu, protože jak jistě víte, spánek je velice důležitý, a to neznamená pouze spát 8 hodin denně, ale spát kvalitně. Pokud se po 8 hodinách budíte vyčerpaní, něco je špatně. Zaměřte se na váš chronotyp a přizpůsobte se mu, jak jen je to možné.
Je také normální, že se chronotypy v průběhu života trochu pozměňují. Neznamená to však, že by se z vlka stal lev, ale spíše se posouvají hodiny – v období puberty chceme chodit později spát, naopak ve stáří dříve vstávat, protože tak prostě naše tělo funguje. Určitě to ale neznamená, že se mění chronotypy z jednoho na druhý, pouze se přizpůsobují životním fázím.
💡 Tip: Abyste si byli opravdu jistí, udělejte si test a zjistěte, zda jste opravdu takový chronotyp, který si myslíte.